Lufthansa Lufthansa - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
@mourohavlos και @panlek30 σας ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση ανταπόκριση. Θα το ψάξω. :)
Μίλια κανονικότατα μπορείς να συγκεντρώσεις αρκεί να βάλεις τον αριθμό της Miles and Bonus στο πεδίο του τακτικού επιβάτη όπως έδειξε ο @mourohavlos. Βέβαια αν έχεις κλείσει πολύ φθηνό ναύλο μάλλον δε θα πάρεις κανένα μίλι, καθότι οι πολύ χαμηλές κατηγορίες εξαιρούνται.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μίλια κανονικότατα μπορείς να συγκεντρώσεις αρκεί να βάλεις τον αριθμό της Miles and Bonus στο πεδίο του τακτικού επιβάτη όπως έδειξε ο @mourohavlos. Βέβαια αν έχεις κλείσει πολύ φθηνό ναύλο μάλλον δε θα πάρεις κανένα μίλι, καθότι οι πολύ χαμηλές κατηγορίες εξαιρούνται.
Ακριβέστερα, αν έχεις κλείσει οτιδήποτε εκτός από πολύ ακριβό ναύλο. Όλοι οι ναύλοι με λογική τιμή εξαιρούνται...
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Γνωρίζει κανείς κατά την διαδικασία του check-in στη Lufthansa οι θέσεις δίνονται τυχαία ή επιλέγεις;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.126
Likes
20.354
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Την βοήθειά σας παρακαλώ. Μπαίνω στο σάϊτ της εταιρίας να κλείσω εισιτήρια. H Lufthansa μου δίνει επιλογή σύνδεσης είτε με Lufthansa ID ή με Miles & More. Εγώ όμως συγκεντρώνω μίλια στην Miles & Bonus της Aegean και θέλω να τα περάσω εκεί. Τι κάνω; :rolleyes-80:
Πρίν την πληρωμή, όταν θα συμπληρώνεις τα στοιχεία σου θα υπάρχει ένα πεδίο που λέει "Προσθήκη κάρτας τακτικού επιβάτη", το τικάρεις και μετά εμφανίζεται ένα άλλο πεδίο που λέει "Πρόγραμμα τακτικού επιβάτη". Εκεί επιλέγεις το πρόγραμμα σου και μετά στο πεδίο "Αριθμός κάρτας τακτικού επιβάτη" βάζεις τον αριθμό της κάρτας σου.

Edit: @Dina Z Μάλλον πήρες απάντηση απλά εγώ δεν το είδα :haha: sorry παιδιά!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.126
Likes
20.354
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γνωρίζει κανείς κατά την διαδικασία του check-in στη Lufthansa οι θέσεις δίνονται τυχαία ή επιλέγεις;
Αν θυμάμαι καλά επέλεξα τις θέσεις μας και έκανα check-in εντός 24ώρου (πριν κανα χρόνο περίπου αυτό)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μίλια κανονικότατα μπορείς να συγκεντρώσεις αρκεί να βάλεις τον αριθμό της Miles and Bonus στο πεδίο του τακτικού επιβάτη όπως έδειξε ο @mourohavlos. Βέβαια αν έχεις κλείσει πολύ φθηνό ναύλο μάλλον δε θα πάρεις κανένα μίλι, καθότι οι πολύ χαμηλές κατηγορίες εξαιρούνται.
Ακριβέστερα, αν έχεις κλείσει οτιδήποτε εκτός από πολύ ακριβό ναύλο. Όλοι οι ναύλοι με λογική τιμή εξαιρούνται...
Και ομως... Στην Economy light αυτη την στιγμη μου δινει 1476 μιλια και στην Economy classic 1876. (στο Αθηνα-Ρευκιαβικ Μαιος 2020)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Και ομως... Στην Economy light αυτη την στιγμη μου δινει 1476 μιλια και στην Economy classic 1876. (στο Αθηνα-Ρευκιαβικ Μαιος 2020)
Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει αλλά για το Miles & Bonus ο υπολογισμός μιλίων από πτήσεις Lufthansa γίνεται με βάση την κατηγορία ναύλου ακολουθώντας τους πίνακες εδώ:

https://en.aegeanair.com/milesandbonus/how-to-earn/all-airlines/#Lufthansa

Αν βάσει αυτού παίρνεις τόσα μίλια τότε στάθηκες τυχερή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και ομως... Στην Economy light αυτη την στιγμη μου δινει 1476 μιλια και στην Economy classic 1876. (στο Αθηνα-Ρευκιαβικ Μαιος 2020)
Αυτά είναι γι αυτούς που μαζεύουν μίλια στο Miles & More, το πρόγραμμα τακτικών επιβατών της Lufthansa, κι όχι γι αυτούς που μαζεύουν μίλια στο Miles & Bonus της Aegean.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.126
Likes
20.354
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτά είναι γι αυτούς που μαζεύουν μίλια στο Miles & More, το πρόγραμμα τακτικών επιβατών της Lufthansa, κι όχι γι αυτούς που μαζεύουν μίλια στο Miles & Bonus της Aegean.
2600 μίλια "τσιμπισα" εγώ στην economy class. Το Ελλάδα Γερμανία ήταν 800 μίλια για κάθε σκέλος και το Γερμανία Ισπανία 500 για κάθε σκέλος. Για Σκανδιναβία δεν ξέρω....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2600 μίλια "τσιμπισα" εγώ στην economy class. Το Ελλάδα Γερμανία ήταν 800 μίλια για κάθε σκέλος και το Γερμανία Ισπανία 500 για κάθε σκέλος. Για Σκανδιναβία δεν ξέρω....
Αυτά που βλέπει με αυτά τα ονόματα βρίσκονται στο site της Lufthansa, και αναφέρονται σε κάτι άλλο. Μπορεί και να πάρει κάτι όντως, αλλά δεν έχει σχέση μ' αυτά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.126
Likes
20.354
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτά που βλέπει με αυτά τα ονόματα βρίσκονται στο site της Lufthansa, και αναφέρονται σε κάτι άλλο. Μπορεί και να πάρει κάτι όντως, αλλά δεν έχει σχέση μ' αυτά.
Ναι,συμφωνώ. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς βλέπει (αν και έχω λογαριασμό miles & more). Απλά ανέφερα τι μίλια πήρα με δρομολόγια που έχω ήδη κάνει, χρησιμοποιώντας τη κάρτα miles & bones στη κράτηση εισιτηρίων από το site της Lufthansa, για ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
@Dina Z αν θες πολυ περισσοτερα μιλια, κοιτα με συνδυασμο πτησεων της SAS ειτε Aegean- SAS, αναλογα τον ναυλο (ειχα κλεισει συνδυασμο Αθηνα-Οσλο- Λονδινο γιατι το βρηκα στα 100 ευρω σε εποχη που δεν εβρισκες με λιγοτερο απο 250 και ο ναυλος παρολα αυτα μου εδωσε 2500 μιλια ανα ατομο).
Αφου το ψαχνεις νωρις, θα βρεις κατι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.704
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom