Internet εκτός Ευρωπαϊκής Ενωσης

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Αρχικά καλησπέρα και χρόνια πολλα
Έχοντας ως απορια τη χρήση Internet έκτος Ε. Ε άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Υπάρχει κάποιο πακέτο που μπορείς να αγοράσεις ωστε να έχεις Internet, τύπου unlimited, ή η καλυτερη λύση είναι η αγορά sim CARD από την χώρα 0ου θα επισκεφθεις;
Γενικά έψαξα στο forum και στο Google κ ειδα κατι για poginet, surfroam. Καποιοι άλλοι αναφέρουν αγορά πακέτου με sim από την χώρα προορισμου αλλά υπάρχει προϋπόθεση να έχεις διαβατήριο.
Συνεπώς ποια είναι η ποιο καλή κ συμφέρουσα λύση;

Ευχαριστω
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αρχικά καλησπέρα και χρόνια πολλα
Έχοντας ως απορια τη χρήση Internet έκτος Ε. Ε άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Υπάρχει κάποιο πακέτο που μπορείς να αγοράσεις ωστε να έχεις Internet, τύπου unlimited, ή η καλυτερη λύση είναι η αγορά sim CARD από την χώρα 0ου θα επισκεφθεις;
Γενικά έψαξα στο forum και στο Google κ ειδα κατι για poginet, surfroam. Καποιοι άλλοι αναφέρουν αγορά πακέτου με sim από την χώρα προορισμου αλλά υπάρχει προϋπόθεση να έχεις διαβατήριο.
Συνεπώς ποια είναι η ποιο καλή κ συμφέρουσα λύση;

Ευχαριστω
Εκτός Ευρώπης το διαβατήριο θα το έχεις μαζί έτσι και αλλιώς. Η μόνη συμφέρουσα λύση είναι πακέτο με δεδομένα σε τοπική sim.
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.575
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Αρχικά καλησπέρα και χρόνια πολλα
Έχοντας ως απορια τη χρήση Internet έκτος Ε. Ε άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Υπάρχει κάποιο πακέτο που μπορείς να αγοράσεις ωστε να έχεις Internet, τύπου unlimited, ή η καλυτερη λύση είναι η αγορά sim CARD από την χώρα 0ου θα επισκεφθεις;
Γενικά έψαξα στο forum και στο Google κ ειδα κατι για poginet, surfroam. Καποιοι άλλοι αναφέρουν αγορά πακέτου με sim από την χώρα προορισμου αλλά υπάρχει προϋπόθεση να έχεις διαβατήριο.
Συνεπώς ποια είναι η ποιο καλή κ συμφέρουσα λύση;

Ευχαριστω
Ίσως βοηθήσει κι' αυτό :

https://www.travelstories.gr/aperioristo-internet-sta-taksidia-sas/
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Εκτός Ευρώπης το διαβατήριο θα το έχεις μαζί έτσι και αλλιώς. Η μόνη συμφέρουσα λύση είναι πακέτο με δεδομένα σε τοπική sim.
Η αληθεια είναι ότι το γνωρίζω αλλά προς το παρών δεν έχω ανανεώσει το διαβατήριο γιατί στην Τουρκία με ενημέρωσαν στο αεροδρόμιο ότι δεν είναι απαραίτητο.
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Ολα είναι ανάλογα τη χώρα που θα επισκεφτείς. Ο γενικός κανόνας είναι ότι οι τοπικές sim είναι η καλύτερη λύση αλλά υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που δεν είναι εύκολη η απόκτηση τους ή η ενεργοποίηση τους (δυσκολίες στη Γλώσσα κλπ). Υπάρχουν κάποιες διεθνείς sim που σου παρέχουν δεδομένα/φωνή για διάφορες χώρες αλλά πρέπει να εξετάζεις κατά περίπτωση αν σε συμφέρει να τις χρησιμοποιήσεις
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άσχετο, γιατί σας έχει γίνει τόσο απαραίτητο το ίντερνετ για μερικές μέρες σε μια ξένη χώρα;

Εφαρμογές με offline χάρτες υπάρχουν, αρκετός χώρος στο κινητό για φωτογραφίες, βίντεο και έγγραφα ταξιδιού υπάρχει, τζάμπα wifi σε ξενοδοχεία, εστιατόρια, ακόμα και στο κέντρο πόλεων υπάρχει, ποιες άλλες στιγμές θα χρειαστείτε ίντερνετ ώστε να πρέπει να μπείτε στη διαδικασία να αγοράσετε τοπική σιμ;

Υποτίθεται ότι ταξιδεύουμε για να δούμε κάτι καινούριο και όχι την οθόνη του κινητού μας.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Άσχετο, γιατί σας έχει γίνει τόσο απαραίτητο το ίντερνετ για μερικές μέρες σε μια ξένη χώρα;

Εφαρμογές με offline χάρτες υπάρχουν, αρκετός χώρος στο κινητό για φωτογραφίες, βίντεο και έγγραφα ταξιδιού υπάρχει, τζάμπα wifi σε ξενοδοχεία, εστιατόρια, ακόμα και στο κέντρο πόλεων υπάρχει, ποιες άλλες στιγμές θα χρειαστείτε ίντερνετ ώστε να πρέπει να μπείτε στη διαδικασία να αγοράσετε τοπική σιμ;

Υποτίθεται ότι ταξιδεύουμε για να δούμε κάτι καινούριο και όχι την οθόνη του κινητού μας.
Τα τρία κυριότερα για μένα είναι:

Εύρεση γραμμών μετρό και λεωφορείων με ον-λάιν ώρες άφιξης (πλέον η google σου λέει και απο ποια έξοδο του μετρό να βγείς για να πάρεις το λεωφορείο που θές)
Ταξί (uber κλπ)
Εργασία (εμένα απαιτεί πρόσβαση σε email 8 το πρωί με 23 το βράδυ σχεδόν όλο το χρόνο)
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Η αληθεια είναι ότι το γνωρίζω αλλά προς το παρών δεν έχω ανανεώσει το διαβατήριο γιατί στην Τουρκία με ενημέρωσαν στο αεροδρόμιο ότι δεν είναι απαραίτητο.
Αυτό το νήμα το είδες;
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ίντερνετ-στην-Κωνσταντινούπολη.61900/Συνέχισε αν θέλεις τη συζήτηση εκεί και διάβασε το ποστ μου στην προτελευταία σελίδα.. Κατέβασε επίσης στο κινητό σου την εφαρμογή του δήμου της Κων.πολης 'IBB Istanbul', μέσα από την οποία σου δίνεται η δυνατότητα να βρεις και να συνδεθείς στα δημοτικά wifi hotspots που υπάρχουν κοντά σε κεντρικά μέρη αλλά και μέσα στα λεωφορεία...
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Αρχικά καλησπέρα και χρόνια πολλα
Έχοντας ως απορια τη χρήση Internet έκτος Ε. Ε άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Υπάρχει κάποιο πακέτο που μπορείς να αγοράσεις ωστε να έχεις Internet, τύπου unlimited, ή η καλυτερη λύση είναι η αγορά sim CARD από την χώρα 0ου θα επισκεφθεις;
Γενικά έψαξα στο forum και στο Google κ ειδα κατι για poginet, surfroam. Καποιοι άλλοι αναφέρουν αγορά πακέτου με sim από την χώρα προορισμου αλλά υπάρχει προϋπόθεση να έχεις διαβατήριο.
Συνεπώς ποια είναι η ποιο καλή κ συμφέρουσα λύση;

Ευχαριστω
Χρονια πολλα & καλη χρονια.Διαβασε αν θελεις εδω https://tinyurl.com/ygaktogq το #18 post.Δεν ξερω αν σε βολευει αλλα οπως λεει ο
Pilgrim την παραγγελνεις,ερχεται σπιτι και εχει με μικρο κοστος εχεις απεριοριστα data για καμια 150αρια χωρες https://prnt.sc/qk7hmq .
Φαινεται καλη λυση και την παρρηγειλα και γω.Την περιμενω οσονουπω και θα την δοκιμασω Κωνσταντινουπολη τελος Φλεβαρη.Διαβασε και το post #30
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,
θέλω να ταξιδέψω σε χώρα εκτός Ευρώπης συγκεκριμένα στο Μαρόκο.Ξέρετε πως μπορώ να επικοινωνώ με Ελλάδα?Kαλεί κανονικά το ελληνικό μου νούμερο σαν να είμαι Ελλάδα ή θα έχει καμμία τρελή χρέωση.Viber ,messenger λειτουργούν κανονικά να μιλάω απο εκεί?Cosmote πακέτο σύνδεσης έχω συγκεκριμένα
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα,
θέλω να ταξιδέψω σε χώρα εκτός Ευρώπης συγκεκριμένα στο Μαρόκο.Ξέρετε πως μπορώ να επικοινωνώ με Ελλάδα?Kαλεί κανονικά το ελληνικό μου νούμερο σαν να είμαι Ελλάδα ή θα έχει καμία τρελή χρέωση.Viber ,messenger λειτουργούν κανονικά να μιλάω απο εκεί?Cosmote πακέτο σύνδεσης έχω συγκεκριμένα
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Μόλις γυρίσαμε απο το Μαρόκο.
Mε τον σύζυγό μου πήραμε μια τοπική κάρτα sim, 10 ευρώ τα 10 γίγα (ακριβώς μετά τον έλεγχο των διαβατηρίων) και χρησιμοποιώντας τα δεδομένα της sim καλούσαμε και Ελλάδα, σε viber, messenger κτλ. Αλλιώς όταν είχαμε wifi.

Επειδή και εγω cosmote έχω, είχα πάρει τηλ και μου είπαν οτι μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το πρόγραμμα μου, ''απλά'' θα έχω μια χρέωση 13 ευρώ την ημέρα !! Μέχρι και ο κύριος στην εξυπηρέτηση, μου είπε "μάλλον δεν σας συμφέρει".
Ωστόσο, είχα κανονικά το νούμερο μου ανοιχτό (μόλις φτάνεις,σου στέλνει μνμ η κοσμοτέ με τις χρεώσεις) λόγο δουλειάς. Εαν κρατήσει κάποιος ανοιχτό το ελληνικό του νούμερο, να αφαιρέσει τον τηλεφωνητή, γιατί εαν κάποιος αφήσει κάποιο μήνυμα, χρεώνεσαι κανονικά.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Μόλις γυρίσαμε απο το Μαρόκο.
Mε τον σύζυγό μου πήραμε μια τοπική κάρτα sim, 10 ευρώ τα 10 γίγα (ακριβώς μετά τον έλεγχο των διαβατηρίων) και χρησιμοποιώντας τα δεδομένα της sim καλούσαμε και Ελλάδα, σε viber, messenger κτλ. Αλλιώς όταν είχαμε wifi.

Επειδή και εγω cosmote έχω, είχα πάρει τηλ και μου είπαν οτι μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το πρόγραμμα μου, ''απλά'' θα έχω μια χρέωση 13 ευρώ την ημέρα !! Μέχρι και ο κύριος στην εξυπηρέτηση, μου είπε "μάλλον δεν σας συμφέρει".
Ωστόσο, είχα κανονικά το νούμερο μου ανοιχτό (μόλις φτάνεις,σου στέλνει μνμ η κοσμοτέ με τις χρεώσεις) λόγο δουλειάς. Εαν κρατήσει κάποιος ανοιχτό το ελληνικό του νούμερο, να αφαιρέσει τον τηλεφωνητή, γιατί εαν κάποιος αφήσει κάποιο μήνυμα, χρεώνεσαι κανονικά.
Eυχαριστώ Τζόρτζια για τις πληροφορίες και εγώ αν δεν χρειαζόμουν το ελληνικό νούμερο sim θα έβαζα.Απλα οι λογοι ειναι καθαρα επαγγελματικοι και επισης ηθελα να ρωτησω αν αυτος που σε καλει απο Ελλαδα καταλαβαινει οτι εισαι στο Μαροκο ?του ερχετε καποια ειδοποιηση οτι κανει κληση εκτος Ευρωπης ή ειναι σαν να σε εχει παρει εδω? Θα παω εννοειται και στην κοσμοτε να ρωτησω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom