ΗΠΑ New York: A great city

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles

Νέα Υόρκη μια υπέροχη μια πόλη όνειρο ένας μαγικός προορισμός. Πάντα ήθελα να πάω και να ζήσω από κοντά έστω και για λίγες ημέρες τους ρυθμούς της πόλης αυτής. Η ευκαιρία αυτή μου δόθηκε μιας και έχω συγγενείς εκεί.¨ Έλα όποτε θες απλά ενημέρωσε μας ¨. Αυτό ήταν πήρα την απόφαση στα τέλη Μαΐου για ένα ταξιδάκι το καλοκαίρι στις Ηνωμένες Πολιτείες.
Το σχέδιο « Νέα Υόρκη » λοιπόν τέθηκε σε εφαρμογή. Το πρώτο που έκανα ήταν η έκδοση διαβατηρίου μιας δεν είχα. Σε 8 μέρες το είχα στα χέρια μου οπότε το επόμενο βήμα ήταν να πάρω την Visa από την Αμερικανική πρεσβεία. Το ραντεβού κλείστηκε για την 1η Ιουλίου 10 το πρωί. Ταξίδι αυθημερόν λοιπόν για την πρωτεύουσα και όλα πήγαν μια χαρά μιας και η χορήγησή της είναι μάλλον θέμα τυπικό. Έχοντας μετά από μέρες το διαβατήριο στα χέρια μου με την Visa κλείνω μέσω internet τα εισιτήρια για Νέα Υόρκη. Επιλέγω Ολυμπιακή Αεροπορία στα 740 ευρώ για το διάστημα 24/7 – 2/8 και πλέον μετρώ αντίστροφα τις μέρες.
Η μεγάλη μέρα έφτασε. Αναχωρώ την προηγουμένη το βράδυ για την Αθήνα και στις 7 το πρωί βρίσκομαι στο Ελ. Βενιζέλος. Εδώ ήθελα να σας αναφέρω ότι θα ήταν η πρώτη φορά που θα πετούσα με αεροπλάνο και έτσι οι ώρες που θα περνούσα μέσα σε αυτό θα αποτελούσαν μια μεγάλη εμπειρία. Πηγαίνω να φάω και να πιω κάτι στον πάνω όροφο χαζεύοντας τα αεροσκάφη και τις απογειώσεις αυτών. Εκεί μπροστά μου είδα την Air Malta, Air Comet και το α/φ της Delta που ετοιμαζόταν για την πτήση προς Νέα Υόρκη. Η πτήση ΟΑ411 είχε νέα ώρα αναχώρησης στις 11:40 . Περίμεναμε αρκετή ώρα στην αίθουσα αναχώρησης μέσα από την οποία παρατηρούσα το Α-340 να προετοιμάζεται για την πτήση.Επιβιβαστήκαμε στο αεροσκάφος στις 11:45 και περιμέναμε μέχρι τις 13:20 την απογείωση. Ο λόγος για την καθυστέρηση αυτή ήταν ένα χαρτί που έπρεπε να συνταχθεί για να γίνει αποδεκτό από τις αρχές του αεροδρομίου Kennedy. Αυτό έκανε πολλούς επιβάτες να δυσανασχετήσουν.
Επιτέλους στις 13:25 το Α-340 αρχίζει να κινείτε προς το διάδρομο απογείωσης και σε πολύ λίγο χρόνο βρισκόμαστε πάνω από την Αθήνα. Ακολουθήσαμε πορεία πάνω από την Ήπειρο πάνω από Αλβανία , Κροατία, Αυστρία, Γερμανία, Βόρεια Αγγλία, Ατλαντικό Ωκεανό Καναδά , Νέα Υόρκη. Το ταξίδι διήρκεσε 10.5 ώρες. Για μένα που πετούσα πρώτη φορά ήταν μια τρομερή εμπειρία και αν εξαιρέσουμε κάποιες αναταράξεις πάνω από τον Καναδά που με τρόμαξαν λιγάκι κύλησε ομαλά. Και η προσγείωση στο JFK ήταν πολύ ομαλή θα έλεγα.
Αποβιβαστήκαμε από το αεροσκάφος έλεγχος διαβατηρίων ( να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι κατά τον έλεγχο αυτό μας είπαν να κοιτάξουμε σε μια μικρή κάμερα ) , παραλαβή των αποσκευών ( στάθηκα τυχερός μιας και η βαλίτσα μου ήταν από τις πρώτες που εμφανιστήκανε στον ταινιόδρομο ) , ανάληψη χρημάτων από το ΑΤΜ και ταξί για τον προορισμό μου W 64th street Manhattan.



Στη συνέχεια: οι πρώτες εντυπώσεις από τη Νέα Υόρκη.
 

Attachments

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ο οδηγός του ταξί που πήρα ήταν Ινδός πάτησε το γκάζι λιγάκι παραπάνω και σε 25 λεπτάκια ήμουν στο κτίριο στο οποίο θα έμενα για 10 μερούλες. Μόλις πλησιάζαμε το Μανχάταν είδα στο βάθος κάτι ουρανοξύστες και λέω μέσα μου ΄΄όχι δεν ονειρεύομαι είμαι στη Νέα Υόρκη ΄΄. Ένα κτίριο 42 ορόφων με διαμερίσματα που παρόμοιο με αυτό υπάρχουν παντού στο Μανχάταν.
Το πρώτο Σ/Κ μου επιφύλασσε μια έκπληξη. Διήμερο σε εξοχικό στο Connecticut. Έτσι λοιπόν το πρωί του Σαββάτου αναχωρήσαμε για την γειτονική πολιτεία με ένα απλό αμάξι Acura MDX 310 αλόγων. Μετά από μια ωρίτσα φθάσαμε αφού κάναμε μια στάση σε ένα πανέμορφο εστιατόριο για brunch.To εξοχικό του ξάδερφου μου βρισκόταν σε μια πανέμορφη περιοχή μέσα στο δάσος και εκεί κοντά υπάρχουν δεκάδες για να μην πω εκατοντάδες άλλα εξοχικά που μερικά από αυτά είναι να τα ζηλεύεις. Δείτε τα ( φωτο1, φωτο2, φωτο3, φωτο4 ). Την επόμενη η επιστροφή στο Μανχάταν έγινε με τρένο από το σταθμό Westport προς το Grand Central. Τι επιβλητικό κτίριο είναι αυτό. Από το σταθμό αυτό μπορείς να πάρεις το τρένο προς όλες τις κατευθύνσεις και προς γειτονικές πολιτείες.
Το πρώτο που έκανα την πρώτη μέρα ήταν να περπατήσω στους δρόμους της Uptown. Δρόμοι και λεωφόροι εκπληκτικοί. Και μόνο να περπατάς στους δρόμους αυτούς και να χαζεύεις τα αυτοκίνητα , τους ανθρώπους και τα πανύψηλα κτίρια σου φτάνει. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το πόσο καθαρή είναι οι δρόμοι στο Μανχάταν και ότι σε όλα τα μικρά πάρκα και όχι μόνο υπάρχουν τραπεζάκια και καρέκλες για να καθίσεις και να πεις το καφεδάκι σου. Μερικές φωτογραφίες από τους δρόμους , λεωφόρους και κτίρια της Uptown: Time Warner Building, Colombus Circle, Λεωφόρος, Broadway Av., πάρκο, 5th Avenue 1, 5th Avenue 2, Madison Square Garden, Post Office, υπαίθριο παζάρι στην Avenue of Americans.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αχ βρε George..τι μου κάνεις πρωί πρωί!!και ακόμη δεν ήπια καφέ! τα χάπια μου τα αντικαταθλιπτικά παρακαλώ!
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Αστα να πανε....και γω που πείνω τον καφέ διαβάζοντας τι κατάλαβα?....Και γω θέλω αντικαταθλιπτικά!!! Και βαριά μάλιστα...
Δεν μας λυπάσαι καθόλου εμάς που καθόμαστε στο γραφείο πίσω απο τον υπολογιστη..?
Παρ'αυτα...πολύ ωράια η αφήγηση σου!!! Περιμένουμε συνέχεια...:shock:
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Η συνέχεια θα έχει να κάνει με την περιήγηση μου στο Μανχάταν και αναμένεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Μείνετε συντονισμένοι.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η συνέχεια θα έχει να κάνει με την περιήγηση μου στο Μανχάταν και αναμένεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Μείνετε συντονισμένοι.
Και η πιο "ασήμαντη" λεπτομέρεια μας βοηθάει να στήσουμε ευκρινέστερα το παζλ του ονείρου μας. Σε καταλαβαίνω, θέλει κόπο και χρόνο, αλλά είναι "ιαματικό" για πολλούς .....
Σ' ευχαριστούμε
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Γύρισα λοιπόν πίσω στο Μανχάταν από την γειτονική πολιτεία και τώρα αρχίζει η δράση. Ο ξάδερφος μου είχε προμηθεύσει με χάρτη των γραμμών του Subway και με κάρτα για να κινούμαι ελεύθερα στις πάμπολες γραμμές του αλλά και στα λεωφορεία. Τελικά είτε το πιστεύετε είτε όχι είναι πολύ εύκολο να περπατήσεις στους δρόμους του Μανχάταν αλλά και να χρησιμοποιήσεις τις γραμμές του υπόγειου. Οι γραμμές του υπογείου είναι … κρατηθείτε 24. Ναι καλά διαβάσατε 24 ( 1,2,3,4,5,6,7, A, B, C, D, E, F ,G, N, Q, R, S, W, V, L J, M, Z ). Μπορεί και να μου ξέφυγε καμιά αλλά τόσες πρέπει να είναι.
Ξεκινάμε λοιπόν. Τις 10 αυτές μέρες έμενα κοντά στο Central Park και κοντά στην Colombus circle. Ήταν φυσικό επακόλουθο να περάσω πολλές φορές από το πάρκο. Αφιέρωσα όμως ένα πρωινό για να περπατήσω στα δρομάκια του. Δρομάκια που είναι πεντακάθαρα και περιποιημένα που τα βλέπεις και ζηλεύεις την ομορφιά τους. Η διαδρομή στο πάρκο ξεκίνησε με ένα καφεδάκι και cheese cake σε ένα από τα μαγαζάκια του πάρκου. Τι ωραία που είναι να κάθεσαι στο πάρκο να τρώνε το κέικ να πίνεις το καφεδάκι σου χαζεύοντας τους ανθρώπους που κάνουν τη βόλτα τους ή κάποιος άλλους να παίζουν μπέηζ-μπολ. Το έχει τεράστια έκταση και έτσι μέσα σε αυτό υπάρχουν και αρκετές λίμνες μεγάλες ή και μικρές. Μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου με βάρκα στη λίμνη και αν κουραστείς να καθίσεις για λίγο στα παγκάκια του πάρκου χαζεύοντας τις χήνες. Μέσα στο πάρκο θα δεις σίγουρα και σκιουράκια τα οποίο έχουν πολύ γούστο. Αξίζει να αφιερώσεις κάποια λεπτά για να τα παρακολουθήσεις. Αν όμως δεν θες να κάνεις βόλτα στο πάρκο με τα πόδια υπάρχει και άλλος τρόπος. Υπάρχουν πολλά τρίκυκλα που ο οδηγός του αναλαμβάνει να σε κάνει μια βολτίτσα στο πάρκο με το αζημίωτο βέβαια. Μπορεί στη βόλτα σου στο πάρκο να τύχει να δεις και κάποιον να παίζει μουσική. Σε κάποιο σημείο το τοπίο που αντίκρισα μου θύμιζε τοπίο στο βουνό αλλά έχε χάρη που στο βάθος υψωνόταν κάποια ψηλά κτίρια και έτσι και πάλι λέω όχι στη Νέα Υόρκη είμαι. Πραγματικά υπέροχο τοπίο. Τελικά τίποτα εκεί μέσα δεν ήταν τυχαίο. Και αυτό οφείλεται στο προσωπικό του πάρκου και τον εξοπλισμό του που κάνει τα αδύνατα δυνατά για να απολαμβάνει τη βόλτα του ο κάθε πολίτης που θα περάσει μέσα από αυτό για να απολαύσει την ομορφιά του. Τελειώνοντας την ενότητα Central Park αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι όποιος πάει στη Νέα Υόρκη θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνει μια βόλτα στο πάρκο. Είναι πανέμορφο.



Στη συνέχεια: Times Square
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Times Square.

Τι να πρωτοπεί κανείς για την πλατεία αυτή. Μια πλατεία που αν καθίσεις για λίγο θα δεις ανθρώπους και θα ακούσεις να μιλούν γλώσσες από όλο τον κόσμο. Μπορείς απλά να αράξεις στις καρέκλες που υπάρχουν παντού στην πλατεία και να πεις τα καφεδάκι σου χαζεύοντας τις τεράστιες διαφημιστικές οθόνες που υπάρχουν τριγύρω στην πλατεία. Ειδικά το βράδυ η νύχτα γίνεται μέρα. Κόσμος πάει και έρχεται στην Times Square απλά και μόνο για να χαζέψει το όλο σκηνικό. Τέλος να μην ξεχάσω και την ατραξιόν της πλατείας τον γυμνό καουμπόι naked cowboy που έτυχε να τον δω την προτελευταία μέρα της παραμονής μου στη Νέα Υόρκη.


Empire State Building

Δεν νοείται επίσκεψη στη Νέα Υόρκη χωρίς να ανέβεις στο υψηλότερο κτίριο της πόλης. Είναι σαν να έρθει Αμερικανός στην Ελλάδα και να μη φάει σουβλάκι. Πέρασα την είσοδο του κτιρίου αντικρίζεις μπροστά σου ένα γραφείο πληροφοριών. Ανεβαίνεις τις κυλιόμενες σκάλες και αφού πληρώσεις τα 20$ αναμένεις στην ουρά με τους δεκάδες τουρίστες να πάρεις τον ανελκυστήρα για να σε ανεβάσει στον 80ο όροφο. Στη συνέχεια πάλι στην ουρά για να πάρεις τον επόμενο ανελκυστήρα για τον 88ο όροφο αν δεν κάνω λάθος. Δυστυχώς την μέρα εκείνη έτυχε να βρέχει και καθυστερήσαμε λίγο να βγούμε στο observatory deck. Μετά όμως από αναμονή ενός 20λέπτου βγήκαμε στο χώρο παρακολουθήσεις για να θαυμάσουμε τη Νέα Υόρκη από ψηλά. Το πρώτο που νιώθεις είναι ένα δέος κοιτώντας το Μανχάταν σου κόβεται η ανάσα. Από εκεί ψηλά μπορείτε να δείτε το κτίριο της Chrysler με το κτίριο των Ηνωμένων Εθνών, τα ψηλά κτίρια του upper Manhattan, το lower Manhattan ή αλλιώς downtown, το New Jersey, τον ποταμό Hudson River, τους δρόμους του Μανχάταν, κρουαζιερόπλοια αλλά και ένα φτερωτό φίλο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορείς απλά να αράξεις στις καρέκλες που υπάρχουν παντού στην πλατεία και να πεις τα καφεδάκι σου
Καινούργια εξέλιξη αυτές οι καρέκλες, μέχρι πέρισυ στο σημείο εκείνο (Broadway & W43rd, αν δεν απατώμαι) υπήρχαν μόνο αυτοκίνητα....

[ By the way, το uptown και το upper Manhattan είναι στο Harlem & τα Washington Heights. Εκεί που δείχνεις είναι το midtown... ]
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επίσης, αν κλείσεις μέσω ίντερνετ στο Empire State Building ή στο Top of the Rock, δεν έχεις αναμονή, κλείνεις προκαθορισμένη ώρα εισόδου και η αναμονή είναι σχεδόν μηδαμινή.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Brooklyn Bridge


Μια ιστορική γέφυρα 125 χρονών. Ένα από τα σύμβολα της Νέας Υόρκης. Είναι πού εύκολο να τη διασχίσει κανείς και να θαυμάσει από εκεί το downtown αλλά και το Brooklyn και τη διπλανή γέφυρα Manhattan. Μπορείς απλά να κοιτάξεις αριστερά ή δεξιά από το ξύλινο κατάστρωμα και να δεις τα εκατοντάδες αυτοκίνητα που την διασχίζουν καθημερινά. Αλλά αν θες να τη διασχίσεις με ποδήλατο κανένα πρόβλημα μιας και το ξύλινο κατάστρωμα έχει και τμήμα για ποδήλατα που εφαρμόζεται με ευλάβεια από τους πολίτες. Έτσι δεν πρόκειται να δείτε άνθρωπο να περπατά στη λωρίδα για τα ποδήλατα. Αυτό που κάνει τη γέφυρα αυτή να ξεχωρίζει είναι η δυο χτιστοί πύργοι – κολώνες της. Τρομερή κατασκευή που σίγουρα θα πρέπει να αφιερώσετε λίγο χρόνο για να τη διασχίσετε.



Ένα από τα πρωινά μου στη Νέα Υόρκη το αφιέρωσα σε μια βόλτα με το Ferry για το Staten Island μιας και η αναμονή για το πλοίο με προορισμό το άγαλμα της Ελευθερίας έφθανε ή και ξεπερνούσε τις 2 ώρες κάτω από τον ήλιο. Το πλοίο αυτό είναι δωρεάν και το χρησιμοποιούν για να μεταβούν εκεί οι κάτοικοι του νησιού αλλά τους καλοκαιρινούς μήνες το ανεβαίνουν σε αυτό τουρίστες απλά και μόνο για να βγάλουν κάποιες φωτογραφίες από το άγαλμα της Ελευθερίας, αλλά το Downtown.
Υπάρχει όμως και πλοίο το οποίο σε πάει βόλτα κάτω από τις γέφυρες Manhattan και Brooklyn. Μπορείς να δεις τα ελικόπτερα που προσγειώνονται και απογειώνονται συνεχώς για βόλτες πάνα από το Manhattan, κτίρια στο New Jersey, το νησίEllis Island αλλά και να θαυμάσεις από πολύ κοντά το Άγαλμα της Ελευθερίας. Το πλοίο αυτό ξεκινά από μια αποβάθρα στη οποία υπάρχει ένα τεράστιο μαγαζί για όπου μπορείς να απολαύσεις το καφέ σου το παγωτό σου η τη φαγητό χαζεύοντας τον ποταμό Hudson.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.749
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom