Internet εκτός Ευρωπαϊκής Ενωσης

Μηνύματα
5
Likes
2
Eυχαριστώ Τζόρτζια για τις πληροφορίες και εγώ αν δεν χρειαζόμουν το ελληνικό νούμερο sim θα έβαζα.Απλα οι λογοι ειναι καθαρα επαγγελματικοι και επισης ηθελα να ρωτησω αν αυτος που σε καλει απο Ελλαδα καταλαβαινει οτι εισαι στο Μαροκο ?του ερχετε καποια ειδοποιηση οτι κανει κληση εκτος Ευρωπης ή ειναι σαν να σε εχει παρει εδω? Θα παω εννοειται και στην κοσμοτε να ρωτησω
Χμμμμμ, κάποιοι μου με κάλεσαν, δεν το κατάλαβαν (μιλήσαμε αργότερα, μεσώ viber). Δεν το σήκωσα βέβαια, ούτε ακύρωσα κάποια κλήση.
Αλλά καλύτερα να μιλήσεις με την κοσμοτέ. :D
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα. Σκοπεύω να ταξιδέψω στην Ελβετία αλλά θα φτάσω αργά στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης και θα βιάζομαι να προλάβω το τρένο οπότε δεν θα έχω χρόνο να αγοράσω κάρτα sim για δεδομένα εκεί.

Η ερώτησή μου (ίσως και χαζή) είναι η εξής: υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα όπου μπορώ να προμηθευτώ κάρτα sim από Ελβετό Πάροχο για να την έχω τοποθετήσει στη συσκευή μου και να την ενεργοποιήσω μόλις φτάσω στην Ελβετία;
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα. Σκοπεύω να ταξιδέψω στην Ελβετία αλλά θα φτάσω αργά στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης και θα βιάζομαι να προλάβω το τρένο οπότε δεν θα έχω χρόνο να αγοράσω κάρτα sim για δεδομένα εκεί.

Η ερώτησή μου (ίσως και χαζή) είναι η εξής: υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα όπου μπορώ να προμηθευτώ κάρτα sim από Ελβετό Πάροχο για να την έχω τοποθετήσει στη συσκευή μου και να την ενεργοποιήσω μόλις φτάσω στην Ελβετία;
Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο e-sim?
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Οχι, δεν έχω χρησιμοποιήσω ποτέ. Είναι αξιόπιστη; Την έχεις χρησιμοποιήσει;
Ναι την χρησιμοποίησα για ταξίδι στην Ασία. Αγόρασα πακέτο που περιελάμβανε πολλές χώρες, με 20gb για κάτι λιγότερο από 23$. Τσέκαρε το link και δες τα πακέτα που προσφέρει ώστε να διαλέξεις ποιό σε συμφέρει ανάλογα με τις μέρες που θα μείνεις και τα gb που θες. Αλλά θα έχεις μόνο data όχι κλήσεις.
Travel eSIM for Switzerland - Nomad (getnomad.app)
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ναι την χρησιμοποίησα για ταξίδι στην Ασία. Αγόρασα πακέτο που περιελάμβανε πολλές χώρες, με 20gb για κάτι λιγότερο από 23$. Τσέκαρε το link και δες τα πακέτα που προσφέρει ώστε να διαλέξεις ποιό σε συμφέρει ανάλογα με τις μέρες που θα μείνεις και τα gb που θες. Αλλά θα έχεις μόνο data όχι κλήσεις.
Travel eSIM for Switzerland - Nomad (getnomad.app)
Data χρειάζομαι μόνο. Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Data χρειάζομαι μόνο. Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
Μπήκα στις πληροφορίες και αναφέρεται μόνο σε ios σύστημα. Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς σε android;
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Γνωρίζει κανείς αν στο Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία συγκεκριμένα) μπορούμε να χρησιμοποιούμε ακόμα κανονικά τα δεδομένα/ομιλία/σμσ όπως εντός ΕΕ? Για Cosmote συγκεκριμένα μ ενδιαφέρει. Στο σάιτ του Cosmote εκεί που λέει σε ποιες χώρες ισχύει η δωρεάν περιαγωγή έχει και το Ην. Βασίλειο μέσα, αλλά φοβάμαι δεν το έχουν ενημερώσει... Μπορεί κάποιος που πήγε πρόσφατα να μου πει?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Γνωρίζει κανείς αν στο Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία συγκεκριμένα) μπορούμε να χρησιμοποιούμε ακόμα κανονικά τα δεδομένα/ομιλία/σμσ όπως εντός ΕΕ? Για Cosmote συγκεκριμένα μ ενδιαφέρει. Στο σάιτ του Cosmote εκεί που λέει σε ποιες χώρες ισχύει η δωρεάν περιαγωγή έχει και το Ην. Βασίλειο μέσα, αλλά φοβάμαι δεν το έχουν ενημερώσει... Μπορεί κάποιος που πήγε πρόσφατα να μου πει?
Ισχύει κανονικά για το Ηνωμένο Βασίλειο.΄Ασχετα αν είναι εκτός ΕΕ.Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές φέτος.Θα πάρεις και το σχετικό μήνυμα όταν φθάσεις.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή

vasileior

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα ! 21-28 Νοεμβρίου θ ταξιδέψουμε στην Ιταλία όπου θα νοικιάσουμε βαν και στη συνέχεια θα κάνουμε ένα τουρ πέντε ημερών στις Ελβετικές Άλπεις ! Έχω καρτοσυμβολαιο στην κοσμοτε! Στην Ιταλία από ότι γνωρίζω δεν θα εχω πρόβλημα με τα τηλέφωνα και το Ίντερνετ !
Η Ελβετία είναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης και δεν με καλύπτει το travel pass ! Υπάρχει κάποια αξιόπιστη εταιρεία στην Ελλάδα να αγοράσω e-sim για να μπορώ να παίρνω τηλέφωνα και να εχω Ίντερνετ ;;;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom