Γενικά Miles and bonus ή miles and more?

Southwind

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Γεια σας αγαπητά μέλη. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για πιστωτική κάρτα προκειμένου να παίρνω award miles από τις αγορές. Σκοπεύω να χρησιμοποιώ τα μίλια για αναβάθμιση ή κράτηση εισητηρίων. Να σημειώσω ότι διαμένω Κύπρο και χρησιμοποιώ το αεροδρόμιο της Λάρνακας. Ποια από τις εξής δύο θα προτείνατε;

Η κάρτα που σε ταξιδεύει είναι εδώ...

https://www.astrobank.com/en/everyday-banking/card/credit-cards/miles-more/

Με την πιστωτική της Lufthansa 1 ευρώ αντιστοιχεί σε 1 μίλι ενώ της Aegean 2 ευρώ σε 1 μίλι. Τι λέτε;
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Είναι κάτοικος Κύπρου από ότι υποθέτω. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγάλει ελληνική κάρτα.
 
  • Like
Reactions: GTS
D

Delmem38110

Guest
Ναι φυσικά, αλλά αν μπορεί δε χώρα συζήτηση!
Είναι κάτοικος Κύπρου από ότι υποθέτω. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγάλει ελληνική κάρτα.
η πρώτη κάρτα που αναφέρει ο κύριος είναι από την τραπεζα Κύπρου, κυπριακή, συνδεδεμένη με το miles & bonus σαν τις δικές μας της αλφα με το σήμα της αιγαίου.
έχουν και εκεί miles & bonus.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.951
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας αγαπητά μέλη. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για πιστωτική κάρτα προκειμένου να παίρνω award miles από τις αγορές. Σκοπεύω να χρησιμοποιώ τα μίλια για αναβάθμιση ή κράτηση εισητηρίων. Να σημειώσω ότι διαμένω Κύπρο και χρησιμοποιώ το αεροδρόμιο της Λάρνακας. Ποια από τις εξής δύο θα προτείνατε;

Η κάρτα που σε ταξιδεύει είναι εδώ...

https://www.astrobank.com/en/everyday-banking/card/credit-cards/miles-more/

Με την πιστωτική της Lufthansa 1 ευρώ αντιστοιχεί σε 1 μίλι ενώ της Aegean 2 ευρώ σε 1 μίλι. Τι λέτε;
Έχεις πιο πάνω 3 άκυρα σχόλια που πρέπει να αγνοήσεις.

Τα Κυπριακά τραπεζικά προγράμματα για μίλια από αγορές δεν είναι καλά (κανένα από τα δυο). Για τα αεροπορικά προγράμματα (για συγκέντρωση από πτήσεις), μάλλον της Aegean είναι καλύτερο, γιατί σχετικά εύκολα σε κάνει Gold, αλλά όχι αν οι πτήσεις σου είναι περισσότερο με Lufthansa και τις άλλες εταιρίες της συμμαχίας, γιατί σ' αυτές δίνει ελάχιστα ως καθόλου μίλια.
Τα μίλια της Lufthansa είναι γενικώς πιο χρήσιμα, είναι πιο εύκολες οι εξαργυρώσεις σε πτήσεις (όχι αναβαθμίσεις όμως, κι όχι αν οι πτήσεις που σε ενδιαφέρουν είναι με την Aegean).
Επομένως αποφάσισε κυρίως με γνώμονα το με ποιά εταιρία πετάς συχνότερα.
 

Southwind

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Με βοήθησες πολύ με την απάντησή σου. Επειδή οι πτήσεις που κάνω ανά έτος (1 υπερατλαντικό και 3 ενδοευρωπαϊκά ταξίδια κατά μέσο όρο) δεν αρκούν για να γίνω elite member σε κάποιο πρόγραμμα και καθώς πετάω κυρίως με austrian και lufthansa από Κύπρο μάλλον το miles and more ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση μου, αφού μέσω αγορών θα μαζέψω περισσότερα award miles. Απλώς νόμιζα ό,τι και το miles and bonus να επέλεγα θα μου έδινε αρκετα μίλια σε πτήσεις άλλων εταιριών της star alliance πέραν της aegean.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.951
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απλώς νόμιζα ό,τι και το miles and bonus να επέλεγα θα μου έδινε αρκετα μίλια σε πτήσεις άλλων εταιριών της star alliance πέραν της aegean.
Δίνει, αλλά όχι όταν πετάς φτηνούς ναύλους (δίνει συνήθως 0), αλλά και στους υπόλοιπους ναύλους είναι τσιγκούνικο.

Για να μη μας πείς ότι δε στο είπαμε κι αυτό, με κατάλληλη επιλογή εταιριών και ναύλων, πιθανόν οι πτήσεις σου οριακά να επαρκούν για να γίνεις χρυσό μέλος στην Aegean, που ισχύει μετά και σε όλες τις εταιρίες της Star Alliance. Θες να γίνεις πρώτα Silver, και μετά 24.000 μίλια την πρώτη χρονιά και 12.000 τις επόμενες, όταν π.χ. ένα υπερατλαντικό για Νέα Υόρκη με ναύλο που κερδίζει 100% της απόστασης μέσω Ευρώπης δίνει κάπου 11.000, ή ένα business class round trip Αθήνα-Δουβλίνο-Αθήνα με Aegean δινει 8.906 μίλια (και κοστίζει €438 για τυχαίες ημερομηνίες Οκτωβρίου, συν ότι πάρεις για το Λάρνακα-Αθήνα-Λάρνακα, απλά πρέπει να το κλείσεις χωριστά για να ισχύει η τιμή). Ή μπορείς να πάς το υπερατλαντικό με Ethiopian Airlines (Από Βυρρητό) και να καθαρίσεις το gold με λίγες πτήσεις.

Πάντως τα Κυπριακά τραπεζικά προγράμματα είναι τόσο εντελώς χάλια, που υποθέτω κάποιος θα λανσάρει κάτι καλύτερο σύντομα. Για να δώσω ένα παράδειγμα, για την αγορά μου σήμερα σε (συνεργαζόμενη με την Alpha Bank) αλυσίδα Ελληνικών σουπερμάρκετ που τυχαίνει να έχει κατάστημα κάτω από το σπίτι μου, θα πάρω 20 φορές περισσότερα μίλια Miles & Bonus από όσα θα έπαιρνα με την κάρτα της τράπεζας Κύπρου (για €50 έξοδα, θα πάρω 500 μίλια αντί 25).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.175
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom