Ισπανία Πορτογαλία Interrail Ισπανια Πορτογαλια

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
Φεύγω με 2 φίλους στις 16 για ισπανία πορτογαλία για 20 μέρες!
Εισιτήρια aller-retour για βαρκελώνη και το εξής πρόγραμμα:
4 μέρες Βαρκελώνη
1-2 Βαλένθια
1 Γρανάδα
1 Τολεδο
4 Μαδρίτη
3 Λισαβόνα
2 Πόρτο
1 Μπιλμπάο-Σαν Σεμπαστιάν
και πίσω βαρκελώνη για επιστροφή.

2 τις τρώμε σε μετακινήσεις άρα 18 καθαρές.

Αφήνουμε και μια ευελιξία στις μέρες για να είμαστε ελεύθεροι στο ό,τι μας κάτσει.Ακολουθεί χοντρικά κύκλο η διαδρομή.

Τι έχετε να σχολιάσετε;Επιλογή τοποθεσιών;

Να προτιμήσω κάτι άλλο;Μήπως η Λισαβόνα και η βαλένθια θέλουν πιο πολλές μέρες;Γρανάδα είμαι λίγο διστακτικός.Τρώει και ώρα στη μετακίνηση.

Να φανταστώ η κλασική βαλίτσα ροδάκια ειναι απαγορευτική;Λέω μήπως και γλιτώσω τπτ...

Τπτ ιδιαίτερο για αυτές τις πόλεις να δω, εσείς οι έμπειροι έχετε να προτείνετε;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φεύγω με 2 φίλους στις 16 για ισπανία πορτογαλία για 20 μέρες!
Εισιτήρια aller-retour για βαρκελώνη και το εξής πρόγραμμα:
4 μέρες Βαρκελώνη
1-2 Βαλένθια
1 Γρανάδα
1 Τολεδο
4 Μαδρίτη
3 Λισαβόνα
2 Πόρτο
1 Μπιλμπάο-Σαν Σεμπαστιάν
και πίσω βαρκελώνη για επιστροφή.

2 τις τρώμε σε μετακινήσεις άρα 18 καθαρές.

Αφήνουμε και μια ευελιξία στις μέρες για να είμαστε ελεύθεροι στο ό,τι μας κάτσει.Ακολουθεί χοντρικά κύκλο η διαδρομή.

Τι έχετε να σχολιάσετε;Επιλογή τοποθεσιών;

Να προτιμήσω κάτι άλλο;Μήπως η Λισαβόνα και η βαλένθια θέλουν πιο πολλές μέρες;Γρανάδα είμαι λίγο διστακτικός.Τρώει και ώρα στη μετακίνηση.

Να φανταστώ η κλασική βαλίτσα ροδάκια ειναι απαγορευτική;Λέω μήπως και γλιτώσω τπτ...

Τπτ ιδιαίτερο για αυτές τις πόλεις να δω, εσείς οι έμπειροι έχετε να προτείνετε;
Προσπαθείς να χωρέσεις πάρα πολλά μέρη στο πρόγραμμα. Έτσι, χάνεις πολλά ενδιαφέροντα μέρη που δύσκολα θα επισκευτείς ξανά.
Από το πρόγραμμα σου λείπουν τελείως η Σεββίλη και η Salamanca. Μεγάλες παραλείψεις κατά τη γνώμη μου (δεν έχω πάει ακόμα σε καμμία από τις 2, όμως).
Πέρα από τα παραπάνω Προσπάθησε να χώσεις στο πρόγραμμα και:
- Girona
- Sintra
- Segovia
- Avilla, Escorial γύρω από τη Μαδρίτη
- Όλα τα υπόλοιπα που θα συμπληρώσουν οι "ισπανοί" του forum
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Κάναμε και μεις πέρυσι με interrail ισπανία πορτογαλία. Προσπαθώ και αυτές τις μέρες να γράψω την ιστορία αλλά το κόβω να αργεί.
τσέρκαρε αυτό το τόπικ.
Κ μεις ξεκινησαμε και γυρισαμε απο βαρκελώνη, 21 μέρες ταξίδι.
χοντρικά το πρόγραμμα είχε ως εξής:
3 Βαρκελώνη
3 Μπιλμπαο μεμονοήμερη σαν Σεμπαστιαν
3 σαντιάγκο
2 πορτο
3 Λισαβώνα
2 φάρο
2 σεβίλλη
2 τολέδο
2 Βαρκελώνη

Όπως κατάλαβες εμείς αποφασίσαμε να πιάσουμε το βόρειο κομμάτι και όχι το νότιο, όπως μας πρότιεναν τα παιδιά από εδώ και μου άρεσαν πολύ αυτές οι διαδρομές(αν κ το αρχικό σχέδιο ήταν κ μας ο νότος).
Στο δικό μου προγραμμα θα άλλαζα τις 2 μέρες toledo, μονοήμερη και πολύ είναι και θα έφευγα καπακια απο βαρκελώνη και θα την έβαζα μόνο στις τελευταίες μέρες για να κερδίσω επιπλέον μέρες μετακινήσεων με τα τρένα(εισήτηριο 21 ημερών).

Σχετικά με το δικό σου πρόγραμμα μπιλμπαο και σαν σεμπαστιαν σε μια μέρα δεν βγαίνει. Μπιλμπάο πολύ όμορφη πόλη με ακόμα πιο όμορφα προάστια(να σαι καλά Ευαγγελία :p:D). τις 3 μέρες που αφιερώσαμε εκεί δεν τις μετανιώνω καθόλου.

Αυτά απο μένα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως περίεργο, κάτι πρέπει να έχει πάθει ο Yorgos, ακόμα να βγει και να πει για το Σαντιάγκο... :):):)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
κάτσε να μπεί online και τα λέμε :p
Άξιζε πάντως και αυτό με το παραπάνω...
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Να πω εγω για το Σαντιαγο; Απλα Μαγικο... :clap:
Anastsa, γεια σου, πολυ ωραια θα περασετε γιατι η Ισπανια ειναι μια χωρα καταπληκτικη, να σου πω μονο ενα δυο πραγματα που μου ερχονται στο μυαλο.
Θα αφηνα τις τεσσερις μερες της Βαρκελωνης για το τελος, να τα εχετε δει ολα και να πατε εκει χαλαρα και για λιγη ξεκουραση στη παραλια ισως.
Ειναι αδυνατον να φτασεις μεχρι βορεια Ισπανια και να μην δεις το Σαντιαγο, προσεχε ομως γιατι φετος πεφτει η μεγαλη γιορτη (που γινεται καθε 11 χρονια) την Κυριακη στις 25 Ιουλιου και θα γινεται ΧΑΜΟΣ, αλλα πραγματικος ΧΑΜΟΣ γιατι ειναι πολυ σημαντικος χρονος αυτος για τους προσκυνητες (xacobeo)
Επισης θα συμφωνησω οτι μια μερα μονο για Μπιλμπαο Σαν Σεμπαστιαν δε φτανει με τιποτα.
Το θεμα ειναι οτι ετσι θα δεις λιγο απο ολα αλλα ουσιαστικα δε θα προλαβεις να δεις κατι πραγματικα. Νομιζω οτι πρεπει να επικεντρωθεις σε καποια περιοχη/περιοχες και να το ευχαριστηθεις καλυτερα.
Α, και μια ερωτηση: εχετε τσεκαρει τα τρενα για καποιες περιοχες που αναφερεις υπαρχει μονο ενα την ημερα ή τη νυχτα (πχ Βαλενθια Γραναδα) εκτος να μπορειτε να κανετε συνδιασμους και με τα γρηγορα τρενα.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
ξεκούραση και παραλία Βαρκελώνης δεν πάνε μάζι. Μόνο τα βράδυ να αράξεις για καμια μπύρα. Τη μέρα απο μακριά και αγαπημένοι.
Στο Santiago και πέρυσι είχε τη γιορτή στις 25. Έχω την εντύπωση πως γίνεται κάθε χρόνο. μπορεί να κάνω κ λάθος. Όντως γινόταν χαμός αλλά προσωπικά μου άρεσε όλη η φάση, ειδικά το βράδυ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η γιορτή στο Σαντιάγο είναι όλα τα λεφτά. Οπωσδήποτε πήγαινε αν σε βγάλουν οι ημερομηνίες.

Από νότο συμφωνώ για Σεβίλη. Πολύ όμορφη πόλη.

Τολέδο και Μαδρίτη θα σκάσετε στη ζέστη τότε.

Βαρκελώνη(εγώ θα την έκοβα) πήγαινε στην αρχή γιατί Αύγουστο θα παραγίνεται χαμός.

Ακόμη πρόσεξε τα τρένα στην Ισπανία και ειδικά αυτά του βορρά. Όλες οι διαδρομές χρειάζονται κράτηση θέσης πράγμα που σημαίνει επιπλέον 5-10 ευρώ ανά διαδρομή. Ίσως σε συμφέρει πολλές φορές το λεωφορείο.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Στο Santiago και πέρυσι είχε τη γιορτή στις 25. Έχω την εντύπωση πως γίνεται κάθε χρόνο. μπορεί να κάνω κ λάθος. Όντως γινόταν χαμός αλλά προσωπικά μου άρεσε όλη η φάση, ειδικά το βράδυ.
Η γιορτη του αποστολου Ιακωβου γινεται καθε χρονο στις 25 οταν ομως η μερα αυτη πεφτει Κυριακη θεωρειται ιερος χρονος και ετσι ο κοσμος προτιμαει να κανει το camino de santiago αυτη τη χρονια, οποτε θα εχει πολυ πολυ περισσοτερους.
Για τη παραλια της Βαρκελωνης δε ξερω, το ειπα μονο γιατι καμια αλλη περιοχη (εκτος κοντα στη Βαλενθια) που θα περασουν δεν εχει παραλια.
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
Για τρένα έχω κοιτάξει ανταποκρίσεις και το εχω υποψιν για τις κρατησεις.
Λέω να κόψω γρανάδα, τολέδο και να βάλω 2 για μπιλμπαο και 2 σαντιαγκο.
Τι λέτε;

Έχετε τπτ άλλο να προτείνετε;

http://www.actionstores.gr/eshop?pa...e=gk_flypage.tpl&product_id=19&category_id=47
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
Δλδ 4 βαρκελονη
2 Βαλενθια
3-4 Μαδριτη
3 Λισαβονα
2 Πορτο
2 Σαντιαγκο
2 Μπιλμπαο
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
Με τα περιξ, ισως, καθε μεγαλης πολης, αν μας κατσει
Δλδ σιντρα, σεγκοβια κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom