last minute offer η very early booking?

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
τελικα κατεληξα να βρισκω υπερδιπλασιες τιμες στα ξενοδοχεια για Μαρτη,απ οτι για αρχες Δεκεμβρη,οπου ελεγε last minute offer.πιο συγκεκριμενα στο expedia flight+hotel για las vegas απο l.a. οι διαφορες ειναι τεραστιες.νομιζετε οτι αν περιμενω για πιο τελευταια στιγμη θα βρω κατι καλυτερο η ισως δεν βρω τιποτα?επισεις απ οτι εχω καταλαβει αρχες του χρονου μετα τις γιορτες κανουν μεγαλες προσφορες,η κανω λαθος?τι λετε να περιμενω?
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Το θέμα μεταφέρθηκε.
Παρακαλώ να προσέχετε που ανοίγετε νέο θέμα.
 

Zina

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
ΜΜΜ! ΘΕΛΕΙ ΣΚΕΨΗ

τελικα κατεληξα να βρισκω υπερδιπλασιες τιμες....
Εγώ Εφη δεν το αφήνω για την τελευταία στιγμή γιατί αγχώνομαι και φοβάμαι μήπωσ τελικά δεν πάω πουθενά. Προτιμώ να κλείνω αρκετά νωρίτερα για να πέρνω όσο το δυνατόν καλύτερες τιμές και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Ας πούμε φέτος έκλεισα αρχές Νοέμβρη ένα τετραήμερο στο Βερολίνο με φτηνά αεροπορικά και οικονομικό 4στερο ξενοδοχείο. Σύνολο για 2 άτομα που πήγε 450? περίπου. Είναι καλά νομίζω!
Αν πάλι θες να το διακυνδινέψεις περίμενε. Είναι κάποια site που βγάζουν last minute προσφορές τόσο σε αεροπορικά όσο και σε διαμονή (συνήθως βγάζουν πακέτα). Ένα από αυτά είναι και τοwww.lastminute.com
Γενικά άμα πατήσεις στο Internet last minute θα σου βγάλει πολλά site, απλά δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα βρεις κάτι για τον προορισμό που έχεισ επιλέξει...
Φιλιά!
 
Last edited by a moderator:

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
κι εγω ηθελα να τα εχω ολα ετοιμα απο νωρις γι αυτο ψαχνω αλλα βλεπω μεγαλες διαφορες αν οι ημερομηνιες ειναι πιο προσφατες

Το θέμα μεταφέρθηκε.
Παρακαλώ να προσέχετε που ανοίγετε νέο θέμα.
sorry..ειμαι ακομα σχετικα καινουρια
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι εγώ νομίζω ότι είναι δίκοπο μαχαίρι η τελευταία στιγμή...και προσωπικά δε θα το άφηνα έτσι μια και δεν μου είναι εύκολο να πάρω άδεια για ταξίδια. Πάντως..κι εγώ το έχω παρατηρήσει ότι ο Φεβρουάριος είναι συνήθως ο φθηνότερος μήνας του χρόνου.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
εχω μπερδευτειαπο μερα σε μερα αλλαζουν τα παντα λες και ψαχνω κατι τελειως διαφορετικο μιλαμε για μισες τιμες απο χτες σημερα η και απο site σε site
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Σωστά CakeNet. Κι αν έχες τύχη διάβαινε.

Πάντως το να έχεις κλείσει ξενοδοχείο και μετά λίγες μέρες να το βγάλουνε σε μεγάλη προσφορά, είναι μεγαλο σπάσιμο.

Νομίζω κι εγώ ότι ορισμένα site είναι καλά για πριν 2-3 μήνες και άλλα για πριν απο 2-3 εβδομάδες.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Δεν ξερω, σαν ατομο φοβαμαι να κλεισω κατι τελευταια στιγμη. Φετος το καλοκαιρι πηγα απο Αγγλια στα καναρια και τα χα κλεισει ολα 3 μηνες πριν σε καταπληκτικη τιμη. Βεβαια, οταν κοιταξα τα ιδια site λιγες μερες πρωτου αναχωρησω υπηρχαν κατι προσφορες τελευταιας στιγμης για το ιδιο μερος απιστευτες. Απλα ο προγραμματισμος πιο πριν σου εξασφαλιζει πιο σιγουρα χαμηλες τιμες, η τελευταια στιγμη ειναι και θεμα τυχης
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Επίσης..δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πολλά site δίνουν την δυνατότητα να ακυρώσεις το ξενοδοχείο που έχεις κλείσει χωρίς καμία επιβάρυνση, οπότε αν βρεις κάτι ελκυστικό, μπορείς επίσης να το εκματαλλευτείς! ;-)
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Επίσης..δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πολλά site δίνουν την δυνατότητα να ακυρώσεις το ξενοδοχείο που έχεις κλείσει χωρίς καμία επιβάρυνση, οπότε αν βρεις κάτι ελκυστικό, μπορείς επίσης να το εκματαλλευτείς! ;-)
Ενδιαφερον!Ξερεις κανα τετοιο site να μας προτεινεις για να το χω υποψιν μου την επομενη φορα?

Περισυ ειχα κοιταξει απο Αγγλια για καναρια, αλλα τα μονα ταξιδιωτικα που ηξερα και μου προτειναν κ καποιοι Αγγλοι ως πιο καλα στο UK για τις λεγομενες Sun holidays ηταν το Thomascook και το Τhomson. Βρηκα τα site τους και αποThomascook εκλεισα ξενοδοχειο και απο αλλο site αεροπορικο εισητηριο ( μου βγηκε πιο φτηνα ετσι το ολο πακετο). Απλα επειδη η κρατηση γινοταν καιρο πιο πριν, ελεγε οτι η τιμη του ξενοδοχειου ειναι προσφορα, εξοφλουσες αμεσα το συνολικο ποσο και αν το ακυρωνες, νομιζω, οτι γινοταν επιστροφη ενος μικρου ποσου.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
thch81 said:
Ξερεις κανα τετοιο site να μας προτεινεις για να το χω υποψιν μου
Ελα ρε! υπάρχουν πολλά.

Απο καθαρά προαωπική εμπειρία:
-το www.venere.com ποτέ δεν χρεώνει εκ των προτέρων την κάρτα σου. Πάντα πληρώνεις στο ξενοδοχείο στο τέλος της διαμονής σου. Την κάρτα την θέλει για περίπτωση no-show. Αν δηλαδή αδιαφορήσεις τελείως (και δεν τους ειδοποιήσεις μία μέρα νωρίτερα, ότι ακυρώνεις) για την κράτηση που έκανες.
"Venere.com does not debit your credit card for your reservations. "
επίσης δεν σου δίνει δωρο για την επόμενη κράτηση αλλά σου κάνει έκπτωση αμέσως 4% αν του βάλεις σαν discount code το BGQK7EN
-το www.priceline.com τις περισσότερες φορές όπως το venere.
-το www.booking.com (sponsor του travelstories) αναφέρει ρητά πότε σε χρεώνει non-refundable και πότε μπορείς να κάνεις ακύρωση μέχρι και την προηγούμενη μέρα απο την άφιξη.

Σχετικά με τις τιμές, ίσως βρείς καλύτερη σε site που χρεώνουν non-refundable. Αλλά αυτό είναι και το ρίσκο σου. Διαλέγεις και παίρνεις. Πολλές φορές το venere είχε καλύτερες τιμές απο τα άλλα. Ειδικά στην Ιταλία, δεν θέλουν να δυσαρεστήσουν πελάτη του venere. Για πολλά άλλα site αδιαφορούν η ακόμη και δεν αναγνωρίζουν κράτηση ! (έχει συμβεί!).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom