ΗΠΑ NEW YORK...και μετά όλα τ'άλλα!

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο]...Τρίτη μέρα στη ΝΥ και να προσθέσω οτι ο καιρός μας τα πήγαινε εξαιρετικά μέχρι την πεμτη μέρα της διαμονής μας, αλλά απο κει και μετά ενα ελαφρύ ψιλόβροχο αλλά καθόλου κρύο τουλάχιστον που να μην αντέχεται...μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις λόγω των ψηλών κτηρίων η βροχή δεν σε άγγιζε...τι να λέμε τώρα...΄Βρεθήκαμε στο Empire state building...όπως λέει και το όνομα του πράγματι αυτοκρατορικό...ο κόσμος όχι πάρα πολύς αν και 12 το πρωί, οι έλεγχοι σαν του αεροδρομίου και η τιμή γύρω στα 20 για τον 87ο και άλλα 15 για να ανέβεις στον 102ο όροφο. Ε, Λέμε πάμε στα πολύ ψηλά, πότε θα ξανάρθουμε. Το ασανσέρ απο μόνο του είναι εμπειρία...λιγότερο απο 1 λεπτο και είχαμε φτάσει!!Ταχύτητα φωτός, δεν παίζονται..η θέα απο εκεί ψηλά μοναδική εμπειρία...κάποτε το ψηλότερο κτήριο του κόσμου και όλη η ΝΥ πιάτο μπροστά σου με τα ελικόπτερα να πετούν δίπλα μάλλον για λόγους ασφαλείας. Άλλωστε αυτό και άγαλμα της ελευθερίας θεωρούνται στόχοι και φυλάσσονται καλά. Βόλτα πιο κάτω στην 5η λεωφόρο και βλεποντας την αρίθμηση βλέπω τον αριθμό 230, σκέφτηκα το σάιτ που κάποιοςσυμφορουμίτης το είχε αναφέρει. Ανέβηκαμε πάνω στον 20ο όροφο και είδαμε ενα υπέροχο roof garden με θέα στο empire και άλλους ουρανοξύστες. Λόγω κρύου δίνανε μπουφανάκια, σαν μπουρνούζια κάτι ερυθρού χρώματος με κουκούλα, είχε την πλάκα του και παραγγείλαμε ζεστή σοκολάτα, ότι έπρεπε...Να τονίσω οτι [B]εκεί[/B
  3. Κεφάλαιο 3ο
  4. Κεφάλαιο 4ο

Δεν έχω πολλές ώρες που επέστρεψα απο Νέα Υόρκη και μπορώ να πω με ευκολία οτι αυτήν την πόλη δύσκολα θα την βγάλω απ'το μυαλό μου. Ίσως επειδή ήταν το πρώτο υπερατλαντικό ταξίδι που έχω κάνει...ίσως επειδή αυτή η πόλη έχει κάτι που σε μαγεύει...και σίγουρα έχει και όποιος έχει πάει μπορεί να με καταλάβει. Δεν θα πω κάτι διαφορετικό, μάλλον θα συμφωνήσω με όσους την έχουν αναγάγει ως μια πόλη που κανείς δεν πρέπει να παραλείψει να πάει έστω και μια φορά στη ζωή του. Απλά θα διηγηθώ την δικιά μου 9ήμερη επίσκεψη στην πρωτεύουσα του κόσμου και του υπερκαταναλωτισμού...
Εισιτήριο με προσφορά γύρω στα 350? πάνε-έλα και όλοι να με ρωτάνε πως τα κατάφερα και το βρήκα τόσο φτηνό...πραγματικά δεν ξέρω, ήμουν έτοιμος να βάλω το χέρι στην τσέπη και να επενδύσω κανα 650άρικο για αεροπορικά αλλά νάσου που μια και μόνη νύχτα βρήκα αυτή την προσφορά και χωρίς δεύτερη σκέψη το κλείσαμε...και πολύ καλά κάναμε!! Ξενοδοχείο το saint james δίπλα στην times square...140? το δίκλινο. Δεν υπάρχει φθηνότερη τιμή για μανχάταν αν και το διπλανό του χοστέλ big apple μου έκλεινε πονηρά το μάτι με τα μισά λεφτα είπα να μην το ξεφτυλίσω τελείως και να πληρώσω κάτι παραπάνω για το πρώτο μου μακρινό ταξίδι..Απο νετ έκλεισα εισιτήρια για knicks, mama mia με 10usd πάνω διάζωμα το ματσάκι και 60usd για το δεύτερο.
Φθάνει η μεγάλη μέρα. Αναχώρηση της delta για το 11ωρο ταξίδι. Πρωί στις 11 ήταν και το αεροσκάφος μικρό, άβολο και με μια γριούλα δίπλα μου στη μεσαία σειρά να γκρινιάζει συνέχεια για το ακριβό εισιτήριο και την φτωχή εξυπηρέτηση εν πτήση...800? το δικό της, δεν ήθελα να την πικάρω λέγοντας για μένα και την τύχη μου. όντως κάπως γερασμένο το αεροσκάφος, χωρίς μουσική, με ταινίες σε ότι γλώσσα μπορείς να φανταστείς, ρώσικες, ιταλικές, γερμανικές...δεν πέρναγε η ώρα με τίποτα, ευτυχώς η πτήση άψογη, κανένα κούνημα αλλά πως να βολευτείς εκει μέσα..απλά περιμένεις να φτάσεις. Μετά απο πτήση πάνω απο ισλανδίες, γροιλανδίες, καναδάδες επιτέλους προσγειωνόμαστε στο jfk. Καιρός εξαιρετικός, δεν περίμενα ήλιο και ζέστη στην καρδιά του Νοέμβρη να πω την αλήθεια αλλα δεν με χάλασε βέβαια. Αμέσως παραλαβή βαλίτσας..μια μεγάλη άδεια και μια μικρούλα μέσα στη μεγάλη με τα ρούχα και τα απαραίτητα, λίγα πράματα γιατί αναμενόταν φόρτωμα στην μεγάλη..την άδεια..όπως και έγινε! 5USD το εισιτήριο για στάση jamaika και με την άφιξη εκεί μετά απο 10 λεπτά αγορά metrocard των 25usd για μια βδομάδα. Γραμμή F και μετά αλλαγή στην Ε για κέντρο ροκφέλλερ...άντε τώρα να περιγράψεις πως είναι να βγαίνεις απο το μετρό σαν τον ποντικό και να αντικρίζεις το μεγαθήριο που μόνο σε ταινίες το βλέπεις..σε βάζει αμέσως στο κλίμα λέμε το σκηνικό. Οι Αμερικάνοι ή τέλος πάντων όσοι μένουν σ'αυτή την πόλη δεν έχω να πω πολύ εξυπηρετικοί με τους τουρίστες, όποτε χρειάστηκε μας βοήθησαν. Το ξενοδοχείο καλoύτσικο, δωμάτιο στον 11ο ευρύχωρο, όχι πεντακάθαρο αλλά το περιμέναμε λίγο πολύ. Τακτοποίηση και βουρ για βόλτα, δεν κρατιέσαι και πολύ παρά την κούραση βλέποντας τα φώτα και τον κόσμο να πηγαινοέρχεται, θες και συ να γίνεις ένα μαζί του. (πωω κομμάτια είμαι, συνεχίζεται...):D

Πρώτο βράδυ και βόλτα στους δρόμους γύρω απο το ξενοδοχείο. Οι δρόμοι του Μανχάταν πολύ εύκολο να τους μάθει κανείς καθώς η αρίθμηση βοηθάει πολύ. Η έκτη λεωφόρος (Avenue of the americas) χωρίζει την πόλη στην δυτική και την ανατολική. Στις πινακίδες γράφεται αν είσαι στο East η' west της οδού, οπότε καταλαβαίνεις και πως μπορείς να πας βόρεια προς το uptown οπου η αρίθμηση των οδών κατεβαίνει η' νότια στο downtown οπου η αρίθμηση αυξάνεται. Στα ανατολικά ο αντίστοιχος αριθμός της λεωφόρου μικραίνει και στα δυτικά μεγαλώνει..εύκολο! Ένας χάρτης όμως πάντα απαραίτητος για να κατευθύνεστε εκεί που θέλετε χωρίς να ταλαιπωρηθείτε καθώς οι αποστάσεις είναι μεγάλες και το μετρό δεν εξυπηρετεί σε κάποια σημεία. Τα ακούσματα τραγουδιών της Πέγκυς Ζήνα ήταν το πρώτο που άκουσα σε ελληνική ταβέρνα κοντά στην συμβολή 45οδού και madison avenue. Η βόλτα μας έβγαλε στα βόρεια διαερχόμενοι την 5η λεωφόρο οπού είδαμε τα υπέροχα καταστήματα πολλών διάσημων οίκων μόδας και αμέσως αντιλαμβάνεσαι πού βρίσκεσαι...εκείνη την ώρα ήταν στο κλείσιμό τους, περίπου 8 το βράδυ την παρασκευή. Δεν καταλαβαίναμε καθόλου απο κούραση και βρεθήκαμε στο πρώτο μεγάλο εμπορικό κέντρο που βρήκαμε, πολύ ωραία στολισμένο χριστουγεννιάτικα (κάποια καταστήματα είχαν αρχίσει τους στολισμούς αρχές Νοέμβρη) το BLOOMINGDALES στην συμβολή 59ης και lexington avenue. Εντυπωσιακό εμπορικό κέντρο αλλά πολύ ακριβό, δεν πάτε εκεί για ψώνια σε καμιά περίπτωση, απλά χαζεύουμε...κοιτώντας τον χάρτη διαπιστώνουμε οτι ξεφύγαμε απο το ξενοδοχείο και επειδή η κούραση έδειχνε τα δόντια της είπαμε να πάμε κάπου πιο κοντά..εκει συναντήσαμε και πάλι το κέντρο rockefeller με πολύ κόσμο να κάνει πατινάζ στην πλατεία του, δεν είναι μεγάλος ο χώρος καθώς σε ταινία μου φάνταζε τεράστιο. Ωραία μαγαζιά τριγύρω και κάνα-δυο με κάλες τιμές. Τα φώτα και ο κόσμος μας είχαν εντυπωσιάσει ήδη και φυσικά δεν μιλάω για τα κτήρια που στα ευρωπαικά μαθημένα μάτια μας φάνταζαν τεράστια σε σημείο που σου έβγαινε ο λαιμός για να δεις την κορυφή τους. Εντυπωσιακή η περιοχή με τα τεράστια γυάλινα κτήρια που βρίσκονται στην σειρά όπως αυτό της ubs στην πέμπτη λεωφόρο κοντά στην 46η οδό(χωρίς να είμαι σίγουρος για την τοποθεσία). Εντυπωσιακός ο καθεδρικός του Αγ.Πατρικίου στην 5η λεωφόρο και 51η οδό, όντας ο μεγαλύτερος της Αμερικής. Κατεύθυνση προς την 44η οδό οπού νιώθοντας έντονα τα σημάδια πείνας βρήκαμε ένα πολύ καλό ιταλικό εστιατόριο το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα για πολύ καλή πίτσα όσον αφορά ποιότητα και τιμή, για ποσότητα δεν μιλάω καθώς στην ΝΥ την πόλη της υπερβολής όλα είναι χορταστικά!! john's pizza στην 44η οδο ανάμεσα στην έκτη και την έβδομη οδό..πολύ καλό περιβάλλον καθαρά νεουορκέζικο θα σας αρέσει σίγουρα. Μόλις τελειώσαμε το γεύμα μας κατευθυνθήκαμε προς την έβδομη λεωφόρο οπού τα φώτα απο μακριά μας διέταζαν να κατευθυνθούμε προς τα κει...κοιτάω τον χάρτη και ναι πλησιάζαμε στην περιβόητη times square...τι να πει κανείς για τον κόσμο και τα φώτα εκεί...η νύχτα μέρα στην κυριολεξία και ενα υπαίθριο πανηγύρι απο όλες τις φυλές του ισραήλ...τελικά ο κόσμος που βλέπαμε παντού δεν ήταν τίποτα μπροστά σ'αυτό που γινόταν στην times square..ένας χαμός...εντύπωση μου έκανε οτι ακόμη και όταν εσύ έσπωχνες κάποιον, πάντα σου ζητούσαν συγνώμη κάτι που μου συνέβει πολλές φορές και απλά σκέφτεσαι οτι οι άνθρωποι έχουν μάθει αυτή την συμεριφορά και σαν ρομποτάκια πάντα την τηρούν...όπως και να χει καλύτερα άλλες συμπεριφορές σε άλλες χώρες που η μαγκιά περισσεύει και το συγνώμη είναι σπάνιο είδος...anyway, αξίζει κάποιος να κάτσει- καιρού επιτρέποντος-σε ένα απο τα δεκάδες τραπεζάκια της πλατείας και να χαζεύεις όλα αυτά που σε περιβάλλουν...τον χαρούμενο κόσμο, τις φωτεινές πινακίδες...ένας καφές ή μια ζεστή σοκολάτα απο τα διπλανά μαγαζιά κρατούν πάντα καλή συντροφιά στο χάζεμα του πλήθους. Τα καταστήματα εκεί δεν κλείνουν πριν τις 12, μερικά πολύ τουριστικά όμως και καλό να μην αγοράζουμε κάτι απο κει αφού μπορούμε να το πάρουμε φθηνότερα λίγο πιο κάτω. Τα θέατρα του broadway και οι κινούμενες διαφημιστικές πινακίδες-αρκετά όμορφες συμπληρώνουν το υπέροχο θέαμα. Εκεί καταλαβαίνεις και παίρνεις μια πρώτη γεύση του πού βρίσκεσαι και η αίσθηση οτι είσαι στο κέντρο του κόσμου, στην πιο πολυσύχναστη πλατεία του κόσμου σε κάνει να νομίζεις οτι ζεις ενα μικρό όνειρο. Ευχάριστα η ώρα πέρασε...μεσάνυχτα και το πολύ κοντινό ξενοδοχείο, μόλις 30μ απο την πλατείς(τότε συνειδητοποιήσαμε πόσο κοντά ήταν)μας περίμενε...Την επόμενη μέρα θα είχε πολύ περπάτημα για την γνωριμία της πόλης έχοντας το φως της ημέρας σύμμαχο.

*Πριν συνεχίσω με την αφήγησή μου θα κάνω μια μικρή παύση για να μπω σε κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το ταξίδι σε απάντηση μηνύματος αγαπητού μέλους, στο οποίο δεν μπορώ ακόμη να απαντήσω σε προσωπικό μήνυμα γιατί δεν έχω ακόμη συμπληρώσει 20 μηνύματα στο φόρουμ...Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια για το θρέντ μου!
Άν σκοπεύεις να μείνεις πάνω απο 10 μέρες μπορείς να κάνεις και μια εκδρομούλα προς Ατλαντικ σίτυ ή σε κάποια απο Ουάσιγκτον, Βοστώνη, Φιλαδέλφεια.
Πάμε λοιπόν.
Όσο αφορά τις βαλίτσες μπορούμε να πάρουμε μια χειραποσκευή-συνιστώ βαλιτσούλα-μέχρι 18 κιλά και μια μεγαλύτερη, τεράστια αν είναι δυνατό βαλίτσα μέχρι 23 κιλά. Η μια μέσα στην άλλη εμένα μου ζύγισε 16 κιλά έχοντας βάλει μόνο τα απολύτως απαραίτητα, δεν χρειάζεται τίποτα περιτό καθώς η μεγάλη βαλίτσα χρειάζεται να παραμείνει άδεια για τα ψώνια ειδικά στα woodbury's οπού θα την πάρετε μαζί σας(λεπτομέρειες για τα woodbury outlets αργότερα), δεν θα είστε οι μόνοι που θα το έχετε σκεφτεί αυτό!:lol:
Στις πτήσεις καμία σοβαρή καθυστέρηση παρά μόνο μισή ωρίτσα στο jfk, λογικό λόγω των πολλών δρομολογίων. Απο Αθήνα ξεκίνησαμε 11 το πρωί και jfk φθάσαμε στις 3.40 το απόγευμα τοπική ώρα λόγω του κύκλου που έκανε το αεροσκάφος και προανέφερα. Ο έλεγχος τίποτα ιδιαίτερο και στο πήγαινε και στο έλα, καμία ανάκριση και κανένα άνοιγμα βαλίτσας παρα μόνο αν κουβαλάς κάνα καλάζνικοφ μαζί σου! Στη επιστροφή αναχώρηση στις 4.10 απόγευμα απο ΝΥ. Καλό είναι να ξεκινήσετε 4 ώρες μπροστά και με μισή ώρα καθυστέρηση απογείωση στις 4.40 με άφιξη στο Ελ.Βενιζέλος 8.40 πρωι, ώρα Ελλάδος..μας είπαν οτι θα φτάσουμε λίγο νωρίτερα λόγω λίγων πτήσεων τη μέρα εκείνη. Επειδή κάναμε απο τους πρώτους τσεκ ιν στην ΝΥ η βαλίτσα μας ήρθε τελευταία, οπότε καλό θα είναι να μην βιαστείτε να κάνετε τσεκ ιν για να μην περιμένετε πάνω απο μισάωρο στην Αθήνα για την βαλίτσα στην περίπτωση που κάποιος βιάζεται.

Πρώτη περιπλάνηση στην υπέροχη πόλη του Μανχάταν και στον δρόμο μας βρέθηκε το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο του κόσμου το γνωστό macy's. Tα λόγια περιττά για τον κολοσσό των 9 ορόφων όπου στις τεράστιες εκτάσεις του μπορείς να βρείς κυριολεκτικά τα πάντα και σε τιμές ασυναγώνιστες. Μάλιστα όσοι έχουν κολληματάκι με τα made in China, thailand etc εδώ θα βρούν αρκετά αμερικάνικα πραγματάκια. Προσωπικά πιστεύω οτι φίρμα να είναι και ας έχει κατασκευαστεί και στην Χονολουλού:D
Συνέχεια με βόλτα στην 5η...τι να πρωτοδεί κανείς, όλοι οι γνωστοί οίκοι παρελαύνουν μπροστά σου αλλά δυστυχώς οι τιμές απαγορευτικές, αλλά πάντα φθηνότερες κατα πολύ απο το Ελλάδα...αξίζει να δείτε το tiffany's, cartier, barneys, το saks που μπορεί να είναι ακριβό και εντύπωση θα σας κάνουν οι πωλητές στους πάνω ορόφους, αλλά και οι γνώσεις των αισθητικών στο ισόγειο, όμως εδώ μπορείς να βρείς κάτι που το macy's Μπορεί να μην το έχει. Επίσης, βόλτα στο trump tower, disney store, κτήριο GE όπου δεν χάσαμε που προμηθευτήκαμε εισιτήρια για παρακολούθηση εκπομπής στο ΝΒC. Όμορφα αξιοθέατα είναι η δημόσια βιβλιοθήκη όπου μπαίνεις δωρεάν, ο καθεδρικός του Αγ.Πατρικίου. Nα δοκιμάσετε απαραιτήτως τα κουλούρια με το αλάτι ,τα πρέγκελς, καραμελωμένα ξηροκάρπια απο τις ηπαίθριες καντίνες που οι μυρωδιές τους σε συντροφεύουν στις βόλτες σου στην πόλη απο άκρη σε άκρη...Στο συγκρότημα ροκφέλλερ θα ΄πάτε στο υπόγειο εμπορικό δίπλα στο παγοδρόμιο με το άγαλμα του προμηθέα και του Άτλαντα χαρακτηριστικές της περιοχής. Συνέχεια με κάθοδο προς το downtown,΄θέλαμε να δούμε το μέρος που πέσαν οι δίδυμοι πύργοι. Τα έργα εξελίσσονται εκεί για την ανέγερση ενός τέρατος όπως φαίνεται στην μακέτα, αλλά θέλει ακόμη πολύ δουλειά η ολοκλήρωσή του, ε δεν είναι και εύκολο επίτευγμα!!Washington sqr πολύ γραφικό σημείο της πόλης με μικροπωλητές και μαγαζάκια που βρήκαμε και πιο κάτω στην canal str και στο South Of HOuston. Προσπαθώντας να βρούμε την wall str χαθήκαμε αλλά στην ΝΥ ποτέ δεν χάνεσαι...καταλήξαμε κάπου καλύτερα..Gateway plaza και ροκφέλερ παρκ..απίστευτη θέα των ουρανοξυστών απέναντι στο n.jersey και προς το άγαλμα της ελευθερίας που αντίκριζα πρώτη φορά live. H βόλτα στο σημείο αυτό υπέροχη, αν και είχε ήδη βραδιάσει..(απο τις 5 νύχτα...) Ανηφορίσαμε απο την broadway και χαζεύοντας τον κόσμο και τα κτήρια φθάσαμε ακούραστα στην 8η λεωφόρο την οποία σκεφτήκαμε να διανύσουμε. Στον δρόμο μας αριστερά πολύς κόσμος...κατι καλό λέμε έχει εκεί..dallas BBQ. Μετά απο αναμονή 20 λεπτών βρήκαμε τραπεζάκι και ανυποψίαστοι παραγγείλαμε μπριζόλα με ρύζι,κοτόπουλάκι, τηγανιτα κρεμμύδια(ΦΟΒΕΡΑ!) και χυμό μάγκο. Καταλήξαμε να κάνουμε πλάκα με τη σερβιτόρα για τις απίστευτες μερίδες..5 μπριζόλες η μια πάνω στην άλλη, χωριστό πιάτο με εναν πύργο απο ρύζι...ένας πύργος απο λαχταιστά τηγανιτά κρεμμύδια και μισό κιλό υπέροχος χυμός, σαν γρανίτα μάγκο...αντε γειά δίαιτες τώρα και βουρ στο φαί...δίπλα μας τρώγανε με χέρια πόδια δεν ξέρω και γω τι...τους μιμιθήκαμε και το απολαύσαμε καλύτερα εννοείται!!..σκάσαμε και φύγαμε..με πολύ λίγα λεφτά να προσθέσω..με δυσκολία πλέον ανεβήκαμε την 8η, περάσαμε την τεράστια penn station και καταλήξαμε που αλλού, στην αγαπημένη μας φωταγωγημένη times square. Σαββατο βράδυ με πήχτρα στον κόσμο και εκεί λες, ναι, εδώ είναι το κέντρο του κόσμου..τελικά μπορεί για αρκετούς η ιδέα της Αμερικής να μην είναι πολύ καλή, αλλά η ΝΥ σε κάνει να την αγαπήσεις, αρκεί να ξεπεράσεις τους ενδοιασμούς και να αφεθείς στην γοητεία της. Συνέχεια και τέλος με μπαράκι στο Χάρλεμ με ζωντανή μουσική τζαζ, ιδέα των φοιτητών φίλων μας εκεί..τι τυχερά παιδιά ε;:roll: > α,αργότερα μη ξεχάσω και μια ιδέα απο Αστόρια! Πήραμε ταξάκι και να'μαστε στην 125η οδό να μπαίνουμε στο πολύ όμορφο showman με κόσμο πολύ cool και άνετο, φίσκα εννοείται όπως όλα τα μαγαζιά στη ΝΥ ανεξαρτήτως ώρας και καιρού..Άν και όχι fan της τζαζ μουσικής..το περιβάλλον εξαιρετικό, αν και θα'θελα εξω να βρέχει εκείνη την ώρα..ξέρετε..βροχή έξω, κλεισμένος σε τζαζ στέκι του χάρλεμ..ενα ονειράκι που μου το χάλασε λίγο ο ανοιξιάτικος καιρός με το λίγο αλλά καθόλου τσουχτερό κρύο. Ήταν και το μόνο βράδυ που το ξενυχτήσαμε, δεν το ξανακάναμε γιατί δεν λέει να ξυπνάς στις 11-12 κομμάτια ενώ έχεις τόσα ακόμη να δεις..συνέχεια απο την μαγική ΝΥ σε 2-3 μέρες:D
 

Attachments

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ωραιος!!!
ξεςκουρασου και αναμενουμε τη συνεχεια...με λεπτομερειες...

συντομα θα το χτυπησω και εγω:)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μια χαρα σε βρισκω και στη τιμη εισιτηριου και στην αφηγηση σου ...
Ξεκουρασου αλλά μη μας ξεχασεις τωρα που μας ξεσηκωσες:lol:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τώρα ψάρωσα απο τον τίτλο του thread!
δηλαδή τι θέλεις να πεις ..
Νέα Υόρκη και μετά το χάος?????
ειλικρινά περιμένω την εξέλιξη.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
350; Διαβασα καλα; Ξεκουραου και συνεχισε...!!!!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Ξεκουράσου αλλά μην το παρακάνεις γιατί είναι πολλοί εδώ που σε περιμένουν για την συνέχεια!!!!
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αναμεσα σε αυτους που περιμενουν ειμαι κι εγω.... σχεδιαζω ταξιδι για Νεα Υορκη οποτε τα φρεσκα νεα σου, θα μου φανουν πολυτιμα. Η ιστορια σου με κερδισε αμεσως και ανυπομονω για τη συνεχεια. Καλη ξεκουραση και παντα τετοια.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλά το εισιτήριο ήταν super τιμή!
Κάτι ανέφερες και για ένα hostel. Μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες γιατί αυτές οι τιμές των ξενοδοχείων της Νέας Υόρκης μου πέφτουν λίγο βαριές.
Περιμένουμε τη συνέχεια από New York.

 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Αυτή και αν δεν ήταν τιμή.
Καλή προσαρμογή στην καθημερινότητα τώρα.
Περιμένουμε την συνέχεια....μας ταξίδεψες.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Demetrius μπραβο, απολαυστικοτατη η περιγραφη σου... εσκασα στα γελια με την λεπτομερεστατη παρουσιαση του μενου... καλα τι μεριδες ειναι αυτες? Αν τα φας ολα αυτα θελεις σιγουρα 10 σοδες μετα. Ετσι εξηγειται που οι Αμερικανοι ειναι τοσο παχυσαρκος λαος... αυτη τη λαιμαργια που τους διακατεχει σε ολα ομως , ποτε μου δε μπορεσα να την καταλαβω!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σου προτείνω να γράφεις τα επόμενα κεφάλαια της ιστορίας σου με χρήση της "απάντησης" στο θέμα και όχι κάνοντας επεξεργασία του αρχικού σου μηνύματος, γιατί τα μέλη δεν ξέρουν σε αυτήν την περίπτωση πότε προσθέτεις κείμενο, εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom