Γενικά Island Hopping- Ίος-Σίκινος- Φολέγανδρος

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba!
Καλημέρα και από εμένα,
ύστερα από πολλή σκέψη και ψάξιμο, προσανατολιζόμαστε με τις φίλες μου να περάσουμε τις διακοπές μας στην Φολέγανδρο σε συνδυασμό με Σίκινο και Ίο. Δεν είμαστε party animals, αλλά δεν θέλουμε και την απόλυτη ηρεμία, θα βαρεθούμε. Λέω λοιπόν 3 βράδια Ίο, 2 βράδια Σίκινο, 2-3 βράδια Φολέγανδρο. Θα είναι αρκετά ώστε να δούμε τα νησιά αυτά;; Θα μέναμε περισσότερο Φολέγανδρο, αλλά κατάλαβα πως είναι ακριβή η διαμονή εκεί και μου φαίνεται και μικρό νησί. Εγώ ξεκινάω από Κρήτη, τα κορίτσια από Αθήνα και νομίζω μας βολεύει όλες. Τι λέτε; Ακούμε και εναλλακτικές!

(μιλάμε για τέλη Ιουλίου ή αρχές Αυγούστου)
 
Μηνύματα
35
Likes
41
an kαι ειναι πολυ λιγες οι μερες που πατε ειναι πολυ καλη σκεψη αυτη,θα δειτε τα παντα αν εχετε ενα μεταφορικο μεσο...στην ιο κ φολε στη σικινο δε χρειαζεται,θα περασετε τελεια,,οποια το σκεφτηκε εχει γουστο.να πατε οπωσδηποτε στην ιο στην παραλια καλαμος κ αν μπορειτε στην λορεντζαινα,,,θα ειστε μονες σας σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ.θα περασετε τελεια...ζηλευω.με την καλη εννοια.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Μου φαίνεται πολύ καλή σαν ιδέα, με την προϋπόθεση πως έχετε υπ' όψιν σας ότι τα νησιά αυτά αν κ μοιάζουν πολύ γεωφυσικά κ αρχιτεκτονικά, διαφέρουν έντονα ως προς τη ζωή κ την "ατμόσφαιρά" τους. Η Ίος είναι πολύ τουριστική, ειδικά την περίοδο που θα πάτε -βεβαίως φαντάζομαι πως μπορεί να βρει κανείς κ ήσυχες παραλίες όπως γράφει κ ο marcovanpasten73. Μαζεύει πολύ νεαρόκοσμο, ξένους τουρίστες πάρα πολλούς, καθώς κ φασαρία με ό,τι αυτό συνεπάγεται (δεν έχω πάει, αλλά επειδή έχουν πάει αρκετοί γνωστοί μου κ επειδή πέρσι πέρναγε το καράβι μας από Ίο, μέσα προς τέλη Ιουλίου έπαθα πλάκα με τον κόσμο που κατέβαινε!! Βεβαία εφόσον είστε κοριτσοπαρέα που θέλει τον ανάλογο τζερτζελέ μου φαίνεται καλή φάση!) Στη Φολέγανδρο πρέπει να σου πω πως ίσως θα πρέπει να βιαστείτε για να κλείσετε δωμάτιο την περίοδο που θέλετε. Είναι μικρό νησί κ με μετρημένα καταλύματα. Επειδή έψαχνα φέτος για δωμάτιο με τον φίλο μου με δυο-τρεις που μίλησα (από οικονομικά δωμάτια) μου φάνηκαν κάπως... σαν να μην πολυήθελαν να μιλήσουν ένα πράγμα (εντάξει ένα κύριος μου μίλησε πάρα πολύ καλά -μπορώ να σου στείλω π.μ. αν θες, απλά ήταν αρκετά ακριβά για μας). Δεν ξέρω τι παίζει με αυτό το νησί, καθώς δεν έχω πάει: πέρσι από το πλοίο φαινόταν φανταστικά από μακριά, ό,τι πρέπει για ρομαντζάδα κ ξέρω κι ότι παίζει χαλαρή ζωή, ειδικά την περίοδο που θα πάτε όμως θα έχει αρκετό κόσμο φαντάζομαι, οπότε πιστεύω δεν θα πλήξετε. Τώρα Σίκινο κάτσαμε πέρσι με το φίλο μου για μία διανυκτέρευση κ μία ολόκληρη μέρα (όχι βέβαια γιατί απογοητευτήκαμε -κάθε άλλο!-, αλλά γιατί έτσι το είχαμε σχεδιάσει!). Η Σίκινος μοιάζει πολύ με τη Φολέγανδρο από μακριά αλλά από ζωή είναι πολύ λίγα πράγματα: κ μια γεμάτη μέρα να πάτε θα είναι οκ πιστεύω (για να καταλάβεις έχει 2-3 ταβέρνες στο λιμάνι, άλλες 2 το πολύ 3 στη Χώρα κ 2-3 μπαράκια επίσης στη χώρα, συμπεριλαμβανομένου κ ενός μικρού μπαρ-κλαμπ) Αν πάτε δηλαδή εκεί, έστω για 1-2 μέρες, να έχετε υπ όψιν σας ότι είναι πολύ παραδοσιακά τα πράγματα, του στιλ μια παρέα όλο το νησί στο ταβερνάκι (ίσως πετύχετε κ καμιά τοπική εκδήλωση ή πανηγύρι) κ μετά το πολύ για κανένα ήρεμο ποτάκι. Πιο πολύ αξίζει η γραφικότητα της Χώρας πιστεύω κ οι χαλαροί ρυθμοί εκεί πέρα. Αν εξαιρέσουμε δλδ την Ίο, προσωπικά τους άλλους 2 προορισμούς σε συνδυασμό θα τους απολάμβανα κ ως ζευγάρι -χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να περάσει καλά κ μία παρέα εκεί!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν βρεθείς στη Σίκινο μην παραλείψεις να δεις τη δύση του ηλίου στο Οινοποιειο Μανάλη, πίνοντας ένα ποτήρι κρασί και τσιμπολογώντας τοπικές νοστιμιές.

Οινοποιείο Μάναλης - Σίκινος
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Αν βρεθείς στη Σίκινο μην παραλείψεις να δεις τη δύση του ηλίου στο Οινοποιειο Μανάλη, πίνοντας ένα ποτήρι κρασί και τσιμπολογώντας τοπικές νοστιμιές.

Οινοποιείο Μάναλης - Σίκινος
Πω πω:shock:, φανταστικό φαίνεται! Κρίμα που το χάσαμε πέρσι εμείς :((βλέπεις φτάσαμε την ώρα του ηλιοβασιλέματος στο νησί κ φύγαμε την άλλη μέρα πάλι την ώρα της δύσης!!:mad:) Επίσης σε αυτές τις κυριλάτες επιπλωμένες κατοικίες "το Ηλιοβασίλεμα" Sikinos Sunset Studios,Χώρα,Σίκινος,Διαμονή Ξενοδοχεία,Κυκλάδες μεταξύ Χωριού κ Κάστρου ,να αλήθευε άραγε ότι δεν σερβίρουν καφέ κτλ. σε.. μη πελάτες?? :roll:
Κουκλίτσα η Σίκινος τελικά:clap:, άντε να δούμε φέτος από την Αμοργό θα προλάβουμε καμιά δύση κ από πού???:roll::D
 
Μηνύματα
35
Likes
41
κοριτσια εν αντιθεσει με eleva εχω παει σε ολα κ στα δυο περυσι...η καταλληλοτερη επιλογη..οντως στη φολεγανδρο ειναι για πολλες κλωτσιες οι ντοπιοι??(αθηναιοι)? αλλα για 3 ημερες θα ξετρελαθειτε..ειναι παρα πολυ καλα για 3 μερες...ουτως η αλλως για το νησι πατε κ οχι για τους φολεγανδριτες...απλα να πατε οπωσδηποτε με βαρκακι στην παραλια κατεργο απο το λιμανι,,,αλλα να παρετε μαζι καπελλα κ νερο οπωσδηποτε..αλλα να πατε.
Κάτεργο
awww.folegandros.gr_images_camera_gallery.gif
Πρόσβαση: Με καραβάκια από τον Καραβοστάση ή με τα πόδια από το μονοπάτι

και οπωσδηποτε να φατε ματσατα στην ανω μερια :
Γυρίσματα
καλες διακοπες κοριτσια
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ψάχνοντας στο forum βρήκα αυτό το τόπικ.
Έχω κλείσει τις αντίστοιχες διακοπές φέτος,και θα παρακαλούσα τη φίλη αν ήθελε να γράψει 2 λόγια για τις εντυπώσεις που είχε απο τις διακοπες της!
 

Kritikokanarini

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το κατεργο ειναι η πιο ενδιαφέρουσα παραλία!ματσατα(τύπου χυλοπιτες)ειναι η τοπική σπειαλιτε(στην άνω μερα Οπως σωστά ανέφερε ο Marco πιο πάνω),επισης ώριμο τοπικό γλυκο η δρακουρενια η καρπουζενια,οπως το λένε και στη Σικινο.
Όμορφα,χαλαρά νησιά,enjoy them!φιλικα
 

Grace

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Παιδια εγω εφυγα απο Φολεγανδρο να παω να δω και Σεριφο (που δεν ειχα ξαναπαει) και το μετανιωσα.

Δεν συγκρινονται τα δυο νησια κατα τη γνωμη μου σε τιποτα.
Η Φολεγανδρος μακραν καλυτερη στα παντα...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γνώμη μου οτι δεν πρέπει να συγκρίνουμε τα νησια.
Το καθένα έχει και κάτι ξεχωριστό και μοναδικο να σου προσφέρει.
Είναι θέμα βασικά του πόσο προσαρμοστικός είναι ενας άνθρωπος η όχι.
Κάθε καινούριος τόπος, μια καινούρια εμπειρία, κάτι νέο, κάτι διαφορετικό.
Φέτος πραγματοποίησα το ταξίδι με τη συγκεκριμένη σειρά : Φολέγανδρος-Σίκινος-Ίος. Απλά ενθουσιασμένος με το καθένα μέρος ξεχωριστά..
Σίγουρα ξεχώρισα τη Φολέγανδρο, αλλά δε μετάνιωσα που έφυγα για να δω κάτι καινούριο.
Κάθε εμπειρία αποτελεί κέρδος!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Γνώμη μου οτι δεν πρέπει να συγκρίνουμε τα νησια.
Το καθένα έχει και κάτι ξεχωριστό και μοναδικο να σου προσφέρει.
Είναι θέμα βασικά του πόσο προσαρμοστικός είναι ενας άνθρωπος η όχι.
Κάθε καινούριος τόπος, μια καινούρια εμπειρία, κάτι νέο, κάτι διαφορετικό.
Φέτος πραγματοποίησα το ταξίδι με τη συγκεκριμένη σειρά : Φολέγανδρος-Σίκινος-Ίος. Απλά ενθουσιασμένος με το καθένα μέρος ξεχωριστά..
Σίγουρα ξεχώρισα τη Φολέγανδρο, αλλά δε μετάνιωσα που έφυγα για να δω κάτι καινούριο.
Κάθε εμπειρία αποτελεί κέρδος!
Αχχχ πάνω που σκεφτόμουν ότι θέλω να κάνω αυτό ακριβώς Φολέγανδρο-Σίκινο-Ίο, βρήκα το τόπικ.
Για πες λίγα λόγια βρε συ και περισσότερο θα ήθελα να ξέρω πώς το συνδύασες με τα πλοία. αν και απ'ότι είδα οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές από το ένα νησί στο άλλο. Εγώ πχ σκέφτομαι να μείνω 3 μέρες Φολέγανδρο, 2 Σίκινο και 3 Ή 4 Ίο. Υπάρχουν συχνά δρομολόγια από το ένα νησί στο άλλο??Ευχαριστώ!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αχχχ πάνω που σκεφτόμουν ότι θέλω να κάνω αυτό ακριβώς Φολέγανδρο-Σίκινο-Ίο, βρήκα το τόπικ.
Για πες λίγα λόγια βρε συ και περισσότερο θα ήθελα να ξέρω πώς το συνδύασες με τα πλοία. αν και απ'ότι είδα οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές από το ένα νησί στο άλλο. Εγώ πχ σκέφτομαι να μείνω 3 μέρες Φολέγανδρο, 2 Σίκινο και 3 Ή 4 Ίο. Υπάρχουν συχνά δρομολόγια από το ένα νησί στο άλλο??Ευχαριστώ!!!
Έφτασα Σαντορίνη αεροπορικώς,και απο εκέι με το high speed για Φολέγανδρο,το οποίο έκανε γύρω στα 50 λεπτά,αλλά ήταν ακριβό (27?).
Φολέγανδρος όλα τα λεφτά,για όλες τις περιπτώσεις,έκατσα 4 ημέρες και άνετα καθόμουν κανένα μήνα.Λίγο τσιμπημένες οι τιμές σε δωμάτια και φαγητό, αλλά χαλάλι.Πήρα πλοίο για Σίκινο (5?) που κάνει περίπου 1 ώρα.Έμεινα Σίκινο κάτι περισσότερο απο μια μέρα,προλαβαίνεις να δείς αρκετά πράγματα που αξίζουν.Εκπληκτική χώρα!!! Την επομένη έφυγα για Ίο με καράβι που έκανε ούτε 1 ώρα (5?). Φοβερό νησί αρκεί να καταφέρεις να προσαρμοστείς στους χαζοτουρίστες όταν βγαίενις. Απίστευτες παραλίες,ειδικά το μαγγανάρι,πολύ καλές τιμές σε όλα.
Επιστροφή με το Bluestar στη Σαντορίνη σε 1 ώρα (10?) και απο ΄κει αεροπλάνο της επιστροφής.
Τα δρομολόγια απ όσο είδα είναι αρκετά συχνά,αλλά μιλάμε και για εποχή αρχές-μέσα Αυγούστου που είναι λόγικό. Καλά θα κάνεις να τα κλείσεις όλα πρίν πας,για να δείς και τις ημερομηνίες απο τώρα και να φτιάξεις το πρόγραμμα σου, το οποίο μου φαίνεται καλό όσον αφορά την κατανομή των ημερών. Να ξέρεις πως δεν είναι ότι πιο ξεκούραστο να αλλάζεις συνεχώς μέρος,αλλά αυτή η εναλλαγή παραστάσεων και εικονών είναι κάτι μαγικο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom