Live από σύντομο road trip στην Καλιφόρνια με εμπόδια από SAS.

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
1. Εισαγωγή.

Είναι πολύ δύσκολο να γράφεις όταν βρίσκεσαι σε road trip και κοιμάσαι λιγότερο από τέσσερις ώρες για να προλάβεις. Παρακάτω κάνω μια προσπάθεια ελπίζοντας ότι θα την ολοκληρώσω. Ζητώ επιείκεια η, γιατί γράφω από κινητό. Το ίδιο και για τις φωτογραφίες.

2. Live από απεργία στη Σκανδιναβία με επιπτώσεις στο ταξίδι μου στην Καλιφόρνια.

Αυτό που μου έτυχε, μπορεί να θεωρηθεί και ως συνέχεια μιας παλαιότερης μου ιστορίας, την οποία είχα ονομάσει "Απεργία στη Νορβηγία".
Τότε είχα κλείσει business στο αεροπλάνο και καλά ξενοδοχεία.
Και παρά λίγο να κοιμηθώ σε παγκάκι.
Τώρα ο προορισμός ήταν άλλος και συγκεκριμένα η Καλιφόρνια, την οποία είχα να επισκεφτώ σχεδόν επτά μήνες.
Τις πτήσεις τις είχα κλείσει με μίλια και στο πήγαινε με συνδυασμό Aegean με SAS business.
Το πήγαινε έλα θα κόστιζε περίπου 70 ευρώ και 75.000 μίλια. Η επιστροφή είχε σχεδιαστεί economy με συνδυασμό United και Aegean.
Σαν το στρατιώτη, είχα σκεφτεί μόνο το πήγαινε.
Το πήγαινε είχε προγραμματιστεί για 30 Απριλίου.
Στις 28 Απριλίου πραγματοποίησα check in στην πτήση της Aegean.
Το απόγευμα έριξα μια ματιά στο site της SAS.
Εκεί έμαθα για την απεργία των πιλότων και την ακύρωση πτήσεων.
Πήρα αμέσως τηλέφωνο στην Aegean, στη γραμμή εξυπηρέτησης των gold πελατών.
Μια ευγενική κυρία μου έθεσε δυο επιλογές.
Η πρώτη να μου επιστρέψουν χρήματα και μίλια.
Η δεύτερη να βρούμε εναλλακτική επιλογή.
Προφανώς προτίμησα τη δεύτερη επιλογή.
Κάπως έτσι βρέθηκα στο Χίθροου ύστερα από πτήση της Aegean να τρέχω να προλάβω το 777 της United για το Σαν Φρανσίσκο.
Βέβαια κατάφερα και επέκτεινα σε χρόνο το ταξίδι επιστρέφοντας μια ημέρα αργότερα με συνδυασμό Lufthansa και Aegean.
Ευτυχώς το ταξίδι του πήγαινε έγινε με τη first της United.
Όταν ξεκινήσαμε διασχίζοντας τη Σκωτία, ξεκίνησα το μαλτ whisky.

IMG_20190430_120404.jpg


IMG_20190430_134158.jpg


3. Από το αεροδρόμιο SFO στο Moderey.

Μόλις ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες στο αεροδρόμιο, οι οποίες κράτησαν αρκετά, πήρα το τρένο του αεροδρομίου νοίκιασα αυτοκίνητο και έφυγα γρήγορα προς Νότο.
Σταμάτησα στον πρώτο οικισμό και αγόρασα μια κάρτα sim.
Προχώρησα γρήγορα προς Νότο ο πλοηγός που διαθέτει το αυτοκίνητό με οδήγησε περιμετρικά του Σαν Χοσέ, εκτιμώντας τα δεδομένα της κυκλοφορίας, άλλωστε ήταν παραμονή Πρωτομαγιάς, οπότε προχωρησα γρήγορα προς τον πρώτο σταθμό, το μικρό οικισμό Σαν Χουάν Μπαπτίστα. Εκεί όπου το κτίριο της ιεραποστολής ο μεγάλος Χίτσκοκ είχε διαμορφώσει για τις ανάγκες της ταινίας Vertigo. Μιας από τις καλύτερες ταινίες του κινηματογράφου.
Αφού περπάτησα στον όμορφο μικρό οικισμό και ήπια μια μπύρα σε ένα σαλούν, γνωρίζοντας ότι αυθεντικό σαλούν βρίσκεις μόνο στην επαρχία, προχώρησα προς Moderey, όπου θα έκανα την πρώτη διανυκτέρευση σε ένα μοτέλ.
Είχα σκεφτεί να κάνω την απόλυτη αμερικανιά.
Ήταν αργά όταν πήρα το αυτοκίνητο και έκανα μια πρώτη νυχτερινή βόλτα στο Moderey.

IMG_20190430_204643.jpg


IMG_20190501_073837.jpg


IMG_20190430_230606.jpg


4. Moderey.

Και τη νύχτα και το επόμενο πρωινό περπάτησα σε δύο περιοχές στο Moderey.
Στην Cannery row και στο Fisherman's wharf.
Η πόλη μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Το μόνο ενοχλητικό είναι η μεγάλη εμπορευματοποίηση του ονόματος του Στάινμπεκ.

IMG_20190430_230610.jpg


IMG_20190501_091802.jpg


IMG_20190501_094018.jpg


IMG_20190501_094214.jpg
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
5. Route 1.

Φεύγοντας από το Moderey ακολούθησα την περίφημη route 1, το δρόμο του Ειρηνικού.
Ήταν υπέροχα.
Από τον πρώτο οικισμό το Carmel by the sea έως τη Santa Barbara στην οποία όταν έφτασα είχε νυχτώσει. Όμως συνέχισα έως το Los Angeles. Παρακάτω ορισμένες φωτογραφίες από τη διαδρομή.
Δυστυχώς δεν έχω βγάλει φωτογραφίες με το κινητό από τη συνέχεια της διαδρομής.

IMG_20190501_110812.jpg


IMG_20190501_120328.jpg


IMG_20190501_122105.jpg


IMG_20190501_130324.jpg


IMG_20190501_140116.jpg
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
6. Los Angeles.

Θεωρείται ότι μια πόλη για να τη γνωρίσεις, πρέπει να την περπατήσεις. Όμως όπως είναι γνωστό, αυτό δεν ισχύει για το Los Angeles, πόλη η οποία είναι η πόλη του αυτοκινήτου. Όταν έφτασα, η ώρα πλησίαζε μεσάνυχτα. Το ξενοδοχείο μου ήταν πολύ κοντά στο Dolby Theatre. Κατέβηκα άρχισα να περπατώ στην περιοχή.
Βρήκα μια μεταμεσονύχτια pub, ήπια μερικές μπύρες και έφαγα κάτι ελαφρύ. Συνέχισα με το κλαμπ Warwick επί της λεωφόρου Sunset.
Όταν βγήκα από το κλαμπ, ανέβηκα στη λεωφόρο Χόλυγουντ και περπάτησα κατά μήκος αυτής.
Δυστυχώς πολλοί άστεγοι στο δρόμο. Η κατάσταση χειροτερεύει συνεχώς. Ακόμα και σε σχέση με τον Οκτώβριο του 2018, όπου ήμουν πάλι εκεί. Μέσα σε επτά μήνες.
Έφτασα ξενοδοχεία πρωινές ώρες.
Την επόμενη ημέρα πήρα το αυτοκίνητο από το parking του ξενοδοχείου και πήγα στο Αστεροσκοπείο Γκρίφιθ. Ο δρόμος ήταν κλειστός. Ανέβηκα με τα πόδια κι έβγαλα φωτογραφίες. Κατέβηκα στο parking και κατευθύνθηκα στη Mulholland drive, επέστρεψα στο parking του ξενοδοχείου, έκανα βόλτες στο κέντρο του Χόλυγουντ, έκανα βόλτες στο κέντρο του LA, στην περιοχή που ιδρύθηκε η πόλη ως μικρό μεξικάνικο χωριό, κατέβηκα και στις παραλίες Σαντα Μόνικα και Βενις.
Αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου, έκανα με το αυτοκίνητο πάνω από 100km την ημέρα κατά την παραμονή μου στην πόλη του αυτοκινήτου.
Τα βράδια γύριζα για τα ποτά μου σε διάφορα γνωστά μου μπαρ και κλαμπ.
Άστεγοι, πολλοί άστεγοι.
Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες, από την τελευταία επίσκεψη στο LA .
Και πάλι ζητώ επιείκεια γιατί γράφω από κινητό, πολύ βιαστικά, γιατί το πρόγραμμα είναι πυκνό και εμπιστεύομαι πολλές φορές το πως μου δίνει τo κινητό τη συνέχεια των λέξεων.
Μάλλον σε τέτοιο ταξίδι είναι δύσκολο το live.
Μετάνιωσα που το ξεκίνησα, γιατί είναι λογικό να κάνεις και ορθογραφικά και συντακτικά λάθη και όχι μόνο.

IMG_20190502_023355.jpg


IMG_20190502_023414.jpg


IMG_20190502_105603.jpg


IMG_20190502_132447.jpg


IMG_20190502_135857.jpg


IMG_20190502_175327.jpg


IMG_20190502_175501.jpg
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά τα γράφεις και απο κινητό !
Περιμενουμε τη συνέχεια .
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
να μην το μετανιωνεις, σε διαβαζουμε!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
7. Santa Barbara και οινοποιεία της νότιας Καλιφόρνιας.

Είχα προγραμματίσει να επιστρέψω στο Σαν Φρανσίσκο, από το συντομότερο δρόμο, δηλαδή από τον 5. Όμως κάτι ότι είχα περάσει βράδυ από τη Santa Barbara, κάτι ότι τα οινοποιεία ήταν κλειστά την ώρα που περνούσα, αναθεώρησα γρήγορα τον αρχικό μου προσανατολισμό.
Έτσι κατεβαίνοντας τη λεωφόρο Sunset, κατευθύνθηκα κατά μήκος αυτής μέχρι την παραλία όπου συνάντησα την αγαπημένη μου route 1. Ακολούθησα παραλιακή διαδρομή περνώντας από Μαλιμπού και λοιπά προάστια, η highway 1 συνάντησε τον 101 μέσω του οποίου έφτασα στη Santa Barbara. Την πανέμορφη Santa Barbara.
Όταν έφυγα από τη Santa Barbara, κατευθύνθηκα προς τη Santa Maria, όπου και τα περισσότερα οινοποιεία της νότιας Καλιφόρνιας.
Θυμήθηκα την αγαπημένη μου ταινία "Sideways".
Στην περιοχή έμεινα αρκετά κάνοντας γευσιγνωσια και προμήθειες εκλεκτών οίνων.
Κάποτε άρχισα να κατευθύνομαι προς Σαν Φρανσίσκο, όπου είμαι τώρα.
Παρακάτω λίγες φωτογραφίες, πρώτα από Santa Barbara και στη συνέχεια από περιηγήσεις στα οινοποιεία.

IMG_20190503_124646.jpg


IMG_20190503_130648.jpg


IMG_20190503_155243.jpg


IMG_20190503_165347.jpg


IMG_20190503_170623.jpg
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μια χαρά η ανταπόκριση, σούπερ. Γενικά όταν έφτιαχνα την ενότητα δεν ήξερα πώς θα χρησιμοποιηθεί από τα μέλη. Εγώ πχ αν δεις στο τόπικ που έκανα από Νέα Ζηλανδία έγραφα ελάχιστο κείμενο και ήταν πιο πολύ καμιά φωτογραφία.

Βάζε υλικό, ωραίο πράμα, αγαπάμε west coast :clap:

Santa Barbara είχα πάει να δω σε συναυλία τους new kids on the block :shock::haha::haha:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Να προσθέσω και εγω για το θεμα των αστεγων οτι ήταν πολύ έντονο το φαινόμενο σε όλα τα σημεία του ταξιδιού μου. Στη διαδρομη LA- San Francisco με το τρενο έβλεπα αντίσκηνα στη μέση του πουθενά δίπλα στις ράγες του τρένου, στο Salinas επί ένα χιλιόμετρο τουλάχιστον ήταν παραταγμένα τα αντίσκηνα παράλληλα με τις γραμμές του τρένου.

Στο Oakland κατα διαστήματα η αστυνομία κάνει εφόδους στις 2-3 το πρωί στις περιοχές τους και τους αναγκάζει να φεύγουν. Βέβαια το μόνο που καταφέρνει είναι να μεταφέρονται σε άλλες περιοχές που τουλάχιστον δεν είναι κοντά σε κεντρικούς δρόμους.

Στο Σαν Φρανσίσκο το ίδιο, κάποιες περιοχές στην Little Saigon και Polk Gulch τα πράγματα ήταν τα ίδια και χειρότερα, δίπλα σε αρκετά κεντρικά ξενοδοχεία, όπως και κοντά στο δημαρχείο. Δεν ένιωσα καμία στιγμή φόβο, αλλά ήμουν μαζεμένος.

Είδα αρκετά σπασμένα παρμπρίζ αυτοκινήτων και σε κεντρικούς δρόμους, γιαυτό επιβάλλεται εάν έχεις αμάξι να το βάζεις σε πάρκινγκ, αλλιώς είναι εκτεθειμένο παντού.

IMG_1651.JPG
IMG_1947.JPG
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Ευχαριστώ όσους παρακολούθησαν τις πρόχειρες σημειώσεις από το σύντομο road trip στην Καλιφόρνια και ανέχτηκαν τις φωτογραφίες από κινητό. Δεν υπήρχε χρόνος για μεταφορά φωτογραφιών κατά τη διάρκεια του ταξιδιού από το SFO στο Monterey και από εκεί στο LA μέσω της route 1 κατά επιστροφή μέσω Santa Barbara και οινοποιείων στο Σαν Φρανσίσκο. Ευχαριστώ τον @Defkalion που με παρακίνησε και τον @orestcrete για την πολύτιμη συμμετοχή του.


8. Σαν Φρανσίσκο.

Ο τελευταίος σταθμός του ταξιδιού μου είναι το Σαν Φρανσίσκο, το οποίο είχα να επισκεφτώ από το προηγούμενο ταξίδι στην Καλιφόρνια και συγκεκριμένα από τον Οκτώβριο του 2018.
Το Σαν Φρανσίσκο είναι από τις αγαπημένες μου πόλεις.
Έφτασα αργά το βράδυ και δεν είχα χρόνο να επισκεφτώ κάποια από τα αγαπημένα μου jazz bar.
Έτσι κατέληξα στο Redroom και στη συνέχεια σε ένα 24ωρο για φαγητό, το οποίο ήταν ευχάριστη έκπληξη.
Από το δωμάτιο του ξενοδοχείου μου το Hilton Union Square, είχα καλή θέα προς τον κόλπο του Σαν Φρανσίσκο αλλά και προς τους ουρανοξύστες.
Επειδή πολλά έχουν γραφτεί για το Σαν Φρανσίσκο, απλώς αναφέρω τη θέα από το twin peaks, το οποίο είναι το πρώτο σημείο που επέλεξα να επισκεφτώ στο ταξίδι μου αυτή τη φορά στο Σαν Φρανσίσκο. Κατεβαίνοντας από το twin peaks, κατευθύνθηκα στην περιοχή Mission και συγκεκριμένα στο Balmy Alley για τις τοιχογραφίες.
Στη συνέχεια προχώρησα προς την οδό Lombard για να τιμήσω άλλη μια φορά την ταινία " Vertigo" του μεγάλου σκηνοθέτη Άλφρεντ Χίτσκοκ.
Περνάω πολύ όμορφα στο Σαν Φρανσίσκο.
Πέρασα από τη γέφυρα golden gate bridge, την παρατήρησα από όλα τα σημεία και από το σημείο στο οποίο στην ταινία Vertigo ο Τζέιμς Στιούαρτ, έσωσε την Κιμ Νόβακ, εκανα πέρασμα από την περιοχή Μαρίν η οποία βρίσκεται στη βόρεια πλευρά της γέφυρας, έκανα τον κύκλο έως το Oakland επιστρέφοντας στο ξενοδοχείο μου, στη Union Square.
Και οι άλλες ημέρες διαμονής μου στο Σαν Φρανσίσκο περνούν υπέροχα.
Σήμερα έκανα το γύρο του κόλπου του Σαν Φρανσίσκο με καραβάκι, έκανα βόλτες στις αποβάθρες, ανέβηκα στο βιβλιοπωλείο city lights, πέρασα από το παλαιότερο μπαρ του Σαν Φρανσίσκο, το saloon, όπου είδα και άκουσα όμορφη μουσική από γερολυκους της ροκ, πέρασα από το beat museum, κατέληξα στο vesuvio cafe όπου ήπια μερικά ποτά και στη συνέχεια η νύχτα με βρήκε στην περιοχή Mission.
Δεν υπάρχει χρόνος. Γράφω από κινητό στο lounge της United του αεροδρομίου SFO.
Ήταν υπέροχα στην περιοχή Κάστρο, το κέντρο της GLBT κοινότητας της πόλης, περιοχή στην οποία κυματίζουν οι σημαίες με τα χρώματα του ουράνιου τόξου, χρώματα τα οποία έχουν και οι διαβάσεις.
Ήταν επίσης υπέροχα και σε πολλές περιοχές.
Και στο Oakland, με τα στοιχεία από τη ζωή του Τζακ Λόντον.
Όμως παντού άστεγοι πολλοί άστεγοι. Ακόμα και στην περιοχή της Union Square, στο κέντρο της πόλης, όπου βρίσκεται το ξενοδοχείο μου.
Και κυρίως ήταν εξαιρετική η jazz μουσική σκηνή του Σαν Φρανσίσκο.
Κάθε βράδυ ήμουν σε live jazz bar
Είμαι ευτυχής από αυτή τη βόλτα στην Καλιφόρνια.
Είδα διαφορετικά την Καλιφόρνια σε σχέση με τα επαγγελματικά ταξίδια που έχω κάνει ακόμα και πρόσφατα
Παρακάτω λίγες φωτογραφίες.
Λεπτομέρειες στην πιθανή ταξιδιωτική ιστορία που πιθανώς να ανεβάσω.
Εκεί θα δώσω και κάποιες χρηστικές πληροφορίες. Όπως πχ ότι δεν απαιτείται να δώσεις τα 50 ευρώ στην ΕΛΠΑ για διεθνές δίπλωμα Ότι και αν γράφουν και λένε οι εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων στην Ελλάδα.
Όταν επιστρέψω θα προσπαθήσω να γράψω μια συνοπτική και παράλληλα χρηστική ιστορία για το ταξίδι αυτό. Η ιστορία δεν θα έχει ορθογραφικά, συντακτικά και άλλα λάθη. Στο πολύ πυκνό αυτό ταξίδι, είχα ελάχιστες ώρες για ύπνο και ξεκούραση. Τα παραπάνω τα έγραφα πολύ σύντομα και χωρίς κανένα έλεγχο.
Παρακάτω ελάχιστες φωτογραφίες. Οι τελευταίες είναι από το Oakland και αναφέρονται στο μπαρ που σύχναζε ο Τζακ Λόντον και στην καλύβα που ζούσε στην Αλάσκα και την οποία μετέφερε ένας πλούσιος θαυμαστής του έργου του μεγάλου συγγραφέα.
Ακολουθούν φωτογραφίες.

IMG_20190504_021209.jpg


IMG_20190504_181908.jpg


IMG_20190504_103657.jpg


IMG_20190504_134907.jpg


IMG_20190504_155009.jpg


IMG_20190505_121113.jpg


IMG_20190505_163328.jpg


IMG_20190505_163823.jpg


IMG_20190505_185239.jpg


IMG_20190506_142344.jpg


IMG_20190506_195940.jpg


IMG_20190506_202938.jpg


IMG_20190507_001241.jpg


IMG_20190507_142855.jpg


IMG_20190507_144754.jpg


IMG_20190507_142824.jpg


Δυστυχώς το αεροπλάνο φεύγει και δεν προλαβαίνω να γράψω κάτι άλλο η και να ανεβάσω άλλες φωτογραφίες.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Σε ευχαριστώ για το ωραίο ρεπορταζ σε αγαπημένα μέρη .

Ειχα προσεξει τους πολλους άστεγους και στο LA και στο SF . Μεσα στις πόλεις αλλά και στα περίχωρα .
Οταν ρώτησα μου είπαν οτι πάνε πολλοί απο την ενδοχώρα λόγω καλύτερου κλίματος .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom