Ρωσία Mother Russia!!!

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019

Η ιστορία αυτή είναι η πρώτη που γράφω. Διαλεξα τη Ρωσία γιατί είναι το πιο ιδιαίτερο ταξιδι που έχω κάνει. Σκεφτομουν καιρό να αρχίσω να γράφω αλλά ποτέ δεν το έπαιρνα απόφαση. Ισως μου πάρει κάποιο καιρό μέχρι να την τελειώσω...


Προετοιμασία του ταξιδιού


Η ιστορία αρχίζει αρχές Νοεμβρίου του 2007 όταν έμαθα ότι έγινα δεκτός σε ένα 10ήμερο σεμινάριο μέσω του Ε.Μ.Π. τον Φεβρουάριο του 2008 στο Ekaterinburg της Ρωσίας. Βέβαια, δεν γινόταν να πάω μέχρι το Ekaterinburg και να μην συνδυάσω το ταξίδι με άλλες πόλεις της Ρωσίας. Έτσι, στα σχεδιά μου προστέθηκαν κάποιες μέρες στη Μόσχα (εκεί θα έφθανε η πτήση από Αθήνα) και μερικές μέρες στην Αγία Πετρούπολη. Ύστερα, σκοπό είχα να επιστρέψω στη Μόσχα κα να πάρω τον υπερσιβηρικό σιδηρόδρομο για Ekaterinburg. Ωστόσο, κοιτάζοντας συνέχεια τον χάρτη ολόκληρης της Ρωσίας, το πλάνο που είχα κάνει δεν με ικανοποιούσε. Ήθελα να συνεχίσω με τον υπερσιβηρικό σιδηρόδρομο μέχρι τα βάθη. Τι και αν ο χρόνος με πίεζε επειδή αρχές Μαρτίου παρουσίαζα την διπλωματική μου εργασία, αποφάσισα να κάνω το ταξίδι ένα μήνα μέχρι το Irkutsk ως ένα δώρο στον εαυτό μου που θα έπαιρνα το πτυχίο της σχολής. Κατευθείαν άρχισε η δυσαρέσκεια από συγγενείς και φίλους λέγοντας πόσο επικίνδυνο είναι αυτό το ταξίδι που πάω να κάνω μόνος. Εγώ όμως, ήδη είχα πάρει την απόφαση μου και δεν θα μου την άλλαζε κανένας.

Τώρα, αυτό που έπρεπε να κάνω, ήταν τα διαδικαστικά: visa, εισιτήρια και φυσικά να κανονίσω επ΄ ακριβώς το ταξίδι. Ένα τέτοιο ταξίδι θέλει μεγάλη οργάνωση εάν δεν θές να ξεμείνεις στις στέπες της Σιβηρίας. Διαβάζοντας βιβλία και οδηγούς, ψάχνωντας στο internet (δεν ήξερα τότε για το travel stories), άρχισα να προγραμματίζω το ακριβές πλάνο του ταξιδιού: δρομολόγια τρένων του υπερσιβηρικού, μέρη που θα επισκεφτώ. Πρέπει να ξέρεις ποιο τρένο θα πάρεις, τη ώρα θα φθάσεις στον προορισμό σου γιατί εκτός της δυσκολίας να βρείς εισιτήριο την τελευταία στιγμή, αλλαγή σε τέτοια πολύωρα δρομολόγια σημαίνει αποτυχία του υπόλοιπου πλάνου.

Παρόλα αυτά, η μεγαλύτερη δυσκολία που συνάντησα σε όλο το ταξίδι ήταν... πριν το ταξίδι για την έκδοση της visa. Για να επισκεφτείς τη Ρωσία, πρέπει να έχεις invitation leτter (ή voucher από ξενοδοχεία, πρακτορεία) ώστε να σου εκδόσουν τη visa. Εγώ, είχα invitation letter μόνο για τις 10 μέρες του σεμιναρίου. Γι αυτό το λόγο έκανα κράτηση σε hostels σε διάφορες πόλεις (κάποιες από αυτές ποτέ δεν επισκέφτηκα) ώστε να δικαιολογήσω την παραμονή μου στη χώρα. Ακολούθησαν 3 – 4 επισκέψεις στην πρεσβεία χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Τελικά, την τελευταία εργάσιμη μέρα πριν τη πτήση και ενώ είχα απογοητευτεί που δεν θα γίνει το ταξίδι, πήγα στην πρεσβεία, έκανα φασαρία στον πρόξενο και μου δώσαν τη visa μεσα σε 5 λεπτά. Από κει και πέρα, ήμουν έτοιμος στις προκλήσεις που θα συναντούσα εκεί!!

υποσημείωση 1: Αυτό που όντως με απασχόλησε πολύ ήταν ο καιρός στη Ρωσία. Η επίσκεψη ήταν το Φεβρουάριο, που σήμαινει θερμοκρασίες μέχρι και - 30 οC. Γι αυτό, εφοδιάστηκα με ισοθερμικά ρούχα, εσώρουχα, παπούτσια, κλπ.
υποσημείωση 2: Η πτήση Αθήνα – Μόσχα – Αθήνα έγινε με την Ολυμπιακή, 290 ευρώ.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τι τέλεια!!! Αφήγηση ταξιδιού στη Ρωσία και μάλιστα και με Υπερσιβηρικό μέσα!:clap::clap:
Προσωπικά, όσο καιρό και αν σου πάρει να ολοκληρώσεις την ιστορία, θα περιμένω!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
:clap::clap::clap:
Μην ανησυχείς, όσο καιρό και να σου πάρει, έχουμε υπομονή!!!!!!!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωωωω! Με τετοιο ταξιδι επρεπε το ψευδωνυμο σου να ειναι Μιχαηλ Στρογγωφ!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Φεβρουάριος στη Σιβηρία! Τέλειο ακούγεται (ό,τι πρέπει για θερινό ανάγνωσμα εν μέσω καύσωνα)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ωραιο ταξιδακι!!! ο υπερσηβιρικος μονο απο το ονομα σε εξιταρει... περιμενω με ανυπομονησια την υπολοιπη περιγραφη καθως σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ειναι το επομενο η μεθεπομενο ταξιδι μου ....αλλα καλοκαιρακι , αυτα τα -30 με τρομαζουν!!!
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Περιμένω κι εγώ με ανυπομονησία τη συνέχεια!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Έκανες μια μικρή εισαγωγή και μετά μας άφησες με την όρεξη! :bleh:
Συνέχεια παρακαλώ!!! :lol:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ ενδιαφέρουσα η αρχή...

Αλλά λίγο μεγαλύτερα κεφάλαια, παρακαλώ...:)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Εγραψα λιγο για να σας βαλω στο κλιμα!:lol::lol:
Προσεχώς η συνέχεια..;)
 

sotisdiv

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Vito ελπίζουμε να γράψεις τίποτα πριν τη Σικελία ετσι?
2 βδομάδες περιμένουμε.:bleh:
 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
Δώσε Ρωσία στο λαό!! Περιμένω με αγωνία, είναι ένα απο τα όνειρα μου να χαθώ στα βάθη της Σιβηρίας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom