Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
έκανα κι εγω παρόμοια διαδρομή Μιλάνο, Γένοβα, Σαν Ρεμο, Μονακό, Νίκαια, Κάννες. σου συνιστω ανεπιφύλακτα τη Νίκαια. είναι πανέμορφη
Απο νυχτερινη ζωη τι λεει; Γιατι λεμε να μεινουμε 3 βράδια εκει και να χουμε χρονο να γυρισουμε στα κοντινα μερη (καννες, εζε, μονακο)! 1η διανυκτερευση εχουμε Γενοβα, μετα 3 βραδια Νικαια(με πρωτοχρονια εκει) και τελευταιο βραδυ Μιλανο.

Τη βγαζει, τη βγαζει...
Ασυνηθιστο δρομολογιο παντως τετοια εποχη. Απο Τορινο ο κοσμος παει στα βουνα, οχι παραλια χειμωνιατικα..οι Αλπεις διπλα, κριμα ειναι..
Θελαμε πιο ηπιο κλιμα και να ποφυγουμε τις ορδες τουριστων που διακοπαρουν το καλοκαιρι!
 
Last edited by a moderator:

sisi91

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
σε ευχαριστω για την απαντηση σου chrgkoutz , δεν θα εχουμε αμαξι γι αυτο και εξαιρεσα αρχικα το γυρο της λιμνης. ισως κοιταξουμε να νοικιασουμε για μια μερα αν γινεται βεβαια μετα απο τοσο ωραιες φωτο που ειδαμε
 

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
από νυχτερινή ζωή δεν λέει πολλά.. μην την έχεις στο νου σου όπως την Ελλάδα σε θέμα Nightlife.. είναι όμορφη πολη, γραφική, και το κεντρο της εξισου ωραιο με εξαιρεση τον σταθμο του τρενου που ειναι λιγο βρωμικος.. εχει ανοιχτα μεχρι τα μεσανυχτα σουπερμαρκετ και εστιατορια.. οι τιμες ειναι βατες για Γαλλία μπορω να πω.. εγω ειχα παει τελη Μαϊου και δεν μπορω να πω οτι ενοχληθηκαμε ιδιατερα απο το πλθος των τουριστων.. βρηκαμε και Ελληνες στο σταθμο του τρενου.. οι καννες (παρεπιπτοντως η φωτο που βλεπεις ειναι στο κοκκινο χαλι των καννων) δεν λεει κατι σαν πολη παρα μονο ο παραλιακος δρομος που γινονται τα βραβεια των καννων. πολλες Boutique επωνυμων οικων αλλα προσωπικα δεν την βρισκω ομορφη. το μανακο μαγευτικο.. χρηματα αν εχεις περνας καλα.. ωστοσο υπαρχουν και πιο οικονομικα καταστηματα που μπορεις να φας πιτσα χωρις να υπερβεις to budget σου..
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Με προβληματιζουν οι 3 μερες στη Νικαια. Το πρωι κ το μεσημερι θα γυρναμε με τρενο στα τριγυρω μερη,αλλα 3 βραδια εκει νομιζω θα ναι βαρετα. Λες να το μοιρασουμε 2 βραδια Νικαια και 1 καπου αλλου; Αναμεσα σε Καννες κ Μονακο δηλαδη να προτιμήσω διανυκτερευση Μονακο;
Για πες πληροφοριες και για Γενοβα. Χθες κλεισαμε το ξενοδοχειο μας κοντα στο σταθμο Principe, hotel CIT BRITANNIA 55ευρω με πρωινο!
 

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
το Μονακό είναι όμορφο πολύ συγκριτικα με τις Καννες.. η διαμονή είναι το ζητούμενο... εγω έμεινα 1 βραδυ κ πληρωσα 160 ευρω τη διαμονη στο ξενοδοχειο Miramar που θεωρειται οικονομικη επιλογη για Μονακό.. κ εγω πιστευω πως τρια βραδυα ειναι αρκετα στη Νικαια. Οσον αφορα τις Καννες, περαν απο τον παραλιακο δρομο οπως σου ειπα δεν εχουν κατι να δεις.. καταστηματα επι το πλειστον και εστιατορια. απο θεμα ομορφιας δεν λεει και πολλα, ακομη (παντα προσωπικη αποψη).. τη Νικαια θεωρω πως σε μια μερα μπορεις να τη δεις.. ειναι ομορφη πολη.. ΣΧετικα με τη Γενοβα τα πραγματα απο θεμα τιμων ειναι σαφως καλυτερα συγκριτικα με τη Γαλλια.. στη Γενοβα μπορείς να πας στο acquario di genova (ενυδρειο της γενοβας) που ειναι το μεγαλυτερο στην ευρωπη και η εισοδος ηταν γυρω στα 25ευρω, στον καθεδρικο της γενοβας san lorenzo, σιγουρα πηγαιντε στη palazzo di ferrari που ειναι το παλατι των Δογηδων και η οπερα της γενοβας. Η Γενοβα δεν ειναι η καλυτερη πολη για Nightlife ωστοσο στην Piazza delle erbe υπαρχουν καποια μαγαζακια - μπαρακια να πας.. αλλα μην περιμενεις πολλα πολλα απο θεμα ωραριου.. επισης κοντα στο λιμανι μπορειτε να καθισετε. εκει ειναι πιο ησυχα απο θεμα κοσμου και φασαριας

με τρενο θα ταξιδεψετε λογικα; αν ναι καλο θα ηταν να το κλεισετε απο τωρα για να πετυχετε τις οικονομικες θεσεις.. στη σταση ventimiglia οπου και ειναι τα συνορα ιταλιας - γαλλιας θα αλλαξετε τρενο. θα παρετε της γαλλικης γραμμης τα sncf. με αυτα θα κατευθυνθειτε στο εζε, μονακο, νικαια, καννες, σεν τροπε κτλ
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
66
Likes
25
Καλησπέρα σε όλους.
Η Ράινερ έχει προσφορά για Μιλάνο από Αθήνα με επιστροφή εισιτήριο με 28 ευρώ (πράγμα σχεδόν απίστευτο) και βρήκα ξενοδοχείο με 126 ευρώ για τρεις διανυκτερεύσεις, το οποίο δεν είναι βέβαια στο κέντρο, αλλά είναι δίπλα στο μετρό και χρειάζεται 9 λεπτά μέχρι το Ντουόμο. Οπότε όλα μια χαρά. Εχω όμως το εξής θέμα. η παρέα δεν αντέχει το κρύο. Τον Ιανουάριο έχει πολύ κρύο στο Μιλάνο? Το βλέπω αρκετά βόρεια. Υπάρχει περίπτωση να βρούμε και χιόνια? Θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν? Βρίσκομαι σε μεγάλο δίλλημα, καθώς αν κλείσω τα εισιτήρια και το ξενοδοχείο, ακριβώς επειδή η παρέα μου έχει πρόβλημα υγείας, ίσως λόγω καιρού αναγκαστώ να ακυρώσω εντελώς το ταξίδι. Τι με συμβουλεύετε? Υπάρχουν μεγάλες αλλαγές στη θερμοκρασία? Φημίζεται για το κρύο της αυτή η πόλη?
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
' Εχετε να προτείνεται(καλύτερα από προσωπική σας εμπειρία) κάποιο καλό ξενοδοχείο στο Μιλάνο;
Τιμή γύρω στα 150.Μπορεί να γίνει μέχρι 200 αν είναι κάτι που αξίζει.
καλημερα φιλε fotast ! εχω επισκεφτει πολλες φορες το μιλανο ! ισχυει η ερωτηση σου ; επειδη ειδα σεπτεμβριο! εχεις συγκεκριμενες ημερομηνιες;
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
καλημερα φιλε fotast ! εχω επισκεφτει πολλες φορες το μιλανο ! ισχυει η ερωτηση σου ; επειδη ειδα σεπτεμβριο! εχεις συγκεκριμενες ημερομηνιες;
Όχι δεν ισχύει.Το ταξίδι δεν έγινε τελικά.
Πάντως αν δεν είναι κόπος μπορείς να γράψεις 2-3 ξενοδοχεία.Ποτέ δεν ξέρει κανείς..
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Να ρωτησω κατι για τα τρενα, γιατι δεν μπορω να βρω ακρη...
Απο Γενοβα για Νίκαια η Καννες ξερω οτι ειναι μεσω βεντιμιλια, απλα δεν μπορω να βρω να κλεισω ενα εννιαιο εισιτηριο. Μπορει καποιος να με βοηθησει. Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom