Ιταλία Nάπολη - Αμάλφι - Ποζιτάνο μ.κ. (μετά κόβιντ)

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία

Πρόλογος

Γεμάτο είναι το Travelstories από ιστορίες και πληροφορίες για Νάπολη και τα πέριξ...πραγματικά δε νομίζω ότι γράφοντας τα δικά μου έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο.

Από την άλλη σκέφτηκα πως τελικά τα ταξίδια μας χωρίζονται σε π.κ. (προ κόβιντ) και μ.κ. εποχή οπότε καλό είναι όσο μπορούμε να γράφουμε ιστοριούλες...τόσο για να βλέπουν όσοι ενδιαφέρονται τα πιο επίκαιρα δεδομένα, όσο και για να ...ζεσταίνουμε και πάλι τις μηχανές μετά από τόσο καιρό απραξίας.

Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο ταξίδι κλείστηκε πριν ακόμα ξεκινήσω για το...προηγούμενο (όπως ορθά μας συμβουλεύει πάντα ο φίλος κ συμφορουμίτης @psilos3 :lol: ) και για να λέω τα πράγματα με τ όνομά τους, με το που έκανα τη 2η δόση του εμβολίου και ταυτοχρόνως άρχισαν να πέφτουν βροχή οι προσφορές για τα αεροπορικά...λίγο η καθήλωση επί ενάμισι χρόνο, λίγο το ένα, λίγο το άλλο έπαθα τον ατελείωτο!

Οι προορισμοί χόρευαν ο ένας μετά τον άλλον μπροστά στα μάτια μου και δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω!

Η Νάπολη ήδη έπαιζε δυνατά ως επιλογή από το καλοκαίρι αλλά μετατέθηκε χρονικά λόγω ανυπόφορης ζέστης και τουριστικού πικ. Και αφού ήδη ..... ξεπέταξα τρία συναπτά 4μερα σε βορειότερες χώρες μαζί με μια χορταστικότατη εβδομάδα που γυρνοβολούσα προς Ιόνιο μεριά (ξέρω ξέρω με λυπάται η ψυχή σας τόσο χάλια που περνάω) και Νάπολη λέγαμε και Νάπολη δε βλέπαμε… ήρθε κι ώρα της.

Στο μεταξύ στα ανάμεσα, επειδή κάθε φορά που βγαίναμε για καφέ ή μπύρα με φίλους και ρωτούσαν θα βάλεις κ…. κάτω ή θα μας σπάσεις κ άλλο τα νεύρα….και έλεγα το δεύτερο μέχρι να τελειώσω όλες τις άδειες ή την καβάντζα (ότι από τα δύο έρθει πρώτο!) τελικά από κει που θα είμαστε μόνες εγώ με μια καλή φίλη, λίγο που η ζήλια είναι ψώρα λίγο που έχουμε καλούς φίλους, φτάσαμε αισίως τους ...5!!!

Με σύνθεση παρέας που δεν είχαμε ιδέα πως και τι θα μας έβγαινε στην πράξη...ο ένας μάλιστα ήταν φίλος φίλου τον είδαμε για πρώτη φορά στο αεροδρόμιο. Ωστόσο λέμε δε βαριέσαι….καθένας κάνει το πρόγραμμά του δεν είναι ανάγκη να πηγαίνουμε παντού μαζί αν δεν γουστάρουμε.

Κάπως έτσι κλείσαμε και ένα από τα μεγαλύτερα σπίτια που βρήκαμε κοντά στο κέντρο (ώστε να έχουμε μια σχετική άνεση σε δωμάτια και μπάνια) και στις 21 του Οκτώβρη δώσαμε ραντεβού στο αεροδρόμιο Μακεδονία.

Άφιξη
Φουλ το αεροπλάνο της Ράιαν (ένεκα οι προσφορές) και μετά από 1 ώρα και 20 λεπτάκια προσγειωθήκαμε στο Capodichino της Νάπολης. Οι έλεγχοι δειγματοληπτικοί από Ελλάδα για το plf ενώ για τα πιστοποιητικά εμβολιασμού έβλεπαν απλά αν υπήρχαν -ούτε καν όνομα διάβαζαν. Στην Ιταλία σημασία δεν μας έδωσαν, αεροπλάνο, τέρμιναλ και έξω από την πόρτα!

Εν τω μεταξύ με όλα αυτά τα έντυπα που έχουν προκύψει λόγω κόβιντ η πολιτική για βαλίτσες και χειραποσκευές έχει πάει περίπατο...Οι περισσότεροι μπαίνουν με το εισιτήριο value και κουβαλάν backpack γκουμούτσες συν σακούλες με τρόφιμα στο χέρι και γενικώς δεν ανοίγει μύτη!! Αν τα κοιτούσαν κ αυτά το κάθε αεροπλάνο θα έφευγε με 2 ώρες καθυστέρηση….

Σε άλλα νέα η συνεννόηση με τον σπιτονοικοκύρη ήταν πως έναντι έξτρα αμοιβής θα μας έστελνε ταξί για να μας πάρει και τους 5, λόγω του ότι φτάναμε μετά τις 10 το βράδυ και το μετρό τους έκλεινε νωρίς. Το λεωφορείο που εξυπηρετεί το αεροδρόμιο μας άφηνε μακριά από το σπίτι που θα μέναμε οπότε δεν είχαμε άλλη επιλογή. Η τιμή ήταν συμπαθητική οπότε και το δεχθήκαμε.
Ελα όμως που αντί για ταξί ήρθε ο ίδιος με ένα μικρό αυτοκίνητο και λέει θα έστελνα και το γιό μου αλλά πάθαμε λάστιχο στο δεύτερο αυτοκίνητο οπότε θα σας πάω σε δύο δόσεις εγώ.

Όμως έχει ξεκινήσει να βρέχει….πρώτη κίτρινη κάρτα! Μπαίνουμε οι πρώτοι τρεις ενώ οι άλλοι δύο έμειναν πίσω να περιμένουν κάτω από ένα μισο-υπόστεγο.

Δεν θα αργήσουμε λέει, έχει ερημιά απόψε γιατί η Νάπολη έπαιζε με τη Λέγκια Βαρσοβίας για το Europa league και όλοι ήταν καρφωμένοι στις τηλεοράσεις. Αμάν κ αυτή η Ράιαν….κάτι ώρες που πάει και βάζει τις πτήσεις της και χάνουμε τα καλύτερα!!!! :cry:

Το αυτοκίνητο εκτός από μικρό ήταν και “ελαφρώς” τρακαρισμένο. Όπως και τα περισσότερα αυτοκίνητα μέσα στην πόλη (γιατί άραγε!). Έκανε και έναν περίεργο ήχο που ερχόταν από το αριστερό πίσω τροχό...Τον ρώτησα αλλά μου είπε να μην αγχώνομαι!

Στο σπίτι μας περίμενε ο γιός με το κλαταρισμένο (και καλά) αυτοκίνητο για να μας δείξει τα του σπιτιού.
Το οποίο σπίτι ένα περίπου μαυσωλείο που υποτίθεται ότι ήταν στον 3ο όροφο και χωρίς ασανσέρ μόνο που είχαν ξεχάσει τα μεσοπατώματα και ο 3ος έγινε χαλαρά 5ος….
Ωστόσο ήταν καθαρό και είχε τους χώρους που θέλαμε. Ο μικρός ιδιοκτήτης άρχισε τα ναπολιτάνικα….είχαμε και έξτρα χρεώσεις εκτός μπούκιγκ-τις οποίες ναι μεν είχαμε δει αλλά πουθενά δεν έγραφε ότι οι πληρωμές θα ήταν αυστηρά τις μετρητοίς.
Λέω δεν κουβαλάμε μαζί μας μετρητά θα πρέπει να δεχθείς κάρτα. Ανένδοτος αυτός. Κάρτα δεν παίρνουμε λέει μόνο μετρητά κ αν δεν έχετε θα σας πάω σε ΑΤΜ για να τραβήξετε!
Δεν ξεκινήσαμε καλά….
Αφού περιμέναμε να έρθουν κι οι υπόλοιποι, του την πέσαμε όλοι μαζί και ναι μεν τα στάξαμε τελικά ντάγκα ντάγκα αλλά αποφύγαμε έστω ένα ποσό για εγγύηση που μας ζητούσε στο τσεκ ιν (και θα επιστρεφόταν μετά από έλεγχο του διαμερίσματος στην έξοδο) .
Μ αυτά και μ αυτά ή ώρα είχε ήδη πάει 11.30 το βράδυ αλλά δεν μας σταματούσε τίποτα από το να βγούμε και να περπατήσουμε την πόλη . Ο μικρός μας είπε ότι λόγω ώρας ένα σημείο που θα βρίσκαμε λίγο κόσμο και κάτι να πιούμε ήταν η Piazza Bellini που ήταν περίπου στο χιλιόμετρο από το σπίτι.

Κι έτσι ξεκινήσαμε την περιήγηση….

Το στενό που βρίσκεται το σπίτι μας. Σαν σκηνικό από ταινία του Κοστουρίτσα...
20211021_235014.jpg


Ερημιά!
20211022_001534.jpg


Chiesa del Gesu Nuovo
20211022_001614.jpg


Η πρώτη εντύπωση ήταν ότι η Νάπολη εκτός από παλιά ήταν κ βρώμικη! Πολύ βρώμικη όμως...Οι κάδοι ξεχειλισμένοι από σκουπίδια και στο δρόμο πεταμένα κάτω ότι μπορείς να φανταστείς.

Στην Piazza Bellini γινόταν ένας μικρός κακός χαμός...Φοιτητοκατάσταση κατά δεκάδες, όλοι στο δρόμο με ένα ποτό στο χέρι και ο μπάφος πήγαινε σύννεφο! Αιθαλομίχλη κανονικά.
Αφού χαζέψαμε και περπατήσαμε όσο αντέξαμε, βρήκαμε ένα όσο το δυνατόν πιο ήσυχο καφέ-μπαρ με τραπεζάκια έξω και αφού η βροχή είχε σταματήσει και η θερμοκρασία ήταν σούπερ απολαύσαμε ένα Aperol Spritz χαζεύοντας από σχετική απόσταση το μπουλούκι της πιτσιρικαρίας.
Κάναμε ακόμα μια μεγάλη βόλτα προς τη Scappanapoli όμως δεν υπήρχε ψυχή και τα πάντα ήταν κλειστά εκείνη την ώρα οπότε και αποφασίσαμε να κρατήσουμε την όρεξή μας για επόμενη μέρα που προβλεπόταν μεγάλη και πήγαμε για νανάκια...

 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπράβο Εύα, χαίρομαι που μπήκες στο κόπο να γράψεις ιστορία, θέλουμε πληροφορίες και για τη πόλη αλλά κυρίως για όλα τα τριγύρω που έκανες!
Περιμένω καθηλωμένος.:)

το συγκεκριμένο ταξίδι κλείστηκε πριν ακόμα ξεκινήσω για το...προηγούμενο, και για να λέω τα πράγματα με τ όνομά τους, με το που έκανα τη 2η δόση του εμβολίου και ταυτοχρόνως άρχισαν να πέφτουν βροχή οι προσφορές για τα αεροπορικά...λίγο η καθήλωση επί ενάμισι χρόνο, λίγο το ένα, λίγο το άλλο έπαθα τον ατελείωτο!
Αυτό κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει, δε μπορώ να καταλάβω τι... :haha:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αυτό κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει, δε μπορώ να καταλάβω τι..
Εσένα είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα οπότε έκανα ήδη τη σχετική αναφορά στο κείμενό μου για να διορθώσω την παράλειψη :bleh:

Όσο για αυτά που έκανα θα μπορούσα άνετα να βάλω τίτλο...όσα έχασα στη Νάπολη! Αλλά αυτά θα σας τα πω προσεχώς..
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όσο για αυτά που έκανα θα μπορούσα άνετα να βάλω τίτλο...όσα έχασα στη Νάπολη! Αλλά αυτά θα σας τα πω προσεχώς..
Δώσε μας τα φώτα σου όπως πάντα.
Είναι μια εκδρομή που έχω δυνατά στα υπόψιν. ;)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ξυπνήσαμε με πολύ όρεξη να ανακαλύψουμε την πόλη-μου είχαν ήδη πει πως την Νάπολη για να τη νιώσεις πρέπει να την περπατήσεις όσο δεν πάει όπως και κάθε άλλη πόλη δηλαδή , η πρόβλεψη μιλούσε για βροχές και καταιγίδες αργότερα αλλά είπαμε έστω έτσι!

Πριν από όλα βέβαια καθήσαμε σ ένα καφέ-φούρνο κοντά στο σπίτι για ένα ξεγυρισμένο πρωινό.

Αυτό με την άχνη το λένε σφολιατέλα και είναι κάτι σαν την δική μας τη Σαλονικιώτικη μπουγάτσα!
20211022_104026.jpg


Σύντομα θα καταλαβαίναμε πως περίπου όλη η Νάπολη είναι ένα...φαγητό, οπότε σας προειδοποιώ από τώρα πως θα σας τα δείξω όλα όσα φάγαμε :bleh:

Ηπια κ έναν καταπληκτικό καπουτσίνο και ξεκίνησε το τουρ...

Συμπαθητικούλα η γειτονιά μας!
20211022_110505.jpg


Αυτός ο κυριούλης καθάριζε μύδια και μου φάνηκε πολύ ..λόκαλ το σκηνικό!
20211022_103427.jpg


Περπατήσαμε ως τη Scappanapoli και αρχίσαμε τα πάνω -κάτω, αριστερά- δεξιά...
Παντού φαγητό!
20211022_114245.jpg

20211022_114310.jpg
20211022_114659.jpg

Μια έβρεχε και μια σταματούσε. Πλάκωσε κι ο τουρισμός ξανά.
20211022_115153.jpg

Περίμενα αρκετή ώρα για να βγάλω αυτό το στενό χωρίς άνθρωπο!
20211022_121644.jpg

Δοκίμασα και μια τηγανητή πίτσα από τον Sorbillo. Ενδιαφέρουσα γεύση.
20211022_115558.jpg


'Ενα από αυτά που είχα σημειώσει στη λίστα μου ήταν η επίσκεψη στο παρεκκλήσι του San Severo για να δούμε το άγαλμα του Χριστού με το διάφανο σεντόνι.
'Οταν φτάσαμε στο σημείο η ουρά στην είσοδο ξεπερνούσε τα 30 άτομα και μας ενημέρωσαν πως ήδη είχαν εξαντληθεί τα εισιτήρια για εκείνη την ημέρα!
Αφού φάγαμε πόρτα , το αφήσαμε μήπως το προλάβουμε την τελευταία μέρα και συνεχίσαμε ποδαράτοι προς τον ισπανικό τομέα ή αλλιώς Quartieri Spagnoli.

20211022_134632.jpg


Τον λατρεύουν τον Μαραντόνα εδώ. Ούτε στην Αργεντινή τέτοια λατρεία...Σε κάθε μαγαζί σχεδόν υπάρχει φωτογραφία του.
20211022_134734.jpg


η απαραίτητη (τουριστική) μπουγαδούλα
20211022_134747.jpg


20211022_135200.jpg


20211022_135050.jpg


Εν τω μεταξύ άρχισε η καταιγίδα...Κι όταν λέμε καταιγίδα εννοούμε από αυτές που ότι και να κρατάς ή και να φοράς θα βραχείς όπως και να έχει.
Σε λιγότερο από 5 λεπτά ένιωθα να έχουν πάρει νερό και τα δύο μου παπούτσια ενώ ήδη βρέχονταν και τα ρούχα μου.
Πατήσαμε κ έναν ωραιότατο καβγά μέσα στο δρόμο διότι ο ένας που είχε έρθει αρκετές φορές Νάπολη και μας έδειχνε το δρόμο έψαχνε να βρει ένα μαγαζί που είχε φάει κάποια στιγμή αλλά δεν το έβρισκε και εν τω μεταξύ η βροχή δυνάμωνε και μας την έλεγε κ από πάνω ότι αφού θέλετε να φάτε σε τουριστικό και όχι εκεί που θα σας πάω εγώ και δν αντέχετε λίγη βροχούλα εντάξει ας καθήσουμε εδώ τέτοιοι που είστε (!) ...Αφού είπαμε από μερικά ...γαλλικά ο καθένας και εκτονώθηκε η φάση τελικά καθήσαμε σε αυτό....
Που ευχαρίστως κρεμούσα και γω το παντελόνι μου μαζί με την διακοσμητική μπουγάδα μπας και στεγνώσει λίγο μέχρι να φύγουμε :rolleyes:
20211022_143724 (1).jpg

Και έφαγα αυτά! (συγνώμη!)
20211022_145809.jpg


Mόλις σταμάτησε η βροχή ξαμολυθήκαμε και πάλι.
Εκεί κοντά ήταν και ο σταθμός μετρό Toledo που έχει πάρει βραβείο αρχιτεκτονικής ως το καλύτερο δημόσιο κτίριο της χρονιάς για το 2013 (όταν ανοίξει βέβαια το μετρό της Θεσσαλονίκης θα τους τον φάμε τον τίτλο :bleh: )

Νταξ ...ήταν εντυπωσιακός!
20211022_182716.jpg


Κόντεψα να σαβουρντιστώ στις κυλιόμενες για να πιάσω και το "μάτι"!
20211023_221732.jpg


και αφού το είδαμε κι αυτό κατηφορίσαμε προς την Galleria Umberto
20211022_140024.jpg


Να μαι και γω.. Λίγο βρεγμένη ακόμα αλλά τι να έκανα
20211022_140047.jpg


Στην έξοδο πέσαμε σε γάμο ντόπιων!
Αυτά παθαίνεις αν τρως όλη σου την πίτσα από μικρός.....
20211022_140222.jpg


Συνεχίσαμε στην Piazza del Plebiscito με το Τeatro di San Carlo και το Βασιλικό Ανάκτορο
20211022_160410.jpg
20211022_160518.jpg
20211022_160629.jpg
20211022_160632.jpg


Βγήκαμε και παραλία και στο βάθος ο Βεζούβιος
Εν τω μεταξύ οδηγούν σαν τρελοί! Τα δε μηχανάκια είναι αμέτρητα και πετάγονται από παντού.
Κορυφαία στιγμή όταν είδα σε στενό της Scappanapoli διανομέα ο οποίος οδηγούσε μηχανάκι με το ένα χέρι και με το άλλο κρατούσε δίσκο με καφέδες!!!! Μέχρι να βγάλω φωτογραφία εξαφανίστηκε...ύστερα διαμαρτύρονται οι δικοί μας της efood :cool:
20211022_161513.jpg


Castel dell' Uovo Δηλαδή το Κάστρο του Αυγού
20211022_163341 (1).jpg


Και βόλτα ακόμη 2-3 χιλιόμετρα στο παραλιακό μέτωπο
20211022_163348.jpg

Δεν πιστεύω να πόνεσαν κανενός τα πόδια!
20211022_164147.jpg
20211022_164200.jpg


Κάναμε και μπρέικ για καφέ και αποφασίσαμε να γυρίσουμε για κανά δίωρο σπίτι γιατί Νάπολη είσαι οπότε τι δεν θα βγείς και για βράδυ;;
Τρόπος εύκολος να γυρίσουμε δεν βρέθηκε. Έτσι έγινε η ίδια διαδρομή αντίστροφα και από τη στάση Τολέδο πήραμε ένα τρενάκι που μας έβγαζε (σχετικά) κοντά κι έτσι όταν αισίως ανέβηκα (με τα πόδια φυσικά) στον 5ο όροφο του σπιτιού και τσέκαρα το βηματομετρητή είχε αισίως καταγράψει τα 20 χιλιόμετρα :shock:

Αφού κάναμε τα.... μπωτέ μας και ξαναγίναμε άνθρωποι καθαροί και μοσχομυριστοί πήραμε και πάλι το τρένο και βγήκαμε στην περιοχή Vomero (κάτω από το κάστρο του St Elmo όπου κυκλοφορεί ο κόσμος ο καλός ο κυριλές και καθίσαμε σε τούτο το wine bar και απολαύσαμε με μισό μάτι αυτές τις γκουρμεδιές!
20211022_232904 (1).jpg


Τελικά ήταν πολύ πιο νόστιμες από όσο τους φαίνονταν και οικονομικές γιατί εδώ στη Νάπολη ξέχασα να πω πως το φαγητό ήταν παντού και υπέροχο αλλά και πολύ προσιτό!
Κάναμε και μια γύρα ακόμη και αποφασίσαμε να πιούμε και κάτι κρασιά σ ένα επόμενο μπαράκι και με το ένα και με το άλλο το λήξαμε κατά τις 2 τα ξημερώματα!!!

Η επόμενη μέρα είχε το πιο ενδιαφέρον-για μένα κομμάτι του ταξιδιού, την εκδρομή προς την Costiera Amalfitana και αδημονούσα πολύ.
Πριν το ταξίδι το δεξί μου πόδι με ενοχλούσε για κάποιες μέρες αλλά δεν το έδωσα σημασία μετά τα χιλιόμετρα αυτής της μέρας όμως ένιωθα κάτι επίμονες σουβλιές στο ισχύο μόλις ξάπλωσα. Φοβήθηκα μήπως χειροτερέψει την επόμενη και ευτυχώς είχα μαζί μου μυοχαλαρωτικά...Κούμπωσα ένα και έπεσα ξερή για ύπνο....:confused:
 

Attachments

Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Και έφαγα αυτά! (συγνώμη!)
View attachment 376033
τη σαλάτα θα μπορούσες να την πεις ακατέργαστη caprese, πολύ νόστιμη, η ρόκα γύρω γύρω πρέπει να είναι έμπνευση του σεφ οι μοτσαρέλες εκεί κάτω είναι απόλαυση. το πιάτο με τα ριγκατόνι το λιμπίστηκα, κιοφτές είναι αυτός πάνω πάνω καλυμμένος με την κόκκινη σάλτσα;
μια μερίδα απ όλα παρακαλώ.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ιδιαίτερη η Νάπολη , συμπαθητική σαν πόλη , πόσο νόστιμα τα φαγητά της ... Περιμένουμε ανταπόκριση από Κοστιέρα Αμαλφιτάνα και Ποζιτάνο ...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
κιοφτές είναι αυτός πάνω πάνω καλυμμένος με την κόκκινη σάλτσα;
Ήταν το ραγού που πήρε ο ένας φίλος ή αυθεντική μπολωνέζ, εγώ βολεύτηκα με μια καρμπονάρα που δεν φαίνεται στη φώτο αλλά η caprese όπως τα λες!
 
D

Delmem38110

Guest
Ήταν το ραγού που πήρε ο ένας φίλος ή αυθεντική μπολωνέζ, εγώ βολεύτηκα με μια καρμπονάρα που δεν φαίνεται στη φώτο αλλά η caprese όπως τα λες!
ξέρεις υπάρχει και το ραγού χωρίς ντομάτα. κοκκινίζει από το καρότο. πεντανόστιμο. να σου πω και τη συνταγή 😂😂😂. απλό αλλά υπέροχο. για μένα πιο νόστιμο από αυτό με τη ντομάτα. την επόμενη μέρα γίνετε καλύτερο. αλλα η καμποναρα !!!!!!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
πω και τη συνταγή 😂😂
Άσε 2 κιλά πήρα τον υδατάνθρακα της χρονιάς έφαγα εκεί....Παρακάτω θα δεις κ τα υπόλοιπα!
Βάλε κ τα θεικά τους παγωτά ανάμεσα...:cool:
Δίαιτα μέχρι νεωτέρας!
 
D

Delmem38110

Guest
Άσε 2 κιλά πήρα τον υδατάνθρακα της χρονιάς έφαγα εκεί....Παρακάτω θα δεις κ τα υπόλοιπα!
Βάλε κ τα θεικά τους παγωτά ανάμεσα...:cool:
Δίαιτα μέχρι νεωτέρας!
δεν είμαι παγωτολατρης η γλυκατζής, εκτός από ένα. τιραμισού με παβεζινι όχι με σαβογιαρντι. να σου δώσω τη συνταγή......😂 τα παγωτά φοβερα..... θα χαρώ να διαβάσω παρακάτω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ακτή Αμάλφι

Μέσα στη χαρά ξύπνησα που επιτέλους ξημέρωσε η μέρα, τι κι αν το πόδι μου δεν έστελνε τους καλύτερους οιωνούς...σε κάθε βήμα ένιωθα κ από μία σουβλιά, πήρα άλλο ένα χάπι και ξεκινήσαμε για το σιδηροδρομικό σταθμό. Κανά 2 χιλιόμετρα δρόμος ήταν, στην αρχή ήμουν συνεχώς 5 βήματα πίσω, λίγο λίγο και όσο ζεσταινόταν το σύστημα το πήγαινα καλύτερα.
Είχαμε κλείσει από το κινητό εισιτήρια από το trenitalia.it για το τρένο των 10.00 προς Σαλέρνο.
Ελα όμως που είχαν τα πάντα καθυστέρηση εκείνη την ημέρα κ έκαναν διαρκείς ανακοινώσεις από τα μεγάφωνα.
Για την ιστορία κάποτε μιλούσα ιταλικά, έκανα 2 χρόνια εντατικά, ωστόσο στην πορεία ξεχάστηκαν....έκανα μια φιλότιμη προσπάθεια το προηγούμενο διάστημα να τα ξεσκονίσω και ναι μεν έφτασα σε ένα ικανοποιητικό σημείο συνεννόησης, αλλά από αυτό μέχρι να καταλάβω τι έλεγαν από τα μεγάφωνα υπάρχει ένα χάος. Ritardo έλεγε και οι πίνακες με τα δρομολόγια διαρκώς έδιναν αναχώριση μια ώρα μετά....
Εντέλει το τρένο φάνηκε κατά τις 11.30....κορδόνια τα νεύρα!
Φοβόμουν μήπως γίνει τίποτε και με τα καραβάκια και πάει η μέρα άπατη.

Ευτυχώς από κει και πέρα το πράγμα πήγε καλύτερα. Ο καιρός ήταν συννεφιασμένος αλλά οι προβλέψεις για βροχή είχαν απομακρυνθεί, οπότε σούπερ!
Φτάσαμε Σαλέρνο σε 40 λεπτάκια περίπου και κατεβήκαμε στη μαρίνα να βρούμε τα καραβάκια που κάνουν το τουρ στην ακτή.
Είχα ψάξει όλους τους πιθανούς τρόπους για να δούμε την ακτή και κατέληξα σε αυτή την εκδοχή μετά και από τη σύσταση της @Grerena και τη συνιστώ δαγκωτό! Όνειρο το καραβάκι! Την οδική βερσιόν τη διαπιστώσαμε στην επιστροφή και θα σας τα πω στη συνέχεια.
Εχοντας λίγη ώρα σατη διάθεσή μας μέχρι την επόμενη αναχώριση καθήσαμε να φάμε πρωινό και να πάρουμε μια ανάσα...

Σαλέρνο
20211023_125508 (1).jpg


Και ξεκινήσαμε...
20211023_130040 (1).jpg


Δυστυχώς η συννεφιά δεν άφηνε τα χρώματα να "γράψουν" στις φωτογραφίες
20211023_131921.jpg

στάση στην Cetara
20211023_131924 (1).jpg
20211023_135017 (1).jpg
20211023_135319 (1).jpg

Amalfi
20211023_135556.jpg

Amalfi
20211023_135710.jpg

Στα σοκάκια του Αμάλφι
20211023_140444.jpg
20211023_140557.jpg

Σορμπέ λεμονοπορτοκαλιού. Ωραίο ήταν!
20211023_141052.jpg
20211023_141308 (1).jpg

λεμονάκια παντού
20211023_141322.jpg
20211023_141554.jpg
20211023_141953.jpg

20211023_144430.jpg


Βαρέστε με αλλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το Αμάλφι...ίσως είχα υπερβολικές προσδοκίες.
Το βρήκα...λίγο, ξεπερασμένο κ βασικά ...αδιάφορο. Υπερβολικά τουριστικό, με λίγα γραφικά σημεία και δεν θέλω καν να σκέφτομαι πως μπορεί να δείχνει Αύγουστο με ορδές τουριστών...

Στον αντίποδα το Ποζιτάνο το οποίο το λάτρεψα και έχει όλα αυτά που προσδοκούσα κ ακόμη παραπάνω, το αφήνω για το επόμενο κεφάλαιο γιατί έτσι του αξίζει!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom