Κύπρος Kύπρος για μια εβδομαδα.Τι προτείνετε?

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
σου έχουν γραψει πολλάαααααα, μπερδευτηκα κιολας με τις τόσες εναλλκατικες!!!!!χι χι

λοιπόν, εννοείται να παρεις μαγιώ! εδώ εμείς εδώ αρχίσαμε τα μπανάκια , παρά την κακοκαιρία του προηγούμενου σκ...στην Κυπρο θα κολλήσεις?

εγώ από μέρους μου θα σου έλεγα να αφιερώσεις αρκετό χρόνο στην ευρύτερη περιοχή της Πάφου ( όλα αυτά που σου έγραψαν οι προηγούμενοι για Ακάμα - Αφρόδίτη-κολπο κοραλλιών κτλ) και του Τροόδους. Αυτά τα δυο μέρη για μενα είναι τα πιο αξιόλογα από θέμα φύσης και αρχαιοτήτων.

Στα κατεχόμενα, σίγουρα η Κερύνεια είναι η πιο όμορφη πόλη, γιατι θα σου θυμίσει Ελλάδα .Το λιμανάκι της είναι πολύ γραφικό και δε θα σε κουράσει καθόλου όση ώρα και αν ξοδέψεις εκει. Υπάρχει και ένα καφε με ταράτσα ( στο αριστερο μέρος του κόλπου) που μπορεις να πιεις και καφε και να γευτείς πολύ ωραια γλυκακια. Θα σου προτεινα να νοικιάσεις και στα κατεχόμενα αμάξι για να επισκεφτείς το καστρο πάνω απο την πόλη της Κερυνειας, έχει πολύ ομορφη θεα. επισης, έτσι θα μπορεσεις να πας και Μπελαπαις, λίγο πιο έξω από Κερύνεια, εκει να κατσεις και για φαγητο.

Η πλευρά προς Καρπασία δεν έχει κατι αξιόλογο...μόνο μια όμορφη παρθένα παραλία στην άκρη του ακρωτηρίου, αλλά θα ξοδέψεις πολλες ώρες στο αμάξι...Προσωπικά η Αμμοχωστος δε μου άρεσε ...λόγω ανάπτυξης , αλλα αμα είσαι περίεργη κανε και κει μια βόλτα. Κ στα κατεχόμενα υπάρχουν αρκετες αρχαιοτητες, όμως δεν είναι καθόλου φροντισμένες...Μόρφου θα έλεγα να μην κάνεις καν τον κόπο...

καλα να περάσεις και πες μας εντυπωσεις!
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Για ενα τοσο φτηνο GPS δεν θα ελεγα οχι ακομα και αν νοικιαζα αυτοκινητο εγω στην Κυπρο. Με λιγο παζαρεμα μπορει να το επιαννες δωρεαν!

Εγω θα επιμενω στην αρχικη μου προταση: και να με πληρωναν δεν θα πηγαινα στα κατεχομενα... Ποσο μαλλον να παω στις περιοχες που ηταν καποτε ελληνικες και να αφησω λεφτα σε αυτους που με το ζορι μας εδιωξαν απο τους εκαστοτε ελληνικους τοπους... Λιμανακι της Κερυνειας ειναι ωραιο, αλλα εξισου ωραιο ειναι και της Παφου και Λατσι και κατω απο την Πεγεια κτλ κτλ... θελεις δρομους φυσικους και ωραια τοπια? Απλα μην πιαννεις αυτοκινητοδρομους, απλα τους παραλληλους παλιους τους δρομους... θελεις να δεις περιοχες που φαινονται σαν να ειναι σταματημενες στο χρονο απο το 1974? Απλα πηγαινε σε περιοχες μεταξυ Λεμεσου Τροοδους, η Παφοου Τροοδους, η Λευκωσιας Τροοδους, με αμετρητα μικρα χωριουδακια... η περιοχη γυρω απο το φανταστικο φεγυρι του Κελεφου (στον Αγιο Νικολαο Παφου), εχει αμετρητα μικρα χωριουδακια και μερικα εγκατελημενα τουρκικα - δεν νομιζω να εχουν και πολλη διαφορα απο τα κατοικισιμα τουρκικα στις κατεχομενες μας περιοχες, απο πλευρας συντηρισης... Αλλα οκ, αν δεν φοβασαι μπας και σε κλεψουν, αν δεν φοβασαι αν γινει κατι στο δρομο (κανενα ατυχημα) και καταληξεις σε κελι γιατι θα ησαστε ελληνες, εχεις το καθε δικαιωμα απο το Ψευδοκρατος να πας και να πληρωσεις τα "διοδια" για να μπεις στο "νεο" κρατος τους... :)

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Ε,οχι,δεν θα παρω....
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
και μερικά σύντομα τιπς απο εμένα.

αν θες να δεις λίγη ιστορία (άγνωστη στους περισσότερους έλληνες) επισκέψου τα φυλακισμένα μνήματα. Η ξενάγηση είναι φοβερή από πρώην αγωνιστή της ΕΟΚΑ. Φυλακισμένα Μνήματα - Βικιπαίδεια

για την εισβολή να πας στο οδόφραγμα Δερύνειας ()

"Το οδόφραγμα της Δερύνειας βρίσκεται κοντά στη πόλη, εκεί έχει κατασκευαστεί παρατηρητήριο όπου μπορεί ο επισκέπτης με διόπτρες να δει την κατεχόμενη Αμμόχωστο."

για φαί θα σου πω δυο μέρη στη Λεμεσό μιας και έχω ζήσει εκεί
ψησταρια Διομήδης κυρίως για να πάρεις έξω αλλά έχει και τραπέζια (κάθε μεσημέρι έχει μια μεγάλη ουρά) δοκίμασε ή κανα κοτόπουλο ή παστίτσιο που είναι φανταστικό!

σουβλάκι κυπριακό παλαόντας κυπριακή σεφταλιά σουβλάκι να γλύφεις τα δάχτυλα σου

αν σας αρέσουν τα παγωτά οπωσδήποτε δοκιμάστε μια πλάκα παπαφιλίπου από ένα περίπτερο -φτηνό απλό και ωραίο- ή τη γέυση τριαντάφυλλο σε κάποιο μαγαζί της ίδιας μάρκας

από γλυκά ειδικά αν κάνετε βόλτα στα χωριά γύρω από το Τρόοδος (όπως η περιοχή της πιτσιλιάς ) δοκιμάστε
δάχτυλα (θα βρείτε σε οποιοδήποτε φούρνο)
μαχαλεπί με ροδόσταγμα
ταχυνοπιτες
γλυκό κουταλιού καρπούζι

από αλμυρά
φλαούνες
χαλουμοπιτακια
ελαιόπιτες
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Τα γλυκα και τα φαγητα,θα τα δοκιμασουμε σιγουρα!!!:clap:
Τωρα η μικρη δεν ειανι και για πολλες ξεναγησεις...Θα το προσπαθησουμε..:roll:
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες !!!!:clap:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
"Το οδόφραγμα της Δερύνειας βρίσκεται κοντά στη πόλη, εκεί έχει κατασκευαστεί παρατηρητήριο όπου μπορεί ο επισκέπτης με διόπτρες να δει την κατεχόμενη Αμμόχωστο."
Anita's house από τον κεντρικό της Δερύνειας από Παραλίμνι στρίβεις δεξιά.
για να το βρεις πιο εύκολα, υπάρχει μια τετράμετρη λευκή καμινάδα στην ταράτσα...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αν θέλει κανείς να παει σε μία αντιπροσωπευτική ορθόδοξη εκκλησία στην Κύπρο ποια θα προτείνατε? Επίσης ποιοί αραιολογικοί χώροι είναι οι πιο ενδιαφέροντες κατά την γνώμη σας? Ελληνικά, φοινικικά, ρωμαικά, ότιδήποτε δεν κάνουμε διακρίσεις..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
θα διάλεγα κάποιες από τις μονές του Τροόδους που ανήκουν και στα μνημεία της UNESCO. Έχω πάει και βρίσκω πολύ όμορφες την σκεπασμένη εκκλησία της Παναγίας του Αρακά στα Λαγουδερά καθώς και τον Άγιο Ιωάννη τον Λαμπαδιστή στον Καλοπαναγιώτη. Θα απέφευγα τέλος τα καινούρια μεγαθήρια που χτίζουν σε κάθε χωριουδάκι. Για αρχαιολογικούς θα κινηθείς προς Πάφο. Παλαίπαφος (στο χωριό Κούκλια), Τάφοι των Βασιλέων λίγο έξω από Πάφο προς Πέγεια και το πάρκο με τα ψηφιδωτά στο λιμάνι της Πάφου
 

vagis8

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ ΗΠΑ
fekish εξαιρετικά τα άρθρα σου, πολύ κατατοπιστικά!
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας.. Θέλουμε να πάμε για 1 εβδομάδα οικογενειακές τον Ιούλιο στην Κύπρο, έχουμε μεγάλα παιδιά, οπότε είμαστε OK... Έχουμε επιλογή κι αεροπορικώς από Αθήνα για Λάρνακα και για Πάφο ή μπορούμε να πάμε στο ένα αεροδρόμιο και να φύγουμε από το άλλο... Να μείνουμε 3 νυχτες Λάρνακα και 3 Παφο η προτείνετε κάτι άλλο λόγω εποχής;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας.. Θέλουμε να πάμε για 1 εβδομάδα οικογενειακές τον Ιούλιο στην Κύπρο, έχουμε μεγάλα παιδιά, οπότε είμαστε OK... Έχουμε επιλογή κι αεροπορικώς από Αθήνα για Λάρνακα και για Πάφο ή μπορούμε να πάμε στο ένα αεροδρόμιο και να φύγουμε από το άλλο... Να μείνουμε 3 νυχτες Λάρνακα και 3 Παφο η προτείνετε κάτι άλλο λόγω εποχής;
Προσωπικά αν είχα μόνο μια εβδομάδα θα την επενδυα στα κατεχόμενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom