Ισπανία Mallorca, η παρεξηγημένη.

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Παραφράζοντας την αγαπημένη μου τηλεοπτική σειρά...

The following takes place between 29/07/09 and 04/08/09. LOL

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι η κοπέλα μου κι εγώ αναζητούσαμε έναν κοντινό προορισμό για χαλάρωση στην παραλία, ηρεμία και λίγα αξιοθέατα. Τυχαία ασχοληθήκαμε με τη Μαγιόρκα και οφείλω να ομολογήσω ότι κάναμε εξαιρετική επιλογή. Αν και το νησί δεν έχει μεγάλες μορφολογικές διαφορές από τα ελληνικά νησιά ώστε να το κάνει τόσο ξεχωριστό, παρόλα αυτά η αίσθηση της ηρεμίας και χαλάρωσης που σου προσφέρει σε συνδυασμό με ορισμένες εξαιρετικές παραλίες, σε αποζημιώνει για όλα.

Το ταξίδι έγινε τέλη Ιουλίου/αρχές Αυγούστου 2009.

Ημέρα 1η
Ξεκινήσαμε από το αεροδρόμιο των Βρυξελλών για αυτό της Πάλμα, μέσω Μαδρίτης. Η Iberia για άλλη μια φορά ήταν ικανοποιητική σε όλα. Κόστος για 2 άτομα 554 ευρώ μετ’ επιστροφής. Αν και είχα επισκεφτεί τη Μαδρίτη ξανά, η επιθυμία μου να ξεναγήσω την κοπέλα μου στην πανέμορφη αυτή πόλη δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκε (ακόμα μου λέει ότι της χρωστάω κάτι…).Το χρονικό διάστημα ανάμεσα στις πτήσεις ήταν μικρό, οπότε περιοριστήκαμε σε βόλτα εντός του terminal.

Φτάσαμε στην Πάλμα στις 16:00 και η ζέστη που μας περίμενε ήταν αισθητά πιο έντονη από τον υγρό καιρό του Βελγίου. Παρέλαβα το αυτοκίνητο από την εταιρεία που είχαμε κάνει κράτηση μέσω ίντερνετ (τιμή περίπου 45 ευρώ/ημέρα με Europacar) και ξεκίνησε η αναζήτηση του ξενοδοχείου ( http://www.booking.com/hotel/es/marinaportals.html?aid=304142). Τελικά αυτή η αναζήτηση εξελίχθηκε σε κανονικό σίριαλ, καθώς δε μπορούσαμε να το βρούμε με τίποτα!!! Έπαιρνα τηλέφωνο τη reception και μου έλεγαν χαρακτηριστικά σημεία της περιοχής αλλά εγώ τίποτα! Αποδείχτηκε ότι αν δε ξέρει κανείς πώς να πάει, θα δυσκολευτεί, καθώς υπάρχουν τόσα πολλά ξενοδοχειακά συγκροτήματα στο PortalsNous (όσο και στο υπόλοιπο νησί, όπως θα διαπιστώναμε αργότερα), που είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις που αρχίζει το ένα και τελειώνει το άλλο.

Αφού τακτοποιήσαμε τις αποσκευές και χαζέψαμε λίγο το ξενοδοχείο (4 αστέρων με ικανοποιητικές παροχές και σε πολύ ωραία παραλιακή περιοχή, με εντυπωσιακά σκάφη!!!), ξεκινήσαμε για την πρώτη αναγνωριστική βόλτα στην Πάλμα. Να σημειώσω ότι ΠΑΝΤΑ, όπου κι αν πάω, την πρώτη μέρα κάνω αυτή την αναγνωριστική βόλτα. Πιστεύω ότι βοηθάει πολύ στον προσανατολισμό και την ομαλή συνέχεια του ταξιδιού. Μετά λοιπόν από μια πρώτη επαφή με την πρωτεύουσα του νησιού, επιστροφή στο ξενοδοχείο.

1ο συμπέρασμα: η Πάλμα είναι μια ζωντανή πόλη αλλά μόνο τόσο όσο χρειάζεται, με την επιλογή της διασκέδασης ή της ηρεμίας στη διακριτική ευχέρεια του ταξιδιώτη. Ιδανική για διακοπές δηλαδή!

Ντυθήκαμε, ετοιμαστήκαμε και πήγαμε για μια νυχτερινή βόλτα στο PortalsNous, που είχα μάθει ήδη ότι είναι ιδιαίτερα δημοφιλές , κυρίως σε ιδιοκτήτες σκαφών αναψυχής αλλά και τη βασιλική οικογένεια. Πράγματι, στη μαρίνα υπήρχαν δεκάδες πολυτελή γιοτ διαφόρων διαστάσεων αλλά ένα από αυτά έκλεβε την παράσταση…Με μήκος πάνω από 60 μέτρα (με πρόχειρους υπολογισμούς) πραγματικά δεν προλάβαινα να το χαζεύω!!! Να φανταστείτε ότι ήταν τόσο μεγάλο που λόγω μεγέθους ήταν σχεδόν έξω από τη μαρίνα, καθώς δε χωρούσε πουθενά!

Συνεχίσαμε τη βραδιά με ένα ποτάκι σε κάποιο από τα παραλιακά bar, τα οποία ήταν ιδιαίτερα προσεγμένα και δεν έδειχναν καθόλου “τουριστικά”. Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική…όπως ακριβώς θέλεις να περάσεις χαλαρωτικές διακοπές, μακριά από την καθημερινή εργασία…Απαλή μουσική, φανταστικά κοκτέιλ σε λογικές τιμές και η πρώτη μέρα είχε ολοκληρωθεί…

Ημέρα 2η
Πρωινό ξύπνημα και κατεβαίνουμε στον πρώτο όροφο του ξενοδοχείου για πρωινό (το οποίο είχε πολλές επιλογές για τον καθένα, με αποκορύφωμα τα τοπικά γλυκίσματα, που άλλαζαν κάθε μέρα). Ανεβαίνουμε στο δωμάτιο, βάζουμε τα μαγιό μας και φύγαμε για παραλία!! Σήμερα το πρόγραμμα περιελάμβανε ξαπλώστρα και βουτιές στη θάλασσα καθώς η θερμοκρασία ήταν ιδιαίτερη υψηλή. Πρώτη επιλογή η Playa de Palma που όπως αποδείχτηκε είναι από τις πιο δημοφιλείς. Πολλά τουριστικά μαγαζιά, όμορφη παραλία αλλά ίσως το σημείο με τους περισσότερους νεαρούς Γερμανούς στο νησί. Υπάρχει μέχρι και κλαμπ αποκλειστικά με γερμανική μουσική, μπύρες και wurst (φυσικά όλοι στη 13:00 ήταν “πίτα” από τις μπύρες…). Παρόλα αυτά το μπάνιο ήταν απολαυστικό. Φάγαμε πρόχειρα κοντά στην παραλία και μετά από περπάτημα στον παραλιακό δρόμο και επιλογή των σουβενίρ, επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο. Το απόγευμα βουτήξαμε στην πισίνα η οποία ήταν το μόνο αρνητικό του ξενοδοχείου καθώς έδειχνε παραμελημένη και βρώμικη. Μη φανταστείτε βέβαια ότι τη χρησιμοποιήσαμε πολλές φορές, μιας και οι παραλίες ήταν πολύ κοντά και σίγουρα καλύτερη επιλογή.

Ημέρα 3η
Μετά το πρωινό, ξεκινήσαμε για την παραλία Καμπ ντε Μάρ η οποία βρίσκεται στο δρόμο μας για το Sa Granza. Η παραλία είναι εξαιρετική, πολύ καθαρή και με υπέροχα μαγαζιά γύρω γύρω για περπάτημα και βόλτα.

Αφού φάγαμε, και μετά από περίπου 40 λεπτά οδήγησης σε ένα συνδυασμό εθνικής οδού και αγωνιστικής διαδρομής στο βουνό (οι δρόμοι στα ορεινά του νησιού είναι απόλαυση αλλά και κίνδυνος ταυτόχρονα) φτάσαμε στο La Granja. Απλά μαγικό…
http://www.lagranja.net/en

Ένα ολόκληρο κτήμα υπέροχα διατηρημένο με μοναδικό στόχο να σε ταξιδέψει στο παρελθόν της Ισπανίας. Και το καταφέρνει με επιτυχία…

Υπέροχοι κήποι, εντυπωσιακή επίπλωση, πλούσια βλάστηση και τέλος η Στοά με την υπέροχη θέα στο σιντριβάνι που ολοκληρώνει το παραδεισένιο τοπίο. Ειλικρινά δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς την αίσθηση που σου μεταφέρει αυτό το μέρος. Προσωπικά ίσως αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους λόγους για να επισκεφθείτε το νησί… Μια πραγματική όαση, σαν αν μεταφέρθηκες κάπου αλλού, με το που μπήκες στο χώρο. Υπάρχει βέβαια και η αίθουσα βασανιστηρίων που ίσως να τρομάξει με τη βιαιότητα που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα, αλλά σίγουρα προσθέτει στη συνολική εμπειρία.

Μετά από άπειρες φωτογραφίες, κλείσιμο με την παράσταση(χορός και τραγούδι) από το προσωπικό της έπαυλης ντυμένο με τις παραδοσιακές στολές. Αφού μας προσέφεραν να δοκιμάσουμε τοπικές λιχουδιές, αγοράσαμε κάποια από τα προϊόντα που παράγονται στο κτήμα(από μαρμελάδα μέχρι ότι μπορείτε να φανταστείτε) και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο κουρασμένοι αλλά χορτασμένοι από εικόνες!

Το απόγευμα κατηφορίσαμε στην παραλία του Portals Nous για φαγητό. Αφού καθίσαμε λοιπόν κι ενώ η κοπέλα μου αποφάσισε να παραγγείλει, είδα στο διπλανό τραπέζι μια λαχταριστή πίτσα με την τραγανή, ιταλική ζύμη που μου αρέσει πολύ.

Η πίτσα που επέλεξα έμοιαζε ασφαλής επιλογή (Americanlovers) το όνομά μου θύμιζε την αντίστοιχη της PizzaHut. Παρότι γνωρίζω αρκετά καλά αγγλικά, υπήρχε κάτι στην περιγραφή των υλικών που δεν ήξερα τι σημαίνει, ενώ όλα τα υπόλοιπα υλικά ήταν ίδια με τη γνωστή σε εμένα πίτσα Americaine. ,

Συμβουλή: ΜΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ!!!

Μόλις ήρθε η πίτσα ήταν κυριολεκτικά ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ με χόρτα…μου πήρε 10 λεπτά να την “καθαρίσω”. Το διασκεδάσαμε πραγματικά, καθώς πάντα υπερηφανευόμουν ότι δεν είχα πρόβλημα σε ότι αφορά το φαγητό σε άλλες χώρες αλλά την πάτησα…Ιδού οι φωτογραφίες.

Το βραδάκι ξεκούραση γιατί αύριο θα νιώσουμε παιδιά! Όχι ότι μας πήραν τα χρόνια, αλλά λέμε τώρα!!!

Ημέρα 4η
Σήμερα αποφασίσαμε να επισκεφθούμε ένα από τα πάρκα διασκέδασης του νησιού. Συγκεκριμένα υπάρχουν διάφορα θεματικά πάρκα π.χ. ……………. Επιλέξαμε το Western Park Crazy Wet West και η ποικιλία νεροτσουλήθρων ήταν πολύ μεγάλη. Για όσους νιώθουν παιδιά και αγαπούν το νερό ή για όσους έχουν παιδιά, ίσως είναι η πιο διασκεδαστική επιλογή. Εναλλακτικά το πάρκο Marinland όπου έχεις την ευκαιρία να κολυμπήσεις με σαλάχια. Αν και δεν το επιλέξαμε, τα σχόλια για αυτό από άλλους ταξιδιώτες ήταν πολύ θετικά!

Μετά τις πισίνες, σύντομη ξενάγηση στην Palma. Φάγαμε την παραδοσιακή paella με θαλασσινά. Βέβαια, συνοδεύτηκε από επιλογή τάπας (chorizos που τα λατρεύω και διάφορα άλλα που διαλέξαμε τυχαία), αλλά παρασύρθηκα με τη σαγκριά και κατέληξα να παλεύω με 1 λίτρο μόνος μου!!! Βλέπετε η κοπέλα μου δεν ήπιε σχεδόν καθόλου και δεν ακούμπησε καν την paella οπότε το έργο μου ήταν δύσκολο. Πρέπει βέβαια να τη δικαιολογήσω, καθώς πονούσε το στομάχι της και η paella δεν ήταν η καλύτερη επιλογή για την περίσταση.

Μετά το φαγητό περπατήσαμε στα στενά της πόλης, που είναι μια σύγχρονη πόλη με όλα τα γνωστά μαγαζιά και κόσμο παντού (όχι μόνο τουρίστες). Το απόγευμα ήπιαμε έναν απολαυστικό καφέ στο κέντρο και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο για λίγη ξεκούραση. Το βραδάκι ένα ποτό ακόμα στα κοντινά παραλιακά μαγαζιά και την επόμενη μέρα έρχεται το coves del drac.

Ημέρα 5η
Μετά το πρωινό, αναχώρηση για coves del drac, το οποίο είναι ένα σύμπλεγμα σπηλαίων, με ένα μαγευτικό φωτισμό που υπερτονίζει τους βραχώδεις σχηματισμούς και τις λίμνες. Η απόσταση ήταν περίπου 1 ώρα από το ξενοδοχείο αλλά ο δρόμος ήταν καλός. Πέρα από τις κλασικές σε κάθε σπήλαιο “φανταστικές” μορφές (όλοι έχουμε δει ένα “Βούδα”, ένα “ελάφι” κτλ.) οι οποίες εδώ έχουν ιδιαίτερες ονομασίες π.χ. θάλαμος ιεράς εξέτασης, το τέλος της ξενάγησης είναι το καλύτερο κομμάτι. Αφού καθίσεις στο αμφιθέατρο που βρίσκεται δίπλα σε μια από τις λίμνες, σε ταξιδεύει μια φαντασμαγορική παράσταση με υπέροχο φωτισμό και ζωντανή μουσική. Οι μουσικοί κάθονται πάνω στις βάρκες που κάνουν τη βόλτα τους στην υπόγεια λίμνη Μαρτέλ και μόλις ολοκλήρωσαν την παράστασή τους, είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε βαρκάδα μέσα στο σπήλαιο! Εκ των υστέρων έμαθα ότι ο εκπληκτικός φωτισμός είναι έργο του μηχανικού Κάρλος Μπουίγκας, ο οποίος θεωρείται ειδικός σε τέτοια project.

Το βράδυ πήγαμε βόλτα στην cala major όπου είχε το πιο εντυπωσιακό κοκτέιλ που είχαμε δει. Συγκεκριμένα , όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες, το κοκτέιλ σερβίρεται μέσα στον ανανά! Η κοπέλα μου ξετρελάθηκε μόλις το είδε, δυστυχώς όμως ο συμπαθέστατος κατά τα άλλα σερβιτόρος, μας ενημέρωσε ότι δεν είχαν άλλους ανανάδες λόγω του προχωρημένου της ώρας. Έτσι παραγγείλαμε κάτι άλλο και μείναμε με την όρεξη, να χαζεύουμε ένα τραπέζι παραπέρα που είχε τον τελευταίο “ανανά”…

Ξαφνικά μετά από λίγα λεπτά, εμφανίζεται ο ίδιος σερβιτόρος με έναν τεράστιο ανανά και αυτά τα σπινθηριστά κεριά πάνω του και μου χαμογελάει με νόημα! Ο σερβιτόρος τελικά είχε ολόκληρο σχέδιο. Μετά τον τρομερό ανανά και το καλοφτιαγμένο , επιστρέψαμε για ξεκούραση.

Ημέρα 6η
Σήμερα ήταν η ημέρα του καθεδρικού της Πάλμα, Σα Σε. Ο Σα Σε είναι ένας εκπληκτικός και μεγαλόπρεπος ναός. Δίκαια αποτελεί σήμα κατατεθέν του νησιού. Στο εσωτερικό ξεχωρίζουν οι παρεμβάσεις του Γκάουντι, που δίνουν τελείως διαφορετική αίσθηση στον επισκέπτη. Περπατώντας μέσα στο ναό, αντιλαμβάνεσαι αυτήν την αλλαγή από το γοτθικό στυλ στο μοντέρνο προφίλ του Γκάουντι. Μοναδικοί επίσης είναι οι ρόδακες (τεράστια κυκλικά βιτρό) και τα υπέροχα χρώματά τους. Στον Σα Σε βρίσκονται τα μεγαλύτερα κυκλικά βιτρό που μπορείτε να συναντήσετε στον κόσμο. Τέλος υπάρχουν συλλογές από παλαιότερα τέμπλα, εκκλησιαστικά έπιπλα κλπ. στο μουσείο του ναού, που αξίζει να επισκεφθείτε.

Στο εξωτερικό του ναού, αμέσως αισθάνεσαι δέος και θαυμασμό μπροστά στο μέγεθος της κατασκευής. Ίσως η πιο χαρακτηριστική αναμνηστική φωτογραφία από το ταξίδι μας. Στον περίγυρο της εκκλησίας, πολλοί ζωγράφοι και σκιτσογράφοι κάνουν τα πορτραίτα των επισκεπτών. Μετά από λίγη υπομονή η κοπέλα μου απέκτησε μια προσωπογραφία που ήταν αληθινό έργο τέχνης. Αφού φάγαμε ένα παγωτάκι από ένα κοντινό μαγαζί, περπατήσαμε στην πόλη και χαζεύαμε τα όμορφα κτίρια και τους κήπους κοντά στο ναό. Μόλις νύχτωσε σειρά είχε το υπέροχο Abaco bar. Το συγκεκριμένο μέρος είναι τόσο μοναδικό που σύμφωνα με τις πινακίδες απαγορεύονται οι φωτογραφίες στο εσωτερικό του, παρότι είναι απλά ένα καφέ/μπαρ. Από την είσοδο καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι σε κάτι διαφορετικό…περνάς τη γιγαντιαία ξύλινη πόρτα (φανταστείτε την πύλη ενός κάστρου) και μπαίνεις σε έναν άλλο κόσμο…δε θα ήταν υπερβολή ο χαρακτηρισμός παράδεισος! Υπήρχαν εξωτική φρούτα τοποθετημένα το ένα πάνω στο άλλο στο κέντρο, απέναντι από το κύριο μπαρ, που έμοιαζαν με λάφυρα πειρατών. Οι τοίχοι ήταν διακοσμημένοι με εκπληκτικές χρυσοποίκιλτες παραστάσεις. Υπήρχαν σιντριβάνια μέσα στο αίθριο, τροπικά πουλιά σε μεγάλα κλουβιά, φοινικόδεντρα και άλλα εντυπωσιακά δέντρα που παρέπεμπαν σε εξωτικό νησί.

Στην πραγματικότητα οι δημιουργοί του Abaco πήραν μια παλιά κατοικία και μετέτρεψαν την αυλή της σε μια όαση με φρέσκα φρούτα, λουλούδια και τροπικά πουλιά. Η ατμόσφαιρα είναι μοναδική και οι φωτογραφίες απαγορεύονται ώστε να μην αντιγραφεί η μοναδική εσωτερική διακόσμηση. Αν και προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες, δυστυχώς οι πιο πολλές ήταν κακής ποιότητας λόγω χαμηλού φωτισμού. Οι μοναδικές που βρήκα είναι αυτές στην ιστοσελίδα του μαγαζιού…www.bar-abaco.com

Οι τιμές των ποτών ήταν σχετικά υψηλές (πληρώνεις βέβαια για την ατμόσφαιρα) π.χ. για ένα απλό ποτό οι τιμές ξεκινούν στα 15 ευρώ και φυσικά η λίστα κρασιών/σαμπάνιας δεν είχε τελειωμό. Δοκίμασα μια ισπανική μπύρα που μου πρότεινε ο σερβιτόρος (κόστιζε 12 ευρώ) και ήταν αρκετά καλή.

Το σημαντικό βέβαια δεν είναι αυτό που θα πιείς, αλλά η αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε μια έπαυλη του 16ου αιώνα… Αν βρεθείτε στην Palma, μην το χάσετε με τίποτα. Το Abaco είναι μια εκπληκτική εμπειρία.

Ημέρα 7η
Δυστυχώς η ημέρα που οι διακοπές θα τελείωναν έφτασε πολύ γρήγορα, αλλά αυτό σημαίνει ότι περάσαμε όμορφα…οπότε χαλάλι! Πρωινό στο ξενοδοχείο, παράδοση του αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο και μετά από μια σύντομη στάση στη Μαδρίτη, επιστροφή.

Back to reality, back to Belgium…όπως λέει κι ένας φίλος…

Συμπεράσματα – Συμβουλές
Επίλογος


Η Μαγιόρκα είναι ένα πολύπλευρο νησί με όμορφες παραλίες και αυξημένο τουρισμό. Μοιάζει αρκετά με τα νησιά του Αιγαίου, αλλά θα ήθελα σίγουρα να ξαναπάω και να χαθώ στους ήρεμους ρυθμούς της. Δεν είναι το τροπικό μέρος, που –εγώ τουλάχιστον- είχα στο μυαλό μου μέχρι να μάθω για το νησί, αλλά είναι μια εξαιρετική επιλογή για διακοπές, με την πραγματική έννοια της λέξης: ξεκούραση και ηρεμία.

Είναι γνωστό ότι στο νησί κυριαρχεί το γερμανικό στοιχείο, αλλά εύκολα μπορεί κανείς να το “αποφύγει”. Οι κοσμοπολίτικες παραλίες είναι συνήθως και οι πιο δημοφιλείς, ενώ υπάρχουν μικρότερες παραλίες που αξίζει να περάσετε στιγμές χαλάρωσης. Η άποψή μου είναι ότι υπάρχουν πολλά μέρη που μπορείτε να επισκεφθείτε χωρίς να μπλέξετε με ορδές νεαρών Γερμανών τουριστών.

Μερικές συμβουλές που θα μπορούσα να δώσω μετά την επίσκεψή μου:
1) νοικιάστε αυτοκίνητο, ώστε να έχετε πλήρη ελευθερία κινήσεων. Το νησί είναι αρκετά μεγάλο και έχει πολλές παραλίες και αρκετά αξιοθέατα να επισκεφθείτε.

2) Ιούλιος και Αύγουστος είναι ΠΟΛΥ ζεστοί μήνες, αλλά διακοπές πάμε ας ζεσταθούμε και λίγο! Οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι ικανοποιητικές, στα εστιατόρια είναι λίγο πιο “τουριστικές” αλλά υπάρχουν επιλογές για κάθε budget. Υπολογίστε περίπου τα ίδια χρήματα με ένα ελληνικό νησί.

3) Δοκιμάστε όλες τις τοπικές λιχουδιές που μπορείτε! Πραγματικά μοναδικές γεύσεις σε κάθε εστιατόριο ή “ταπάδικο” που θα βρείτε (μην παραλείψετε την paella και τα λουκάνικα chorizos-τα αγαπημένα μου).

4) Αν επιθυμείτε πιο οικογενειακές διακοπές, προσανατολιστείτε προς Alcudia (την επισκέφθηκε συνάδελφος με οικογένεια και τη συνέστησε). Διαφορετικά θα πρότεινα κάπου πιο κοντά στην Palma.

5) Δυστυχώς δεν επισκέφθηκα την Βαλνταμόσα (δεν το θεώρησα προτεραιότητα), αλλά έπειτα είδα ότι αξίζει η επίσκεψη. Την επόμενη φορά ίσως…

Καλά ταξίδια σε όλους!!!

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες που δε μπόρεσα να προσθέσω στην αρχική δημοσίευση!
Sa Se.jpg Sa Se εσωτερικό ναού.jpg
Palma.jpg La Granja.jpg La Granja2.jpg DSC03828.JPG Παραδοσιακοί χοροί στο La Granja.jpg Η πιο δύσκολη πίτσα που έφαγα ποτέ....jpg
 
Last edited by a moderator:

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Φέτος επισκέφτηκα κι εγώ τη Μαγιόρκα για μια εβδομάδα και πέρασα υπέροχα...Πολύ χαίρομαι που διάβασα την ιστορία σου και μου ξύπνησες φρέσκες μνήμες ;) Κι εμείς από τύχη αν θες τη διαλέξαμε για τις διακοπές μας αλλά δεν το μετανιώσαμε...! Ακόμα ιστορία δεν αξιώθηκα να γράψω βέβαια :cool:!
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Επισκέφτηκα και γω φέτος την Μαγιόρκα εντελώς τυχαία. Βρισκόμουν στην περιοχή και πετάχτηκα εκεί. Δεν περίμενα να είναι τόσο όμορφα.
 

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Χαίρομαι που σας άρεσε. Αποφάσισα να γράψω για αυτό το ταξίδι, γιατί για μένα το σύντομο αυτό πέρασμα από τη Μαγιόρκα ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία, που ανάλογα με τις συνθήκες θα συνιστούσα σε όλους. Αρκετά "μέτρια" σχόλια που είχα διαβάσει εδώ αλλά κι αλλού, με έκαναν να θέλω να παρουσιάσω και τη δική μου εμπειρία που διαφέρει αρκετά.
 

mariapanos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Διάβασα την ομορφη περιγραφη σου και ενθουσιαστηκα! Αλλα θα ηθελα να μαθω αν βεβαια καποιος ξερει, ποιο νησι η Μαγιορκα ή η Ιμπιζα ειναι ωραιοτερο και γιατι? Ενδιαφερομαι να επισκεφτω εναν απο τους δυο προορισμους και θα ηθελα να παρω επιπλεον γνωμες!
 

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Χαίρομαι που σου άρεσε! Από την προσωπική μου εμπειρία στη Μαγιόρκα και από τις γνώμες μιας παρέας φίλων (αντρών) που επισκέφθηκαν στην Ίμπιζα... Η Μαγιόρκα προτείνεται για "κανονικές" διακοπές περισσότερο από ότι η Ίμπιζα.
 

mariapanos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Χαίρομαι που σου άρεσε! Από την προσωπική μου εμπειρία στη Μαγιόρκα και από τις γνώμες μιας παρέας φίλων (αντρών) που επισκέφθηκαν στην Ίμπιζα... Η Μαγιόρκα προτείνεται για "κανονικές" διακοπές περισσότερο από ότι η Ίμπιζα.
Πως προσδιοριζεις το ''κανονικες'' ??
 

gmaman

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αυτό που εννοώ είναι ωραίες παραλίες, ξεκούραση και επίσκεψη σε κάποια αξιοθέατα. Διακοπές με την έννοια της χαλάρωσης και όχι της έντονης διασκέδασης. Παρότι βέβαια πιστεύω ότι παντού μπορείς να περάσεις καλά.
 
Μηνύματα
31
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη-Μαγιόρκα
Μια βοήθεια παιδιά. Λόγο τραπεζών δεν πρόλαβα να πάρω την πιστωτική μου κάρτα απο την τράπεζα. Ετσι δεν ξέρω αν θα προλάβω να νοικιάσω αυτοκίνητο. Αν δεν τα καταφέρω πως θα πάω απο το αεροδρόμιο στο κέντρο της Πάλμα;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom