Βολιβία Περού Inka Trail - Death Road- Uyuni Salt Desert

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Ετοιμαζω ενα ταξιδι για Περου και Βολιβια τον επομενο μηνα και θα ηθελα τα σχολια και τις συμβουλες οσων εχουν παει σε αυτα τα μερη. Το προγραμμα που εχω μεχρι στιγμης ειναι το παρακατω:

10-Νοεμ-Σαβ Lima - Αφιξη το πρωι
11-Νοεμ-Κυρ Ica/ Huacachina Oasis - (πρωινο λεωφορειο απο Λιμα - 4.30 ωρες)
12-Νοεμ-Δευ Nazca Lines - (Πρωινο λεωφορειο απο Ica 2 ωρες) Πτηση πανω απο τις γραμμες (Νυχτερινο λεωφορειο για Cusco 15 ωρες)
13-Νοεμ-Τρι Cusco - Αφιξη το μεσημερι
14-Νοεμ-Τετ Cusco - Sacred Valley
15-Νοεμ-Πεμ Inka Trail
16-Νοεμ-Παρ Inka Trail
17-Νοεμ-Σαβ Inka Trail
18-Νοεμ-Κυρ Inka Trail (αν αντεχουν τα ποδια μας βραδινο λεωφορειο για Puno η αλλιως την αλλη μερα το πρωι - 6ωρες)
19-Νοεμ-Δευ Puno - Lake Titicaca
20-Νοεμ-Τρι Lake Titicaca
21-Νοεμ-Τετ La Paz - (Λεωφορειο απο Puno/Copacabana - 5/4 ωρες)
22-Νοεμ-Πεμ La Paz - Death Road με ποδηλατα (νυχτερινο λεωφορειο για Uyuni)
23-Νοεμ-Παρ Uyuni Salt Desert
24-Νοεμ-Σαβ Uyuni Salt Desert
25-Νοεμ-Κυρ Uyuni Salt Desert
26-Νοεμ-Δευ Uyuni Salt Desert - Επιστροφη το πρωι στη La Paz
27-Νοεμ-Τρι La Paz - Απογευμα στο αεροδρομιο και επιστροφη

Το προγραμμα ειναι αρκετα γεματο και σφιχτο και δεν εχει πολυ ξεκουραση αλλα τις περισσοτερες φορες ταξιδευουμε ετσι λογω ελειψης αρκετου χρονου προσπαθωντας να δουμε οσα περισσοτερα μπορουμε. Ψαχνω μερικες ακομα πληροφοριες για το δευτερο μισο του ταξιδιου.

1. Lake Τiticaca: Αν φτασουμε στο Puno μεσημερι 19 Νοεμ. θα μπορεσουμε να κανουμε τουρ στην λιμνη η πρεπει να ειμαστε εκει απο το πρωι? Επισης αξιζει να διανεκτερευσουμε σε καποιο απο τα νησακια? Μπορουμε να βγουμε με το τουρ στο Cobacabana στην αλλη μερια της λιμνης ωστε να ειμαστε πιο κοντα στο La Paz?

2. Εψαξα αλλα δεν βρηκα πολλες πληροφοριες για το Uyuni Salt Desert στο travelstories. Αν το εχει κανει καποιος και μπορει να προτεινει αν αξιζει να κανουμε 3 μερες τουρ η μπορουμε να το δουμε σε 2 μερες? Εχουμε ενα περιορισμο με τον χρονο γιατι 2 απο τους 4 θα φυγουν μια μερα νωριτερα.

3. Εχει κατι που να αξιζει κοντα στη La Paz, που μπορουμε να επισκευθουμε με μονοημερη εκδρομη? Λογικα θα γυρισουμε στη Λα Παζ μια μερα νωριτερα γιατι 2 φιλοι πρεπει να φυγουν μια μερα νωριτερα.

Εχω κοιταξει ολα τα θεματα για Περου και Βολιβια στο travelstories και πηρα αρκετες ιδεες (Yorgos ευχαριστω για το Huacachina). Ολα τα σχολια και οι προτασεις σας ειναι καλοδεχουμενες.

Ευχαριστω εκ των προτερων - Βασιλης
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..μπραβο αντοχες για 4 μερες πεζοπορια!!!!!!..Καταλαβαινω το νεαρο της ηλικιας σας και των υγιεστατων πνευμόνων σας!!!!!! Φτανοντας στο Ματσου Πιτσου αξιζει να μεινεις μια μερα ..

Κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να διανυχτερευσεις σε νησακι στη λιμνη..Αν φτασεις μεσημερι Πουνο που ειναι μια πολη ομορφη πολη επισης δυσκολο να μπορεις να κανεις βολτα απογευμα,,τα καραβακια φευγουν το πρωι για τη λιμνη με πιο κοντινο σημειο που σταματας ειναι για να δεις τα Oυρο...ετοιμασου ομως πολυ μα παρα πολυ τουριστικα!!!!!
Στο Uyuni δεν πηγα...
Καλο σου ταξιδι..
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Οι γνώμες για το πόσες είναι οι ιδανικές ημέρες στο σαλάρ ποικίλουν. Ήμουν εκεί τον Απρίλιο, κι άκουσα εκ διαμέτρου αντίθετες εντυπώσεις, από άτομα που έκαναν το τριήμερο και το τετραήμερο τουρ. Κάποιοι έλεγαν ότι... χαλάρωσαν, ότι “καθάρισε” το μυαλό τους, ότι δε χόρταιναν να βλέπουν όλη μέρα το... απόλυτο λευκό. Άλλοι έλεγαν ότι σκυλοβαρέθηκαν από τη δεύτερη μέρα, όχι επειδή δεν ήταν αξιομνημόνευτη η εμπειρία, αλλά επειδή το σκηνικό τούς φαινόταν μονότονο.

Προλαβαίνοντας ίσως ερώτησή σου, διευκρινίζω ότι λόγω ενός δυσάρεστου απροόπτου στη Λίμα, έναν μήνα νωρίτερα, τα λεφτά που είχα φθάνοντας στο Ουγιούνι ήταν αρκετά μόνο για ένα ημερήσιο ταπεινότατο τουρ, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία από τα πακέτα που περιλαμβάνουν διανυκτερεύσεις στο σαλάρ.

Προσωπικά πάντως, με δεδομένο ότι πηγαίνεις στο σαλάρ για πρώτη και κατά πάσα πιθανότητα τελευταία φορά στη ζωή σου (εκτός κι αν το λατρέψεις τόσο που το κάνεις σκοπό ζωής να επιστρέψεις), νομίζω, ΝΟΜΙΖΩ, ότι αξίζει να το... τραβήξεις όσο γίνεται περισσότερες ημέρες, έστω κι αν αυτό συνεπάγεται ρίσκο να βαρεθείς, να καταλαγιάσει ο ενθουσιασμός σου τη δεύτερη μέρα. Άποψή μου.

Σας εύχομαι να μην πέσετε σε... λαϊκές κινητοποιήσεις/απεργίες/αποκλεισμούς δρόμων στη Βολιβία. Τον μήνα που πέρασα εγώ εκεί, κάθε μα κάθε φορά που έπαιρνα λεωφορείο, καταλήγαμε να περάσουμε περισσότερες των συνηθισμένων ώρες στον δρόμο, σταματημένοι σε μπλόκα. Αυτός είναι ένας από τους τρεις λόγους για τους οποίους το Λα Πας-Ουγιούνι το έσπασα σε Λα Πας-Ορούρο (λεωφορείο) και Ορούρο-Ουγιούνι (ΤΡΕΝΟ). Σε κάθε χώρα μπορούν να σου τύχουν απρόοπτα που αν το πρόγραμμά σου είναι πολύ... tight μπορεί να το τινάξουν στον αέρα, νομίζω όμως ότι στη Βολιβία οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι περισσότερες απ' ότι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα έχω πάει.

Καλές προετοιμασίες, Βασίλη.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Lullu εκτος απο τα Ουρο, που λες οτι ειναι πολυ τουριστικα, τι αλλο μπορω να κανω στην Titicaca. Εχει κατι αλλο που αξιζει? Επισης αξιζει να διανεκτερευσουμε στην Copacabana αντι για Puno?

10900km συμφωνω μαζι σου οτι πιθανοτατα δεν θα ξαναπαω στο σαλαρ και αφου ειναι κατι που δεν βρισκεις αλλου αξιζει να του αφιερωσω μερικες μερες παραπανω. Επισης δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να τυχουμε σε απεργιες. Nομιζα οτι μονο στην Ελλαδα εχουμε τετοια τυχερα :) Ισως αλλαξουμε λιγο το προγραμμα ωστε να ειμαστε τις 1-2 τελευταιες μερες στην Λα Παζ ωστε να μην χασουμε το αεροπλανο.

Σας ευχαριστω και τους δυο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..Στη λιμνη υπαρχουν και αλλα νησακια πχ Αμαναντι( ετσι νομιζω λεγεται) οπου εμεινα εγω, αλλα λιγο πιο μακρυα απο οτι τα Ουρο και δεν μπορεις να κανεις τη διαδρομη σε ενα απογευμα.. Επισης εμεινα Πουνο που ειναι ωραια πολη, για τη Copacabana δεν γνωριζω αν αξιζει.. Προσωπικα παντως εμενα δεν μου αρεσε καθόλου η λιμνη...γουστα ειναι αυτα ομως..το βρηκα πολυ τουριστικοπαγιδα ολο αυτο.. Μου αρεσε παρα πολυ εκτος το Ματσου Πιτσου, το Κουσκο που εμεινα 4 μερες συνολικα και η Αρεκιπα...που ομως δεν ειναι στο προγραμμα σου...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Γεια σου Βασίλη
Αν θες να νοιώσεις κάτι από Τιτικάκα, θα σου έλεγα ότι μια διανυκτέρευση σ' ένα από τα νησάκια επιβάλλεται. Προσωπικά έχω βρεθεί εκεί δυο φορές, μία το 2000 από την περουβιάνικη πλευρά όπου επισκεφτήκαμε τα ήδη από τότε τουριστικά Ούρος και το Τακίλε και διανυκτερεύσαμε στο αρκετά αυθεντικό (τότε τουλάχιστον) Αμαντανί, και μία το 2010 από την βολιβιάνικη μεριά, με διανυκτέρευση στην Ίσλα ντελ Σολ. Δεδομένου της τουριστικής ανάπτυξης, κυρίως του Περού, αν θες (σχετική) ησυχία, να προτιμήσεις την βολιβιάνικη πλευρά και την Ίσλα ντελ Σολ. Από την άλλη, σαν πόλη η Πούνο είναι μάλλον πιο ενδιαφέρουσα από την Κοπακαμπάνα. Δύσκολες οι επιλογές!
Περισσότερες λεπτομέρειες για την Τιτικάκα (και την Λα Παζ) μπορείς να διαβάσεις εδώ: ΒΟΛΙΒΙΑ 1 - ΑΠΟ ΤΗ ΛΑ ΠΑΖ ΣΤΗΝ ΤΙΤΙΚΑΚΑ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
Όσο για το Σαλάρ ντε Ουγιούνι υπήρξε για μένα φοβερή (με τη διπλή έννοια της λέξης) εμπειρία γιατί κυριολεκτικά ναυαγήσαμε μέσα στο αλάτι. Από απερισκεψία του οδηγού που επέλεξε να κόψει δρόμο έξω από τις συνηθισμένες διαδρομές βουλιάξαμε σε κάποιο στρώμα από μαλακό αλάτι (υπόψη ότι κάτω από το αλάτι υπάρχει νερό) και μείναμε κολλημένοι ένα 24ωρο προσευχόμενοι στην Πάτσαμάμα να έρθει κάποιος για βοήθεια. Όλα αυτά τα ωραία τον Αύγουστο του 2010, με θερμοκρασίες της τάξης του -15οC τη νύχτα... Ωστόσο για να σου γράφω σημαίνει ότι επιζήσαμε, και αφού επιζήσαμε σου λέω απερίφραστα ότι το Σαλάρ και τα "νησιά" του με τους γιγάντους κάκτους συγκαταλέγεται στις ύψιστες ταξιδιωτικές εμπειρίες που απαγορεύεται να χάσεις. Βουρ λοιπόν για κει και με τα χίλια! Και εννοείται ότι καμιά επίσκεψη στο Σαλάρ δεν μπορεί να θεωρηθεί ολοκληρωμένη αν δεν την συνδυάσεις με τη διαδρομή στο βολιβιάνικο Altiplano ακολουθώντας το Camino de las Joyas με τις πολύχρωμες Lagunas, τα φλαμίγκο, το desierto de Dali, τα γκέιζερ στο Sol de Manana κλπ. Απλά κορυφαίο! Κατόπιν αυτού, είναι αυτονόητο ότι τρεις πλήρεις μέρες (τέσσερις ακόμα καλύτερα) είναι το απόλυτο μίνιμουμ για μια περιοχή της Γης που εγγυημένα θα σε απογειώσει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πρόγραμμά σας είναι κουραστικό αλλά εφικτό, εμένα μου αρέσει όπως είναι. Στα υπόψην πως πιθανόν να νιώσετε κούραση με την άφιξη στο Κούσκο λόγω υψομέτρου. Στην κοιλάδα να αφιερώσετε ΠΟΛΥ χρόνο στο Ollantaytambo, εκπληκιτκό πράγμα.

1. Lake Τiticaca: Αν φτασουμε στο Puno μεσημερι 19 Νοεμ. θα μπορεσουμε να κανουμε τουρ στην λιμνη η πρεπει να ειμαστε εκει απο το πρωι?


Έχει 2 αναχωρήσεις, μια στις 7 και μια στις 9, αλλά ανάλογα με τη ζήτηση έχει και στις 13.00. Από κει και πέρα, το να πάρετε κάποιον ντόπιο που επιστρέφει με τη βάρκα του από το λιμάνι του Πούνο είναι το πιο εύκολο και αυθεντικό.

Επισης αξιζει να διανεκτερευσουμε σε καποιο απο τα νησακια?


Ναι. Εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω, και που διαθέτουν τουρισμό σε διαφορετικό βαθμό έντασης/ενόχλησης, υπάρχουν και τα πολύ πιο άγνωστα που έχω αναφέρει σε άλλο thread το οποίο και καλέιται να βρει η ... anny! (χωσέ)

Μπορουμε να βγουμε με το τουρ στο Cobacabana στην αλλη μερια της λιμνης ωστε να ειμαστε πιο κοντα στο La Paz?

Μμμμ, δεν είμαι σίγουρος. Θεωρητικά ναι, αλλά πάλι εξαρτάται από το πόσοι το επέλεξαν το τουρ.

2. Εψαξα αλλα δεν βρηκα πολλες πληροφοριες για το Uyuni Salt Desert στο travelstories. Αν το εχει κανει καποιος και μπορει να προτεινει αν αξιζει να κανουμε 3 μερες τουρ η μπορουμε να το δουμε σε 2 μερες? Εχουμε ενα περιορισμο με τον χρονο γιατι 2 απο τους 4 θα φυγουν μια μερα νωριτερα.


Εννοείται να κάνετε το 4ημερο. Έχει πάαααααρα πολλά τοπία να δεις, που αλλάζουν, δεν είναι απλά ότι πας στην αλάτινη έρημο, περνάς από γκέιζερ, μένεις σε "νησί", περνάς από απλή έρημο, μετά από το αλάτι και από λίμνες σε απίθανες διαφορετικές αποχρώσεις. Αν κάνεις τρο διήμερο θα δεις τα μισά, δεν προλαβαίνουν να σε πάνε στο βάθος, οπότε σε αφήνουν στο σαλάρ και κωλοβαράς.

3. Εχει κατι που να αξιζει κοντα στη La Paz, που μπορουμε να επισκευθουμε με μονοημερη εκδρομη? Λογικα θα γυρισουμε στη Λα Παζ μια μερα νωριτερα γιατι 2 φιλοι πρεπει να φυγουν μια μερα νωριτερα.

Ε, φαντάζομαι πως το Tiawanaku το έχετε υπολογίσει, ε; ΚΑτά τα λοιπά, η ΛΑ Πας έχει πάαααρα πολλά πράγματα να κάνει κανείς για να γεμίσει 2 μέρες και τα street scenes είναι απίθανα. Αν είστε εκεί ΣΚ μη χάσετε το κατας με τις...ινδιάνες γριές, φοβερό καλτ. Από μονοήμερες, μούφα το Τσακαλτάγια, καλό το Κοντορίρι, αλλά εγώ θα έμενα Λα Πας και για λόγους acclimatizing (αν και ο δρόμος του Θανάτου που θα πάτε είναι πιο κάτω και θα χοροπηδάτε σαν κατσίκια από την ένταση, είναι φοβερή εμπειρία).
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Isabelle,

αφου μετα την "φοβερη" σου ιστορια στο Σαλαρ σου εχουν μεινουν τοσο θετικες εντυπωσεις σημαινει οτι πραγματικα αξιζε και θα προσπαθησω να κατσουμε οσο περισσοτερο μπορουμε. Μου αρεσε η τελευταια σου φραση " μια περιοχή της Γης που εγγυημένα θα σε απογειώσει."...τωρα θελω να παω ακομα πιο πολυ :)

Yorgos,

ευχαριστω ακομα μια φορα για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες. Αν επιζησουμε απο το δρομο του Θανατου και τα βουνα και τις ερημους, θα κανω ταμα να γραψω επιτελους μια ιστορια στο travelstories αν και δεν ξερω αν θα ειναι τοσο καλη οσο οι δικες σου. Να εισαι καλα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
vasili και εμένα μου αρεσε η περοχή της Τιτικάκα και τα νησακια ...
Εχουμε γραψει αρκετα για αυτο το θέμα στην ίδια ενοτητα που ειναι και η δικη σου ερωτηση με τιτλο "Περού με τρέλα" , σε θέμα που ειχε ανοιξει η FRIDA .
το εχεις διαβασει ;

Αληθεια Φριντα , αν μας διαβαζεις πηγες το ταξιδι και πως πέρασες ;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ δεν έχω πάει (ακόμη), αλλά έβλεπα σε ένα κανάλι που δείχνει αληθινές ιστορίες το βράδυ. Ας μην πώ την ιστορία, είπαμε, αλλά να προσέχετε τα βραδυνά λεωφορειάκια και αν γίνεται να μπαίνετε όταν είναι εντελώς άδεια. Αυτά...

Καλά να περάσετε!! :D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ δεν έχω πάει (ακόμη), αλλά έβλεπα σε ένα κανάλι που δείχνει αληθινές ιστορίες το βράδυ. Ας μην πώ την ιστορία, είπαμε, αλλά να προσέχετε τα βραδυνά λεωφορειάκια και αν γίνεται να μπαίνετε όταν είναι εντελώς άδεια. Αυτά...

Καλά να περάσετε!! :D
Ευτυχώς που με διόρθωσες!
Να διορθώσω το σχόλιο:

αν γίνεται να μπαίνετε όταν δεν είναι εντελώς άδεια!!!

Έχει περάσει και η ώρα και δεν μπορώ να το διορθώσω στο αρχικό, οπότε ας το ξαναγράψω:
στα λεωφορειάκια να μπαίνετε όταν δεν είναι εντελώς άδεια, αν μπορείτε.

Έχει σχέση με την ιστορία που ανέφερα, απλά είναι μια ασφάλεια επιπλέον αν είναι κι άλλος κόσμος μέσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom