Lufthansa Lufthansa - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Την απευθείας σύνδεση της Θεσσαλονίκης με τη Φρανκφούρτη με δύο πτήσεις την εβδομάδα προσθέτει στο χειμερινό πρόγραμμά της για το 2018 η Lufthansa.
Το δρομολόγιο θα ξεκινήσει από τις 28 Οκτωβρίου και θα εκτελείται κάθε Παρασκευή και Κυριακή.

Πηγή: http://www.voria.gr/article/ton-oktovrio-i-sindesi-thessalonikis---franfourtis-apo-ti-lufthansa
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Εχει παρατηρησει κανεις οτι σε πτησεις απο το αεροδρομιο του Μοναχου για Schengen προορισμους δεν ελεγχεται ποτε το διαβατηριο/ταυτοτητα;; Μπορεις καλλιστα να ταξιδεψεις με οτι ονομα θελεις!

Αρχικα νομιζα οτι γινεται μονο στο Τερμιναλ 2 που ειναι οι πτησεις της Lufthansa και της Star Alliance γενικοτερα, αλλα χθες που πεταξα για Γενευη απο το Τερμιναλ 1, συνεβη το ιδιο. Κανενας ελεγχος για διαβατηριο η ταυτοτητα (εκτος αν περασεις απο ελεγχο διαβατηριου για πτησεις για Αγγλια/Εκτος Ευρωπης), αυτο συμβαινει εδω και τουλαχιστον 8 χρονια που πεταω απο το συγκεκριμενο αεροδρομιο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Εχει παρατηρησει κανεις οτι σε πτησεις απο το αεροδρομιο του Μοναχου για Schengen προορισμους δεν ελεγχεται ποτε το διαβατηριο/ταυτοτητα;; Μπορεις καλλιστα να ταξιδεψεις με οτι ονομα θελεις!

Αρχικα νομιζα οτι γινεται μονο στο Τερμιναλ 2 που ειναι οι πτησεις της Lufthansa και της Star Alliance γενικοτερα, αλλα χθες που πεταξα για Γενευη απο το Τερμιναλ 1, συνεβη το ιδιο. Κανενας ελεγχος για διαβατηριο η ταυτοτητα (εκτος αν περασεις απο ελεγχο διαβατηριου για πτησεις για Αγγλια/Εκτος Ευρωπης), αυτο συμβαινει εδω και τουλαχιστον 8 χρονια που πεταω απο το συγκεκριμενο αεροδρομιο.
Εμενα μου συνέβη το ίδιο όταν πέταξα από Βαρσοβια για Βουδαπέστη με την LOT. Κανένας έλεγχος ταυτότητας :p Όταν ήμασταν στην πυλη και γινόταν η επιβίβαση, απλά δείχναμε το τσεκ ιν μας. Δεν ζητούσαν κανένα άλλο ταξιδιωτικό εγγραφο. Μου είχε φανεί πολύ περίεργο :p
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Κανω την ερωτηση εδω μιας και η απορια αφορα πτηση της Lufthansa αν και ειναι γενικη.
Κλεινω εισητηρια πριν μια βδομαδα με καρτα της Revolut (δε ξερω αν εχει σχεση και δε νομιζω). Η χρεωση γινεται κανονικα και τα χρηματα αφαιρουνται απο το balance. 7 μερες μετα (το οποιο απο οτι εμαθα ειναι το οριο για να γινει confirm η συναλλαγη), μου βγαινει απο τη Revolut: payment reverted.

Τα λεφτα εχουν επιστραφει στη καρτα.

Τσεκαρω τη κρατηση στο σαιτ της λουφτχανσα και μου λεει οτι ισχυει κανονικα. Παρ'ολα αυτα παιρνω και το call center και μου λενε το ιδιο. Εχει συμβει αυτο ποτε σε καποιον; Υπαρχει περιπτωση να μου ακυρωσουν τη πτηση μιση ωρα πριν πεταξω;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Από τη στιγμή που έχεις αριθμό εισιτηρίου, δεν υπαρχει θέμα.
Η Lufthansa συχνά καθυστερεί να "εισπράξει" τα χρήματα από την κάρτα και υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες έγινε "δέσμευση-πληρωμή" του ποσού, στη συνέχεια "αποδέσμευση-επιστροφή" και μετά "χρέωση-πληρωμή".
Πιθανόν σε μερικές μέρες θα δεις χρέωση στην κάρτα σου.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Από τη στιγμή που έχεις αριθμό εισιτηρίου, δεν υπαρχει θέμα.
Η Lufthansa συχνά καθυστερεί να "εισπράξει" τα χρήματα από την κάρτα και υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες έγινε "δέσμευση-πληρωμή" του ποσού, στη συνέχεια "αποδέσμευση-επιστροφή" και μετά "χρέωση-πληρωμή".
Πιθανόν σε μερικές μέρες θα δεις χρέωση στην κάρτα σου.
Αυτό έχει συμβεί και σε μένα, εδώ για λίγες ημέρες είχα αρχίσει να πιστεύω ότι με κέρασαν την χρέωση :xalara:. Το ποσό αποδεσμεύθηκε και εν τέλει η κάρτα χρεώθηκε, αν θυμάμαι καλά, μπορεί και μετά από 40 ημέρες!
 
Last edited:

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Σε λίγες μέρες θα δεις χρέωση στην κάρτα σου. Μην αγχόνεσε...
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Απ’ο,τι καταλαβαινω, είναι αρκετά σχολαστικοι με τις χειραποσκευές που σημαινει πως αν πάω με ένα μικρό βαλιτσακι + μια τσάντα με λαπτοπ ως τσάντα πλάτης, τύπου Herschel, θα μου την πουν,ε; Δεν περνάνε τέτοια πράγματα από αυτούς όπως στην Ραιαν λογικα... :p Αν αγοράσω εισιτήριο χωρίς βαλίτσα και θέλω να την προσθέσω αργοτερα, μπορώ φαντάζομαι, σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom