Ταϊλάνδη Koh Samui Ταϋλάνδη

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
xenos μου γραφεις σε παρακαλώ την αντιστοιχία του νομίσματος της Ταυλανδης με το ευρώ; Κοιτουσα τα ξενοδοχεια και δεν μπορώ να καταλάβω πόσο κοστίζουν....
Σε ευχαριστω πολύ
Ενα ευρω ειναι 50 μπατ.
Την τιμη που βλεπεις την διαιρεις με το πενηντα.

Σκεφτεσαι να την κανεις??:surf2:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Για την ώρα προηγειται η Βαρκελώνη ,επεται η Κεντρικη Αμερική και μετα γιατι οχι Ταυλανδη;
Με τόσο ωραία που τα περιγράφεις πολυ θέλει για να το αποφασίσω;
Με την ευκαιρία να σου πω οτι οι φωτογραφιες σου γενικά ειναι οχι απλως καλές,είναι
καταπληκτικες!!! Μπράβο σου
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Για την ώρα προηγειται η Βαρκελώνη ,επεται η Κεντρικη Αμερική και μετα γιατι οχι Ταυλανδη;
Με τόσο ωραία που τα περιγράφεις πολυ θέλει για να το αποφασίσω;
Με την ευκαιρία να σου πω οτι οι φωτογραφιες σου γενικά ειναι οχι απλως καλές,είναι
καταπληκτικες!!! Μπράβο σου
Και γω Κικι Βαρκελωνη ειχα στο προγραμμα γι`αυτη την εποχη,αλλα το ακυρωσα γιατι πιστευα οτι θα παω στο Μπαλι.
Τελικα και το Μπαλι ακυρωθηκε λογω ακριβων εισητηριων,ετσι και παλι η Ταιλανδη ειναι στο προσκηνιο,για ενα συντομο οικονομικο ταξιδακι.
Σ`ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.!!
14 ΚΑΙ ΝΥΧΤΩΣΕ :xalara::xalara::xalara::airplane::airplane::airplane::surf2::surf2::surf2::surf1:
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
bora bora
πληροφορίεσ

καλησπέρα xenos (και σε όλο το group)και από μένα!
φευγω σε 15 ημέρες για σιγκαπούρη-ταυλάνδη. θα μείνω 3 βράδια στο σαμουι και 4 στο κα πανγκαν.μπορείς να μου πείς που βολέυει περισσότερο να μείνεις? η αν έχεις κάποιο μέρος - ξενοδοχείο να προτείνεις? για μετακίνηση και για να επισκευτείς κάποια μέρη πως πάς?αξίζει να νοικιάσεις μηχανάκι ή αυτοκίνητο? Βρήκα μια καλη προσφορά από ενα ξενοδοχείο νότια, στην laem set beach κοντα στο butterfly garden αλλα δεν ξέρω βάσει αποστάσεων αν είναι απόμακρα για να βγείς και το βραδυ.ότι μπορείς να μου πείς θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.Ανυπομονώ να βρεθώ εκεί!!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
καλησπέρα xenos (και σε όλο το group)και από μένα!
φευγω σε 15 ημέρες για σιγκαπούρη-ταυλάνδη. θα μείνω 3 βράδια στο σαμουι και 4 στο κα πανγκαν.μπορείς να μου πείς που βολέυει περισσότερο να μείνεις? η αν έχεις κάποιο μέρος - ξενοδοχείο να προτείνεις? για μετακίνηση και για να επισκευτείς κάποια μέρη πως πάς?αξίζει να νοικιάσεις μηχανάκι ή αυτοκίνητο? Βρήκα μια καλη προσφορά από ενα ξενοδοχείο νότια, στην laem set beach κοντα στο butterfly garden αλλα δεν ξέρω βάσει αποστάσεων αν είναι απόμακρα για να βγείς και το βραδυ.ότι μπορείς να μου πείς θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.Ανυπομονώ να βρεθώ εκεί!!!!
Το Σαμουι δεν ειναι κανενα τεραστιο νησι.Ο περιφεριακος δρομος γυρω-γυρω απο το νησι ειναι ασφαλτος.Πιστευω μεσα σε 2 ωρες γυρνας το νησι αμα δεν κανεις σταση.
Αμα ξερεις να οδηγας μηχανακι,σκουτερ αυτοματο η παπι,δεν θαχεις προβλημα.
Μπορεις να νοικιασεις και αμαξι αν μπορεις το δεξιοτιμονο,γιατι οδηγανε αναποδα απο μας.
Γενικα οπου και να μεινεις αμα νοικιασεις οχημα ολα ειναι κοντα.
Φυσικα μπορεις να παιρνεις και ταξι,αλλα δεν συμφερει,η να παιρνεις ταξι με την καροτσα που εχουν καθισματα δεξια και αριστερα να κανεις τις μετακινησεις σου.
Προτεινω να μεινεις 1-2 μερες οπου εχεις βρει και μετα καθως κυκλοφορεις,βλεπεις και κλεινεις καποιο που σε βολευει.
Φυσικα το καλυτερο ειναι αν σε ενδιαφερει και βραδυνη βολτα να μεινεις καπου κοντα στη Λαμαι,η μεταξυ Τσαβενγκ-Λαμαι.

Το butterfly garden απο τη Λαμαι πρεπει να ειναι περιπου 15-20 λεπτα.Ειναι πολυ ησυχα εκει.
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
bora bora
ευχαριστώ.
απο ότι κατάλαβα απο την ιστορία σου πρέπει να έμενες κοντα στην coral cave beach. εκεί είναι ένα ξενοδοχείο το the cliff samui που επίσης κοιτάω.επίσης αν θες για βραδυνή βόλτα που πάς? απο φαγητό θυμάσαι καπου να προτείνεις? εκτός από παραλίες τι άλλο αξίζει να δούμε? βεβαια θα κάτσουμε μόνο 3 μέρες για να κάτσουμε 4 βράδυα στο πανγκαν που από ότι κατάλαβα αξίζει περισσότερο.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Στα σχολια της πεμτης σελιδας παραπεμπω σε μερικα μπαγκαλοουζ,ριξε μια ματια.
Σε οποιο resort και να μεινεις εχει διαφημιστικα προσπεκτους για να δεις τα αξιοθεατα που υπαρχουν στο νησι,αλλα τα βασικοτερα ειναι αυτα που γραφω στην ιστορια.
Για βραδυνη βολτα πας Τσαβενγκ η Λαμαι,εχει πολυ ποδαροδρομο και στις δυο για χαζεμα,φαγητο,αγορες,διασκεδαση.
Κατι συγκεκριμενο για φαγητο δεν εχω να σου προτεινω,θα τα βρεις ολα μονος σου οταν πας,το μεσημερι ετρωγα στο ξενοδοχειο μου παντως(τοχω σε φωτο στην ιστορια)

Οταν πηγα εγω δεν ηξερα την τυφλα μου τοτε,αλλα τα βρηκα ολα πανευκολα.
Μακαρι ναχα και γω αυτη την πληροφορηση,αλλα μου αρεσε που ανακαλυπτα μονος μου πραγματα.
Οτι θες ρωτα.
Τρεις μερες ειναι οριακα καλα.
Σχετικα με το παγκαν το βραδυ δεν εχει διασκεδαση,εκτος κι αν πεσεις σε πανσεληνο που θα γινεται της κακομοιρας.
Το παγκαν ειναι σαν το Σαμουι αλλα πριν 20 χρονια περιπου.
Μακαρι να καταφερω να ξαναπαω καποια στιγμη.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Σχετικα με το παγκαν το βραδυ δεν εχει διασκεδαση,εκτος κι αν πεσεις σε πανσεληνο που θα γινεται της κακομοιρας.
Μην τον ακούς τον xeno, δεν ξέρει τι λέει! :haha::haha: (αστειεύομαι)
Στο Πανγκά έχει μια χαρά διασκέδαση. Δεν έχει τα απαίσια club για βλαμμένους άγγλους τινέϊτζερ (στυλ Λαγανά, Φαληράκι και Μάλια), oύτε τα δεκάδες πονηρά bar με τα ροζ neon lights και τις ημίγυμνες Ταϊλανδές να τρέχουν στο δρόμο να σε "μαζέψουν". Έχει όμως τα barάκια στην παραλία που αράζεις στις μαξιλάρες και πίνεις το ποτό σου ενώ μερικά έχουν και κλειστό χώρο για χορό. Μιλάω για τη Hat Rin Sunrise.
Στο Koh Tao είναι ακόμα καλύτερα και πιο ήρεμα.
Το full moon party απέφυγε το γιατί γίνεται χαμός, δεν υπάρχουν δωμάτια κτλ, αν πέσεις σε dark moon ή half moon party και σου αρέσει αυτή η φάση, πήγαινε είναι καλά.

Α και δεν είναι 20 χρόνια πίσω το πανγκά από το σαμούι. Πες καλύτερα 5 και δυστυχώς ακολουθεί τα βήματα του Σαμουι...:(
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Sawadee krap mpiftex:p
Συμφωνουμε φυσικα,απλα η βραδυνη διασκεδαση-για καποιον που την ψαχνει-
μην νομιζει οτι...αυτα που ειδε στο Σαμουι,θα τα βρει και στο Παγκαν.
Καμμια σχεση,και ευτυχως κατα τη δικη μου γνωμη.
dikonat οταν με το καλο επιστρεψεις,ελπιζω να μας γραψεις τις δικες σου εντυπωσεις
απο το ταξιδι σου.
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
bora bora
σ ευχαριστώ! ανυπομονώ να δω αυτά τα μ΄έρη απο κοντά, αν με τις δικές ιστορίες και φωτογραφίες νιώθω ότι τα έχω επισκευτεί ήδη σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας!!!
:p
 

stel

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
καλησπέρα xenos (και σε όλο το group)και από μένα!
φευγω σε 15 ημέρες για σιγκαπούρη-ταυλάνδη. θα μείνω 3 βράδια στο σαμουι και 4 στο κα πανγκαν.μπορείς να μου πείς που βολέυει περισσότερο να μείνεις? η αν έχεις κάποιο μέρος - ξενοδοχείο να προτείνεις? για μετακίνηση και για να επισκευτείς κάποια μέρη πως πάς?αξίζει να νοικιάσεις μηχανάκι ή αυτοκίνητο? Βρήκα μια καλη προσφορά από ενα ξενοδοχείο νότια, στην laem set beach κοντα στο butterfly garden αλλα δεν ξέρω βάσει αποστάσεων αν είναι απόμακρα για να βγείς και το βραδυ.ότι μπορείς να μου πείς θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.Ανυπομονώ να βρεθώ εκεί!!!!
Επέστρεψες από το ταξίδι σου ?
Σκέπτομαι να ταξιδέψω για Ko Samui και Koh Phangan κατά το τέλος Νοεμβρίου μέχρι και τον Ιανουάριο κάθε πληροφορία δεκτή από ταξιδιωτικό πρακτορείο που αγοράσατε αεροπορικό εισιτήριο μέχρι καταλύματα και διευθύνσεις που μένατε ( αρκετό μου είναι να διέθεταν μπάνιο - ντουζάκι με ζεστό νερό )
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά .
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ΚΟ ΣΑΜΟΥΙ

Επέστρεψες από το ταξίδι σου ?
Σκέπτομαι να ταξιδέψω για Ko Samui και Koh Phangan κατά το τέλος Νοεμβρίου μέχρι και τον Ιανουάριο κάθε πληροφορία δεκτή από ταξιδιωτικό πρακτορείο που αγοράσατε αεροπορικό εισιτήριο μέχρι καταλύματα και διευθύνσεις που μένατε ( αρκετό μου είναι να διέθεταν μπάνιο - ντουζάκι με ζεστό νερό )
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά .
Εγώ πήγα Κο Σαμούι τον Ιανουάριο του 2007, είναι η καλύτερη εποχή. Μπες στο site της Emirates για Bangkok θα δεις εκπληκτικές προσφορές. Προσφορές επίσης έχει και η Τhai Εγώ να φανταστείς τότε πλήρωσα 950Ε το άτομο. Η πτήση από Μπανγκόκ για Σαμούι είναι πολύ φθηνή. Mείναμε στα Als Hut Bungalows στην Chaweng με 35ε τη βραδυά. Είναι στο κέντρο της παραλίας πολύ όμορφα σπιτάκια δίπλα στο ξακουστό beach bar Ark. Όλα τα έχεις δίπλα σου και τη βραδυνή ζωή και το μασάζ που το συγκρότημα έχει και δικό του μπροστά στη θάλασσα. Σαν το Σαμούι δεν έχει!!!!!!!!!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom