Λιθουανία Lithuanian Sea Side!

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155

Tο ξυπνητήρι χτυπάει, η ώρα 6.30.. Η συνηθισμένη δυσφορία αποχωρεί μόλις συνειδητοποιώ ότι επιτέλους ένα νέο ταξίδι ξεκινάει! Klaipeda, Neringa, Nida, Palanga, λόφος των σταυρών λοιπόν. Να δω πως θα τα προλάβουμε όλα αυτά σε δύο μέρες..
Το λεωφορείο ξεκινάει στις 8.00. Αφετηρία Vilnius, τελικός προορισμούς Klaipeda. Οι 4 περίπου ώρες του ταξιδιού φαίνονται λιγότερες, λόγω των τελείως ίσιων δρόμων από τους οποίους χαρακτηρίζεται η Λιθουανία. Τα τοπία εντυπωσιακά, γεμάτα πράσινο, τίποτα το ιδιαίτερο όμως αν έχεις ζήσει λίγο σε αυτή τη χώρα.
Η πρώτη επαφή με την Klaipeda δεν αποκαλύπτει μια εντυπωσιακή πόλη. Η Klaipeda είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Λιθουανίας. Βρίσκεται στο βορειοδυτικό άκρο της Λιθουανίας και ακουμπάει την βαλτική θάλασσα. Παλαιότερα και για αρκετούς αιώνες η πόλη ονομαζόταν Memel λόγω του κάστρου Memelburg που είχαν κτίσει οι τεύτονες ιππότες. Από το 1945 χρησιμοποιείται το όνομα Klaipeda. Η γερμανική επιρροή στην πόλη είναι εμφανής. Τριγυρίζοντας στο κέντρο της πόλης συνειδητοποιώ ότι κάποια κτίρια θυμίζουν έντονα Γερμανία και Στρασβούργο. Η πόλη αυτή είναι φανερά μικρότερη και πιο άδεια από το Vilnius. Στα τοπικά αξιοθέατα περιλαμβάνονται κάποια μικρά αγαλματάκια (ποντίκια που πρέπει να ψιθυρίσεις στο αυτί τους για καλή τύχη και άλλα παρόμοια). Αδιάφορα.. Δυστυχώς, δεν υπήρχε διαθέσιμος χρόνος για να επισκεφτούμε τοMartynas Mazvydas Sculpture Park. Επίσης, στην πόλη υπάρχει και το μουσείο των ρολογιών, που φαντάζομαι θα είναι αρκετά ενδιαφέρον για μερικούς.

Φεύγουμε λοιπόν από το κέντρο της Klaipeda για να δούμε το περίφημο λιμάνι της πόλης. Λέγεται πως η τεράστια σημασία του λιμανιού ήταν ένας λόγος για την πολύπλοκη ιστορία της Klaipeda, ίσως επειδή είναι ένα από τα λιγοστά ice-free λιμάνια της Βόρειας Ευρώπης. Τίποτα εντυπωσιακό αισθητικά παρόλα αυτά.

Η Klaipeda είναι ο διάδρομος για το Curonian Spit, για το οποίο θα ξεκινήσουμε σε λίγο. Το Curonian Spit είναι ένας εντυπωσιακός αμμόλοφος ενενηνταοχτώ χιλιομέτρων, από τα οποία τα 52 ανήκουν στην Λιθουανία και τα υπόλοιπα στη Ρωσία(Kaliningrad). Δημιουργήθηκε τον 3ο αιώνα π.Χ. και σύμφωνα με την Βαλτική μυθολογία δημιουργός ήταν η Neringa(θηλυκός γίγαντας), που το έφτιαξε, ενώ έπαιζε στην ακτή με την άμμο. Στο Curonian Spit βρίσκονται οι ψηλότεροι κινούμενοι αμμόλοφοι, με μέσο όρο που προσεγγίζει τα τριανταπέντε μέτρα και τους ψηλότερους να φτάνουν τα εξήντα.

 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Για συνεχιστε παρακαλω...! θελουμε φωτος και λεπτομερειες!
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
afarm9.staticflickr.com_8138_10206717534_2a20ea3e0d.jpg

Λιθουανική σαχάρα!

4.00. Ο ήλιος δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Μπαίνουμε στο πλοίο που θα μας μεταφέρει στo Curonian Spit και πιο συγκεκριμένα στη μεγαλύτερη πόλη τη Nida. Μετά από είκοσι λεπτά περίπου φτάνουμε στη Nida. Η Nida είναι μία πόλη 1600 περίπου κατοίκων και το πιο δυτικό σημείο της Λιθουανίας και όλων των βαλτικών κρατών. Στην Nida βρίσκεται το σπίτι του συγγραφέα Thomas Mann, που έζησε εκεί την περίοδο 1930-1932. H πιο ωραία στιγμή του ταξιδιού πλησιάζει.. Αχανής θάλασσα, αμμουδιά μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι, πανύψηλα καταπράσινα δέντρα, θεόρατοι αμμόλοφοι.. Ακολουθούμε κατά μήκος το μονοπάτι για να φτάσουμε στον περίφημο Parnidis dune, η αλλιώς great dune, ή αλλιώς Λιθουανική σαχάρα! Ο αμμόλοφος Parnidis λοιπόν αγγίζει τα 52 μέτρα. Άμμος και αέρας άναρχα ανακατεμένα δημιουργούν αυτό το μαγευτικό τοπίο. Από την μία πλευρά βλέπεις την βαλτική θάλασσα, από την άλλη το Curonian Lagoon. Τι ωραία αίσθηση να κάνεις hiking βλέποντας τόσο ασυνήθιστες εικόνες, μα συνάμα τόσο μαγευτικές.
Ύστερα από τέσσερις περίπου ώρες παίρνουμε τον δρόμο του γυρισμού. Την κούραση την αντικαθιστά ο ενθουσιασμός, όχι όμως για όλους! Κάποιοι γκρινιάζουν για το ένα για το άλλο.. Έφτασε 9 και κατευθυνόμαστε στο χοστελ. Η τέλεια μέρα θα τελειώσει σε μια απαίσια παμπ και ένα μέτριο club. Ήδη σκέφτομαι την αυριανή μέρα: η περίφημη και τουριστική (αν και άγνωστη για εμάς) Palanga και ο περίφημος λόφος των σταυρών(hillofcrosses). Θα δω άραγε κάτι που θα με εντυπωσιάσει περισσότερο από το CuronianSpit?
Π.Σ. Ευτυχώς, που έβγαλα φωτογραφίες από το ταξίδι, γιατί μετά από τρεις ημέρες μου έχει μείνει η αίσθηση ότι είδα κάτι μαγευτικό, αλλά μόνο η φωτογραφία καταφέρνει να με γυρίσει πίσω στη συγκεκριμένη κατάσταση, τη συγκεκριμένη στιγμή, με τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Οι προσωπικές φωτογραφίες έχουν ψυχή και μνήμη..

afarm4.staticflickr.com_3692_10206824563_762e622139.jpg

afarm4.staticflickr.com_3715_10206876653_057010ebfa.jpg
afarm3.staticflickr.com_2821_10206694404_5a0118d381.jpg

afarm3.staticflickr.com_2866_10206638814_9133b968a5.jpg

afarm8.staticflickr.com_7456_10206655626_70003d3dea.jpg
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155


Κυριακή πρωί, ένα γεμάτο πρωινό και βρισκόμαστε ήδη στο λεωφορείο για Palanga, το μεγαλύτερο καλοκαιρινό τουριστικό θέρετρο της Λιθουανίας. Η πρώτη στάση θα γίνει σε ένα υπέροχο πάρκο που φιλοξενεί ένα μουσείο κεχριμπαριου. Μετά την ανιαρή επίσκεψη στο συγκεκριμένο μουσείο (προτείνεται μόνο για χομπίστες του είδους), κατευθυνόμαστε στην παραλία της Palanga. Το τοπίο είναι εντυπωσιακό για ακόμα μια φορά. Η θάλασσα και η αμμουδιά μοιάζουν απίστευτα αχανείς σε σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα. Πράσινα πανύψηλα δέντρα προσθέτουν μια εξωτική νότα. Οι 7 βαθμοί κελσίου μας αποτρέπουν από το να κολυμπήσουμε, αλλά δεν πειράζει θα επιστρέψω ένα καλοκαίρι στις ίδιες περιοχές, που θα πάει.. Το ότι η παραλία δεν έχει πολλούς τουρίστες με παρηγορεί κάπως. Περπατάμε για τρία χιλιόμετρα (η παραλία της Palanga είναι μεγαλύτερη) και φτάνουμε σε μια γέφυρα που εκτείνεται κατά μήκος της θάλασσας. Ακόμα μια μαγευτική βόλτα, εξωτικά τοπία και το -δεν μπορώ να το περιγράψω- αίσθημα ικανοποίησης όταν βλέπουμε κάτι πρωτόγνωρο. Έχουμε φτάσει όμως στην είσοδο της πόλης. Η πόλη είναι ωραία και γραφική, τουριστική δε (φαντάζομαι τι θα γίνεται το καλοκαίρι). Τώρα μόνο λίγοι Ρώσοι τουρίστες μας κάνουν παρέα. Όμορφα δρομάκια, συμπαθητικά μαγαζιά με περίεργα χρώματα και σχήματα, μια τεράστια εκκλησία, πάρκα, λίμνες. Το μοναδικό μειονέκτημα είναι η έλλειψη αυθεντικότητας που υπάρχει στην αρχιτεκτονική, όλα μοιάζουν σερβιρισμένα για τους τουρίστες.. Παρ’ όλα αυτά το highlight του ταξιδιού παραμένει το CuronianSpit!

Το πάρκο που φιλοξενεί το Amber Museum


Ο κεντρικός δρόμος της Palanga



 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
Ξανά στο λεωφορείο λοιπόν και πάμε για τον τελικό μας προορισμό : λόφος των σταυρών , δώδεκα χιλιόμετρα μακριά από την τέταρτη μεγαλύτερη πόλη της Λιθουανίας,Siauliai. Είτε σε διακατέχει κάποια θρησκευτικότητα είτε όχι είναι ένα μέρος που αξίζει να το επισκεφθείς. Ο λόφος δεν είναι μεγάλος, περπατιέται γρήγορα, οι σταυροί κάποιοι απλοί, κάποιοι θεόρατοι, κάποιοι αστείοι και κιτς, κάποιοι πανέμορφοι. Την εικόνα με τους σταυρούς συμπληρώνουν αγαλματάκια της παρθένου Μαρίας, ξυλόγλυπτα, κομποσκοίνια, φωτογραφίες. Ένας λόφος που είναι γεμάτος από αμέτρητους σταυρούς (για την ακρίβεια γύρω στους 100.000 μέτρησαν το 2006). Στην ουσία, ο καθένας μπορεί να βάλει ένα σταυρό (2 λίτας- περίπου μισό ευρώ- ο μικρότερος αν θυμάμαι καλά). Οι σταυροί απομακρύνθηκαν από τους Σοβιετικούς πάνω από τρεις φορές, αλλά οι Λιθουανοί συνέχεια τοποθετούσαν καινούργιους ξανά, καθώς ο λόφος αποτελούσε ένα σύμβολο ανεξαρτησίας, ταυτότητας και πολιτισμικής κληρονομιάς για αυτούς. Νυχτώνει και έχοντας μείνει μόνος να φωτογραφίζω τους σταυρούς με φόντο τα πυκνά μαύρα σύννεφα, παρατηρώ ότι το τοπίο έχει γίνει υπέροχα τρομακτικό. Μια εικόνα που βελτίωσε την άποψη μου για τον συγκεκριμένο αξιοθέατο.
Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, αλλά μου άρεσε. Αλλά μάλλον ήμουν η εξαίρεση, γιατί οι αντιδράσεις για τον λόφο των σταυρών από τους συνταξιδιώτες μου ήταν διαφορετικές. Από <<το πιο ωραίο αξιοθέατο που έχω δει μέχρι τώρα στην Λιθουανία>> του Ολλανδού φίλου μου, μέχρι <<απαίσιο, τουριστικό, τρομακτικό, βλασφημία>> των μεσοανατολιτών φίλων μου (δεν ήταν ιδιαίτερα θρήσκοι). Πολιτισμικές διαφορές..








Έτσι λοιπόν φτάνουμε στο τέλος του ταξιδιού. Λεωφορείο για τελευταία φορά και σε τέσσερις ώρες θα είμαστε στο Βίλνιους. Αναπολώ τις στιγμές του ταξιδιού, τους απέραντους αμμόλοφους στο CuronianSpit, την παραλία της Palanga, τους τεράστιους σταυρούς.. Αξίζει σίγουρα τον κόπο να επισκεφτείτε κάποια από αυτά τα μέρη και να μην μείνετε μόνο στο Βίλνιους, το οποίο βέβαια είναι υπέροχη πόλη. Η λιθουανική φύση είναι υπέροχη.. Οι θερμοκρασίες είναι απαγορευτικές όμως τον χειμώνα (για τους ευαίσθητους στο κρύο).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ακόμη μια καλογραμένη ιστορία. Συμφωνούμε για Palanga και τον λόφο των σταυρών, στο Curonian Spit τό'θελα πολύ να πάω, το πάλεψα όσο δεν έπαιρνε (δυό φορές έκλεισα και ακύρωσα διαμονή) αλλά - τελικά - δεν έβγαινε το πρόγραμμα κι έτσι έμεινε σαν λόγος για μια πιθανή νέα επίσκεψη στις Βαλτικές.
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
Πρέπει να την κάνεις την επίσκεψη. Χωρίς βέβαια να έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη μου φάνηκε αρκετά ιδιαίτερη. Απ'ότι μου είπαν, όλος ο κόσμος το καλοκαίρι μετακινείται από το Vilnius προς την παραλιακή μεριά της Lithuanias, οπότε θα υπάρχει το πρόβλημα του τουρισμου. Από την άλλη έστω και Σεπτέμβρη δε είναι ιδιαίτερα εύκολο να βουτήξεις στην Βαλτική.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Από την άλλη έστω και Σεπτέμβρη δε είναι ιδιαίτερα εύκολο να βουτήξεις στην Βαλτική.
Εδώ θα διαφωνήσω. Αύγουστο μήνα, εμένα μου φάνηκαν απρόβλεπτα ζεστά τα νερά και στη Λεττονία και στην Εσθονία. Δεν είχα κανένα πρόβλημα να βουτήξω. Πολύ πιο κρύες είναι οι θάλασσες στην Κέρκυρα ή στη Χίο ή σ' ένα σωρό άλλα ελληνικά νησιά.
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
Βασικά δεν βουτηξαμε επειδή αν και Σεπτεμβρη είχε κρύο. Το νερό όντως δεν ηταν πολύ κρύο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom