Kiwi/ wamos air - περίπλοκη ακύρωση πτήσης

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Καλημέρα,
Έχω το εξής περίπλοκο πρόβλημα.. Είχα κλείσει ένα εισιτήριο για Κούβα με επιστροφή τον Οκτώβριο (2μιση μήνες) μέσω του Kiwi flights. Χρειάστηκε να γυρίσω από Μεξικό για Ελλάδα νωρίτερα του προγραμματισμένου με ξεχωριστή πτήση που επίσης έκλεισα από το kiwi. Πριν αγοράσω την επιστροφή κοιτούσα την δυνατότητα αλλαγής ημερομηνίας και χώρας αφετηρίας του αρχικού εισιτηρίου το οποίο όμως δεν με συνέφερε οικονομικά. (Σε μία από τις προσπάθειες μου ίσως και να πάτησα ένα proceed αλλά δεν έγινε ποτέ συναλλαγή, ούτε συμπλήρωσα κάτι έξτρα, ούτε πήρα ποτέ κανένα μέιλ ή ειδοποίηση από ούτε την αεροπορική ούτε την kiwi).

Στον γυρισμό έκανα ένα αίτημα να μου υπολογίσουν πόση αποζημίωση δικαιούμαι για την ακύρωση της επιστροφής, στο οποίο μου απάντησαν πως μπορώ να πάρω 344 ευρώ και περιέργως (χωρίς αυτό να φαίνεται πουθενά..) πως η ίδια η αεροπορική (wamos air) ακύρωσε το πρώτο σκέλος του ταξιδιού (Βαραδέρο-Μαδρίτη, μάλλον λόγω τυφώνων), ρωτώντας με αν θέλω να προχωρήσω σε ακύρωση στο οποίο προφανώς απάντησα θετικά καταθέτοντας την αντίστοιχη φόρμα.

Όμως, και εδώ αρχίζει το καλό, πριν 2 μέρες μου στέλνει εμαιλ η kiwi πως η αεροπορική ισχυρίζεται πως άλλαξα τις μέρες του ταξιδιού από μόνη μου για τις 27 Σεπτεμβρίου (!), πράμα το οποίο δεν ισχύει βέβαια. Το αμφισβήτησα μεν και θα επικοινωνήσουν πάλι με την αεροπορική. Μου είπαν όμως πως εν ολίγοις θα μπορούσα να έχω επικοινωνήσει με την αεροπορική χωρίς να το ξέρουν, και πως πιθανών να προχωρήσουν στην αλλαγή της πτήσης από την Wamos air. Σε αυτή την δεύτερη περίπτωση, όχι απλά δεν θα πάρω τα 344 αλλά υποθέτω πως θα με χρεώσουν αυτόματα, τραβώντας από την κάρτα μου πιθανών, και την αλλαγή που την τελευταία φορά οι όροι του εισιτηρίου την έδιναν για τουλάχιστον 300+ ευρώ έξτρα..

Πώς πιστεύετε ότι μπορώ να το χειριστώ? τσέκαρα με την κάρτα μου και δεν έγινε ποτέ καμιά αλλαγή πτήσης σίγουρα. Επίσης, τι γίνεται αν σου λένε τόσα δικαιούσαι και μετά στα ξαφνικά πρέπει να φεσωθείς κιόλας? Προς το παρόν η περιμένω να δω τι τους απάντησε η αεροπορική.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Κρεμομαι απο τα χειλη σου να μας πεις την συνεχεια! Την kiwi flights δεν την ηξερα οποτε γκουγκλαρα το ονομα & επεσε το ματι μου κατ'ευθειαν εδω https://www.tripadvisor.com/ShowTop..._or_air_tickets_from_KIWI_COM-Air_Travel.html
Την WAMOS ηθελα και γω να την χρησιμοποιησω αλλα οι τιμες της ειναι δαγκανια, δηλ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BARGAIN! Υστερα εγω ειμαι απο επαρχια & τον Μαδριτη-Αθηνα μου απαιτουσε 2Χεξτρα διανυκτερευσεις κλπ κλπ. Βεβαια και multiple destinations με την Wamos ισως να μην χρειαζοσουνα, απο το Μεξικο ειναι κανα $200 πηγαινε ελα η Χαβανα απο την Μεριδα! Καλο ξεμπερδεμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom