Mylefly

Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Μπορεί να είναι και χαζό που θα ρωτήσω καθώς μου φαίνεται για απάτη, αλλά έπεσε στην υπόληψη μου το παρακάτω site στο οποίο πουλάς τα μίλια σου από διάφορες αεροπορικές και σου δίνουν cash.

Τα ποσά που μου δίνουν είναι αρκετά μεγάλα ώστε να μην μπω στον πειρασμό για να ρωτήσω.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά?

https://www.mylefly.com/
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Αν το κανεις και γίνει αντιληπτό από την αεροπορική εταιρεία, μπορεί και να σου κλεισουν το λογαριασμό
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμ στα γρήγορα που το είδα, για την Aegean ζητάνε μίνιμουμ 300.000 μίλια και δίνουν κάτι λιγότερο από 3000 ευρώ. Δεν το λες και αδιάφορο, αλλά πόσοι θα έχουν φτάσει αυτό τον αριθμό μιλίων;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μμμ στα γρήγορα που το είδα, για την Aegean ζητάνε μίνιμουμ 300.000 μίλια και δίνουν κάτι λιγότερο από 3000 ευρώ. Δεν το λες και αδιάφορο, αλλά πόσοι θα έχουν φτάσει αυτό τον αριθμό μιλίων;
Ουουυυυυ...πολλοι ειμαστε. Τσαμπα τρωμε 10kg καροτα το μηνα απο τον αβ?
Δε σφαξανε ομως να τα ξεπουλησουμε για 3 ψωροχιλιαρικα. Παιρνουμε 2-3 First για down under που αξιζει 5-6 φορες παραπανω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γούστα είναι αυτά, αλλά το να χαλάσω μίλια για first το βλέπω σα να εμφανιστεί το τζίνι μπροστά μου, να Μου πει Κάνε μια ευχή και να πω "να πάει η Ελλάδα στον τελικό της Γιουροβίζιον ".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μμμ στα γρήγορα που το είδα, για την Aegean ζητάνε μίνιμουμ 300.000 μίλια και δίνουν κάτι λιγότερο από 3000 ευρώ. Δεν το λες και αδιάφορο, αλλά πόσοι θα έχουν φτάσει αυτό τον αριθμό μιλίων;
Καθε μιλι 0,1 ευρω? Ο Ριχαρδος των μιλιων. Ακομη και για economy εχω κανει καλυτερες εξαργυρωσεις σε δυσκολες περιοδους που ταξιδευω συνηθως.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγώ με το που διάβασα ότι στην ουσία αγοράζεις με τα μίλια εισιτήρια για κάποιον άλλο και όταν ολοκληρωθεί το ταξίδι του παίρνεις τα λεφτά, χαιρέτησα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γούστα είναι αυτά, αλλά το να χαλάσω μίλια για first το βλέπω σα να εμφανιστεί το τζίνι μπροστά μου, να Μου πει Κάνε μια ευχή και να πω "να πάει η Ελλάδα στον τελικό της Γιουροβίζιον ".
Βεβαια ειναι γουστα. Το θεμα εδω ειναι αν αξιζει να ξεπουλησει καποιος τα μιλια του. Κ η απαντηση ειναι οχι. Αξιζει να παρει 10 "δυσκολα" ταξιδια η 2-3 First. Τα 10 καποια στιγμη μπορεις να τα αγορασεις, τη First οχι. Αλλα ειπαμε γουστα..ο λογος μιλι/€ μετραει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας πούμε ότι για νέα Ζηλανδία είναι 140.000 μίλια, για εισιτήρια που κανονικά θα κόστιζαν 1200 ευρώ έκαστο. Τα 300.000 μίλια είναι περίπου 2 τέτοια ταξίδια, κερδισμένος βγαίνεις ή τέλος πάντων είναι μια,λύση για κάποιον που έχει μια ανάγκη χρειάζεται τα,μετρητά , δεν το βλέπω και ξεπούλημα. Κι αυτό χωρίς να υπολογίσω τους φόρους.

Άλλο παράδειγμα: για Κούβα είναι 60.000 μίλια, άρα τα 300.000 είναι 5 ταξίδια στην Κούβα , αντάλλαγμα για 3000 ευρώ, είναι σα να δίνεις 600 ευρώ το εισιτήριο, όσο περίπου αξίζει, πάλι χωρίς να υπολογίσω τους φόρους πέντε μετ' επιστροφής ταξιδιών στην Κούβα, που είναι υπολογίσιμο ποσό.

Είναι βέβαια συναρτηση, πέραν του γούστου όπως λες κι εσύ, του πώς χρησιμοποιεί ο καθένας τα μίλια του. Για μένα έχουν νόημα σε μακρινά open jaw και σε one way. Αλλα κοροϊδία τη συγκεκριμένη προδεν τη βρίσκω, συζητήσιμη είναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εκεί που έχει νόημα μια τέτοια προσοφορά είναι για κάποιους που ταξιδεύουν συνεχώς επαγγελματικά με δαπάνες του εργοδότη τους, και μαζεύουν έτσι μίλια, αλλά δεν ενδιαφέρονται να τα αξιοποιήσουν σε ιδιωτικά ταξίδια.

Για τη νομιμότητα του εγχειρήματος, βέβαια, αμφιβάλλω εντόνως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ειναι ενα πολυ κακο ντηλ απο ολες τις αποψεις. και απο τη νομικη που τονισε ο taver. ξεκαθαρισα απο την αρχη οτι τα μιλια για "δυσκολα" (οχι βεβαια αβανα, ωκαλντ η ΝΥ) αξιζουν πολλαπλασια χρηματα. η χρηση των μιλιων κ το πως αποφερουν τα μεγιστα εχει συζητηθει σε αλλο θεμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom