Lufthansa Lufthansa - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Lordgenome

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κανω την ερωτηση εδω μιας και η απορια αφορα πτηση της Lufthansa αν και ειναι γενικη.
Κλεινω εισητηρια πριν μια βδομαδα με καρτα της Revolut (δε ξερω αν εχει σχεση και δε νομιζω). Η χρεωση γινεται κανονικα και τα χρηματα αφαιρουνται απο το balance. 7 μερες μετα (το οποιο απο οτι εμαθα ειναι το οριο για να γινει confirm η συναλλαγη), μου βγαινει απο τη Revolut: payment reverted.

Τα λεφτα εχουν επιστραφει στη καρτα.

Τσεκαρω τη κρατηση στο σαιτ της λουφτχανσα και μου λεει οτι ισχυει κανονικα. Παρ'ολα αυτα παιρνω και το call center και μου λενε το ιδιο. Εχει συμβει αυτο ποτε σε καποιον; Υπαρχει περιπτωση να μου ακυρωσουν τη πτηση μιση ωρα πριν πεταξω;
Καλησπέρα varis81,

Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με σένα. Για αυτό ήθελα να σε ρωτήσω αν είχες κάποιο θέμα ή αν τελικά απλά χρεώθηκες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα? Πρέπει να επικοινωνήσω με τη Lufthansa ή δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα? Ευχαριστώ πολύ.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Καλησπέρα varis81,

Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με σένα. Για αυτό ήθελα να σε ρωτήσω αν είχες κάποιο θέμα ή αν τελικά απλά χρεώθηκες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα? Πρέπει να επικοινωνήσω με τη Lufthansa ή δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα? Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπερα, κανενα θεμα τελικα, καποιες μερες μετα, απλα ξαναχρεωθηκε η καρτα, εσυ δε χρειαζεται να κανεις κατι.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Την βοήθειά σας παρακαλώ. Μπαίνω στο σάϊτ της εταιρίας να κλείσω εισιτήρια. H Lufthansa μου δίνει επιλογή σύνδεσης είτε με Lufthansa ID ή με Miles & More. Εγώ όμως συγκεντρώνω μίλια στην Miles & Bonus της Aegean και θέλω να τα περάσω εκεί. Τι κάνω; :rolleyes-80:

Και κάτι ακόμα: Μου είπαν ότι βγάζει προσφορές τέλος Αυγούστου. Για να γίνω συγκεκριμμένη: Ψάχνω για Ρέυκιαβικ τέλος Μαΐου αρχές Ιουνίου 2020 και βλέπω πως έχει καλές πτήσεις από 810 € τα 2 άτομα με 1 βαλίτσα. Τι με συμβουλεύετε; :)
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Την βοήθειά σας παρακαλώ. Μπαίνω στο σάϊτ της εταιρίας να κλείσω εισιτήρια. H Lufthansa μου δίνει επιλογή σύνδεσης είτε με Lufthansa ID ή με Miles & More. Εγώ όμως συγκεντρώνω μίλια στην Miles & Bonus της Aegean και θέλω να τα περάσω εκεί. Τι κάνω; :rolleyes-80:
Ντίνα έχω την εντύπωση οτι αυτό που λες δεν γίνεται. Αν θες να χρησιμοποιήσεις μίλια Miles & Bonus, θα πρέπει να μπεις στο Miles & Bonus της Aegean. Εκεί σου δίνει την επιλογή να χρησιμοποιήσεις τα μίλια σου σε πτήσεις της Lufthansa αλλά και σε οποιαδήποτε πτήση εταιρίας που ανήκει στην Star Alliance.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ντίνα έχω την εντύπωση οτι αυτό που λες δεν γίνεται. Αν θες να χρησιμοποιήσεις μίλια Miles & Bonus, θα πρέπει να μπεις στο Miles & Bonus της Aegean. Εκεί σου δίνει την επιλογή να χρησιμοποιήσεις τα μίλια σου σε πτήσεις της Lufthansa αλλά και σε οποιαδήποτε πτήση εταιρίας που ανήκει στην Star Alliance.
Δηλαδή εξαργυρώνω στην Lufthansa ως μέλος της Star Alliance αλλά δεν συγκεντρώνω από εκεί;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αν πάω να κάνω κράτηση από το site της Lufthansa έχει επιλογή προσθήκης κάρτας τακτικού επιβάτη για miles & bonus
Χωρίς τίτλο.jpg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Στο στάδιο που καταχωρείς τα ονόματα-στοιχεία των επιβατών, έχει σχετική επιλογή δεξιά.
Επισύναψα στο προηγούμενο post μου και φωτογραφία (print screen)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Δηλαδή εξαργυρώνω στην Lufthansa ως μέλος της Star Alliance αλλά δεν συγκεντρώνω από εκεί;
Μπορείς να συγκεντώσεις και απο την Lufthansa αλλα θα πρέπει να ανοίξεις λογαριασμό Miles & More. Για να στο πω μπακαλίστικα, τα μίλια Miles & More και τα μίλια Miles & Bonus είναι 2 ξεχωριστοί κουβάδες. Δεν μπορείς να τους αθροίσεις. Μπορείς όμως και με τους δύο να κλείσεις πτήσεις όλων των μελών Star Alliance. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός... :)

Edit : Ισως και να κάνω λάθος. Δεν το έχω κάνει ποτέ. Απ' οτι βλέπω ο @mourohavlos το έχει κάνει...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@mourohavlos και @panlek30 σας ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση ανταπόκριση. Θα το ψάξω. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom