London Short Stories

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πως καταλαβαίνουμε ότι στο Λονδίνο έφτασαν τα Χριστούγεννα/οι εκπτώσεις?

1) Γίνεται ολοένα και δυσκολότερο να περπατήσεις στα πεζοδρόμια της Oxford
2) Οι τουρίστες αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο και εμφανίζονται παντού, σαν τα μανιτάρια μετά τη βροχή
3) Η λέξη που ακούς συχνότερα στα μαγαζιά αντί για «I m sorry» πλέον είναι «μαλάκας»

Ναι είναι γεγονός. Είμαστε προ των πυλών των Χριστουγέννων και επισήμως πλέον –γιατί ανεπισήμως, τα εστιατόρια ξεκίνησαν να κάνουν κρατήσεις για τη μέρα εκείνη ήδη από τέλη Αυγούστου και τα σουπερμάρκετ έβγαλαν δειλά τους πρώτους σοκολατένιους αηβασίληδες ήδη από αρχές Οκτώβρη. Α, όλα κι όλα. Εδώ τα Χριστούγεννα είναι μεγάλη μπίζνα και τα παίρνουμε πολύ στα σοβαρά. Ξεκινήσαμε νωρίς λοιπόν στα μουλωχτά τις προετοιμασίες. Τώρα όμως είναι πλέον επίσημο – bonfirenight την Παρασκευή, και μαζί με τα πυροτεχνήματα άναψαν τα φωτάκια στην Oxford Street...

Όλοι λένε, και θα έχουν τους λόγους τους, ότι τα Χριστούγεννα το Λονδίνο είναι ξεχωριστά όμορφο. Ότι η γιορτινή ατμόσφαιρα του «δίνει», ότι αξίζει τις γιορτές να τις περάσεις εκεί. Μπορεί. Σύντομα θα έχω τις πρώτες μου γιορτές εδώ, τις μέρες τις Πρωτοχρονιάς συγκεκριμένα, οπότε θα μεταδώσω ζωντανά.

Όμως μέχρι στιγμής, λατρεύω το Λονδίνο ντυμένο με τη φθινοπωρινή του κολεξιόν –φέτος φορέθηκαν με επιτυχία όλες οι γήινες αποχρώσεις με πινελιές θερμών χρωμάτων να ταράζουν τα νερά και να δίνουν ζωή στη μουντάδα της βροχής. Στο δρόμο ο αέρας χορεύει με τα δέντρα –κι εκείνα συνερπαρμένα μας λούζουν με χρυσαφένια φύλλα. Τα χρώματα των φύλλων εδώ στο Λονδίνο είναι το κάτι άλλο –και το λέει αυτό ένας λάτρης του φθινοπώρου σε πόλη και εξοχή. Σωροί στα πεζοδρόμια, ανεμοστρόβιλοι στον αέρα, στολίδια στα μαλλιά, πλεούμενα στις λίμνες που σχηματίζει η βροχή, παντού, παντού, παντού, δίνουν χρώμα και ζωή στη μονοτονία που προκαλεί ο συννεφιασμένος ουρανός.

Τις προάλλες είχα την τύχη να βρεθώ με ένα φίλο στο Hyde Park. Χαθήκαμε ανάμεσα στα δέντρα, σε ανύπαρκτα μονοπάτια, απολαύσαμε τα ζώα και τη φύση, ώσπου σε ένα άνοιγμα τα μάτια μας γέμισαν χρώματα: ως εκεί που έφτανε το μάτι, ένα παχύ χαλί από φύλλα, όχι μόνο κίτρινα μπεζ και καφέ, αλλά και κόκκινα, και μωβ, και ρόζ, και πορτοκαλί, ένα καλειδοσκόπιο, μια πανδαισία! Δεν άντεξα στον πειρασμό να επαληθεύσω όσους λένε ότι είμαι ακόμα παιδί, και κυλίστηκα κατάχαμα. Ένιωθα σα να κοιμόμουν στην καλύτερη σουίτα. Ο φίλος μου, σερνικός γαρ, έσπευσε φυσικά να με πιάσει στο δούλεμα –σύντομα όμως η μαγεία υπερνίκησε τις ντροπές και ήρθε κι αυτός και κάθισε πλάι μου, πάνω στα νωπά φύλλα…

Κατά τα άλλα, ο χειμώνας είναι προ των πυλών –ήδη μας βαράει τα κουδούνια και απειλεί να σπρώξει αυτή τη μαγική εποχή στην άκρη. Αν βγεις στις πέντε από το σπίτι, έχει ήδη νυχτώσει, ενώ μετά τις επτά είναι σαν 12 τα μεσάνυχτα. Από τη μια μέρα στην άλλη η θερμοκρασία μπουρδουκλώθηκε και γκρεμοτσακίστηκε, ενώ η φίλη μας η βροχή επέστρεψε και πλέον είναι στην ημερήσια διάταξη. Προς μεγάλη μου ανακούφιση, ο ήλιος επιμένει ακόμα να λάμπει και να μας ζεσταίνει τις ώρες που του επιτρέπεται η είσοδος. Οι τουρίστες γίνονται ολοένα και περισσότεροι, κάνοντας τις περιηγήσεις στα μουσεία από απολαυστικές, μαραθώνιο και τις βόλτες από χαλαρές, μποτιλιαρισμένες, το tube τείνει να απεργεί συχνότερα από τους έλληνες καθηγητές ενώ οι ήδη ακριβές τιμές του Λονδίνου απειλούν να ανέβουν ακόμα περισσότερο. Εμείς βέβαια ουδόλως εκνευριζόμαστε. Πως, όταν στην Tate Modern έχει Gaugin, όταν στο BFI τρέχει το φεστιβάλ τούρκικου κινηματογράφου, όταν το 338 σερβίρει eggs bacon chips & beansσυνοδεία toast και καφέ έναντι 4£, όταν ολόκληρη η πάμπ δονείται σε κάθε γκολ, όταν τα κλαμπάκια πίσω από τη Leicester Squareβαράνε μέχρι τις 3-4 το ξημέρωμα, όταν κάθε βδομάδα διοργανώνονται ρεφενέ τραπέζια με λιχουδιές που φτιάχνουμε καθένας από τη χώρα του και όταν το εισιτήριο του λεωφορείου για Οξφόρδη είναι δέκα λίρες με επιστροφή; Είναι να εκνευρίζεσαι δηλαδή;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λατρεύω London Short Stories.
Να περνάς υπέροχα Dorotija.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Ακομα μια φορα που διαβαζω ιστορια για το Λονδινο και ζηλευω!!!!!!!!!!!Καλα να περνααας............
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Να μην εκνευρίζεσαι καθόλου, να το απολαύσεις όσο πάει και να ξεσηκώνεις κι εμάς!!!!!! Κι έχω νοσταλγήσει ένα Λονδινάκι.....:cool:
(το essay ολοκληρώθηκε πιστεύω, ε? Επίλογος, τα πάντα?)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Άντε βρε καλά Χριστούγεννα

(φύλαξε μου έναν σοκολατένιο Άη Βασίλη με τα όλα του όμως, το έλκηθρο, τους ταράνδους το σάκο με τα δώρα...)


ο ναργιλές μας περιμένει
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! :clap:

Η αλήθεια είναι ότι έχω κι άλλες short stories γραμμένες, αλλά δεν τις ανέβαζα γιατί δεν ήξερα αν θα ενδιέφεραν κανέναν... δεν έπρεπε να μου δώσετε θάρρος, όπως καταλαβαίνετε!!!

@getxo: Υπάρχουν αρκετές έως πάρα πολλές canon stories, αλλά υπάρχουν επίσης και κάποια essays που τρέχουν -και δεν έχουν καθόλου καλλιτεχνικές ανησυχίες...:D

@ Rosa ναι έφυγε το ****νο! Fingers crossed! Ένα ακόμα για πέμπτη...

@marydim, nouli nenena: Λονδίνο και να περνάς άσχημα, θέλει λίγη προσπάθεια..

@ioanna: έχω ανακαλύψει κάτι παρακμιακά κιτς ξοφλομάγαζα με εκπληκτικό ναργιλέ, δεν ξέρω αν ενδιαφέρουν κανέναν.... :cool:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
@ioanna: έχω ανακαλύψει κάτι παρακμιακά κιτς ξοφλομάγαζα με εκπληκτικό ναργιλέ, δεν ξέρω αν ενδιαφέρουν κανέναν.... :cool:
Ιιιιιιι!!!!!!!!!!! Πλάκα κάνεις!!!!
(εγώ που δεν καπνίζω, να φέρω φύλλα μέντας να βάλουμε μέσα???)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Καλέ εδώ σε εμένα, παρακμή ξόφλα ο χαρακτήρας μου.
Άσε αυτήν την ξενέρωτη,

(Ναι Ρόζα μου για σένα λέω:bleh:)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Καλέ εδώ σε εμένα, παρακμή ξόφλα ο χαρακτήρας μου.
Άσε αυτήν την ξενέρωτη,

(Ναι Ρόζα μου για σένα λέω:bleh:)
Α πα πα!!!! Τι άλλο θ' ακούσουμε, μον ντιέ! Εδώ, βρε, για μένα γράφτηκε αυτό το τραγούδι!!! Για τις παλιές μου δόξες, λέω, μην κοιτάς που τώρα σας το παίζω της υγιεινής!!!;):cool:

 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Μας μεταφέρεις την ατμόσφαιρα της πόλης με τόσο όμορφο τρόπο...Περιμένω πραγματικά ανυπόμονα κι άλλες short stories!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.196
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom