Ηνωμένο Βασίλειο london weekend.....

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Περπατούσα αμέριμνη στην κιφισιά για δουλειές βριζοντας για την κατασταση στην Αθήνα, για το κυκλοφοριακό, για το ταξίδι που ματαιώθηκε τελευταία στιγμή στην Κρακοβία.......
Περνάω το δρόμο και μου καρφώνεται μία σκέψη στο μυαλό....weekend στο λονδίνο....
έτσι απλά απρογραμμάτιστα και βιαστικά....
Πήγα σπίτι και αμέσως στέλνω mail σε ένα φίλο, ο οποίος σπουδάζει σε μία μικρή πόλη 1.30 ώρες έξω από το λονδίνο.....
Η απάντηση του γρήογορη και θετική...το προβλημα ήταν ότι δεν ήθελα να κλειστώ σε μία μικρή πόλη αλλά να χαθώ στο ανοιξιάτικο λονδίνο....
Η λύση απλή πολύ απλή hotelaki στο λονδίνο.....
(jurys great russell streat)...πολύ καλό το έκλεισα μέσω booking.com...
εισητιριάκι με ολυμπιακή και αυτό ήταν...................
Παρασκευή έφτασα πήρα το μετρο και κατευθυνθηκα στο picadilli..με μάζεψε ο φίλος και .μετά hotelaki μια χαρά ήταν

Τώρα ξεκινούν τα ωραία....μετρό και big ben...από εκει ποδαράτο μέχρι το Bridge touer...
αυτή η διαδρομή ήταν καταπληκτική ο ήλιος έδυε οι αποχρώσεισ του μωβ μπερδεύτηκαν με τον ΄τάμεση που κατάπινε τον κόκκινο ήλιο...μαγεία..
αυτή τη φορά δεν ήθελα να τρέξω στα μουσεία ήθελα να ζήσω στο λονδίνο με ηρεμία....
τπτ αλλο δεν ήθελα και να ξεχάσω τη γκρίζα πόλη....
Άρα η λύση ήταν ποτάκι και αραλίκι πάνω στην κουπασή του τάμμεση, χαζεύοντας πλέον τη Bridge touer λουσμένη από το φως του φεγγαριού....
εκείνη τη στιγμή ειλικρινά ο χρόνοσ ταμάτησε και όλα ηταν μαγικά με χρώματα στο μαυρο φόντο τησ νύχτας.....
αργότερα μετά από πλύ περπατημα και στάσεις μετρό φτασαμε στο ξενοδοχείο......
μπανάκι και έξω....oxford street για clubing.....πήγαμε μέσω ένος φίλου σε ένα τρελλό
club:clap: toy οποίου το όνομα δεν το θυμάμαι όμως καθόλου...
τέλος πάντων...ήταν τρομερά με φοωερη μουσική και μία κοπέλα που τραγούδαγε Live στο ρυθμό τησ μουσικής αυτοσχεδίαζε...ο κόσμος μέσα ήταν μέσα στο κέφι και όλη χορευαν χωρίσ να σταματούν οι κοπέλεσ ήταν όλεσ κούκλεσ που ποτέ στη ζωή μου δεν είδα τόσο όμορφεσ καλοντυμένεσ γυναικες...απλά περάσαμε super.
H είσιδοσ είχε 20 λίρεσ και άλλεσ περίπου 10 λίρεσ το ποτό....
κάτα τισ 4 πήγαμε στο hotelaki περασαμε καταπληκτικα και αμέσως αποκοιμηθήκαμε..........
την επομένη 10 ίμασταν στο πόδι....πρωινό και oxford treet στην apple για κινητα στα πολυκαταστήματα για shopping το μεσημεράκι σταση σε pub σια το περιβόητο fish and chips.....δυνάμεισ και μετά περπάτημα κατα μήκος της oxford, μετα soho gia shopping και περπάτημα....τα πόδια μου ήταν σε άθλια κατασταση περπατούσα σχεδον 7 ώρεσ συνεχόμενες......
ημουν κουρασμένη και ταυτοχρονα χαρούμενη που περπατούσα στους δρόμουσ του λονδίνου....
το βραδάκυ hotelaki για 2ωρη ξεόύραση και μετα piccadili....αυτη τη φορα πήγαμε στο paper...μοδατο club με ωραιο κόσμο στιλάτο και φυσικά απίθανη μουσική....
απαραιτητος σωματικός έλεγχος πριν μπούμε πάλι 20 λίρες κλασσικά, μου άνοιξαν τσαντάκι....και φυσικά ρ'ωτησαν αν έχω πιστωτική για να δουν αν ισχύει....
περάσαμε για άλλη μια φορα τέλεια ήπιαμε αφθονα ποτάκια και το βράδυ...γαι τον γυρισμό πήραμε ΄νε ααμαξάκι ποδήλατο για να γυρήσουμε....
το αεράκι ήταν δροσερο στο φθινοπωρινο λονδίνο και το αμαξάκι έτρεχε μέσα στα στενάκια ώσπυ φτάσαμε στο hotelaki μας......
Κυριάκι...μέρα αφιερωμένη στα πάρκα....στα ανακτορα....
πήγαμε sto μπάκγικχαμ πέσαμε πάνω σε μία παρέλαση της νέας ζηλανδίας και μετα πήγαμε στο διπλανο πάρκο πήραμε χυμό παγωτάκι και μιας που ο ήλιος έλαμπε αδραξαμε την ευκαρία και ξαπλώσαμε στο χορτάρι...οι άγγλοι μέσα στην τρελλη χαρά....που ο ήλιοσ δεν ήταν κρυμένος πίσω από κανένα σύννεφο....και ήταν με τα μαγιώ τους σε κάθε γωνία του πάρκου.....
μετα βρετάνικο απαραιτητη επίσκεψη.......άγιος παύλος......πύργος του λονδίνου...τα γύρησα όλα σε λίγεσ ώρες και μετά μία συντροφιά με μία σαμβανια πάλι δίπλα στον τάμμεση...οι στιγμεσ τησ απόλυτης χαλαρωσης ενώ ο ήλιος έδυε.......
hotelaki...και ύπνος........αυτή τη φορά όχι έξω......ήμουν κομμάτια από το περπάτημα την κούραση την τρελλή διασκέδαση....
που είχα ξεχάσει να φάω....
Δευτέρα πρωι τα τελευταια ψώνια.....check-out...και γυρισμός....
μέσα στο αεροπλάνο έβλεπα τα χρώματα του ουρανου...το βαδυ τριανταφιλι του βορρα και το απολυτο μαυρο του νότου....η διαφορα τησ ώρας από ψηλά ήταν αισθητή.....
έκανα ένα διαφορετικό ταξίδι από όλα τα άλλα μιας και όποτε πάω σε ένα μέροσ σκοτώνομαι να δω όλα τα μουσεία τα αξιοθέατα και χάνω πολλά...
είδα την κουλτούρα των άγγλων αυτή τη φορά με άλο μάτι.....
ελπίζω να μην σας κούρασααπλά να εκφράσω πόσο κάλο κάνει ένα break... από την καθημερινότητα μας.....
μέχρι που είδα την αθήνα μας πιο όμορφη.....;)

αφιερωμένο σε όλους εσας που αγαπάτε τα ταξίδια και ζήτε μέσα από αυτά....:clap:
 

Attachments

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
συγνώμη αν έχω κάποια λάθη στο γραπτο λογο αλλά επειδή γράφω συνέχια στα αγγλικα μπερδευομαι.
ευχαριστω για την κατανόηση.
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Honk Kong
Ταξίδι-Όνειρο
Maurikios
μην ανυσηχεις για τα λάθη και εγς τα ιδια τραβαω!
απο οτι ειδα περασες φανταστικά στο Λονδινο!ποσο υηλευω ανθρωπους που μπορουνε και παιρνθν τοσο ευκολα και αβιαστα αποφασεις για ταξίδια!!!!:clap:
c the strange!
χαιρετώ

συγνώμη αν έχω κάποια λάθη στο γραπτο λογο αλλά επειδή γράφω συνέχια στα αγγλικα μπερδευομαι.
ευχαριστω για την κατανόηση.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μπραβο Φωτεινη,παντα τετοια!:clap:
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
THANKS ΠΑΙΔΙΑ...ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΕΝΑ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Φωτεινη, αυτα τα εκτακτα μικρα ταξιδακια, ειναι τα καλυτερα!!!... και σε ευχαριστουμε για την αφιερωση!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλη η αποπειρα για την πρωτη ταξιδιωτικη ιστορια Fotini :). Ευχομαι να εχουμε και συνεχεια ιστοριων απο πιο μακρινα μερη συντομα :lol:.
Οντωs αυτα τα Σαββατοκυριακα σε μερη που αγαπαμε ειναι αναζωογονητικα , μακαρι να μπορουσα να το κανω κι εγω , αλλα βλεπειs θελω ενα Σαββατοκυριακο για να παω μονο :haha:.
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
go2beach μην εχεισ παράπωνο εσύ έχεισ πάει σε άλλα μέρη πολύ πιο μακρυνά και υπέροχα......είσαι πολύ τυχερή και πιο πολύ μου αρέσει που έχεισ και το παιδάκι σου μαζί!! τον junior!!!!!!!!!!!!!!!!
μου αρέσει πάρα πολύ να βλέπω τέτοιους γονείς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Εμένα όνειρο ζωής ήταν αυτό ακριβώς που έκανες.
Μπράβο γιατί το πραγματοποίησες, και που θα πάει κάποια στιγμή
θα σε μιμηθώ.Τουλάχιστον να μου φύγει ο καημός
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τα απρογραμματιστα ειναι και τα καλυτερα.:D
Το σημαντικοτερο ειναι οτι εκανες το κεφι σου.:lol:
Αυτα μενουνε.:clap:
Πιστευω και απο οικονομικης πλευρας δεν θα χαλασες και ενα σωρο λεφτα.:rolleyes:
Αν θες μπορεις να μπεις στο κειμενο σου και να διορθωσεις τα ορθογραφικα λαθη.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
απο ενημερωτικής πλευράς πόσο σου στοίχησε το τριήμερο ;;;; :))))
Το τριήμερο αυτό έγινε πριν ενάμισι ολόκληρο χρόνο! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έχουν αλλάξει τα οικονομικά δεδομένα από τότε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom