Μαλαισία Malaysia here we come!!!!!

princessable

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
malaysia
Ταξίδι-Όνειρο
cuba
καλησπερα!!!!
Θα θελαμε τη βοηθεια σας.Ταξιδευουμε στην Μαλαισια αρχες Νοεμβρη για δυο εβδομαδες εκ των οποιων τη μια κατα πασα πιθανοτητα θα μεινουμε Κουαλα Λουμπουρ κ την αλλη Λανγκαουι.Ποσα λεφτα περιπου κ τι ρουχισμο θα χρειαστουμε,ποια μερη αξιζουν περισσοτερο κ ειναι ασφαλης σαν χωρα για δυο κοπελες μονεq η Μαλαισια?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
--Δεν νομίζω να υπαρχει θεμα ασφάλειας για τα δυο τουριστικα μερη που θα επισκεφτειτε.
Αν δεν προκαλεσετε με ασχημους και αναρμοστους τροπους- και προσαρμοστειτε γρηγορα στην κουλτουρα του τοπου, δεν θα εχετε προβλημα παρ οτι δυο κοριτσια.
σιγουρα πρεπει να εχομε τα ματια ανοιχτα οπουδήποτε και αν βρισκομαστε.
--απο ρουχα τωρα παρτε λιγα και ελαφρια γιατι σ αυτες τις χωρες θα βρειτε πολλα και παμφθηνα ωστε να συμπληρώσετε αν κατι σας λειπει.
οσο για το τι θα δειτε διαβαστε εδω μερικα βασικα --ε μην πατε και αδιάβαστες..
Things to see in Kuala Lumpur
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλώς όρισες και καλό σας ταξίδι.νομίζω οτι η renata σας τα είπε όλα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα θελαμε τη βοηθεια σας.Ταξιδευουμε στην Μαλαισια αρχες Νοεμβρη για δυο εβδομαδες εκ των οποιων τη μια κατα πασα πιθανοτητα θα μεινουμε Κουαλα Λουμπουρ κ την αλλη Λανγκαουι.
Μια ολοκληρη εβδομαδα στην Κουαλα Λουμπουρ τι θα κανετε?? Δεν ειναι και η σουπερ ενδιαφερουσα πρωτευουσα...Για το δε Λανγκάουι δεν εχω λογια! Δεν ειναι μονο οι χαλια παραλιες του , ειναι και οτι δεν εχει κατι αλλο ιδιαιτερο..2-3 μερες και πολυ του ειναι. Το Πεναγκ ακουγεται πιο ενδιαφερον ή Μελακα τουλαχιστον.

Αν νομιζετε οτι θα κολυμπησετε στο Λανγκάουι , διαβαστε εδω: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5%F2-%F4%E7%F2-%F3%F5%EC%F6%EF%F1%DC%F2.html
Kι εγω Νοεμβρη ειχα παει για 2 εβδομαδες , ευτυχως δεν ειχα κλεισει τιποτα απο εδω και την κοπανησα εγκαιρως!

Αν το εχετε ψαξει το θεμα και εχετε καταληξει στα συγκεκριμενα μερη για δικους σας λογους , οκ παω πασο. Αν οχι , ψαξτε λιγο περισσοτερο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Κι εγώ συντάσσομαι με τη φίλη go2dbeach , μια εβδομάδα στη Κουάλα Λουμπούρ είναι πάρα πάρα πολύ, 2-3 μέρες είναι αρκετές θα έλεγα. Για το Λανγκάουι δεν έχω πάει αλλά εμπιστεύομαι τυφλά και πάλι τη go2dbeach που κι αν εχει δει τροπικά νησιά και παραλίες...μακριά λοιπόν. Θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει, υπάρχει θέμα επιλογής προορισμών και αυτό που έχετε επιλέξει είναι μάλλον κακός συνδυασμός. Υπάρχουν τόσα και τόσα να δεις σε 2 εβδομάδες στη Ν.Α. Ασία και με βάση τη Κουάλα Λουμπούρ απ'όπου πετάει πάμφθηνα η AirAsia.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Και εγω να συμφωνησω με τα παραπανω. Η μαλαισια αν και ειναι μουσουλμανικη χωρα δεν ειναι και απο τις πιο φανατικες, οποτε δεν θα εχετε προβλημα. Τωρα για Λανγκαουι, ενταξει δεν εχει τις γαλαζοπρασινες πνειρικες παραλιες, αλλα δεν ειναι και για περταμα. Αμμο εχει και μια χαρα μπανακι θα κανετε. Ολα βεβαια θα σας τα αποζημιωσει το πολυ πρασινο, η φυση, τα αξιοθεατα και η ομορφια του νησιου. Αν μπορειτε, να νοικιασετε μηχανακι για να δειτε πολλα αξιοθεατα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξέρω τι είδους ταξιδιώτισσες είστε, τι εμπειρίες, επιθυμίες και μπάτζετ έχετε, αλλά ένα πρόγραμμα που θα περιέχει τις αρχικές σας επιλογές αλλά θα ήταν πιο ισορροπημένο και θα σας έδινε και δυνατότητες για ημερήσιες εκδρομές και καλύτερη γνωριμία με τη χώρα, θα ήταν: 4 νύχτες στην Kuala Lumpur, 3 στο Penang, 3 στο Langkawi και 4 στο Kuching - με μία μέρα μπαλαντέρ να κολλήσετε στον προορισμό για τον οποίο θα "χάσετε" μέρα στις μετακινήσεις. Δεν βάζω και τα Perhentian γιατί θα σας φάνε οι δρόμοι αν κάνετε και όλα τ' άλλα. Όπως και νά'χει, το Kuching μην το χάσετε, είναι κρίμα...
 

natalia77

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
ΜΑΛΑΙΣΙΑ

καλησπερα!!!!
Θα θελαμε τη βοηθεια σας.Ταξιδευουμε στην Μαλαισια αρχες Νοεμβρη για δυο εβδομαδες εκ των οποιων τη μια κατα πασα πιθανοτητα θα μεινουμε Κουαλα Λουμπουρ κ την αλλη Λανγκαουι.Ποσα λεφτα περιπου κ τι ρουχισμο θα χρειαστουμε,ποια μερη αξιζουν περισσοτερο κ ειναι ασφαλης σαν χωρα για δυο κοπελες μονεq η Μαλαισια?
ημουν στα συγκεκριμενα μερη πριν 2 χρονια...δεν θα συνιστουσα 1 εβδομαδα στο Λανγκαουι. Αντ αυτου θα σας προτεινα ΄3 μερες Λανγκάουι και με τζετ φερρι απο Λανγκαουι περνάς σε 1 ώρα Koh Lipe ένα φανταστικό νησάκι στην Ταυλάνδη που οι παραλίες του είναι η μέρα με τη νύχτα με το Λανγκάουι. Και βέβαια έχει όλα τα καλά της Ταυλάνδης...πιο έντονη νυχτερινή ζωη, γαλαζοπράσινες παραλίες άνθρωποι συνέχεια με το χαμόγελο και αρκετά πιο φτηνά από Λανγκάουι... και μη φανταστειτε...ενα μικρο νησακι ειναι μόλισ 2 χιλιόμετρα περιμετρος και με ενα δρομακι και μοναδικο... θα το καταευχαριστηθείτε, θυμηθείτε με!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
θα πάει και η κόρη μου με τον άντρα της τα χριστουγεννα για 2 εβδομαδες...δεν ξερω ακριβως τι προγραμμα θα ακολουθήσουν,αλλα σκέφτονται να νοικιασουν και αυτοκινητο για κάποιες μετακινήσεις τους....τι λέτε? πως είναι οι δρόμοι?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
θα πάει και η κόρη μου με τον άντρα της τα χριστουγεννα για 2 εβδομαδες...δεν ξερω ακριβως τι προγραμμα θα ακολουθήσουν,αλλα σκέφτονται να νοικιασουν και αυτοκινητο για κάποιες μετακινήσεις τους....τι λέτε? πως είναι οι δρόμοι?
Οι δρόμοι, γενικά, από ποιότητα κατασκευής, είναι καλοί. Αν δεν έχουν πρόβλημα με την "ανάποδη" οδήγηση... Διαφορετικά, μπορούν να ενοικιάσουν με οδηγό, με κόστος περίπου 50-60 ευρώ την ημέρα. Συνήθως αυτοί δουλεύουν σε οκτάωρη βάση (οδήγησης) και δεκάωρη έως δωδεκάωρη μάξιμουμ συνολικά (π.χ. 8 π.μ. -8 μ.μ.).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
όταν λές ανάποδη τι εννοείς αγαπητέ μου Λάζαρε? κατι σκέφτομαι..αλλά για εξήγησ'ε μου σε παρακαλώ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.329
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom