Ιταλία Nάπολη - Αμάλφι - Ποζιτάνο μ.κ. (μετά κόβιντ)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
τα καραβάκια που κάνουν το τουρ στην ακτή.
Εδώ έχω να ρωτήσω κάτι. Είναι τουρ που σε αφήνει σε συγκεκριμένα σημεία προκαθορισμένη ώρα; Είναι πολλάπλά δρομολόγια της γραμμής και τα χρησιμοποιείς όπως βολεύει κι αν ναι με τι εισιτήριο;
Τέλος, πόσα σημεία ενδιαφέροντος έχει η ακτή;
Αν βιάζομαι λιγάκι και θα τα αναφέρεις στη συνέχεια αγνόησε με. ;)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ποζιτάνο

Πραγματικά δεν έχω λόγια να περιγράψω όλη αυτή την ομορφιά που αντίκρυσα...σκέφτηκα πως τελικά δεν είναι τυχαίο που οι περιοχές αυτές ανήκουν στα ...φιλέτα του κόσμου.
Δε θέλω να μπω στο τρυπάκι να συγκρίνω τα δικά μας νησιά, μιλάμε για άλλο ύφος, άλλο χρώμα τα πάντα όλα διαφορετικά.
Αυτό που είδα εγώ εκεί ήταν έντονα ιταλικό , είχε προσωπικότητα , αύρα....ήταν κλασσάτο αριστοκρατικό και απλά με συνεπήρε!

@psilos3 για να προλάβω το σχόλιό σου...καραβάκι της γραμμής ήταν αυτό κι έκανε κάποιες στάσεις (όχι πολλές όμως). Για κάθε προορισμό πλήρωνες 9 ευρώ. Δηλαδή 9 δώσαμε προς Αμάλφι και μετά πάλι άλλα 9 για Ποζιτάνο. Υπήρχαν και καθαρά τουριστικά που έκαναν κάποια τουρ αλλά αφενός ήταν πολύ ακριβότερα , αφετέρου τα έβρισκες επί τόπου. Μην ξεχνάμε πως γενικά είμασταν κ off season , ο κόσμος ήταν αισθητά λιγότερος οπότε και η προσφορά αντίστοιχα μειωμένη...

Για τη διαδρομή αφήνω τις εικόνες να μιλήσουν από μόνες τους...

Εν πλω στην κοστιέρα
20211023_151131 (1).jpg
20211023_152652 (1).jpg

Πλησιάζουμε....
20211023_153249.jpg
20211023_153450.jpg

Νάτο το διαμαντάκι!
20211023_153553.jpg
20211023_153602 (1).jpg

Πως είπατε;;; o_O
20211023_153538.jpg


Κατεβήκαμε στην ακτή και βάλθηκα να χαθώ μέσα στα πανέμορφα σοκάκια
20211023_165806.jpg
20211023_165811.jpg
20211023_171106.jpg


Η έκφρασή μου νομίζω τα λέει όλα για το πως νιώθω...παρότι κουρασμένη...η αίσθηση του να βρίσκεσαι εκεί κ να απολαμβάνεις το ποτάκι σου με φόντο αυτό το σκηνικό, τι άλλο να ζητήσει δηλαδή κανείς!
Τι λέτε το πουλάω; :bleh:

20211023_160613.jpg

20211023_164214 (1).jpg


και σιγά σιγά ανηφορίσαμε για να πάρουμε το λεωφορείο της επιστροφής αφού κόντευε να νυχτώσει. Στη διαδρομή βέβαια μου κόπηκε η ανάσα από τις θέες
20211023_170819.jpg
20211023_170809.jpg
20211023_171109.jpg
20211023_171113.jpg

20211023_171131 (1).jpg


εεεεε;;;; σαν τρελή ήθελα να πιω το κρασάκι μου σ αυτή την ταράτσα!
20211023_171315 (2).jpg

ήταν και τα ζεστά χρώματα του δειλινού που έκαναν το τοπίο ακαταμάχητο
20211023_171523.jpg


Με βαριά καρδιά πήγα προς τα λεωφορεία....πως να φύγεις εύκολα από τέτοια ομορφιά;
Στη στάση είχε το χαβαλέ του. Πέρασε ένα λεωφορείο φόρτωσε 5 άτομα και τους υπόλοιπους μας μούτζωσε. Σε 20 λεπτά μας είπε έχει κ άλλο.
Στοιχηθήκαμε να μη χάσουμε το μπούσουλα...εν τω μεταξύ έπιασα κουβέντα με έναν αμερικάνο 70χρονο ο οποίος είχε ένα μπακπακ με σημαίες από αμέτρητες χώρες και ανάμεσα την ελληνική.
Μου είπε ότι σα νέος χίπυς τη δεκαετία του 70 έκανε το γύρο του κόσμου με όποιο τρόπο έβρισκε και πέρασε από τη χώρα μας , Αθήνα, Δελφούς και κάποια νησιά και πως είχε τις καλύτερες εντυπώσεις από την αγνότητα της φύσης και πόσο ανεκμετάλλευτα ήταν όλα τότε.
Δεν ήξερα αν έπρεπε να του πω να επιστρέψει για να δει πως είμαστε τώρα...

Το λεωφορείο ήρθε όντως στα 20 λεπτά. Μας φόρτωσε όλους! Ενώ ήταν ήδη σχεδόν φίσκα. Πως;
Οσοι προλάβαμε καθιστοί (εγώ τέρμα πίσω γαλαρία) και οι υπόλοιποι όρθιοι, καθιστοί στα σκαλοπάτια και γενικά κατάσταση τριτοκοσμική. Κανείς δεν ζήτησε πιστοποιητικό βέβαια, ακόμη και μάσκες φορούσαν όσοι ήθελαν, 2 ευρώ το εισιτήριο και ο κόβιντ...κερασμένος!
Και άρχισε το μαρτύριο....Ο δρόμος ήταν στενός και γεμάτος στροφές, ο οδηγός έτρεχε όσο μπορούσε περισσότερο με το χέρι κολημμένο στην κόρνα και επειδή φυσικά ερχόταν και κόσμος από απέναντι οι οποίοι φαντάζομαι βλέποντας το χάρο να πλησιάζει με χίλια έβλεπαν και το χριστό φαντάρο από την τρομάρα τους....ο δικός μας πλακωνόταν στα φρένα, οι όρθιοι έπεφταν ο ένας πάνω στον άλλον, σε 10 λεπτά το περιεχόμενο του στομαχιού μου είχε γίνει μπουγαδόνερο και στα 20 το άδειασα πάνω σε ωραιότατο φουλάρι που το κουβαλάω από το 1995....ήρθε η ώρα του να αποδημήσει σε τόπο χλοερό!
Ζητώ συγνώμη για την αντιστροφή της εικόνας και το άκομψο....αλλά τι να κάνω ήταν κ αυτό μέρος της...μαγείας :rolleyes: του ταξιδιού!!
Γεγονός είναι πως ένιωσα καλύτερα μετά από αυτό και κάποτε φτάσαμε στο Σορρέντο! (κάπου 1 ώρα και 15 λεπτά μετά)

Από κει θα παίρναμε το τρένο για τη Νάπολη αλλά δεν είχαμε διάθεση να μπούμε σε άλλο μεταφορικό μέσο αμέσως μετά από αυτή την εμπειρία. Οπότε είπαμε να περπατήσουμε λιγάκι και μέσα στο Σορρέντο.
Το οποίο Σορρέντο ήταν πανέμορφο!!!
Δυστυχώς λόγω της κατάστασής μου έβγαλα μόνο 1 φωτογραφία σας τη δείχνω αν και είναι απλά ενδεικτική.
20211023_193207.jpg


Εν τω μεταξύ Σάββατο βράδυ και ο κόσμος καλοντυμένος έκανε τη βόλτα του....εγώ κουρασμένη και χλωμή από τη ναυτία (και μια ξινίλα σίγουρα την απέπνεα!) περιφερόμουν ανάμεσά τους σαν το φάντασμα....αλλά σκεφτόμουν πως έστω κι έτσι....θα έβλεπα ότι ήταν να δω όσο με βαστούσαν τα πόδια μου.

Επιστροφή στη Νάπολι με τον καρβουνιάρη...το έγραψα και στο σχετικό νήμα...Circumvezuviana λέγεται και ήταν λίγο....χειρότερο από το λεωφορείο!!! Σχεδόν 2 ώρες έκανε για να φτάσει για μια γελοία απόσταση και ήταν τρένο με ανέσεις ...τρόλευ, χοροπηδούσε πάνω στις ράγες, έτριζε και σταματούσε σε όποιο κωλοχώρι μπορούσε να σταματήσει.
Εισιτήριο φθηνό βέβαια, νομίζω κάπου στα 3 ευρώ αλλά και πολύ του ήτανε.
Και σα να μην έφτανε αυτό πλάκωσε από τα χωριά όλη η πιτσιρικαρία μεταξύ 13-17 διότι είπαμε σαββατόβραδο και εξέδραμαν προς τη μεγάλη πόλη και γινόταν του κουτρούλη ο γάμος.
Το τι τσίριζαν, φώναζαν , γελούσαν.... απαυτώνονταν! Γενικά παρατηρήσαμε ότι η νεολαία τους λογικά είναι πολύ ενεργή στις σχέσεις από αρκετά μικρή ηλικία...στα 14 τα βλέπαμε ήδη να φασώνονται παντού στους δρόμους.
Λένε πως ότι δεν μπορείς να αποφύγεις προσπάθησε να το απολαύσεις....έτσι προσπάθησα να διασκεδάσω όσο μπορούσα τη φάση -στην τελική παιδιά ήταν μέσα στην τρέλα τους.

Επιστρέψαμε στη Νάπολη και ήταν ήδη 11 το βράδυ αλλά είτε το πιστεύετε είτε όχι αποφασίσαμε να το συνεχίσουμε μια και ήταν η τελευταία νύχτα και είχαμε ακούσει πολλά για τη νυχτερινή ζωή στο κέντρο.
Στο μεταξύ είχε στρώσει και το στομάχι μου και πεινούσα!
Οπότε για αρχή καθήσαμε στον ισπανικό τομέα και φάγαμε αυτά...
20211023_225813 (1).jpg


και αφού στανιάραμε αρχίσαμε τις τσάρκες....
δυστυχώς έχω ελάχιστες φωτό και περισσότερα βιντεάκια γιατί ήταν τέτοιος ο χαμός που μόνο οπτικοακουστικά μπορούσες να τον αποτυπώσεις
20211023_233143.jpg
20211024_000222.jpg


Εποχές ΠΑΣΟΚ θύμιζε η κίνηση στους δρόμους! Ατέλειωτο μποτιλιάρισμα, μάχη για τα πάρκιγκ με το γαμοσταυρίδι να δίνει και να παίρνει, τα δε μηχανάκια....αχ αυτά τα μηχανάκια! ένας κακός χαμός παντού και τρικάβαλα με κοριτσάκια ντυμένα και βαμένα στην πένα...ούτε λόγος για κράνος και προστασία!!
Στους δρόμους το αδιαχώρητο-ως επί το πλείστον νεολαία βέβαια, και μουσικές στη διαπασών, είτε από πρόχειρες μπάντες είτε από μεγαφωνικές.
Εμπειρία ήταν δε λέω!!

Κάναμε όλο το δρόμο προς το σπίτι ποδαράτο για να μη χάζουμε το χάζι....
 

Attachments

Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ποζιτάνο

Πραγματικά δεν έχω λόγια να περιγράψω όλη αυτή την ομορφιά που αντίκρυσα...σκέφτηκα πως τελικά δεν είναι τυχαίο που οι περιοχές αυτές ανήκουν στα ...φιλέτα του κόσμου.
Δε θέλω να μπω στο τρυπάκι να συγκρίνω τα δικά μας νησιά, μιλάμε για άλλο ύφος, άλλο χρώμα τα πάντα όλα διαφορετικά.
Αυτό που είδα εγώ εκεί ήταν έντονα ιταλικό , είχε προσωπικότητα , αύρα....ήταν κλασσάτο αριστοκρατικό και απλά με συνεπήρε!

@psilos3 για να προλάβω το σχόλιό σου...καραβάκι της γραμμής ήταν αυτό κι έκανε κάποιες στάσεις (όχι πολλές όμως). Για κάθε προορισμό πλήρωνες 9 ευρώ. Δηλαδή 9 δώσαμε προς Αμάλφι και μετά πάλι άλλα 9 για Ποζιτάνο. Υπήρχαν και καθαρά τουριστικά που έκαναν κάποια τουρ αλλά αφενός ήταν πολύ ακριβότερα , αφετέρου τα έβρισκες επί τόπου. Μην ξεχνάμε πως γενικά είμασταν κ off season , ο κόσμος ήταν αισθητά λιγότερος οπότε και η προσφορά αντίστοιχα μειωμένη...

Για τη διαδρομή αφήνω τις εικόνες να μιλήσουν από μόνες τους...

Εν πλω στην κοστιέρα
View attachment 376242 View attachment 376243
Πλησιάζουμε....
View attachment 376244 View attachment 376245
Νάτο το διαμαντάκι!
View attachment 376246 View attachment 376247
Πως είπατε;;; o_O
View attachment 376248

Κατεβήκαμε στην ακτή και βάλθηκα να χαθώ μέσα στα πανέμορφα σοκάκια
View attachment 376249 View attachment 376250 View attachment 376251

Η έκφρασή μου νομίζω τα λέει όλα για το πως νιώθω...παρότι κουρασμένη...η αίσθηση του να βρίσκεσαι εκεί κ να απολαμβάνεις το ποτάκι σου με φόντο αυτό το σκηνικό, τι άλλο να ζητήσει δηλαδή κανείς!
Τι λέτε το πουλάω; :bleh:

View attachment 376252
View attachment 376254

και σιγά σιγά ανηφορίσαμε για να πάρουμε το λεωφορείο της επιστροφής αφού κόντευε να νυχτώσει. Στη διαδρομή βέβαια μου κόπηκε η ανάσα από τις θέες
View attachment 376255 View attachment 376256 View attachment 376257 View attachment 376258
View attachment 376259

εεεεε;;;; σαν τρελή ήθελα να πιω το κρασάκι μου σ αυτή την ταράτσα!
View attachment 376262
ήταν και τα ζεστά χρώματα του δειλινού που έκαναν το τοπίο ακαταμάχητο
View attachment 376263

Με βαριά καρδιά πήγα προς τα λεωφορεία....πως να φύγεις εύκολα από τέτοια ομορφιά;
Στη στάση είχε το χαβαλέ του. Πέρασε ένα λεωφορείο φόρτωσε 5 άτομα και τους υπόλοιπους μας μούτζωσε. Σε 20 λεπτά μας είπε έχει κ άλλο.
Στοιχηθήκαμε να μη χάσουμε το μπούσουλα...εν τω μεταξύ έπιασα κουβέντα με έναν αμερικάνο 70χρονο ο οποίος είχε ένα μπακπακ με σημαίες από αμέτρητες χώρες και ανάμεσα την ελληνική.
Μου είπε ότι σα νέος χίπυς τη δεκαετία του 70 έκανε το γύρο του κόσμου με όποιο τρόπο έβρισκε και πέρασε από τη χώρα μας , Αθήνα, Δελφούς και κάποια νησιά και πως είχε τις καλύτερες εντυπώσεις από την αγνότητα της φύσης και πόσο ανεκμετάλλευτα ήταν όλα τότε.
Δεν ήξερα αν έπρεπε να του πω να επιστρέψει για να δει πως είμαστε τώρα...

Το λεωφορείο ήρθε όντως στα 20 λεπτά. Μας φόρτωσε όλους! Ενώ ήταν ήδη σχεδόν φίσκα. Πως;
Οσοι προλάβαμε καθιστοί (εγώ τέρμα πίσω γαλαρία) και οι υπόλοιποι όρθιοι, καθιστοί στα σκαλοπάτια και γενικά κατάσταση τριτοκοσμική. Κανείς δεν ζήτησε πιστοποιητικό βέβαια, ακόμη και μάσκες φορούσαν όσοι ήθελαν, 2 ευρώ το εισιτήριο και ο κόβιντ...κερασμένος!
Και άρχισε το μαρτύριο....Ο δρόμος ήταν στενός και γεμάτος στροφές, ο οδηγός έτρεχε όσο μπορούσε περισσότερο με το χέρι κολημμένο στην κόρνα και επειδή φυσικά ερχόταν και κόσμος από απέναντι οι οποίοι φαντάζομαι βλέποντας το χάρο να πλησιάζει με χίλια έβλεπαν και το χριστό φαντάρο από την τρομάρα τους....ο δικός μας πλακωνόταν στα φρένα, οι όρθιοι έπεφταν ο ένας πάνω στον άλλον, σε 10 λεπτά το περιεχόμενο του στομαχιού μου είχε γίνει μπουγαδόνερο και στα 20 το άδειασα πάνω σε ωραιότατο φουλάρι που το κουβαλάω από το 1995....ήρθε η ώρα του να αποδημήσει σε τόπο χλοερό!
Ζητώ συγνώμη για την αντιστροφή της εικόνας και το άκομψο....αλλά τι να κάνω ήταν κ αυτό μέρος της...μαγείας :rolleyes: του ταξιδιού!!
Γεγονός είναι πως ένιωσα καλύτερα μετά από αυτό και κάποτε φτάσαμε στο Σορρέντο! (κάπου 1 ώρα και 15 λεπτά μετά)

Από κει θα παίρναμε το τρένο για τη Νάπολη αλλά δεν είχαμε διάθεση να μπούμε σε άλλο μεταφορικό μέσο αμέσως μετά από αυτή την εμπειρία. Οπότε είπαμε να περπατήσουμε λιγάκι και μέσα στο Σορρέντο.
Το οποίο Σορρέντο ήταν πανέμορφο!!!
Δυστυχώς λόγω της κατάστασής μου έβγαλα μόνο 1 φωτογραφία σας τη δείχνω αν και είναι απλά ενδεικτική.
View attachment 376264

Εν τω μεταξύ Σάββατο βράδυ και ο κόσμος καλοντυμένος έκανε τη βόλτα του....εγώ κουρασμένη και χλωμή από τη ναυτία (και μια ξινίλα σίγουρα την απέπνεα!) περιφερόμουν ανάμεσά τους σαν το φάντασμα....αλλά σκεφτόμουν πως έστω κι έτσι....θα έβλεπα ότι ήταν να δω όσο με βαστούσαν τα πόδια μου.

Επιστροφή στη Νάπολι με τον καρβουνιάρη...το έγραψα και στο σχετικό νήμα...Circumvezuviana λέγεται και ήταν λίγο....χειρότερο από το λεωφορείο!!! Σχεδόν 2 ώρες έκανε για να φτάσει για μια γελοία απόσταση και ήταν τρένο με ανέσεις ...τρόλευ, χοροπηδούσε πάνω στις ράγες, έτριζε και σταματούσε σε όποιο κωλοχώρι μπορούσε να σταματήσει.
Εισιτήριο φθηνό βέβαια, νομίζω κάπου στα 3 ευρώ αλλά και πολύ του ήτανε.
Και σα να μην έφτανε αυτό πλάκωσε από τα χωριά όλη η πιτσιρικαρία μεταξύ 13-17 διότι είπαμε σαββατόβραδο και εξέδραμαν προς τη μεγάλη πόλη και γινόταν του κουτρούλη ο γάμος.
Το τι τσίριζαν, φώναζαν , γελούσαν.... απαυτώνονταν! Γενικά παρατηρήσαμε ότι η νεολαία τους λογικά είναι πολύ ενεργή στις σχέσεις από αρκετά μικρή ηλικία...στα 14 τα βλέπαμε ήδη να φασώνονται παντού στους δρόμους.
Λένε πως ότι δεν μπορείς να αποφύγεις προσπάθησε να το απολαύσεις....έτσι προσπάθησα να διασκεδάσω όσο μπορούσα τη φάση -στην τελική παιδιά ήταν μέσα στην τρέλα τους.

Επιστρέψαμε στη Νάπολη και ήταν ήδη 11 το βράδυ αλλά είτε το πιστεύετε είτε όχι αποφασίσαμε να το συνεχίσουμε μια και ήταν η τελευταία νύχτα και είχαμε ακούσει πολλά για τη νυχτερινή ζωή στο κέντρο.
Στο μεταξύ είχε στρώσει και το στομάχι μου και πεινούσα!
Οπότε για αρχή καθήσαμε στον ισπανικό τομέα και φάγαμε αυτά...
View attachment 376265

και αφού στανιάραμε αρχίσαμε τις τσάρκες....
δυστυχώς έχω ελάχιστες φωτό και περισσότερα βιντεάκια γιατί ήταν τέτοιος ο χαμός που μόνο οπτικοακουστικά μπορούσες να τον αποτυπώσεις
View attachment 376267 View attachment 376268

Εποχές ΠΑΣΟΚ θύμιζε η κίνηση στους δρόμους! Ατέλειωτο μποτιλιάρισμα, μάχη για τα πάρκιγκ με το γαμοσταυρίδι να δίνει και να παίρνει, τα δε μηχανάκια....αχ αυτά τα μηχανάκια! ένας κακός χαμός παντού και τρικάβαλα με κοριτσάκια ντυμένα και βαμένα στην πένα...ούτε λόγος για κράνος και προστασία!!
Στους δρόμους το αδιαχώρητο-ως επί το πλείστον νεολαία βέβαια, και μουσικές στη διαπασών, είτε από πρόχειρες μπάντες είτε από μεγαφωνικές.
Εμπειρία ήταν δε λέω!!

Κάναμε όλο το δρόμο προς το σπίτι ποδαράτο για να μη χάζουμε το χάζι....

Απολαυστική η περιγραφή σου. Σε διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον και γελώ με τον τρόπο που τα παρουσιάζεις και ... συμφωνώ σε όλα όσα περιγραφεις για τη χαοτική κίνηση, τα μηχανάκια, την πιτσιρικαρία, τα τρένα και πολλά άλλα. Είναι όμως όλα αυτά μέρος της γοητείας της Νάπολη, δεν συμφωνείς;

Ζήλεψα το σορμπέ, που δεν ξέρω γιατι δεν το δοκίμασα (υπάρχει τελικά και κάτι με λίγες θερμίδες στη Νάπολη?) και την πίτσα του Sorbilo που δεν έφαγα γιατι δεν άντεχα να κάτσω στην ουρά (τηγανιτή ε?).

Αυτές τις ταλαιπωρίες σαν αυτή που πέρασες, πως τις φοβάμαι...
αλλά η περιγραφή σου ήταν (sorry) διασκεδαστική :)
Αυτή η ταλαιπωρία ήταν και ο λόγος που εγώ όταν επισκέφτηκα την περιοχή απέφυγα το λεωφορείο και το ...καλοκαίρι. Έχασα βέβαια το Positano, αλλά τι να κάνουμε; Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Λέω να μην πτοηθώ από την πολύ περιεκτική ιστορία σου και παρόλο που έθεσες αρκετά ψηλά τον πήχη στο θέμα Νάπολη μετά covid εποχή, θα τολμήσω και εγώ σύντομα να ανεβάσω και το δικό μου ταξίδι στη Νάπολη.:)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
όλες οι φωτό είναι υπέροχες.
το άκουσα κ αυτό! ευχαριστώ αλλά νομίζω ότι είμαι τραγική φωτογράφος...


@Grerena ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια :):) Δύσκολα ταξίδι χωρίς ταλαιπωρία ειδικά όταν προσπαθείς να χωρέσεις τόσα πολλά σε λίγες μέρες. Νομίζω ντοπάρεσαι από τις εικόνες και την ψυχολογία και έτσι τελικά το αντέχεις.

Ασφαλώς και να γράψεις και συ τη δική σου ιστορία! Καθένας το ζει διαφορετικά και γράφει με το δικό του στυλ , αυτό είναι το ωραίο ότι έχουμε πλουραλισμό όταν ψάχνουμε πληροφορίες για ένα μέρος και διαβάζουμε πολλές ιστορίες παίρνοντας από τον κάθε έναν ένα διαφορετικό κομμάτι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για κάθε προορισμό πλήρωνες 9 ευρώ. Δηλαδή 9 δώσαμε προς Αμάλφι και μετά πάλι άλλα 9 για Ποζιτάνο.
Τσουχτερό το καραβάκι δε λέω!
Γιατί όμως δε γυρίσατε με τον ίδιο τρόπο και φάγατε όλη αυτή τη ταλαίπα με το λεωφορείο;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τσουχτερό το καραβάκι δε λέω!
Γιατί όμως δε γυρίσατε με τον ίδιο τρόπο και φάγατε όλη αυτή τη ταλαίπα με το λεωφορείο;
Πρώτον νυχτώσαμε και τα καραβάκια σταματούσαν....Δεύτερο δε το φανταζόμασταν τόσο χάλι το λεωφορείο-θέλαμε να δούμε λίγο και το Σορέντο. Γενικώς πάντως φθηνά δεν την βγάζεις αυτή την εκδρομή με όποιο τρόπο... Η Θάλεια πήγε με οργανωμένη εκδρομή οδικώς ναι μεν γλύτωσε ταλαιπωρία αλλά βγήκε 45 έκαστος! Τα γούστα πληρώνονται σ αυτή τη ζωή....
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Δροσερά , ολόφρεσκα και κατακίτρινα λεμόνια !!! Όμορφο το Αμάλφι ...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το λεωφορείο ήρθε όντως στα 20 λεπτά. Μας φόρτωσε όλους! Ενώ ήταν ήδη σχεδόν φίσκα. Πως;
Οσοι προλάβαμε καθιστοί (εγώ τέρμα πίσω γαλαρία) και οι υπόλοιποι όρθιοι, καθιστοί στα σκαλοπάτια και γενικά κατάσταση τριτοκοσμική. Κανείς δεν ζήτησε πιστοποιητικό βέβαια, ακόμη και μάσκες φορούσαν όσοι ήθελαν, 2 ευρώ το εισιτήριο και ο κόβιντ...κερασμένος!
Καλά βρε, έκατσες τέρμα πίσω γαλαρία σε ένα λεωφορείο που θα έκανε δρομολόγιο σε ένα "φιδωτό" δρόμο;;;; Και να είσαι άνθρωπος που δεν ζαλίζεται, πάλι θα ζαλιστείς!!!
Οι φωτογραφίες είναι πάρα πολύ ωραίες! Όσο και να μη ξέρεις να βγάζεις φώτο, ένα μέρος όταν είναι όμορφο "γράφει"!!! Πολύ ωραίο ταξιδάκι :)

πουλάνε πολύ όμορφα αυτό που δεν θα αγόραζες ποτέ. 😂😂😂
Ε ναι αν τα πουλάνε 6,9€/κιλό που να τα αγοράσεις;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom