Kυριακάτικη απόδραση σε λίμνη Τσιβλού και Ζαρούχλα

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Καλάβρυτα, Άνω Χώρα Ναυπακτίας, Ζαρούχλα, Τρίκαλα Κορινθίας...Πολλές ήταν οι προτάσεις για ημερίσια εξόρμηση την προηγούμενη Κυριακή! Τελικά η παρέα αποφάσισε ομόφωνα Ζαρούχλα σε συνδυασμό με λίμνη Τσιβλού για την απαραίτητη φυσιολατρική πινελιά!
Ξεκινήσαμε το πρωί της Κυριακής από Πάτρα! Η μέρα ήταν ηλιόλουστη και η διάθεση μας χαρωπή. Στο ύψος της Ακράτας στρίψαμε δεξιά και στη συνέχεια ακολουθήσαμε τις πινακίδες για λίμνη Τσιβλού. Η διαδρομή ήταν υπέροχη! Ακολουθήσαμε τον φιδογυριστό δρόμο μέσα στα έλατα ο οποίος κάθε λίγα μέτρα μας επιφύλασε μια φανταστική θέα του Κορινθιακού κόλπου από ψηλά! Μετά από 28 χιλιόμετρα μαγικής διαδρομής φτάσαμε στην λίμνη Τσιβλού. Η λίμνη σαν μαγική νεραϊδα με γαλαζοπράσινο φόρεμα περιτρυγυρίζεται από τους αιώνιους θαυμαστές της, τα αγέρωχα έλατα του Χελμού. Το τοπίο είναι μαγευτικό! Μετά από αμέτρητες φωτογραφίες και πόζες σε αλπικό φόντο αποφασίσαμε να περπατήσουμε κατά μήκος της ακτής της. Κάναμε λοιπόν ένα μικρό περίπατο και κάθε λίγα μέτρα η φύση μας έκλεινε πονηρά το μάτι χαρίζοντάς μας μία νέα εικόνα μοναδικής ομορφιάς...Κορμούς δέντρων να αναδύονται μέσα από τη λίμνη, ένα ξεχασμένο βαρκάκι, δυο δέντρα - μελαγχολικοί σύντροφοι να στέκουν μόνα σ'ένα ύψωμα...

Είχε αρχίσει να μεσημεριάζει και ο καθαρός αέρας σε συδυασμό με το περπάτημα μας άνοιξαν την όρεξη!!!:xmas_razz: Αφήσαμε πίσω μας τη λίμνη με τη σκέψη μας γεμάτη όμορφες εικόνες και τις φωτογραφικές μηχανές γεμάτες τσαχπίνικες πόζες και ξεκινήσαμε αναζητώντας μεγαλύτερο υψόμετρο. 12 χιλιόμετρα μας χώριζαν από τη Ζαρούχλα, ένα μικρό και πανέμορφο χωριό!
Η Ζαρούχλα είναι ένα πολύ περιποιημένο χωριουδάκι περιτρυγυρισμένο από έλατα. Στον κεντρικό της πεζόδρομο υπάρχει μεγάλη ποικιλία από ψησταριές καθώς επίσης και μαγαζάκια με παραδοσιακά προϊόντα! Επιλέξαμε να κάτσουμε (κατόπιν συστάσεων!) στην ταβέρνα του Μαχαίρα! Σε ένα όμορφο περιβάλλον, δίπλα στο τζάκι δοκιμάσε απίστευτες λιχουδιές. Όλα ήταν καταπληκτικά! Από το σαγανάκι "Μαχαίρας" μέχρι το μπιφτέκι κι από τις τηγανιτές πατάτες μέχρι το χύμα κρασάκι! Φάγαμε μέχρι τελικής πτώσεως και καταλήξαμε πως ήταν επιβεβλημένη η ανάγκη για καφέ.
Σεργιανίσαμε στα δρομάκια της Ζαρούχλας και στο ύψος του κεντρικού πλάτανου στρίψαμε ανηφορίζοντας προς το πάνω μέρος του χωριού. Προσπεράσαμε ένα γεφυράκι, το δημοτικό σχολείο και πολλές όμορφες γωνιές και καταλήξαμε στην καφετέρια "Νώνακρις" η οποία ατενίζει το χωριό από ψηλά. Σ'ένα ζεστό περιβάλλον από πέτρα και ξύλο απολαύσαμε καφεδάκι και γλυκά! Η θέα από την μεγάλη τζαμαρία ανεπανάληπτη! Το χωριό πνιγμένο στα έλατα. Ακούγοντας μελωδικά τραγουδάκια, παίζοντας επιτραπέζια και απολαμβάνοντας αχνιστά καφεδάκια συνέβη αυτό που ήταν απαραίτητο για να συμπληρωθεί το παζλ της βουνίσιας απόλαυσης... Μια ξαφνική καταιγίδα έκανε το τοπίο να φαίνεται μυστηριακό κι εμάς να απολαμβάνουμε και με το παραπάνω τη ζεστή θαλπωρή της καφετέριας...
Η ώρα πέρασε γρήγορα, νύχτωσε κι εμείς πήραμε τον δρόμο της επιστροφής...Γεμάτοι ικανοποίηση, εικόνες μοναδικής ομορφιάς και υπέροχη διάθεση κατηφορίσαμε προς Ακράτα. Στο δρόμο είχαμε πολλαπλές συναντήσεις με μικρά βατραχάκια που είχαν ξεμυτήσει λόγω βροχής! Ήταν εκεί για να μας θυμήσουν την επιβλητική παρουσία της λίμνης και να δεσμευτούμε με την υπόσχεση της επιστροφής...:rolleyes:
 

Attachments

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
πότε ειναι το επομενο ραντεβού με τα βατραχάκια ?να ερθω να τα συναντήσω και γω....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ όμορφη η περιγραφή σου:clap:
Τι μου θύμισες τώρα! Σα σήμερα (3 Γενάρη) του 1997, με τον τόπο χιονισμένο. Τι εικόνες!! Νάσαι καλά. Πρέπει σύντομα να ξαναπάω. Αισθάνομαι να με καλεί!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Σας ευχαριστώ πολύ! Τα βατραχάκια θα'ναι εκεί και θα μας περιμένουν στην επόμενη επίσκεψη υπό βροχή!!! Το μέρος είναι πραγματικά υπέροχο! Πιστευώ πως κάθε εποχή έχει να προσφέρει μοναδικές εικόνες και διαφορετικά πρόσωπα! Αξίζει οπωσδήποτε μια επίσκεψη... Και μια δεύτερη... Και μια τρίτη...:xmas_smile:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πολύ ωραία περιγραφή pattyyy. Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες που μοιράστηκες μαζί μας. Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να κάνω κι εγώ αυτή τη διαδρομή και να απολαύσω όσα πολύ ωραία μας περιγράφεις. :xmas_lol:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία περιγραφή pattyyy. Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες που μοιράστηκες μαζί μας. Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να κάνω κι εγώ αυτή τη διαδρομή και να απολαύσω όσα πολύ ωραία μας περιγράφεις. :xmas_lol:

Ευχαριστώ πολύ!!! Είναι εύκολη και κοντινή διαδρομή για όσους μένουν Πάτρα και Αθήνα! Εύχομαι να την πραγματοποιήσεις σύντομα!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
πολύ ωραία και συνοπτική η περιγραφή σου patyy!!έχω να πάω σ'αυτά τα μέρη μερικά χρόνια και τώρα που διάβασα την ιστορία σου ζήλεψα:xmas_redface:
πρέπει να πάω σύντομα!!!!
να πω,αν μου επιτρέπεις,πως μπορεί να πάει κανείς εκεί και με τον οδοντωτό από το Διακοφτό..κάνει μιά εκπληκτική διαδρομή μέσα στο φαράγγι του Βουραικού!:xmas_razz:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
πολύ ωραία και συνοπτική η περιγραφή σου patyy!!έχω να πάω σ'αυτά τα μέρη μερικά χρόνια και τώρα που διάβασα την ιστορία σου ζήλεψα:xmas_redface:
πρέπει να πάω σύντομα!!!!
να πω,αν μου επιτρέπεις,πως μπορεί να πάει κανείς εκεί και με τον οδοντωτό από το Διακοφτό..κάνει μιά εκπληκτική διαδρομή μέσα στο φαράγγι του Βουραικού!:xmas_razz:
Σ'ευχαριστώ πολύ ANEL! Σου εύχομαι να ξαναπάς σύντομα! Τη διαδρομή με τον οδοντωτό δεν τη γνωρίζω όμως αν κρίνω από τη διαδρομή Ζαχλωρού-Καλάβρυτα που έχω κάνει θα είναι μαγευτική!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Σ'ευχαριστώ πολύ ANEL! Σου εύχομαι να ξαναπάς σύντομα! Τη διαδρομή με τον οδοντωτό δεν τη γνωρίζω όμως αν κρίνω από τη διαδρομή Ζαχλωρού-Καλάβρυτα που έχω κάνει θα είναι μαγευτική!
χαχα!!τα μπέρδεψα!!!αντί να διαβάσω Ζαρούχλα διάβασα Ζαχλωρού!!:xmas_redface:
στην Ζαχλωρού κόλλαγε λοιπόν ο οδοντωτός και ζητάω συγνώμη για το λάθος!!(ουκ γαρ έρχεται μόνο...)
pattyy σ' ευχαριστώ πολύ για την διακριτικότητα με την οποία αντιμετώπισες την απροσεξία μου!!:xmas_razz::xmas_razz:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
χαχα!!τα μπέρδεψα!!!αντί να διαβάσω Ζαρούχλα διάβασα Ζαχλωρού!!:xmas_redface:
στην Ζαχλωρού κόλλαγε λοιπόν ο οδοντωτός και ζητάω συγνώμη για το λάθος!!(ουκ γαρ έρχεται μόνο...)
pattyy σ' ευχαριστώ πολύ για την διακριτικότητα με την οποία αντιμετώπισες την απροσεξία μου!!:xmas_razz::xmas_razz:
Μην ανησυχείς! Κι εγώ τα μπερδεύω συνέχεια! 2 μέρες έλαγα στους φίλους μου να πάμε Ζαχλωρού (εννοώντας Ζαρούχλα!) και τελικά όταν ήμασταν στο αυτοκίνητο καθ'οδόν διαλευκάνθηκε το μυστήριο!:xmas_razz:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Μην ανησυχείς! Κι εγώ τα μπερδεύω συνέχεια! 2 μέρες έλαγα στους φίλους μου να πάμε Ζαχλωρού (εννοώντας Ζαρούχλα!) και τελικά όταν ήμασταν στο αυτοκίνητο καθ'οδόν διαλευκάνθηκε το μυστήριο!:xmas_razz:
και εγώ τα μπερδεύω μονίμως!!!και έχω πάει και στα 2 ουκ ολίγες φορές!!
αλλά αυτή την φορά δεν διάβασα και σωστά!!:xmas_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.435
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom