Τσεχική Δημοκρατία Mιά Πράγα κι από μένα...

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ

Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα αυτή την ιστορία της τριήμερης επίσκεψης μου στην Πράγα αναφέροντας από την αρχή ποιά ήταν για μένα η πιό "δυνατή"στιγμή μου στην πόλη.Θα μπορούσα να το βάλω και σαν τίτλο της ιστορίας..Πράγα=μαύρο θέατρο.

Και αναφέρομαι σε μιά συγκεκριμένη παράσταση που είδα με τον τίτλο WOW(black light theater)The Black Light Theater | Wow Show Prague
Διάρκεια περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο και κόστος 550 κορώνες η 23 ευρώ.
Πρόκειται για τη σύλληψη μιάς ιδέας(σχετικά με τους φόβους που κρύβουμε όλοι μέσα μας σα μικρά παιδιά και την λύση τους)η οποία καθώς μεταφέρεται στη μαύρη σκηνή με παντομίμες και συνδιάζεται με χορό!εξαιρετική μουσική,πανδαισία χρωμάτων και ...κάποια συμμετοχή των θεατών δίνει σπουδαίο!αποτέλεσμα.
Δεν έχω ξανανοιώσει τόσο έντονα συναισθήματα σε θεατρική παράσταση και είναι ο βασικός λόγος που θα ήθελα να ξαναεπισκεφθώ την πόλη για να παρακολουθήσω και πάλι κάτι ανάλογο.
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εισαγωγή-Χρήσιμες πληροφορίες
-Ανταλλακτήρια υπάρχουν πολλά,ένα που δίνει την μεγαλύτερη μάλλον αναλογία 1 ευρώ προς 24 κορώνες και χωρίς περιορισμό(χαμηλότερο δηλ.όριο)ποσού είναι το www.exchange.cz
κοντά στην πλατεία της Παλιάς Πόλης,λίγο πιό κάτω και αριστερά από την εκκλησία του Αγ.Νικολάου,Kaprova 15.
-Yπάρχουν 3 γραμμές μετρό και φυσικά πολλάαα τράμ!
Εισιτήριο κοινό για τραμ-μετρό 18 κορώνες η μονή διαδρομή,26 με αλλαγές μέσων εντός 75 λεπτών,και 100 κορώνες για όλη τη μέρα.
-Τουαλέττες υπάρχουν σε όλους τους σταθμούς μετρό με αντίτιμο 5 κορώνες ..δηλ τζάμπα.
-Δυστυχώς αν και η πόλη έχει τόσο μα τόσο τουρισμό ΔΕΝ υπάρχουν ταμπέλες-πινακίδες στ'αγγλικά,ούτε στις πλατείες για τα αξιοθέατα κλπ ούτε στους σταθμούς μετρό...,το οποίο μετρό είναι πολύ εύκολο στη χρήση του, για να μετακινηθείς δηλ,αλλά δεν είναι εύκολο όταν αποβιβαστείς και είσαι έτοιμος να βγείς από τό σταθμό..προς τα πού να πας;προκειμένου να βρεθείς στο δρόμο που θέλεις,κοντά στο αξιοθέατο που θέλεις...
Βέβαια η πόλη περπατιέται αλλά όταν στην κυριολεξία θέλεις να πας από τη μιά άκρη στην άλλη και για οικονομία χρόνου θα το χρειασθείτε..
-Το κάπνισμα ΔΥΣΤΥΧΩς επιτρέπεται μάλλον παντού,σε όσα καφέ-εστιατόρια βρέθηκα κάπνιζαν παντού..
-Σχετικά με τη συμπεριφορά των Τσέχων που είχα διαβάσει ότι είναι αγενείς στην πλειονάτητα τους...μάλλον θα συμφωνήσω,μου έτυχαν βέβαια και ευγενικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν άνθρωποι αλλά τις περισσότερες φορές εισέπραξα...αγένεια να το πω,βιασύνη;ψυχρότητα; και αναφέρομαι γενικά από υπαλλήλους σταθμών μέχρι σερβιτόρες,ρεσεψιονίστ κλπ
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πράγα! Δυνατή αρχή και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
.,το οποίο μετρό είναι πολύ εύκολο στη χρήση του για να μετακινηθείς δηλ,αλλά ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο όταν αποβιβαστείς και είσαι έτοιμος να βγείς από τό σταθμό..προς τα πού; να πας;προκειμένου να βρεθείς στο δρόμο που θέλεις,κοντά στο αξιοθέατο που θέλεις...


:shock: Αυτό πρώτη φορά το ακούω! Προσωπικά, μια χαρά σήμανση είδα σε κάθε σταθμό (άντε, στο Mustek λίγο να μπερδευτείς και να βγείς από άλλη έξοδο, αλλά τι στην ευχή, μια πλατεία είναι! ), δεξιά στον τάδε δρόμο, αριστερά στη δείνα πλατεία, τι ήταν αυτό που σε μπέρδεψε?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μια από τις πιο όμορφες παραστάσεις Μαύρου Θεάτρου είναι αυτή:

Black Light Theatre - TaFantastika

Αν ποτέ βρεθείτε στην πόλη, μην τη χάσετε.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Με δουλεύεις;στο σταθμό Hradcany(για το κάστρο,το κυριώτερο αξιοθέατο)δεν καταλάβαινα τίποτε και με χάρτη στα χέρια,οπότε πήρα στά κουτουρού μιά έξοδο και ρωτώντας βρέθηκα στο κάστρο,επίσης το ίδιο μπέρδεμα και στο σταθμό muzeum μιά στάση παραπέρα απ αυτήν που ανέφερες,δηλ κοντά στο εθνικό μουσείο και στο άγαλμα όπου κατέβηκα και πάλι οι "ταμπέλες"δεν βοηθούσαν στο να καταλάβω που να βγώ ώστε να βρεθώ η στο μουσείο απέναντι,η στο άγαλμα πιο κάτω στην Vaclavske στην πλατεία,επίσης στο σταθμό Νamesti republ.όπου ήταν και το ξενοδοχείο κι εκεί τα ίδια!
Σ αυτή την πλατεία Δημοκρατίας δεν είδα πουθενά πινακίδες στ αγγλικά ...προς γέφυρα καρόλου,προς Παλιά πόλη κλπ,ούτε πουθενά αλλού,
πινακίδες με βέλη υπήρχαν αλλά όχι στ αγγλικά,τώρα αν εσύ καταλάβαινες τι να σου πω,εγώ όχι
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
To ίδιο δε συμβαίνει και στο μετρό της Αθήνας όμως?
Οι έξοδοι συνήθως αναφέρονται σε παρακείμενους δρόμους, χωρίς να διευκρινίζουν παρακείμενα αξιοθέατα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σε δυσκόλεψε. Είναι απλά θέμα σωστού προσανατολισμού - νομίζω. Έχεις το χάρτη σου, έχει σημειωμένο (ή έχεις εσύ σημειώσει) το αξιοθέατο που θες να επισκεφτείς, βλέπεις το δρόμο που βρίσκεται, ποιός είναι ο δρόμος στον οποίο έχει έξοδο το μετρό και ακολουθείς την έξοδο γι αυτόν. Προφανώς τα ονόματα είναι στην τοπική γλώσσα (όπως φαντάζομαι και ο χάρτης σου) - απλά κάνεις ταυτοποίηση. Ακόμη κι αν κάνεις ένα λάθος και βγείς απέναντι ή δίπλα, ε και τι έγινε?

Εν πάσει περιπτώσει, πολύ φασαρία για το τίποτα, συνέχισε την ιστορία σου και μην ασχολείσαι με τους "περίεργους"! ;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εν πάσει περιπτώσει, πολύ φασαρία για το τίποτα, συνέχισε την ιστορία σου και μην ασχολείσαι με τους "περίεργους"! ;)[/QUOTE]

Δικαιούστε να κάνετε τα όποια σχόλια σας...αλοίμονο,μόνο που όσο και να προσπαθήσεις να με κάνεις"ξανθιά":haha:ε δεν είμαι,
και φυσικά θα συνεχίσω σιγά-σιγά γιατί κολλάει το εργαλείο,(κολλούσε κι από πρίν δηλ.γιαυτό και οι μικρές παράγραφοι)είδες τελικά αυτό νευρίασε μ αυτά που άκουσε:bleh:,εγώ ακόμα όχι.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Keep walking Romantic .......γράψτα όλα δείχτα όλα !!!!

ΥΓ. Οι κυνηγοί της Πράγας που ειναι να κανουν τα πικρόχολα σχόλια τους ???
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον εγω κυνηγος της Πραγας δεν ειμαι χεχεχε...
Οι κυνηγοι εχουν ακομα jet-lag τι γινεται?
1.Οντως δεν υπηρχαν πινακιδες στα Αγγλικα και γενικα δεν τα πολυμιλουσαν ,οποτε προκειμενου να μου γινουν τα νευρα κορδελες δεν πολυρωτουσα οδηγιες για δρομους κλπ..κοιτουσα να αυτοεξυπηρετηθω μονη μου.
2.Οι ανθρωποι εκει -οπως διαπιστωσα και γω ..δεν ειναι και τερατα ευγενειας ..οκ ..τυχανε και καποιοι περιεργοι ..καποιοι καλοι ..οπως γινεται παντου
3.Προτεινω να ανακηρυχθει η Πραγα απο το γκρουπ μας "καπνιστες-ταξιδευτες"ως νο1 smokers-friendly πολη
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τζαμάικα
Κλεοπάτρα με το νούμερο 3 έσκασα στα γέλια.. είνια όντως έτσι.. Κατα τα άλλα δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο χώρες του εξωτερικού αλλά με την Πράγα είμαι ερωτευμένος..!! Είναι φοβερή πόλη.. Έχει ένα ρομαντισμό και αυτά τα κίτρινα φώτα το βράδυ μέσα στα σοκάκια είναι από άλλο πλανήτη..!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom