Ισπανία Φαγητό ποτό στη Βαρκελώνη (Los Restaurantes de Barcelona!!!)

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Ε σιγά μη δεν ανοίγαμε τέτοιο θέμα... (μας έχει βγει, που μας έχει βγει το όνομα :D)

πάω να μαζέψω αυτά που έχω πάει -και έχω γράψει σε διάφορα σημεία εδώ μέσα- και επανέρχομαι... :bleh:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
ξεκινάω με 2 από το ταξίδι μου το Δεκέμβριο, που είχα βάλει ως προσθήκη και στην "ιστορία" μου...

- Senyor Parellada, Argenteria 37
Στεγασμένο σ’ ένα κτίριο του 19ου αιώνα, στη νεανική γειτονιά του El Born, πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης, με καταλανική κουζίνα και όχι μόνο. Πήρα ένα πιάτο με ρύζι (ας πούμε paella) που ήταν συμπαθέστατο. Το περιβάλλον φιλικότατο, αν και περιμέναμε λιγάκι σε ουρά! :p Τιμές νορμάλ!


- Les Quinze Nits,Plaza Reial 6
Στην πασίγνωστη Plaza Reial (πίσω από την πολύβουη La Rambla) είναι, αναμφίβολα, ένα από τα hot spots της πόλης. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένετε σε ουρές (μεγαλύτερες απ' ό,τι του προηγούμενου), το αποτέλεσμα όμως θα σας αποζημιώσει. Όπως λέει το site του, η κουζίνα του είναι ανοικτή από τις 1:00 έως τις 3:45 και από τις 8:30 έως τις 11:30 το βράδυ, ενώ διαθέτει και χώρο για καπνιστές. Εκεί πήρε η φίλη μου εκείνο το περίφημο πιάτο με την πάπια με φουαγκρά και πουρέ δαμάσκηνου που περιγράφω σε άλλο thread και είχε μόλις 8.5 ευρώ... :bleh: Και πολύ ωραία γλυκά!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Sagardi tapas bar!!!

Εχει πολλά στην πόλη, γι' αυτό δείτε το site www.sagardi.com για το ποιο σας βολεύει...
Εγώ το καλοκαίρι πήγα σε αυτό που βρίσκεται κοντά στη Santa Maria del Mar. Είναι ένα βάσκικο tapas bar, στο οποίο σου δίνουνε πιάτο και πηγαίνεις και διαλέγεις μόνος σου από το bar όποιο tapa (όλα με ψωμάκια) θέλεις. Στο τέλος, ο σερβιτόρος μετράει τις οδοντογλυφίδες στο πιάτο σου κι έτσι πληρώνεις...


ολα τελεια εκτος απο το τελευταιο με την αγκιναρα μπλιαχχ...

Το τέλειο ήταν ότι βγάζανε συνέχεια φρέσκα και, πέρα από το ότι τα βάζανε στον μπουφέ, πέρναγε ο σερβιτόρος με δίσκο έξω από τα τραπέζια και σου πρoσέφερε αν ήθελες... έτσι όπως ήταν ζεστά-ζεστά ήταν κόλαση, ειδικά αυτά με τα λουκάνικα, οπότε δεν αντιστάθηκα και τσίμπαγα και από τους δίσκους.. δεύτερο και τρίτο γύρο.. :bleh:
εκείνο το βράδυ συνολικά το κοντέρ έγραψε 11 ξυλάκια...:D

α... να πω ότι το χειμώνα πήγα και σε αυτό στο la maquinista (εμπορικό κέντρο), απλά σε dead season, και χωρίς κόσμο, δεν ήταν το ίδιο.. ούτε βγάζανε φρέσκα συνέχεια, όπως είναι λογικό.. ίσως και το μέρος παίζει ρόλο...:roll:
 

Attachments

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Sagardi tapas bar!!!

Εχει πολλά στην πόλη, γι' αυτό δείτε το site www.sagardi.com για το ποιο σας βολεύει...
Εγώ το καλοκαίρι πήγα σε αυτό που βρίσκεται κοντά στη Santa Maria del Mar. Είναι ένα βάσκικο tapas bar, στο οποίο σου δίνουνε πιάτο και πηγαίνεις και διαλέγεις μόνος σου από το bar όποιο tapa (όλα με ψωμάκια) θέλεις. Στο τέλος, ο σερβιτόρος μετράει τις οδοντογλυφίδες στο πιάτο σου κι έτσι πληρώνεις...


ολα τελεια εκτος απο το τελευταιο με την αγκιναρα μπλιαχχ...

Το τέλειο ήταν ότι βγάζανε συνέχεια φρέσκα και, πέρα από το ότι τα βάζανε στον μπουφέ, πέρναγε ο σερβιτόρος με δίσκο έξω από τα τραπέζια και σου πρoσέφερε αν ήθελες... έτσι όπως ήταν ζεστά-ζεστά ήταν κόλαση, ειδικά αυτά με τα λουκάνικα, οπότε δεν αντιστάθηκα και τσίμπαγα και από τους δίσκους.. δεύτερο και τρίτο γύρο.. :bleh:
εκείνο το βράδυ συνολικά το κοντέρ έγραψε 11 ξυλάκια...:D

α... να πω ότι το χειμώνα πήγα και σε αυτό στο la maquinista (εμπορικό κέντρο), απλά σε dead season, και χωρίς κόσμο, δεν ήταν το ίδιο.. ούτε βγάζανε φρέσκα συνέχεια, όπως είναι λογικό.. ίσως και το μέρος παίζει ρόλο...:roll:



Παντου οι βασκοι!!
χιχιχιχι επιστρεφω με εστιατοριο...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
έχω κι άλλο βάσκικο.. ψάχνω τη φωτό που είχα βγάλει με το mob να επανέλθω! χαχα!

έχετε την καλύτερη κουζίνα πάντως.. και η βαρκελώνη το αποδεικνύει!!!:p
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Για μενα ενα απο τα καλα εστιατορια της Βαρκελωνης ειναι το Los caracoles,carrer (οδος) dels Escudellers 14. Ξερω οτι εχετε παει μερικοι απο εδω και δε σας αρεσε,αλλα εμενα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου. Μου αρεσει πολυ η κρεμα καταλανα του και το ψητο κοτοπουλο του!! Παντα ειναι γεματο το μπαρ και για να περασεις να κατσεις στο τραπεζι περνας μεσα απο την κουζινα. Αν μπεις και δεις κοσμο στο μπαρ μη κολλωσεις,πας μπροστα και σου σημειωνουν το ονομα σου και ποσα ατομα ειστε. Ο χωρος ειναι μικρα μικρα δωματια,κατι σα λαβυρυνθο. Ειναι αρκετα παλιο και η διακοσμηση του,ειναι με το κλασσικο πλακακι απο την ανδαλουσια αλλα και με πολλες φωτογραφιες απο διαφορους γνωστους ισπανους. Και συνηθως δεν κανει κρατηση,αλλα εχει 2 βαρδιες μια στις 20:30 νομιζω και μια στις 22:00.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δεν μου λέτε πόσο κάνει να γραφτώ σε αυτό το γκρούπ?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Για μενα ενα απο τα καλα εστιατορια της Βαρκελωνης ειναι το Los caracoles,carrer (οδος) dels Escudellers 14. Ξερω οτι εχετε παει μερικοι απο εδω και δε σας αρεσε,αλλα εμενα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου. Μου αρεσει πολυ η κρεμα καταλανα του και το ψητο κοτοπουλο του!! Παντα ειναι γεματο το μπαρ και για να περασεις να κατσεις στο τραπεζι περνας μεσα απο την κουζινα. Αν μπεις και δεις κοσμο στο μπαρ μη κολλωσεις,πας μπροστα και σου σημειωνουν το ονομα σου και ποσα ατομα ειστε. Ο χωρος ειναι μικρα μικρα δωματια,κατι σα λαβυρυνθο. Ειναι αρκετα παλιο και η διακοσμηση του,ειναι με το κλασσικο πλακακι απο την ανδαλουσια αλλα και με πολλες φωτογραφιες απο διαφορους γνωστους ισπανους. Και συνηθως δεν κανει κρατηση,αλλα εχει 2 βαρδιες μια στις 20:30 νομιζω και μια στις 22:00.
ως χώρος είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις! πολύ ωραίος σε παραδοσιακό στυλ!

να ζητήσετε το κρεάς καλά ψημένο, γιατί εμείς έτσι την πατήσαμε.. (δεν ήξερα δε ρώταγα τότε??? :haha:) και επίσης στην paella είχε πολύυυ σουπιά που τη σιχαίνομαι.. :D

εννοείται θα το ξαναδοκιμάσω όταν πάω, γιατί, αν και τουριστικό, είναι από τα χαρακτηριστικότερα μαγαζιά της παλιάς πόλης! ...και φυσικά, ελπίζω σε καλύτερη επιλογή πιάτων... :cool:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Κοιτα εδω στην Ισπανια υπαρχει ενα θεμα με το κρεας!! Τους αρεσει να το τρωνε en su punto!!! δηλαδη απλα να εχει παρει το κρεας χρωματακι αλλα μεσα με το αιμα!!
Αν θες να στο ψησουν καλα τοτε πρεπει να το τονησεις,να το καταλαβουν,γιατι εγω ουκ ολιγες φορες το εχω γυρισει πισω και 3 φορες μαλιστα να μου το ξαναψησουν!! θα τους λες: muy hecho,pero muy!!!!!! πολυ καλα,αλλα πολυ καλα!!!!!!
Και δε μιλαω για το συγκεκριμενο μαγαζι μιλαω γενικα!
Οσο για τη paella πολυ δυσκολα θα βρεις καλη paella να φας. Exω παει σε εστιατοριο που ειδικευεται και ηταν οχι χαλια,μια μπουκια και ακριβα για τη μπουκια!! Μιλαω για το www.tapelia.com, διοτι τυχανει να ειναι και αλυσιδα!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Στη Βαρκελώνη φάγαμε φοβερή παέλια στο "La gavina", παραλιακά Plaza Pau Vila, 1 Edificio Palau de Mar. Πολύ καλό εστιατόριο μόνο με παέλια και ψάρια, όχι τουριστικό (καμμία σχέση),λιγάκι ακριβό (2 παέλιες, η μία γενικά με θαλασσινά και η άλλη με γόνους καλαμάρια, 1 σαλάτα και δύο ποτήρια cava σχεδόν 100 ευρώ αλλά άξιζε).
Επίσης φάγαμε καλά στο Crema Canela στη Plaza Reial, αλλά απίστευτα μικρές μερίδες. Είναι κι άλλο ένα αλλά δε θυμάμαι όνομα, πάω να ψάξω και επανέρχομαι!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
εγώ την καλύτερη paella στη βαρκελώνη την έφαγα στο Elx... (είναι πίσω από το maremagnum με θεα θαλασσα.. και γενικά μια φοβερή ηρεμία ως χώρος).

απλά δε θα ξαναέπαιρνα τη mixta (δε μου άρεσε το κοτοπουλο έτσι όπως το είχαν μαζί με το κόκαλο :rolleyes:) αλλά μόνο τη θαλασσινών, καθώς σου βάζουν και μεγαλύτερη ποσότητα θαλασσινών αν την πάρεις χωρίς κρέας!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom