Ισπανία Las chicas van a Mallorca

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία

3 ημέρα Palma - Valldemosa - Soller - Sa Calobra

Η μέρα ξεκίνησε με την καθιερωμένη μου βόλτα από το φούρνο. Είχαμε πλέον γνωριστεί και με τη φουρνάρισσα εγώ της έλεγα τι ήθελα στα Ελληνικά και εκείνη μου απαντούσε στα Ισπανικά, έτσι κι αλλιώς δεν θα καταλάβαινε η μία την άλλη οπότε απλά χαμογελούσαμε και μια πίτα επάνω μια κάτω μια φορά νηστικές δε μείναμε!
Ξεκινήσαμε με πολύ φιλόδοξο πλάνο να ανεβούμε την οροσειρά της Sierra Tramuntana να περάσουμε από 2-3 παραδοσιακά χωριά και να καταλήξουμε μέσω της διάσημης διαδρομής της στην παραλία Sa Calobra...
Οι πρώτες όμως βόλτες ήταν μέσα από την Πάλμα που περιμέναμε να την δούμε καλύτερα τις επόμενες μέρες που δεν θα είχαμε αυτοκίνητο και αναγκαστικά θα έπρεπε να κινηθούμε στα κοντινά.


Mallorca 022.JPG



Σα Σε (Καθεδρικός)

Mallorca 025.JPG




Mallorca 055.JPG



Το πρώτο χωριό ήταν η παραδοσιακή Valdemossa με μεσαιωνικά κτίσματα υπέροχης αρχιτεκτονικής, κάθε στενό και κάθε πλατεία ήταν πράγματι χάρμα οφθαλμών! Ηδη η περιοχή από το 19ο αιώνα έχει χαρακτηριστεί ως τοποθεσία μοναδικής ομορφιάς ενώ ακόμα κι ο Σοπέν πέρασε ένα χειμώνα εκεί με την Γαλλίδα ερωμένη του Sand με την οποία έμπλεξε κάποια στιγμή και τα δυό της παιδιά (προχώ ο Σοπεν!)

Valdemossa

Mallorca 067.JPG




Mallorca 066.JPG




nakar-hotel-deia-one-day-excursion-mallorca.jpg



Στο μεταξύ η διαδρομή ήταν ονειρική και το τελευταίο που περιμέναμε να δούμε στις διαδρομές μας στην τουριστική Μαγιόρκα ήταν αλπικά τοπία ή για να μην πάω τόσο μακριά στο μυαλό μου ήρθε η υπέροχη αυτοκινητάδα διαμέσου της Βάλιας Κάλντα στην Πίνδο ενώ τα χωριά θύμιζαν πολύ έντονα Πήλιο και Ζαγοροχώρια! Όλα αυτά με ένα τατς Ισπανίας ;)

Προχωρήσαμε και στην επίσης πανέμορφη παραλιακή Port de Soller

Mallorca 069.JPG




puertodesoller-trendesoller.com_.jpg



Ήπιαμε και ένα καφεδάκι στο όμορφο λιμανάκι και πήραμε κουράγια για να συνεχίσουμε στην πιο απαιτητική διαδρομή προς την Sa Calobra.

Η κατάβαση λοιπόν προς τη διάσημη αυτή παραλία είναι ένας ακόμα πιο διάσημος δρόμος έργο του Ιταλοισπανού μηχανικού Piarreti μήκους 9.5 χιλιομέτρων και κλίσης σχεδόν στο 7% με συνεχείς στροφές 180 μοιρών λατρεμένη από τους μοτοσυκλετιστές παγκοσμίως για τις οδηγικές συγκινήσεις που προσφέρει....θεωρώ ότι θα την εκτιμούσε δεόντως ο δικός μας @jmar που λατρεύει τα roadtrips.
Οδηγικές πολύ έντονες συγκινήσεις προσέφερε και σε εμάς που είδαμε το ...Χριστό φαντάρο στη μιάμισι ώρα που μας πήρε περίπου για να διανύσουμε το σύνολο της διαδρομής.
Ο δρόμος στενός και σε κάθε στροφή ερχόσουν μούρη με μούρη με τεράστιο τουριστικό λεωφορείο και η ζωή σου έπαιζε φλαςμπακ από τη λαχτάρα! Μέχρι και η χιλιομετροφάγος Σίσσυ ίδρωσε...πηγαίναμε τόσο σιγά που η δεύτερη ταχύτητα έμπαινε μόνο στο τσακίρ κέφι!!
Κι αν οι αρσενικοί του φόρουμ σκέφτεστε γυναίκες οδηγοί τι περίμενες! Δείτε παρακάτω το δρόμο και κλάψτε μαζί μας...

sa-calobra-climb-mallorca-cycling.jpg


κάτι λίγες στροφούλες...

Mallorca 076.JPG


εκεί κάτω έπρεπε να πάμε! :eek:

Mallorca 077.JPG



Κοντεύαμε σιγά σιγά....Ουφφφφφ

Mallorca 078.JPG



Όταν φτάσαμε βρήκαμε ένα τούνελ στο βουνό! Έτσι έφτανες στην παραλία

Mallorca 082.JPG


το τούνελ είχε παράθυρα

Mallorca 084.JPG



Αυτή είναι η Σα Καλόμπρα!

Mallorca 089.JPG




Mallorca 091.JPG


Ιδιαίτερη αλλά μπάνιο δεν έκανες!

Mallorca 092.JPG



Φυσικά άντε να το πάρεις απόφαση να γυρίσεις πίσω μετά από τέτοια κατάβαση. Το στομάχι μας είχε κολλήσει στην πλάτη...Εντέλει το σκεφτήκαμε έξυπνα και περιμέναμε να εξαφανιστούν οοοοόλα τα τουριστικά οπότε το πήγαμε στο ρυθμό μας και δίχως δυσάρεστες συναντήσεις σε κάθε στροφή και λίγο μπρος λίγο πίσω για να χωρέσεις να περάσεις.

Γυρίσαμε στην Πάλμα και αφού είχαμε ακόμα κουράγιο πήγαμε και μια βόλτα από το Castel de Belver που είναι ένα κάστρο γοτθικού ρυθμού του 1400 όπου αρχικά διέμεναν οι βασιλείς της Μαγιόρκα και αργότερα χρησιμοποιήθηκε σαν φυλακή.
Όμορφη τοποθεσία και πανέμορφη θέα προς την πόλη


Mallorca 095.JPG




Mallorca 102.JPG




Mallorca 098.JPG




Mallorca 100.JPG



Το βράδυ βγήκαμε έξω και στη βόλτα μας πέσαμε πάνω σ ένα φανταστικό αρτ-νουβό ρεστωράντ. Μπήκαμε μέσα να χαζέψουμε την πανέμορφη πραγματικά διακόσμηση και είδαμε πως όλα τα πιάτα ήταν γκουρμέ με...ανάλογες τιμές. Αποφασίσαμε να φάμε όλη τη βδομάδα πρόχειρα σε στυλ πίτσα, σάντουιτς κλπ και να κλείσουμε τραπέζι για το τελευταίο μας βράδυ και να φάμε γκουρμεδιάρικα εκεί!

Τρώμε μόνες μας σ ολόκληρο μαγαζί!
Να και το Σισσάκι. Κούκλα η κολλητή μου!

Mallorca 036.JPG



Σε συνέχεια της αναζήτησης για τη βραδινή διασκέδαση σε στυλ εδώ ο κόσμος εκεί ο κόσμος που είναι ο κόσμος το αποτέλεσμα απέβη άκαρπο! Το μπαράκι της προηγούμενης νύχτας ήταν άδειο, ομοίως και τα υπόλοιπα που συναντήσαμε στο δρόμο μας. Εκτός αυτού δεν υπήρχε άνθρωπος να μας απευθύνει κουβέντα όλη μέρα. Οι Ισπανοί δεν μιλούσαν αγγλικά σε σημείο που να μας κάνει τρομερή εντύπωση πως γίνεται σε ένα τόσο τουριστικό μέρος να μη μιλούν ούτε τα βασικά...και γενικά έδειχναν απόμακροι.
Καθίσαμε κάπου για ποτό και μια κοπέλα στο μπαρ μιλούσε λίγο περισσότερο, ζητήσαμε πληροφορίες και προσπαθήσαμε να ανοίξουμε κουβέντα...ήταν κοφτή και μάλλον ήθελε να μας ξεφορτωθεί. Συζητήσαμε το πως είναι δυνατόν κάθε μέρα να ξεκινάμε εντυπωσιασμένες από όσα βλέπουμε διασχίζοντας το νησί και πως τελικά κάθε βράδυ νιώθουμε τέτοια απογοήτευση που έχουμε διάθεση να ακούσουμε, μουσική, να χορέψουμε και να διασκεδάσουμε τι διάολο καλοκαιρινές διακοπές κάνουμε! και τελικά πάμε για ύπνο ξενερωμένες...
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
iVacaciones en Mallorca del pasado. Estoy muy emocionado!
iBien hecho señoritas! (¿o señoras ahora?)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
iBien hecho señoritas! (¿o señoras ahora?)
Στην ηλικία μας seňoritas δε το λες :p ευχαριστω για την παρότρυνση στυβω το μυαλό μου να θυμηθώ τις λεπτομέρειες κ επανέρχομαι....
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Και τη Θεοπούλα και τη γιαγιά του Σπύρου εκεί τις έστελνε ο καλός Θεούλης νομίζω στο τέλος του "Παρά πέντε"!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Και τη Θεοπούλα και τη γιαγιά του Σπύρου εκεί τις έστελνε ο καλός Θεούλης νομίζω στο τέλος του "Παρά πέντε"!
Δεν τις συνάντησα στο ορκίζομαι :bleh:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.670
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
οι πανέμορφες διάσπαρτες σε όλο το νησί παραλίες συναγωνίζονται σε ομορφιά ΝΑΙ ΤΟΛΜΩ να πω ακόμη κι αυτές της Χαλκιδικής!
Ύβρις !!!!!!!!!!! :bleh:
Νέα ιστορία από την Εύα.
Τέλεια.
Περιμένουμε τη συνέχεια. :)
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Καταπληκτική η Μαγιόρκα: Την επισκέφθηκα Μάιο του 2008 και ξαναπήγαινα ευχαρίστως!!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
2η ημέρα Cap De Formentor - Almudia

Φτάσαμε στην Πάλμα σχεδόν 10.30 το βράδυ και μόλις που είχε νυχτώσει! Καλό κ αυτό....Το αεροδρόμιο ήταν μεγάλο, βρώμικο και ζεστό-ο κλιματισμός προφανώς υπολειτουργούσε...Πήραμε ένα ταξί και κατευθείαν ξενοδοχείο. H απόσταση ήταν γύρω στα 9 χιλιόμετρα και στοίχισε 12 ευρώ.
Το ξενοδοχείο ήταν κεντρικότατο, δίπλα σε στάση λεωφορείου και είχαμε ένα μεγάλο δωμάτιο εκτός από τα κρεβάτια υπήρχε τραπεζάκι και πολυθρόνες πραγματικό κελεπούρι! Χαρήκαμε που κάναμε τόσο καλή επιλογή και πέσαμε ψόφιες για ύπνο.
Την επόμενη το πρωί βγήκα προς...ανίχνευση της γειτονιάς διότι η κοψοχρονιά τιμή του δωματίου δεν περιελάμβανε πρωινό κι έτσι έψαξα για τον κοντινότερο φούρνο. Δυό στενά παρακάτω βρήκα μια ωραιότατη panaderia (αρτοποιία) και βάλθηκα να περιεργάζομαι τα διάφορα αρτοσκευάσματα...
Εγώ τότε από ισπανικά ήμουν ανίδεη κι από ότι φάνηκε οι Ισπανοί από Αγγλικά δεν το κατείχαν το σπορ κι έτσι έμεινα να κοιτάζομαι επίμονα με τη φουρνάρισσα δίχως να ξέρουμε τι ήθελε η μία από τη ζωή της άλλης...Με τα πολλά και αφού ΔΕΝ κατάλαβα τι περιείχαν οι πίτες πήρα ότι βρήκα μπροστά μου και γύρισα στο δωμάτιο να φάμε και να επιστρέψουμε στο αεροδρόμιο για να παραλάβουμε το ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο αφού αν το παίρναμε κατά την άφιξη το προηγούμενο βράδυ θα χρεωνόμασταν μία μέρα επιπλέον! Είπαμε.... ξεκινήσαμε για διακοπές στη δίνη της κρίσης και με μεγάλες αφραγκιές εκείνη την εποχή.
Η κολλητή μου ελεύθερος επαγγελματίας στον κλάδο της οικοδομής είχε να δει άδεια ανέγερσης από το 2007 και γω στο πάλαι ποτέ ελληνικό δημόσιο έβλεπα το μισθό μου να έχει πάρει την κατρακύλα στο βούρκο των μνημονίων δίχως σταματημό.
Κι έτσι οι καλές σου, πήραμε μια χαρά το λεωφορειάκι προς αεροδρόμιο πλην όμως το πρωί με την αιχμή χρειάστηκε πάνω από ώρα για αυτά τα 9 χιλιόμετρα αφού ο δρόμος ήταν διαρκώς μποτιλιαρισμένος.
Όταν φτάσαμε στην Αvis μας περίμενε δυσάρεστη έκπληξη διότι δεν δέχονταν με τίποτα την πιστωτική της Σίσσυς επειδή δεν ήταν ανάγλυφη. Χρησιμοποιήσαμε ότι επιχείρημα είχαμε, η Σίσσυ άφρισε να του εξηγεί...τίποτα ο υπάλληλος. Μουλάρωσε και δεν έπαιρνε από λόγια. Τον ρωτάω αν θα δεχθεί τη δική μου που ήταν κανονικά ανάγλυφη και είπε πως δεν έχει πρόβλημα με τον κάτοχο αλλά την κάρτα. Έλα όμως που εγώ την είχα αφήσει στο ξενοδοχείο στο safe! Μη έχοντας άλλη επιλογή άφησα τη Σίσσυ αμανάτι στο αεροδρόμιο να πιεί κανά καφέ και να ξεμπουρινιάσει και γύρισα στην πόλη κατά τον ίδιο τρόπο να φέρω την πιστωτική μου.
Ευτυχώς στο δρομολόγιο της επιστροφής είχε κάπως εκτονωθεί η κίνηση και λίγο πριν γίνουν τα νεύρα μου κορδόνια έφτασα. Ο υπάλληλος τελευταία στιγμή κι αφού κατάλαβε ότι μας καταταλαιπώρησε πρώτη μέρα των διακοπών μας πρόσφερε δωρεάν αναβάθμιση κι από κει που είχαμε κλείσει το πιο φθηνό 1000ράκι της εταιρείας μας έδωσε ένα κατακαίνουργιο peugeot 208 1400cc με τα ερκοντίσιον του και τα όλα του! Το αγαπήσαμε αυτό το αυτοκινητάκι!
Είχε όμως σχεδόν μεσημεριάσει όταν τελικά βγήκαμε στο δρόμο!
Ο στόχος ήταν να πάμε στο Cap de Formentor το οποίο είναι το βορειότερο ακρωτήρι του νησιού με το φάρο του Φορμεντόρ να αγναντεύει στη Μεσόγειο από τα 384 μέτρα καθώς και μερικές παραλίες στα πέριξ.

Η απόσταση δεν ήταν μεγάλη κάπου στα 70 χιλιόμετρα όμως ο δρόμος είχε κίνηση κι επίσης κάθε 2 χιλιόμετρα είχε κυκλικό κόμβο με 4-5 εξόδους ενώ ο χάρτης που είχα κατεβάσει δεν βοηθούσε καθόλου μα καθόλου!

Εν τω μεταξύ το οδήγημα το είχε αναλάβει εξ ολοκλήρου η Σίσσυ η οποία γενετικά από οδηγικής απόψεως είναι ένα κράμα ανάμεσα σε νταλικιέρη και σε ταρίφα ικανή να οδηγάει ώρες ατελείωτες σα να μην υπάρχει αύριο, ξεκινάς πχ για ένα χαλαρό μπάνιο προς τις ακτές της Κατερίνης και σου λέει έλα μωρέ δεν πεταγόμαστε μέχρι Αθήνα; από κει έχει πλοία όλη την ώρα και τσουπ μια χαρά μπορούμε να βρεθούμε Μύκονο για το σκ! Για τέτοια περίπτωση μιλάμε....Επίσης έχει γονιδιακά ενσωματωμένο gps. Καταλαβαίνει που βρίσκεται ανά πάσα στιγμή (αν δεν ήταν αρχιτέκτονας ίσως είχε γίνει εξερευνητής!)
Εγώ πάλι είχα αναλάβει το ρόλο να διαβάζω το χάρτη και να λέω σε ποιά έξοδο πρέπει να στρίψουμε. Επίσης να ανακατεύω με το καλαμάκι τα παγάκια στο φραπέ και να της δίνω να πίνει καμιά γουλιά! Στο πρώτο είχα αποτύχει εκ προοιμίου αφού ο χάρτης μου δεν είχε ούτε τους μισούς κυκλικούς κόμβους από όσους τελικά συναντήσαμε και επέμενα κιόλας στην άποψή μου για το ποιά έξοδο έπρεπε να πάρουμε (τρομάρα μου) με αποτέλεσμα να γυρίζουμε διαρκώς μπρος πίσω και να την εκνευρίσω! Στο ανακάτεμα του καφέ τα πήγα πάντως εξαιρετικά και όταν της πέρασαν τα νεύρα το αναγνώρισε που σκέφτηκα να πάρω το κουτάκι του καφέ μαζί μου από Ελλάδα :bleh:

'Οταν πλησιάσαμε στο ακρωτήρι άρχισαν και οι στροφές και η διαδρομή ήταν κάπως έτσι...
283049_10150265903732884_81177_n.jpg


Αργά το μεσημέρι φτάσαμε και στον προορισμό μας

Είχε πολύ κόσμο
249374_10150265903257884_3205260_n.jpg


Cap de Formentor
246659_10150265903562884_2046421_n.jpg


Ο φάρος του Formentor
206564_10150265903397884_7870788_n.jpg


Ο αέρας εκεί σε έπαιρνε και σε σήκωνε βέβαια.
΄Οταν χορτάσαμε τη θέα αποφασίσαμε να βγούμε σε μια από τις παραλίες χαμηλότερα-το αρχικό μας πλάνο έλεγε ότι θα κάναμε εξερεύνηση και τουρισμό τη μισή μέρα και την άλλη μισή άραγμα σε παραλία μια και είμαστε σε καλοκαιρινές διακοπές!

Βρήκαμε τη Cala Murta και απλώσαμε τις αρίδες μας στην αμμουδιά...
Ωραία παραλία ήταν και νερά κρύσταλλο!
267315_10150265903792884_1792928_n.jpg


Χαρήκαμε το μπανάκι μας ως αργά το απόγευμα να μπούμε και σε μουντ διακοπών και είπαμε να πεταχτούμε ως την Αλκούδια που ήταν 25 χιλιόμετρα περίπου πιο μακριά για καφεδάκι.
Πήγαμε ως εκεί αλλά δεν μας άρεσε. Μια παραλιακή πόλη με μια μαρίνα γεμάτη ιστιοπολοικά και με μεγάλη αλλά πολύ τουριστική παραλία χωρίς καμία γραφικότητα. Επίσης είχε πολύ ζέστη και κλασσικά είχαν μόνο ζεστό καφέ...Παραγγείλαμε εσπρέσο και παγάκια για να κάνουμε όπως όπως ένα φρέντο της συμφοράς...Οι Μαγιορκέζοι ανεπίδεκτοι συνεννόησης...δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί θέλαμε πάγο με τον καφέ! μας πήρε 10 λεπτά να δώσουμε παραγγελία και γυάλισε το μάτι μας! Ρε φίλε ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΕΙ ΚΑΦΕ μη ρωτάς πολλά :cry::p
Δεν βρίσκω καμιά φωτογραφία από κει και μάλλον οφείλεται στο ότι δεν μας άρεσε τίποτα!

Πήραμε το δρόμο για πίσω και ακόμα ο ήλιος ήταν ψηλά! Την Πάλμα δεν την είχαμε δει σχεδόν καθόλου ακόμη. Με την άνεση του ΙΧ πήραμε την παραλιακή και φτάνοντας είδαμε αυτό

246732_10150265903882884_1908617_n.jpg


Κάναμε βόλτες στις γειτονιές παραλιακά και ξετρελαθήκαμε! Κούκλα η Πάλμα.
Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο να ξεκουραστούμε λίγο και να βγούμε προς ανίχνευση της νυχτερινής ζωής...

Αργότερα περπατήσαμε προς την παλιά πόλη όπου όπως σε κάθε πρωτεύουσα συνωστίζεται ο κόσμος και περιηγηθήκαμε λίγο στα στενάκια, θαυμάσαμε τα όμορφα παλιά κτίρια και προσανατολιστήκαμε σε σχέση με τα εστιατόρια και τα μπαρ....Φάγαμε και μια ωραιότατη παέλια και κατευθυνθήκαμε προς τα μπαράκια να πιούμε και το ποτάκι μας. Πλην όμως ...απογοήτευση!
Υπέροχα μαγαζιά με ευφάνταστη διακόσμηση και όμορφες μουσικές αλλά ο κόσμος άφαντος!
Στο μεταξύ κατακαλόκαιρο....Αναρωτιόμασταν μήπως κάτι χάνουμε...μήπως η κίνηση είναι κάπου αλλού από αυτά που είχαμε διαβάσει. Όσο και να περπατούσαμε πάντως πέρα δώθε φως δε βλέπαμε πουθενά. Καθίσαμε κάπου να πιούμε αυτό το ποτό, εμείς οι δυό κι ο μπάρμαν! Πόσο να διασκεδάσεις έτσι; Και εννοείται πως ο μπάρμαν αγγλικά γρι. Ούτε καν να σκεφτείς δηλαδή να κάνεις μια ερώτηση, κάτι! Ο ταξιδιωτικός μας οδηγός έλεγε ότι η Μαγιόρκα στο κέντρο έχει πλούσια νυχτερινή ζωή.
Εμείς είμαστε πιο κέντρο δε γίνεται και μόλις οι τουρίστες τέλειωσαν το φαγητό εξαφανίστηκαν προς άγνωστη κατεύθυνση. Τα μπαρ τα χαίρονταν οι ιδιοκτήτες τους!

Με τα πολλά και αφού περπατήσαμε κι άλλο λέγοντας δεν μπορεί κάτι θα έχει αυτή η πόλη βρήκαμε ένα μπαράκι ΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ! Και μάλιστα έπαιζε και ροκ που το προτιμάμε...Μπήκαμε με χαρά να πιούμε ένα ποτό ακόμη και ο μπάρμαν επίσης μιλούσε και λίγα αγγλικά... Φυσικά το πρώτο που ρωτήσαμε ήταν που πήγε ο κόσμος και πως διασκεδάζουν εκεί, μας απάντησε το εξαιρετικό πως οι τουρίστες είτε δεν διασκεδάζουν και μένουν στα all inclusive ή προτιμούν τις περιοχές εκτός πόλης όπου μένουν οι Γερμανοί και έχουν τη δική τους διασκέδαση-κάτι σαν το δικό μας τον Κάβο στην Κέρκυρα δηλαδή και πως οι ντόπιοι βγαίνουν μόνο Παρασκευές και Σάββατα :eek: Εκείνη την ημέρα ήταν Κυριακή κι αν ο τύπος είχε δίκιο είχαμε μπροστά μας μια ολόκληρη βδομάδα νέκρας!
(και ναι είχε δίκιο....)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ενώ οι πανέμορφες διάσπαρτες σε όλο το νησί παραλίες συναγωνίζονται σε ομορφιά ΝΑΙ ΤΟΛΜΩ να πω ακόμη κι αυτές της Χαλκιδικής!

είχα πάει το 2012 για 5 μέρες μονο οποτε κινηθήκαμε κοντά στο hotel με τα πόδια...πήγαμε μονο σε 2 παραλιες, αλλα όντως...αν έδειχνα τις παραλιες σε φωτό, όλοι θα λέγανε ότι είναι Χαλκιδική....
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
3 ημέρα Palma - Valldemosa - Soller - Sa Calobra

Η μέρα ξεκίνησε με την καθιερωμένη μου βόλτα από το φούρνο. Είχαμε πλέον γνωριστεί και με τη φουρνάρισσα εγώ της έλεγα τι ήθελα στα Ελληνικά και εκείνη μου απαντούσε στα Ισπανικά, έτσι κι αλλιώς δεν θα καταλάβαινε η μία την άλλη οπότε απλά χαμογελούσαμε και μια πίτα επάνω μια κάτω μια φορά νηστικές δε μείναμε!
Ξεκινήσαμε με πολύ φιλόδοξο πλάνο να ανεβούμε την οροσειρά της Sierra Tramuntana να περάσουμε από 2-3 παραδοσιακά χωριά και να καταλήξουμε μέσω της διάσημης διαδρομής της στην παραλία Sa Calobra...
Οι πρώτες όμως βόλτες ήταν μέσα από την Πάλμα που περιμέναμε να την δούμε καλύτερα τις επόμενες μέρες που δεν θα είχαμε αυτοκίνητο και αναγκαστικά θα έπρεπε να κινηθούμε στα κοντινά.

Mallorca 022.JPG


Σα Σε (Καθεδρικός)
Mallorca 025.JPG


Mallorca 055.JPG


Το πρώτο χωριό ήταν η παραδοσιακή Valdemossa με μεσαιωνικά κτίσματα υπέροχης αρχιτεκτονικής, κάθε στενό και κάθε πλατεία ήταν πράγματι χάρμα οφθαλμών! Ηδη η περιοχή από το 19ο αιώνα έχει χαρακτηριστεί ως τοποθεσία μοναδικής ομορφιάς ενώ ακόμα κι ο Σοπέν πέρασε ένα χειμώνα εκεί με την Γαλλίδα ερωμένη του Sand με την οποία έμπλεξε κάποια στιγμή και τα δυό της παιδιά (προχώ ο Σοπεν!)

Valdemossa
Mallorca 067.JPG


Mallorca 066.JPG


nakar-hotel-deia-one-day-excursion-mallorca.jpg


Στο μεταξύ η διαδρομή ήταν ονειρική και το τελευταίο που περιμέναμε να δούμε στις διαδρομές μας στην τουριστική Μαγιόρκα ήταν αλπικά τοπία ή για να μην πάω τόσο μακριά στο μυαλό μου ήρθε η υπέροχη αυτοκινητάδα διαμέσου της Βάλιας Κάλντα στην Πίνδο ενώ τα χωριά θύμιζαν πολύ έντονα Πήλιο και Ζαγοροχώρια! Όλα αυτά με ένα τατς Ισπανίας ;)

Προχωρήσαμε και στην επίσης πανέμορφη παραλιακή Port de Soller
Mallorca 069.JPG


puertodesoller-trendesoller.com_.jpg


Ήπιαμε και ένα καφεδάκι στο όμορφο λιμανάκι και πήραμε κουράγια για να συνεχίσουμε στην πιο απαιτητική διαδρομή προς την Sa Calobra.

Η κατάβαση λοιπόν προς τη διάσημη αυτή παραλία είναι ένας ακόμα πιο διάσημος δρόμος έργο του Ιταλοισπανού μηχανικού Piarreti μήκους 9.5 χιλιομέτρων και κλίσης σχεδόν στο 7% με συνεχείς στροφές 180 μοιρών λατρεμένη από τους μοτοσυκλετιστές παγκοσμίως για τις οδηγικές συγκινήσεις που προσφέρει....θεωρώ ότι θα την εκτιμούσε δεόντως ο δικός μας @jmar που λατρεύει τα roadtrips.
Οδηγικές πολύ έντονες συγκινήσεις προσέφερε και σε εμάς που είδαμε το ...Χριστό φαντάρο στη μιάμισι ώρα που μας πήρε περίπου για να διανύσουμε το σύνολο της διαδρομής.
Ο δρόμος στενός και σε κάθε στροφή ερχόσουν μούρη με μούρη με τεράστιο τουριστικό λεωφορείο και η ζωή σου έπαιζε φλαςμπακ από τη λαχτάρα! Μέχρι και η χιλιομετροφάγος Σίσσυ ίδρωσε...πηγαίναμε τόσο σιγά που η δεύτερη ταχύτητα έμπαινε μόνο στο τσακίρ κέφι!!
Κι αν οι αρσενικοί του φόρουμ σκέφτεστε γυναίκες οδηγοί τι περίμενες! Δείτε παρακάτω το δρόμο και κλάψτε μαζί μας...

sa-calobra-climb-mallorca-cycling.jpg

κάτι λίγες στροφούλες...
Mallorca 076.JPG

εκεί κάτω έπρεπε να πάμε! :eek:
Mallorca 077.JPG


Κοντεύαμε σιγά σιγά....Ουφφφφφ
Mallorca 078.JPG


Όταν φτάσαμε βρήκαμε ένα τούνελ στο βουνό! Έτσι έφτανες στην παραλία
Mallorca 082.JPG

το τούνελ είχε παράθυρα
Mallorca 084.JPG


Αυτή είναι η Σα Καλόμπρα!
Mallorca 089.JPG


Mallorca 091.JPG

Ιδιαίτερη αλλά μπάνιο δεν έκανες!
Mallorca 092.JPG


Φυσικά άντε να το πάρεις απόφαση να γυρίσεις πίσω μετά από τέτοια κατάβαση. Το στομάχι μας είχε κολλήσει στην πλάτη...Εντέλει το σκεφτήκαμε έξυπνα και περιμέναμε να εξαφανιστούν οοοοόλα τα τουριστικά οπότε το πήγαμε στο ρυθμό μας και δίχως δυσάρεστες συναντήσεις σε κάθε στροφή και λίγο μπρος λίγο πίσω για να χωρέσεις να περάσεις.

Γυρίσαμε στην Πάλμα και αφού είχαμε ακόμα κουράγιο πήγαμε και μια βόλτα από το Castel de Belver που είναι ένα κάστρο γοτθικού ρυθμού του 1400 όπου αρχικά διέμεναν οι βασιλείς της Μαγιόρκα και αργότερα χρησιμοποιήθηκε σαν φυλακή.
Όμορφη τοποθεσία και πανέμορφη θέα προς την πόλη

Mallorca 095.JPG


Mallorca 102.JPG


Mallorca 098.JPG


Mallorca 100.JPG


Το βράδυ βγήκαμε έξω και στη βόλτα μας πέσαμε πάνω σ ένα φανταστικό αρτ-νουβό ρεστωράντ. Μπήκαμε μέσα να χαζέψουμε την πανέμορφη πραγματικά διακόσμηση και είδαμε πως όλα τα πιάτα ήταν γκουρμέ με...ανάλογες τιμές. Αποφασίσαμε να φάμε όλη τη βδομάδα πρόχειρα σε στυλ πίτσα, σάντουιτς κλπ και να κλείσουμε τραπέζι για το τελευταίο μας βράδυ και να φάμε γκουρμεδιάρικα εκεί!

Τρώμε μόνες μας σ ολόκληρο μαγαζί!
Να και το Σισσάκι. Κούκλα η κολλητή μου!
Mallorca 036.JPG


Σε συνέχεια της αναζήτησης για τη βραδινή διασκέδαση σε στυλ εδώ ο κόσμος εκεί ο κόσμος που είναι ο κόσμος το αποτέλεσμα απέβη άκαρπο! Το μπαράκι της προηγούμενης νύχτας ήταν άδειο, ομοίως και τα υπόλοιπα που συναντήσαμε στο δρόμο μας. Εκτός αυτού δεν υπήρχε άνθρωπος να μας απευθύνει κουβέντα όλη μέρα. Οι Ισπανοί δεν μιλούσαν αγγλικά σε σημείο που να μας κάνει τρομερή εντύπωση πως γίνεται σε ένα τόσο τουριστικό μέρος να μη μιλούν ούτε τα βασικά...και γενικά έδειχναν απόμακροι.
Καθίσαμε κάπου για ποτό και μια κοπέλα στο μπαρ μιλούσε λίγο περισσότερο, ζητήσαμε πληροφορίες και προσπαθήσαμε να ανοίξουμε κουβέντα...ήταν κοφτή και μάλλον ήθελε να μας ξεφορτωθεί. Συζητήσαμε το πως είναι δυνατόν κάθε μέρα να ξεκινάμε εντυπωσιασμένες από όσα βλέπουμε διασχίζοντας το νησί και πως τελικά κάθε βράδυ νιώθουμε τέτοια απογοήτευση που έχουμε διάθεση να ακούσουμε, μουσική, να χορέψουμε και να διασκεδάσουμε τι διάολο καλοκαιρινές διακοπές κάνουμε! και τελικά πάμε για ύπνο ξενερωμένες...
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom