Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εδώ κλείνεις τα εισιτήρια..http://www.vivaticket.it/index.php?id=744&nvpg[tour]=&wms_op=cenacoloVinciano
Δεν έχει ξενάγηση οργανωμένη απ'όσο ξέρω,
Στο λινκ που εδωσες γραφει ξεκαθαρα οτι εχει οργανωμενη ξεναγηση με 3,5 Ε...
ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ?
Οχι. Εχει σημασια?παρε ενα τηλ να τελειωσεις αμεσως.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Τηλεφώνησε και αν δεν απαντούν να επιμένεις. Εγώ τηλεφωνουσα επι τρεις μέρες μέχρι να απαντήσουν.
 

haris_g

Member
Μηνύματα
32
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Καλημερα σε ολους,

Γενικα ειμαι τυπος που πρωτα διαβαζει και μετα ρωταει αλλα με το Μιλανο χαθηκα :)

Θα παω τελη Μαρτιου για επαγγελματικο ταξιδι μεν, με την συντροφο δε, αρα θελω να συνδιασω κατι και για τις ελευθερες ωρες.

Ξενοδοχειο κλεισαμε κοντα στο σεντραλε και απο εκει πιστευω θα κινηθουμε ευκολα για ντουομο.

Εχω καποιες ερωτησεις .
1) καλα καταλαβα οτι 20-25 μαρτιου δεν παιζει ticket για "μυστικο δειπνο""
2) λιμνη κομο αξιζει να παμε; Και εαν θα παμε να το κανουμε για 3-4 ωρες η κατι ολοημερο;
3) ψωνια, αξιζει να επισκεφθουμε καταστηματα τυπου "il salvagente" που ειναι πιο φθηνα ; Να πω οτι ΔΕΝ παμε για ψωνια απλα αν αξιζει να παω για κατι που συμφερει.
4) Στην galleria vittorio emanuele θα βρω Συγκεκριμενα ρουχα υψηλης ραπτικης η διαφορα αλλα καταστηματα που συνδιαζονται για μικροαγορες;
5) καποιο που μενει μονιμα μιλανο εχουμε στην παρεα;

Ευχαριστω για τον χρονο σας και τον φιλο Νικολα που μου απαντηση σε πμ καποια θεματα.
 
Last edited:

k_p

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
Καλημερα,
πηγα Μιλανο το περασμενο καλοκαιρι ηταν απρόσμενα καλύτερο απο οτι το περιμενα.
1)Δυστυχώς και εμεις δεν προνοησαμε και δεν βρηκαμε εισιτηρια καθως επισκεπτεται γκρουπ συγκεκριμρνου αριθμου ατομων ανα φορα.
2)Δεν ξερω εαν ειμαι αντικειμενικη αλλα εγω το λατρεψα αυτο το μερος λιγοτερο απο μια ωρα απο το Μιλανο ενας μικρος παραδεισος πραγματικα,αξιζει να πατε φυσικα και να πατε και στα χωρια της λιμνης εαν εχετε τον χρονο οχι μονο στο Κομο.Τωρα εαν το κανετε μονοημερη η οχι δικη σας επιλογη η επιλογες σε διαμονη ειναι ακριβοτερες γενικα απο οτι στον Μιλανο αρα αναλογα τι δυνανοτητα εχετε.
3)Δεν ειμαι σιγουρη εαν ειναι το εμπορικο που μου εχουν μιλησει για αυτο αλλα εαν ειναι νομιζω οτι ειναι για το αντιστοιχο του mcarthur glen της Αθηνας.Αρα εαν θελετε να ψωνισετε ακριβες μαρκες σε καλες τιμες ναι μαλλον αξιζει.
4)Ναι εχει τα καταστηματα ολων των μεγαλων οικων μοδας,μκρα μαγαζακια δεν θυμαμαι ισως ειχε καποια μικρα με αναμνηστικά και ενα ομορφο βιβλιοπωλείο θυμαμαι.
Γενικα το Μιλανο σιγουρα δεν εχει να σου προσφερει την ομορφια της Ρωμης αλλα ουτε και την ιστορια αλλα δεν παυει να ειναι μια πολη πολυ καλη επιλογη για city break αλλα και για να του αφιερωσεις παραπανω ημερες εαν θελεις να γνωρισεις τις γωνιες του.Επισης χωρις να θυμαμαι ονοματα ειχε πολυ ωραια μαγαζια για aperitivo αλλα προσεφεραν μπουφε και πληρωνες μονο το ποτο σου αλλα ειχαν καποια γενικη τιμη και επινες και ετρωγες οτι ηθελες,ενα πολυ ωραιο ηταν καπου πιο πανω απο το Navigli οπου ειχε μεγαλη ποικιλια απο κρασια μεγαλο μπουφε και με 15ε επαιρνες ενα βραχιολακι και επελεγες οτι ηθελες.Αυτα απο εμενα,να περασετε ομορφα και να μας πεις τις εντυπωσεις σου.
 

haris_g

Member
Μηνύματα
32
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου,
Λιμνη κομο σιγουρα δεν θα μεινουμε βραδυ, αρα αν παμε πρωι πρωι και να φυγουνε μετα το μεσημερι οπως υπλογιζαμε θα ειναι λιγο;
 

k_p

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου,
Λιμνη κομο σιγουρα δεν θα μεινουμε βραδυ, αρα αν παμε πρωι πρωι και να φυγουνε μετα το μεσημερι οπως υπλογιζαμε θα ειναι λιγο;
Οχι εντάξει δεν είναι λίγο αλλα εγω προσωπικά μετάνιωσα που δεν εμεινα έστω ενα βράδυ σε καποιο απο τα χωριά της λίμνης.Ίσως εχει να κάνει και με το γούστο του καθενός εγω τρελαίνομαι για πρασινο και ομορφα φυσικά τοπία για παράδειγμα.Βέβαια ταξιδεύεις για δουλειά οπως λες αρα λογικα πρέπει να είσαι Μιλάνο είτε μείνετε είτε οχι σίγουρα να το εντάξετε στο πρόγραμμα σας.Επίσης ξέχασα να το αναφέρω πριν αλλά μετα απο κάποιες φωτογραφίες που είδα νομίζω εαν έχετε χρόνο αξίζει μια βόλτα και στο Μπεργκαμο η παλιά πόλη είναι ιδιαίτερα όμορφη.
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημερα σε ολους,

Γενικα ειμαι τυπος που πρωτα διαβαζει και μετα ρωταει αλλα με το Μιλανο χαθηκα :)

Θα παω τελη Μαρτιου για επαγγελματικο ταξιδι μεν, με την συντροφο δε, αρα θελω να συνδιασω κατι και για τις ελευθερες ωρες.

Ξενοδοχειο κλεισαμε κοντα στο σεντραλε και απο εκει πιστευω θα κινηθουμε ευκολα για ντουομο.

Εχω καποιες ερωτησεις .
1) καλα καταλαβα οτι 20-25 μαρτιου δεν παιζει ticket για "μυστικο δειπνο""
2) λιμνη κομο αξιζει να παμε; Και εαν θα παμε να το κανουμε για 3-4 ωρες η κατι ολοημερο;
3) ψωνια, αξιζει να επισκεφθουμε καταστηματα τυπου "il salvagente" που ειναι πιο φθηνα ; Να πω οτι ΔΕΝ παμε για ψωνια απλα αν αξιζει να παω για κατι που συμφερει.
4) Στην galleria vittorio emanuele θα βρω Συγκεκριμενα ρουχα υψηλης ραπτικης η διαφορα αλλα καταστηματα που συνδιαζονται για μικροαγορες;
5) καποιο που μενει μονιμα μιλανο εχουμε στην παρεα;

Ευχαριστω για τον χρονο σας και τον φιλο Νικολα που μου απαντηση σε πμ καποια θεματα.
καλησπέρα,εγω θα μαι στο μιλανο απο 19 μαρτιου ως 22,για την λιμνη κομο αρχικα εγω εκλεισα εισιτηρια με τρενο,με 14 ευρω πανε ελα,ειναι πολυ ομορφα λενε,εγω εκλεισα σε hostel,ostrello bello,απιστευτο χοστελ,με ημιδιατροφη,128 ευρω τρια βραδυα!!Απο φουρνους ολοι λεν καλα λογια για το λουινι,που ναι πισω απο την εκκλησια του duomo!
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Καλημερα σε ολους,

Γενικα ειμαι τυπος που πρωτα διαβαζει και μετα ρωταει αλλα με το Μιλανο χαθηκα :)

Θα παω τελη Μαρτιου για επαγγελματικο ταξιδι μεν, με την συντροφο δε, αρα θελω να συνδιασω κατι και για τις ελευθερες ωρες.

Ξενοδοχειο κλεισαμε κοντα στο σεντραλε και απο εκει πιστευω θα κινηθουμε ευκολα για ντουομο.

Εχω καποιες ερωτησεις .
1) καλα καταλαβα οτι 20-25 μαρτιου δεν παιζει ticket για "μυστικο δειπνο""
2) λιμνη κομο αξιζει να παμε; Και εαν θα παμε να το κανουμε για 3-4 ωρες η κατι ολοημερο;
3) ψωνια, αξιζει να επισκεφθουμε καταστηματα τυπου "il salvagente" που ειναι πιο φθηνα ; Να πω οτι ΔΕΝ παμε για ψωνια απλα αν αξιζει να παω για κατι που συμφερει.
4) Στην galleria vittorio emanuele θα βρω Συγκεκριμενα ρουχα υψηλης ραπτικης η διαφορα αλλα καταστηματα που συνδιαζονται για μικροαγορες;
5) καποιο που μενει μονιμα μιλανο εχουμε στην παρεα;

Ευχαριστω για τον χρονο σας και τον φιλο Νικολα που μου απαντηση σε πμ καποια θεματα.
1) Ψάξε μέχρι τελευταία στιγμή στο site με τα εισιτήρια για "μυστικο δειπνο" , http://www.vivaticket.it/index.php?id=744&nvpg[tour]=&wms_op=cenacoloVinciano , γιατί συχνά υπάρχουν ακυρώσεις .
2) Ολοήμερο στην Λίμνη Κόμο : Ξεκινάς από Μιλάνο , νωρίς το πρωί ( στις 8:20 από Centrale ) με το τρένο ( 1 ώρα) για Varenna , κάνεις βόλτα , παίρνεις το πρωινό σου στο Caffe Varenna ακριβώς μπροστά στη λίμνη . Στη συνέχεια περνάς με το ferry στο Bellagio (π.χ. με το φερυ των 11:45) σε 15 min, το εξερευνάς και με το λεωφορείο C30 (π.χ. των 15:02) σε λίγο παραπάνω από μία ώρα είσαι στο Como. Αφού δεις και το Como επιστρέφεις με το τρένο ( κάθε μισή ώρα) , στο Μιλάνο σε μία ώρα (στον σταθμό όμως Cadorna) . Είναι κουραστικό μεν αλλά παίρνεις μια αρκετά καλή γεύση από την Λίμνη Κόμο.
3) Ψώνια : Corso Buenos Aires ( normal μάρκες και τιμές)
 

haris_g

Member
Μηνύματα
32
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Aaaa εδω τα εχανα για το κομο... Εβαζα διαδρομη μιλανο-κομο και με εβγαζε στο κομο σε 30 λεπτα . Ενω αντιλαμβανοναι οτι bellagio & varenna ειναι το ζουμι αν ειναι για λιγες ωρες σωστα;

Επισης ισχιει οτι τα καταστηματα ειναι κλειστα Δευτερα; Γιατι Δευτερα θα αφηνα λιγο για βολτα και ψωνια. Αν ειναι ετσι να τα αλλαξω και να παμε λιμνη Δευτερα .
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Η πολη του Κομο εχει 2 σιδηρ .σταθμους,αυτος του Σαν Λορεντζο .νομιζω,που ειναι κανα 10λεπτο απο το κεντρο και ο αλλος μεσα στην πολη.Τα τρενα για Σ.Λορεντζο φευγουν απο τον κεντρικο του Μιλανο και κανουν περιπου 35 λεπτα.Τα τρενα στο αλλο δρομολογιο πανω κατω το διπλασιο χρονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom