Ουγκάντα kampala slum

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Σημερα ξεκινησα ενα προσωπικο στοιχημα, εδω και καιρο ηθελα να κανω μια επιτοπια ερευνα στις πιο φτωχες περιοχες της Καμπαλας, στα slum villages τα οποια αποτελουν και το 90% της πολης...Με τη βοηθεια λοοιπον του καλου μου συνεργατη Μπεν πηγαμε σημερα να γνωρισουμε απο κοντα τους ανθρωπους που ζουν εκει..Κυριως να τους ακουσουμε, να συζητησουμε για τα ονειρα τους, τα προβληματα τους, πως βλεπουν εκεινοι τη ζωη τους κ πως προσπαθουν να την βελτιωσουν...Στην αρχη με αντιμετωπιζαν δυσπιστα...ελεγαν στον Μπεν γιατι εφερες αυτη τη γυναικα εδω να μας φωτογραφιζει...Ομολογω πως δεν τραβηξα πολλες φωτογραφιες, το εβλεπα πως δεν ηθελαν κ το σεβαστηκα απολυτα...Οταν ομως τους μιλησαμε, τους ειπαμε πως θελουμε να ακουσουμε τις ιστοριες τους, καθησαμε μαζι τους στα ντοπια καφενεια, πινοντας μια μπυρα και ενα αναψυκτικο, ο παγος εσπασε...Οι ανθρωποι ηθελαν να μιλησουν, και μας ειπαν πολλα...Μου μιλησαν για τις ιστοριες τους, τα ονειρα τους, τα προβληματα τους, τα παραπονα τους...Εχουν απιστευτη δυναμη, προσπαθουν να επιβιωσουν με ελαχιστα χρηματα, χωρις καθαρο νερο, χωρις ηλεκτρικο, χωρις ιατρικη περιθαλψη, δουλευοντας ολη μερα και σκαρφιζομενοι χιλιους τροπους να βγαλουν το καθημερινο ψωμι...
Αυτο που δεν εχουν είναι φωνη, κανεις δεν τους ακουει, αλλα και κανεις δεν ενδιαφερεται να τους ακουσει...Στα slum villages της Καμπαλας βρισκεται η καρδια της "αστικοποιημενης" αφρικης με οτι αυτο συνεπαγεται..
Επειδη πραγματικα ηταν μια πολυ εντονη μερα σημερα δεν μπορω να πω τιποτα αλλο...Σας αφηνω με μια φωτογραφια ενος ομορφου πιτσιρικου που μου χαρισε απιστευτα χαμογελα...
 

Attachments

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
franmeg δεν μιλάμε αλλά περιμένουμε, έχεις κερδίσει την απόλυτη προσοχή μας και θέλουμε να μάθουμε περισσότερα, όποτε μπορείς, εμείς εδώ θα είμαστε:lol:
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Ευχαριστω για την ενθαρρυνση.Απο την στιγμη που ξεκινησαν την ερευνα μου στις περιοχες αυτες αποφασισα πως θα σταματησω τις επαγγελματικες φιλοδοξιες και αφοσιωθω σε αυτο. Δεν θα φυγω απο την Ουγκαντα αν δεν εκπληρωσω καποια πραγματα, να δημοσιευσω την ιστορια των ανθρωπων που ζουν εκει (ισως μας κανει ολους να σκεφτουμε καλυτερα καποια θεματα για την φτωχεια κ για το γενικο συστημα που μας κυβερναει-επικαιρο ακομα κ με αυτα που συμβαινουν στην Ελλαδα αυτο τον καιρο) και να αφησω πισω μου ενα προγραμμα που θα καλυτερευσει -οσο γινεται- την ζωη καποιων ανθρωπων εκει...Κυριως το θεμα της προσβασης σε υπηρεσιες υγειας και καθαρο νερο...Θα το καταφερω, αν και δυσκολο διοτι πρεπει να αφιερωσω χρονο κ στο διχρονο παιδι μου. Ομως δεν μπορω να κλεισω τα ματια κ απλα να προσπερασω. Χαιρομα που μπορω να τα μοιραζομαι ολα αυτα εδω μαζι σας..Βρηκα μια κοινοτητα ανθρωπων που πραγματικα μπορουν να "αλλαξουν" τον κοσμο κατα καποιο τροπο..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητή Φράν ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Eχεις την αμέρηστη συμπαράσταση όλων μας
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Με τέτοιες ιστορίες και τέτοια νέα μέλη, αυτό το φόρουμ, πλουτίζει συνέχεια.
Ευχαριστούμε κι αδημονούμε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο σου για την προσπαθεια !
Πιστευω πως θα εισαι μια πολυ καλη μαμα για το δικο σου παιδι και μια μεγαλη αγκαλια για ολα τα παιδια του κοσμου.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Δεν ειχα ξαναδωσει νεα για το θεμα. Το προχωραμε απλα ειχα στο μυαλο μου κ ειχα απευθυνθει σε μια οργανωση για συνεργασια αλλα αποφασισα να το προχωρησω με διαφορετικο τροπο τελικα και με αλλους συνεργατες.
Δεν νομιζω πως μου αξιζουν τα μπραβο, νομιζω κακως εβαλα κ το θεμα, ειναι σα να κανω διαφημηση. Καμια φορα μεσα στον ενθουσιασμο μου παρασυρομαι.
Παντως αυτο που θα πω, ειναι οτι τουλαχιστον οι περιοχες αυτες στην Καμπαλα ειναι ακομα προσβασιμες..στο Ναιρομπι σε σκοτωνουν αν πας...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες εδώ και να μην το αφήσεις.Διαφήμιση σίγουρα δεν είναι και να θεωρηθεί,τουλάχιστον ας διαφημιστεί κάτι που αξίζει πραγματικά!Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μαθαίνω νέα από τις ενεργειές σου και σου ευχομαι από καρδιάς να πετύχεις τους στόχους σου.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες εδώ και να μην το αφήσεις.Διαφήμιση σίγουρα δεν είναι και να θεωρηθεί,τουλάχιστον ας διαφημιστεί κάτι που αξίζει πραγματικά!Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μαθαίνω νέα από τις ενεργειές σου και σου ευχομαι από καρδιάς να πετύχεις τους στόχους σου.
Σε ευχαριστω πολυ...Λογω της προηγουμενης δουλειας μου (διδασκα ανθρωπολογια και προιστορια στο πανεπιστημιο στη Δυτ. Αυστραλιας) οταν εφτασα Ουγκαντα ενας απο τους στοχους μου ηταν η ερευνα και η αρθρογραφια. Το ολο θεμα ξεκινησε ως κομματι μιας ανθρωπολογικης ερευνας για να καταληξει σε συγκεκριμενη δραση η οποια τελικα θα χρηματοδοτηθει απο τη Δανια μεσω μιας τοπικης οργανωσης. Αυτα για το προγραμμα..Δεν θα πω περισσοτερα, δεν εχει κ σημασια αλλωστε..


Στην ΟΥγκαντα υπαρχουν οι νομοι και οι δρασεις το προβλημα ειναι να γινουν πραξη...Πχ το 63% των κατοικων στις παραγκουπολεις εχει προσβαση στο νερο...οντως ειναι αληθεια...αλλα το νερο ενω ηταν καθαρο εχει πλεον μολυνθει απο τις αποχετευσεις....αρα...Ειναι πολυπλοκη κατασταση...κ εχω απειρα παραδειγματα..

Προσφατα επισκεφτηκα τα εναπομειναντα στρατοπεδα προσφυγων στον βορρα, εκει που ο LRA εκανε επιθεσεις μεχρι το 2007...ευτυχως εχουν σταματησει πλεον και απο το 1.5 εκ προσφυγων μονο 150 χιλ εχουν μεινει στους καταυλισμους...Γινονται καποια βηματα κ εκει, η κυβερνηση εχτισε τους δρομους, εφτιαξε σχολεια, εχτισε καποια κεντρα υγειας κλπ..το προβλημα παλι ειναι η συντηρηση τους και η ελλειψη προσωπικου...Υπηρξε ενα μεγαλο προγραμμα χρηματοδοτησης απο ΕΕ και διαφορες κυβερνησεις κ το 80% του εργου εγινε...το προβλημα ειναι η συντηρηση κ η επανδρωση των κεντρων κ των σχολειων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom