Πολωνία Katowice (Κατοβιτσε) διαμονή-Μεταφορά από/προς Αεροδρόμιο

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Θα επελεγα το Diament Plaza. Πιο κεντρικο, πιο καλο φαινεται. Επειδη αναφερεις και μεταφορες στο τιτλο απο κ προς το αεροδρομιο εγω εω βρει τις εξης επιλογες:
1)Αστικα λεωφορεια. Πολυ σπανια και νομιζω κανενα δε παει στην πολη κατευθειαν αλλα σε αλλες γειτονικες πολεις (πχ Bytom) και απο εκει με τραμ ή αλλο λεωφορειο για Κατοβιτσε. Κοστος 1 ευρω περιπου
2) Υπηρεσια μεταφορας της Ryanair. Κοστος 5 ευρω
3) Matuszek transfer, κοστος 5 ευρω.
4) Pyrzowiccekspes transfer, κοστος 5 ευρω.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
'Εχοντας μείνει στο Νοβοτέλ, το οποίο ήταν μια τίμια επιλογή, με ιδιαίτερα καλό πρωινό, θα σε προέτρεπα σε κάτι πιο κεντρικό. Όχι ότι το Νοβοτέλ είναι ιδιαίτερα μακριά, απλά η αμέσως γύρω από αυτό περιοχή είναι αρκετά άχαρη, με εξαίρεση το ενδιαφέρον μουσείο της Σιλεσίας στην απέναντι μεριά του αυτοκινητόδρομου.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Σημερα, δηλαδη χθες, ειμουν στο Κατοβιτσε. Η αληθεια ειναι πως πρεπει να εχει αναπλαστει τα τελευταια χρονια και εχουν δημιουργηθει πλατειες, εμπορικα κεντρα, πεζοδρομοι. Εχει καποια πραματα να κανει κανεις, καποιους δρομους να περπατησεις.

Σαν κοντινη εκδρομη θα προτεινα ανεπιφυλακτα το Nikiszowiec. Ειναι ενα χωριο λιγοτερο απο μιση ωρα με το λεωφορειο 920 ή 930 το οποιο χτιστηκε για να κατοικουν εργαζομενοι του διπλανου εργοστασιου. Προκειται για συγκροτηματα κτηριων απο τουβλα με το χαρακτηριστικο να εχουν βαμενα κοκκινα τα περιγραμματα των παραθυρων. Δεν εχω φωτογραφιες δυστυχως στο κινητο.

Και το Bytom παρουσιασει καποιο ενδιαφερον, εχει καποιους πεζοδρομους και μια πλατεια. Προσβαση με τραμ, σιγουρα τα 6, 19, μπορει να πηγαινουν και αλλα.

Για το κατοβιτσε εντυπωση μου εκανε πως δεν μπορουσες να βρεις εστιατορια με πολωνικο φαγητο. Ολο κατι ιταλικα, σουσι, μεξικανικα, μπεργκεραδικα κλπ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σημερα, δηλαδη χθες, ειμουν στο Κατοβιτσε. Η αληθεια ειναι πως πρεπει να εχει αναπλαστει τα τελευταια χρονια και εχουν δημιουργηθει πλατειες, εμπορικα κεντρα, πεζοδρομοι. Εχει καποια πραματα να κανει κανεις, καποιους δρομους να περπατησεις.

Σαν κοντινη εκδρομη θα προτεινα ανεπιφυλακτα το Nikiszowiec. Ειναι ενα χωριο λιγοτερο απο μιση ωρα με το λεωφορειο 920 ή 930 το οποιο χτιστηκε για να κατοικουν εργαζομενοι του διπλανου εργοστασιου. Προκειται για συγκροτηματα κτηριων απο τουβλα με το χαρακτηριστικο να εχουν βαμενα κοκκινα τα περιγραμματα των παραθυρων. Δεν εχω φωτογραφιες δυστυχως στο κινητο.

Και το Bytom παρουσιασει καποιο ενδιαφερον, εχει καποιους πεζοδρομους και μια πλατεια. Προσβαση με τραμ, σιγουρα τα 6, 19, μπορει να πηγαινουν και αλλα.

Για το κατοβιτσε εντυπωση μου εκανε πως δεν μπορουσες να βρεις εστιατορια με πολωνικο φαγητο. Ολο κατι ιταλικα, σουσι, μεξικανικα, μπεργκεραδικα κλπ.
Συνεπαρμένος ακούγεσαι :p
 

chrkor7

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Καλησπέρα αρχές Μαρτίου θα επισκεφτώ την Κρακοβία κ επειδή η επιστροφή θα γίνει από Katowice αξίζει την τελευταία μέρα να την αφιερώσω στην συγκεκριμένη πόλη η να μείνω στην Κρακοβία .το ταξίδι μου θα είναι 4 ημερών επιστροφή την Πέμπτη μέρα
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εξαρταται τα ενδιαφεροντα σου. Αν σε ενδιαφερει να δεις και μια λιγοτερο τουριστικοποιημενη μερια της πολωνιας τοτε ναι. Αν σ αρεσει η πολυκοσμια, διορθωση: μαζικος τουρισμος, ή νομιζεις πως δε θα φτασουν οι μερες, μεινε Κρακοβια.
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
To επόμενο!
Για το κατοβιτσε εντυπωση μου εκανε πως δεν μπορουσες να βρεις εστιατορια με πολωνικο φαγητο. Ολο κατι ιταλικα, σουσι, μεξικανικα, μπεργκεραδικα κλπ.
Υπάρχει ένα (φαντάζομαι και περισσότερα που δεν τα έχουμε ανακαλύψει) στον πεζόδρομο που στην αρχή του είναι ο σταθμός των τρένων -έχοντας πλάτη το σταθμό αριστερά, σχεδόν απέναντι από έναν πολύ ωραίο φούρνο. Το ανακαλύψαμε τυχαία, είχε μια ωραία σούπα από την περιοχή (αυτό θυμάμαι κυρίως) αλλά και άλλα τοπικά πιάτα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Stodoła, Katowice-Podlesie, ul. Uniczowska 21
Cafe Byfyj, Katowice-Nikiszowiec, ul. Krawczyka 5
Karczma pod Młynem, Katowice, ul. gen. Hallera 71
Kuchnia Otwarta, Katowice, ul. Bytkowska 1
Żurownia, Katowice, Ligonia 16
 

coconnal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα!

Καθως θα κανω το δευτερο ταξιδι προς το Λονδινο, η πτηση μου προς επιστροφη στην Ελλαδα θα διεξαχθει μεσα απο το Κατοβιτσε και θα εχει 6 ωρες αναμονη.
Θεωρησα οτι θα ηταν must να εκμεταλλευτω αυτες τις ωρες και να παω μια βολτα προσ την πολη.
Υπαρχει καποιος εδω μεσα που να την εχει επισκεφτει και να μπορει να μου πει καποια τιπς? Ποσο μαλλον να μου πει κατα ποσο αυτο που σκεφτομαι ειναι επιτευξιμο οσον αφορα την ωρα που διαθετω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν έχω πάει ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο @ThanasisU2 αλλά βλέπω ότι είναι 34 χιλιόμετρα από το κέντρο.Αν τα βάλεις κάτω με την ώρα που θες για να πας στην πόλη και το ότι πρέπει κανονικά να είσαι τουλάχιστον 2 ώρες πριν την αναχώρηση της πτήσης σου μένουν 3 ώρες.. Πιο πολύ ταλαιπωρία ακούγεται αλλά ας αποφανθούν οι πιο ειδικοί για τον αν προλαβαίνεις να δεις κάτι ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom