Γενικά Like the islands...nowhere!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Φιλοι μου καλοι..καλοι μου φιλοι....
αρχιζω να κοιταω για καλοκαιρινο προορισμο για μια εβδομαδα τον Ιουλιο 2016.
Θα ηθελα τις προτασεις σας και σας βαζω τα ακολουθα κριτηρια:
1.Ενδιαφερομαι μονο για νησι...προτασεις για ηπειρωτικους προοροσμους δεν θα γινονται δεκτες.:D
2.Οχι Ιονιο για φετος ...αν και η Κερκυρα μου κλεινει το ματι ...την λατρευω.
3.Τα κριτηρια μου συνοψιζονται στα εξης :
ΠΑΡΑΛΙΕΣ
(οποιος με ξερει εδω μεσα δεν θα επρεπε να εκπλησσεται)
Εχω παει και δεν θελω να προταθουν: Σε ολες τις Σποραδες,Ναξο,Παρο,Μηλο,Σεριφο,Σιφνο,Συρο,Μυκονο,Κουφονησια,Αστυπαλαια,Κρητη (ειναι μεγαλη για βδομαδα),Ροδο(δε με πολυσυγκινησε).
να σας πω αυτα που παιζουν στο δικο μου μυαλο για φετος κ να μου πειτε γνωμες :
Χιος,Σαμος,Λημνος ,Καρπαθος ,Καλυμνος,Πατμος,Ικαρια.
Δεν θελω νησια κουτσουλιες (εκτος αν τα βαλω δυο δυο) γιατι ειμαι πολυ της εξερευνησης και θελω να εχει πολλα να βλεπω καθε μερα κ οχι δυο παραλιες κ δυο χωρια.
Ευχαριστω και αναμενω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Φιλοι μου καλοι..καλοι μου φιλοι....
αρχιζω να κοιταω για καλοκαιρινο προορισμο για μια εβδομαδα τον Ιουλιο 2016.
Θα ηθελα τις προτασεις σας και σας βαζω τα ακολουθα κριτηρια:
1.Ενδιαφερομαι μονο για νησι...προτασεις για ηπειρωτικους προοροσμους δεν θα γινονται δεκτες.:D
2.Οχι Ιονιο για φετος ...αν και η Κερκυρα μου κλεινει το ματι ...την λατρευω.
3.Τα κριτηρια μου συνοψιζονται στα εξης :
ΠΑΡΑΛΙΕΣ
(οποιος με ξερει εδω μεσα δεν θα επρεπε να εκπλησσεται)
Εχω παει και δεν θελω να προταθουν: Σε ολες τις Σποραδες,Ναξο,Παρο,Μηλο,Σεριφο,Σιφνο,Συρο,Μυκονο,Κουφονησια,Αστυπαλαια,Κρητη (ειναι μεγαλη για βδομαδα),Ροδο(δε με πολυσυγκινησε).
να σας πω αυτα που παιζουν στο δικο μου μυαλο για φετος κ να μου πειτε γνωμες :
Χιος,Σαμος,Λημνος ,Καρπαθος ,Καλυμνος,Πατμος,Ικαρια.
Δεν θελω νησια κουτσουλιες (εκτος αν τα βαλω δυο δυο) γιατι ειμαι πολυ της εξερευνησης και θελω να εχει πολλα να βλεπω καθε μερα κ οχι δυο παραλιες κ δυο χωρια.
Ευχαριστω και αναμενω.
Τσέκαρε τη Λέσβο!!! Ένας ιδιαίτερος τόπος της Ελλάδος, με πολλά και απίστευτης ομορφιάς χωριά, παραλίες για κάθε γούστο, μια άκρως ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα, σπάνια αξιοθέατα. Νομίζω πως θα σε ικανοποιήσει και πάνω απ'όλα θα χορτάσεις ποικίλα χρώματα και τοπία (από δάση με καστανιές στην Αγιάσσο και γενικά άφθονο πράσινο μέχρι κυκλαδίτικου τύπου τοπία στο Σίγρι και την Ερεσσό). Και μην σε αποθαρρύνουν οι εικόνες με το προσφυγικό ζήτημα σε καμία περίπτωση.
Θα σου πρότεινα και την Κω αν και το διστάζω λίγο επειδή ανέφερες ότι δεν σου άρεσε η Ρόδος, οπότε μάλλον δεν είσαι και πολύ της δωδεκανησιακής αισθητικής. Σάμος και Χίος αν και δεν έχω πάει μου ακούγονται εξίσου ενδιαφέρουσες για αυτά που ζητάς...και δεν σου κρύβω πως και εγώ θα ήθελα να τα επισκεφθώ σύντομα. Ούτε εμένα με συγκινούν τα νησιά κουτσουλιές...είμαι και εγώ της εξερεύνησης
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Να σου πω την αληθεια επιτηδες κ απολυτως συνειδητα δεν εγραψα τη Λεσβο στο αρχικο μου ποστ γιατι ενω εχω ακουσει ολα αυτα τα θετικα που μου ειπες, εχω επισης ακουσει απο αρκετους οτι δεν λεει πολλα απο παραλιες οποτε το φοβαμαι λιγο. Οπως ανεφερα κ παραπανω εχω κολλημα με τις παραλιες. Ας μας πουν κ αλλοι που εχουν παει τη γνωμη τους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μεγάλα νησιά βλέπω σαν επιλογές (πλην πάτμου) τα οποία το έχουν το πήγαινε-έλα τους. Τη θέλεις τη ταλαιπωρία σου!:haha:
Κατ αρχάς δε το συζητάμε ότι για όλα χρειάζεσαι αυτοκίνητο.
Σάμο & Χίο έχω πάει, τα έχω γυρίσει αρκετά, αλλά όχι καλοκαίρι. Δε ξέρω να σε πληροφορήσω τι παίζει απο παραλίες. Ωστόσο αρκετά καλό οδικό δίκτυο & προσβάσεις.
Για Λήμνο όλο και ακούγονται πολύ καλά λόγια τελευταία, ειδικά για τις θάλασσες και για τις αρκετά καλές τιμές της. Θεωρείται ποιοτικός προορισμός & οικογενειακό νησί.
Η Κάρπαθος τώρα. Μοναδική. Επίσης δεν έχω πάει και είναι ένας απο τους στόχους μου, αλλά έχω πολύ καλή πληροφόρηση, από άτομο που επίσης γουστάρει παραλίες & εξερευνηση. Νομίζω πρέπει να γίνει ο βασικός στόχος σου.
Πάτμο - Κάλυμνο μαζί, ίσως με τη Λέρο κιόλας, για ένα ωραιότατο island hopping στα Δωδεκάνησα.
Ικαρία τώρα. Η χαρά του εξερευνητή. Σαφώς το πιο δύσβατο νησί που έχω δει, αλλά με τρομερό ενδιαφέρον. Απο χωριά, πανηγύρια, οινοποιεία, τοπία, καταράκτες, παραλίες, τι θέλεις; Ολα τα διαθέτει. Το θέμα είναι οτι με τις παραλίες παίζει πολύ το σενάριο να μη μπορείς να χαρείς μπάνιο (ούτε καν να μπείς) λόγω κυμάτων. Το έχω πάθει Αύγουστο μήνα και δεν είχε καθόλου πλάκα:eek:. Επίσης ένας δυνατός προορισμός σου.
Δε βλέπω καθόλου Αμοργό στο κάδρο. Γιατί έτσι; Ισως μια ακόμα καλή επιλογή σε συνδυασμό με μικρές Κυκλάδες.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Άνδρος!! Νησί που με εντυπωσίασε πέρυσι που το γύρισα!
Μεγάλο για να μην βαρεθείς, γεμάτο πανέμορφες παραλίες!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Η Λήμνος έχει πολύ καλές παραλίες και παραδόξως όχι τόσο κρύες όσο στο υπόλοιπο Βόρειο Αιγαίο. Η Μύρινα έχει πολύ ωραία μπαράκια με θέα το Κάστρο, πολύ ατμοσφαιρικά το βράδυ.

Η Χίος έχει και αυτή πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους παραλίες. Ειδικά στο Βόρειο κομμάτι είναι κρύες. Έχει όμως παραλίες για όλα τα γούστα. Από τα Βρουλίδια στο νότο με καρτ-ποσταλική ομορφιά και γαλαζοπράσινα νερά, ιδανική για πανοραμική φωτό, πριν καν κατέβεις(μην την μπερδέψεις με την συνονόματη "Βρουλίδια" στο βορρά,την οποία εξάλλου δύσκολα θα βρεις), μέχρι παραλίες με beach-bar αρκετά κοσμικές,τις οποίες καλύτερα να δεις καθημερινές.

Επίσης έχει φοβερά μεσαιωνικά χωριά στο Νότο, με πέτρινα κτίρια εποχής και ωραία ταβερνάκια.Για τον απίστευτο Κάμπο με τα εντυπωσιακά πέτρινα αρχοντικά με τους τεράστιους κήπους και τα ευωδιαστά εσπεριδοειδή τι να πω...Πηγαίνοντας στο μουσείο εσπεριδοειδών Citrus, θα πάρεις μια ιδέα.....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Να σου πω την αληθεια επιτηδες κ απολυτως συνειδητα δεν εγραψα τη Λεσβο στο αρχικο μου ποστ γιατι ενω εχω ακουσει ολα αυτα τα θετικα που μου ειπες, εχω επισης ακουσει απο αρκετους οτι δεν λεει πολλα απο παραλιες οποτε το φοβαμαι λιγο. Οπως ανεφερα κ παραπανω εχω κολλημα με τις παραλιες. Ας μας πουν κ αλλοι που εχουν παει τη γνωμη τους.
Καλέ και παραλίες διαθέτουμε. Για τσέκαρε: Σκάλα Ερεσού (προς Θεού μην κάτσεις κάτω από τις ταβέρνες! μετά το ποταμάκι οπωσδήποτε), Βατερά, Χρουσός, Άναξος, Άγιος Ισίδωρος, Μελίντα και πολλές άλλες. Δεν συναγωνίζονται αυτές της Λευκάδα, αλλά με ένα - δυο ουζάκια θα τις βλέπεις τέλειες :bleh:
Όμως μια βδομάδα για Μυτιλήνη είναι λίγο, αν και λες ότι είσαι της εξερεύνησης.

Εγώ θα σου πρότεινα Ικαρία, αλλά εσύ μπορεί να βαρεθείς. Μάλλον για τα 3 πρώτα νησιά σε βλέπω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μεγάλα νησιά βλέπω σαν επιλογές (πλην πάτμου) τα οποία το έχουν το πήγαινε-έλα τους. Τη θέλεις τη ταλαιπωρία σου!:haha:
Κατ αρχάς δε το συζητάμε ότι για όλα χρειάζεσαι αυτοκίνητο.
Σάμο & Χίο έχω πάει, τα έχω γυρίσει αρκετά, αλλά όχι καλοκαίρι. Δε ξέρω νακόπο σε πληροφορήσω τι παίζει απο παραλίες. Ωστόσο αρκετά καλό οδικό δίκτυο & προσβάσεις.
Για Λήμνο όλο και ακούγονται πολύ καλά λόγια τελευταία, ειδικά για τις θάλασσες και για τις αρκετά καλές τιμές της. Θεωρείται ποιοτικός προορισμός & οικογενειακό νησί.
Η Κάρπαθος τώρα. Μοναδική. Επίσης δεν έχω πάει και είναι ένας απο τους στόχους μου, αλλά έχω πολύ καλή πληροφόρηση, από άτομο που επίσης γουστάρει παραλίες & εξερευνηση. Νομίζω πρέπει να γίνει ο βασικός στόχος σου.
Πάτμο - Κάλυμνο μαζί, ίσως με τη Λέρο κιόλας, για ένα ωραιότατο island hopping στα Δωδεκάνησα.
Ικαρία τώρα. Η χαρά του εξερευνητή. Σαφώς το πιο δύσβατο νησί που έχω δει, αλλά με τρομερό ενδιαφέρον. Απο χωριά, πανηγύρια, οινοποιεία, τοπία, καταράκτες, παραλίες, τι θέλεις; Ολα τα διαθέτει. Το θέμα είναι οτι με τις παραλίες παίζει πολύ το σενάριο να μη μπορείς να χαρείς μπάνιο (ούτε καν να μπείς) λόγω κυμάτων. Το έχω πάθει Αύγουστο μήνα και δεν είχε καθόλου πλάκα:eek:. Επίσης ένας δυνατός προορισμός σου.
Δε βλέπω καθόλου Αμοργό στο κάδρο. Γιατί έτσι; Ισως μια ακόμα καλή επιλογή σε συνδυασμό με μικρές Κυκλάδες.
Η Καρπαθος κ η Χιος παιζουν πολυ δυνατα. Αν κ παμε αυστηρα μονο Ιουλιο, αν στην Ικαρια πιανει ευκολα κυμα, θα χαλαστω πολυ. Οχι την Αμοργο δεν την πολυσυζητω γιατι απο αυτα που εχω δει, νομιζω παιζει αρκετο κατσαβραχο κ οχι πολλες αμμουδιες. Αν θελω βραχια αλλα με καθαρα κρυσταλινα νερα, θα παω κ στη Μανη ολο τον Αυγουστο.Επισης εχω παει Μικρες Κυκλαδες.

Άνδρος!! Νησί που με εντυπωσίασε πέρυσι που το γύρισα!
Μεγάλο για να μην βαρεθείς, γεμάτο πανέμορφες παραλίες!!!
Εχω παει Ανδρο για ενα τριημερο. Το ξερω οτι μπορει να κρινω λιγο βιαστικα αλλα δεν μου εβγαλε κατι σαν νησι να θελω να ξαναπαω.
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εχω παει Ανδρο για ενα τριημερο. Το ξερω οτι μπορει να κρινω λιγο βιαστικα αλλα δεν μου εβγαλε κατι σαν νησι να θελω να ξαναπαω.
Δεκτό, βέβαια εμένα η Άνδρος με γοήτευσε όταν πήρα με την κοπελιά και αρχίσαμε να την οργώνουμε με το αυτοκίνητο απ 'ακρη σε άκρη και βλέποντας της εκπληκτικές της παραλίες! (οι οποίες μου θύμισαν έντονα τις καβοντορίτικες γι αυτό μάλλον μου άρεσε :D )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Η Λήμνος έχει πολύ καλές παραλίες και παραδόξως όχι τόσο κρύες όσο στο υπόλοιπο Βόρειο Αιγαίο. Η Μύρινα έχει πολύ ωραία μπαράκια με θέα το Κάστρο, πολύ ατμοσφαιρικά το βράδυ.

Η Χίος έχει και αυτή πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους παραλίες. Ειδικά στο Βόρειο κομμάτι είναι κρύες. Έχει όμως παραλίες για όλα τα γούστα. Από τα Βρουλίδια στο νότο με καρτ-ποσταλική ομορφιά και γαλαζοπράσινα νερά, ιδανική για πανοραμική φωτό, πριν καν κατέβεις(μην την μπερδέψεις με την συνονόματη "Βρουλίδια" στο βορρά,την οποία εξάλλου δύσκολα θα βρεις), μέχρι παραλίες με beach-bar αρκετά κοσμικές,τις οποίες καλύτερα να δεις καθημερινές.

Επίσης έχει φοβερά μεσαιωνικά χωριά στο Νότο, με πέτρινα κτίρια εποχής και ωραία ταβερνάκια.Για τον απίστευτο Κάμπο με τα εντυπωσιακά πέτρινα αρχοντικά με τους τεράστιους κήπους και τα ευωδιαστά εσπεριδοειδή τι να πω...Πηγαίνοντας στο μουσείο εσπεριδοειδών Citrus, θα πάρεις μια ιδέα.....
Και μενα με γοητευει η Χιος κ γνωριζω για τα φοβερα χωρια της καποια εκ των οποιων νομιζω οτι θυμιζουν μανιατικη αρχιτεκτονικη. Γενικα δςν εχω παει καθολου στα νησια του βορειοανατολικου Αιγαιου κ απο Δωδεκανησα μονο σε Ροδο κ Αστυπαλαια. Ξερει κανεις να μου πει τι λεει απο παραλιες η Καλυμνος γιατι για την Καρπαθο ξερω οτι ειναι εξαιρετικες. Επισης αν επιλεξουμε Καρπαθο μπορεις να επισκεφθεις κ την Κασο.Ενα μειονεκτημα φανταζομαι ολων αυτων των νησιων ειναι τα πολυωρα κ δαπανηρα ταξιδια.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Πέρσι πήγε ένα φιλικό μου ζευγάρι στην Κάρπαθο και ξετρελάθηκε και με το νησί και με τις παραλίες.....Εγώ θα είχα πολύ έντονα και στο μυαλό μου την Ικαρία (δυστυχώς λόγω εργασίας του φίλου μου, οι διακοπές μας είναι πάντα Σεπτέμβριο και για ένα τριήμερο) όποτε όλα αυτά τα υπέροχα νησιά που αναφέρεται παραπάνω θέλω αλλά δεν έχω καταφέρει να τα επισκεφτώ. Νομίζω πως με την Κάλυμνο μπορείς να συνδυάσεις ίσως και την ΚΩ για μια γεύση ή την Λέρο. Αν το έχεις από τώρα στο μυαλό σου και γνωρίζεις τις ημερομηνίες ίσως τα αεροπορικά εισιτήρια τα βρεις σε καλή τιμή και γλιτώσετε την ταλαιπωρία του πολύωρου ταξιδιού.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μετα ομως εχουμε την ενοικιαση αυτοκινητου οποτε πρεπει να συγκριθουν οικονομικα αν συμφερει το ενα η το αλλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom