Interrail!

Bolet36

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα. Ετοιμάζω αυτό το καλοκαίρι ταξίδι με Interrail αλλά χρειάζομαι βοήθεια για την διοργάνωσή του. Κατ' αρχάς ενδιαφέρομαι για το Global Pass που είναι για 30 μέρες και για σχεδόν όλες τις χώρες της Ευρώπης. Η μεγαλύτερή μου ανησυχία είναι τα ξενοδοχεία. Προσφέρονται ξενοδοχεία από το πρόγραμμα ή όχι. Αν δεν προσφέρονται υπάρχουν κάποιοι φθηνοί τρόποι για να περνάς τα βράδια σου. Επιπλέον, εκτός από τα δικά μου έξοδα τι άλλα έξοδα θα χρειαστεί να κάνω. Αν μου πείτε να ταξιδεύω νύχτα με τρένο, αυτό σημαίνει ότι μπορώ να περνάω μόνο μία μέρα σε κάθε πόλη; Μπορώ να παίρνω οποιοδήποτε τρένο θέλω από οποιοδήποτε σιδηροδρομικό σταθμό; Από που μπορώ να πάρω κι άλλες πληροφορίες, από τον ΟΣΕ ή από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο. Το site δεν είναι καθόλου διαφωτιστικό. Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Αν μπορείτε δώστε μου όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Απλα εχε στο νου σου οτι απο Ελλαδα με τρενο δεν φευγεις πλεον ;)
Eπισης για διαμονη δες εδω :Hostels Worldwide - Online Bookings, Ratings and Reviews
φυσικα η διαμονη δεν περιλαμβανεται στο global pass ...
θες να μας πεις τι πολεις σκεφτεσαι :)?
 

remvas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκαη
Καλησπέρα. Ετοιμάζω αυτό το καλοκαίρι ταξίδι με Interrail αλλά χρειάζομαι βοήθεια για την διοργάνωσή του. Κατ' αρχάς ενδιαφέρομαι για το Global Pass που είναι για 30 μέρες και για σχεδόν όλες τις χώρες της Ευρώπης. Η μεγαλύτερή μου ανησυχία είναι τα ξενοδοχεία. Προσφέρονται ξενοδοχεία από το πρόγραμμα ή όχι. Αν δεν προσφέρονται υπάρχουν κάποιοι φθηνοί τρόποι για να περνάς τα βράδια σου. Επιπλέον, εκτός από τα δικά μου έξοδα τι άλλα έξοδα θα χρειαστεί να κάνω. Αν μου πείτε να ταξιδεύω νύχτα με τρένο, αυτό σημαίνει ότι μπορώ να περνάω μόνο μία μέρα σε κάθε πόλη; Μπορώ να παίρνω οποιοδήποτε τρένο θέλω από οποιοδήποτε σιδηροδρομικό σταθμό; Από που μπορώ να πάρω κι άλλες πληροφορίες, από τον ΟΣΕ ή από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο. Το site δεν είναι καθόλου διαφωτιστικό. Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Αν μπορείτε δώστε μου όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε.
Auti tin stigmi eimai austria kai xrisimopio to global interail ton deka imeron se 22 imeres,apla ine telio!den exo kani pote kamia kratisi,apla mpainis sto treno,kai ston elexo isitirion deixnis to interail,kalo eine na exeis mazi sou to diavatirio sou.Exo tajidepsi kai me nixterino treno xoris provlima.Episis kanis aperioristes diadromes se mia imera,pros olous tous proorismous,ean paris ena treno meta tis 19.00 kai ftanis meta tis 00.00 apla simplironis 1 imera andi gia 2.
 

Bolet36

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν έχω σκεφτεί συγκεκριμένες πόλεις. Σίγουρα τις συνηθισμένες Παρίσι, Βερολίνο, Βαρκελώνη, Ρώμη, Μαδρίτη, Στοκχόλμη, Άμστερνταμ, Λονδίνο κ.α. Βλέπω οι τιμές των δωματίων κυμαίνονται γύρω στα 20Ε οπότε, αν ταξιδεύω για 30 μέρες πρέπει να υπολογίσω 500 - 600 ευρώ επιπλέον από το εισιτήριο; Μπορώ να ταξιδεύω μόνο συγκεκριμένες μέρες και όχι όποτε θέλω;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Βλέπω οι τιμές των δωματίων κυμαίνονται γύρω στα 20Ε οπότε, αν ταξιδεύω για 30 μέρες πρέπει να υπολογίσω 500 - 600 ευρώ επιπλέον από το εισιτήριο;
Σωστά...

Μπορώ να ταξιδεύω μόνο συγκεκριμένες μέρες και όχι όποτε θέλω;
Αν πάρεις το global(ας πούμε των 30 ημερών) όποτε θες, όπου θες(αλλά όχι με όλα τα τρένα(έξτρα χρέωση)) μέσα στις 30 μέρες που διαρκεί.

Ποιά είναι η διαφορά των hostel και των ξενοδοχείων;
Hostel - Wikipedia, the free encyclopedia
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
αν παρεις των 30 ημερων ταξιδευεις οποιες μερες θες,αν παρεις των 22 μερων απο τις οποιες ταξιδευεις τις 10 τοτε πρεπει καθε μερα που ταξιδευεις να γραφεις την ημερομηνια πανω στο εισιτηριο .. γιαυτο και εχει σημασια (αυτο που ειπε ενας φιλος πιο πανω για το νυκτερινο τρενο) οτι αν παρεις το τρενο μετα τις 19:00 το απογευμα και φτασεις στον προορισμο σου μετα τις 00:00 τοτε πιανεται μονο μια μερα ταξιδιου(η δευτερη) αντι για 2 ..
το site εγω πιστευω ειναι αρκετα κατατοπιστικο,μπες αν ειναι και στο φορουμ του site που εχουν πολλα τοπικς και ρωτα και εδω υπαρχουνε πολλα ατομα που εχουνε κανει interrail ταξιδια ...

ο ΟΣΕ δεν εχει καμια σχεση με τα εισιτηρια interrail επειδη ειδα οτι το εγραφες και πιο πανω και εκτος των αλλων δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το εισιτηριο στην χωρα καταγωγης σου .. το ταξιδι σκεφτεσαι να το κανεις μονο σου ή με παρεα;
γενικα μια συμβουλη:μην εχεις "αυστηρο" προγραμμα για το που θα πας και το τι θα κανεις γιατι πολυ απλα δεν προκειται να το τηρησεις .. επελεξε λιγα μερη και καλα .. και αποψη μου ειναι να παρεις το εισιτηριο των 22 ημερων απο τις οποιες ταξιδευεις τις 10 .. ο μηνας θα σε κουρασει πολυ και εκτος των αλλων δεν μπορεις να τα δεις ολα μεσα σε 1 μηνα,υπαρχει και το καλοκαιρι του 2012 ... και του 2013 ... και του 2014 κλπ κλπ κλπ

Ποιά είναι η διαφορά των hostel και των ξενοδοχείων;
τα hostel ειναι με κοινα δωματια οπου αυτο σημαινει οτι μπορει εσυ να μπεις σε ενα δωματιο με 8 κρεβατια που δεν θα ξερεις κανεναν εκει μεσα .. γιαυτο ειναι σημαντικο με τι ατομα θα εισαι στο ταξιδι για να σε βοηθησουμε αναλογως με τις επιλογες σου ;)
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Δεν έχω σκεφτεί συγκεκριμένες πόλεις. Σίγουρα τις συνηθισμένες Παρίσι, Βερολίνο, Βαρκελώνη, Ρώμη, Μαδρίτη, Στοκχόλμη, Άμστερνταμ, Λονδίνο κ.α. Βλέπω οι τιμές των δωματίων κυμαίνονται γύρω στα 20Ε οπότε, αν ταξιδεύω για 30 μέρες πρέπει να υπολογίσω 500 - 600 ευρώ επιπλέον από το εισιτήριο; Μπορώ να ταξιδεύω μόνο συγκεκριμένες μέρες και όχι όποτε θέλω;[/quo

Γύρισα πέρυσι με interrail την Κεντρική Ευρώπη,φέτος έχω πιο φιλόδοξα σχέδια Σκανδιναβία,Βαλτικές χώρες κ Πολωνία(στις Βαλτικές δεν ισχύει το interrail).....Αξίζει πολύ σαν εμπειρία,ειδικά η γνωριμία, η συναναστροφή με νέους ανθρώπους και η επαφή με διαφορετικές κοινωνίες κ κουλτούρες.....Αν μπορούσα να σου δώσω μια συμβουλή ξέχνα τις μεγάλες πόλεις που αναφέρεις οτι θέλεις να πάς πρώτον το γεωγραφικό εύρος είναι πολύ μεγάλο απο Βαρκελώνη,Στοκχόλμη κ Λονδίνο άσε που αυτές οι πόλεις είναι ένα ταξίδι μόνες τους.Επικεντρώσου σε μικρότερες πόλεις και κυρίως σε μια συγκεκριμένη περιοχή π.χ. Δυτική Ευρώπη,Κεντρική κ.λ.π.....Πίστεψε με η Ευρώπη είναι γεμάτη με μικρά διαμαντάκια που κλέβουν καρδιές.....Ότι θές να μάθεις περισσότερο στείλε μου p.m. να σου τα πώ
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Θα συμφωνήσω με όσα σου είπε Donnie darko! Επίσης να μην φοβηθείς να μείνεις σε hostel(αφου τα ψάξεις βέβαια στην αρχή π.χ στο hostelworld) έχω τις καλύτερες εντυπώσεις! Πολύ καθαρά,ακόμα και από πολλά ξενοδοχεία! Άσε που βρίσκεσαι ανάμεσα σε ανθρώπους που αγαπάνε αυτο που θές να κάνεις. Να φανταστείς εγώ με άλλους 3 φίλους μου που πήγαμε το καλοκαίρι interrail κοιμηθημακε Amsterdam σε δωμάτιο με 20 κρεβάτια...και δεν είχαμε κάνενα πρόβλημα! Φέτος ξαναέχει interrail! :xmas_mrgreen: Να κάνεις ενα πρόγραμμα στο μυαλό σου για το που θες να πας στο περίπου ώστε και να δεις αρκέτά πραγματα αλλά και να μην τρέχεις συνέχεια!! 'Εχουμε χρόνια μπροστά μας (ελπίζω δλδ) για να δούμε και τα υπόλοιπα!!
 

tarso

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας!
Είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά 6 κ 9 χρόνων και σκεφτόμαστε να κάνουμε ταξίδι interrail με προορισμό το παρίσι και προηγούμενες στάσεις σε βελιγράδι, βουδαπέστη, βιέννη, σάλτσμπουργκ, στρασβούργο. Πιστεύετε ότι είναι εφικτό να βρίσκουμε 4κλινα κουπέ και αν ναι μπορώ να κάνω κρατήσεις από πριν; Επίσεις πως είναι από άποψη καθαριότητας τα τρένα και οι τουαλέτες ώστε να ταξιδέψω με τα παιδιά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γειά σας!
Είμαστε οικογένεια με 2 παιδιά 6 κ 9 χρόνων και σκεφτόμαστε να κάνουμε ταξίδι interrail με προορισμό το παρίσι και προηγούμενες στάσεις σε βελιγράδι, βουδαπέστη, βιέννη, σάλτσμπουργκ, στρασβούργο. Πιστεύετε ότι είναι εφικτό να βρίσκουμε 4κλινα κουπέ και αν ναι μπορώ να κάνω κρατήσεις από πριν; Επίσεις πως είναι από άποψη καθαριότητας τα τρένα και οι τουαλέτες ώστε να ταξιδέψω με τα παιδιά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Το τρενο Βελιγραδι-Βουδαπεστη εχει 4κλινα κουπε σιγουρα και τα αλλα της Αυστριας .. Σαλτσμπουργκ-Στρασβουργο δεν ξερω να σου πω,αλλα η λογικη λεει οτι θα εχουνε .. πρεπει να κανεις κρατηση απο πριν απο την στιγμη που θες κουπε .. τωρα για το θεμα της καθαριοτητας,τα τρενα που κινουνται σε Αυστρια-Γερμανια-Γαλλια που συνηθως ειναι τα TGV ειναι πεντακαθαρα ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.323
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom