ΗΠΑ New York I love you!!!

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Περιεχόμενα

Γειά σε όλους! :) Αποφάσισα να γράψω συνοπτικά για ένα από τα αγαπημένα μου ταξίδια που πραγματοποιήθηκε πριν 4 χρόνια, όταν ακόμη πήγαινα στο λύκειο.. Λόγω του ότι ο μπαμπάς μου δουλεύει σε ασφαλιστική εταιρεία έχω κάνει μαζί του κάποια ταξίδια στο παρελθόν και αυτό στη Νέα Υόρκη ήταν το καλύτερο! Όχι μόνο λόγω προορισμού αλλά και επειδή όλα τα έξοδα μας ήταν πληρωμενα!Επομένως τι καλύτερο? Αν και μείναμε μόνο πέντε ημέρες εμένα μου έμειναν αξέχαστες.. Πεταξαμε ένα πρωινό με απ ευθείας πτήση από Αθήνα με την Delta.. Νωρίς το απόγευμα μετά από 11 ώρες πτήση φτάσαμε στο Μεγάλο Μήλο! Ήταν ασύλληπτο αυτό που έβλεπα.. Ο ουρανός ήταν κρυμμένος από τους ουρανοξυστες, παντού σκιά! Είχα απλά αφεθει στη μαγεία αυτής της πολης! Το υπόλοιπο απόγευμα και αφού τακτοποιηθηκαμε στο ξενοδοχείο μας (Westin new york at times square) το περάσαμε στην Times Square.. Τι υπέροχα μαγαζιά και πόσο ζωντανή αυτή η πόλη? Δεν το πιστευα ότι είχα φτάσει στην άλλη άκρη του κόσμου! :xalara:

Μετά από έναν υπέροχο ύπνο το πρώτο βράδυ και ένα λαχταριστο πρωινό την επόμενη ημέρα, ξεκίνησε μια 2ωρη ξενάγηση με το λεωφορείο.. Είδαμε το σημείο μηδέν, το δημαρχείο της πόλης, το empire state building, το γνωστό πολυκαταστημα macy's, το New jersey, την 5η λεωφόρο και καταλήξαμε στην China town όπου φάγαμε σε ένα παραδοσιακό μαγαζί.. Αργότερα μεταφερθηκαμε σε ένα μέρος όπου ξεκινήσαμε μια όμορφη κρουαζιέρα μέχρι το άγαλμα της ελευθερίας.. Στο γυρισμο είχε ήδη νυχτωσει και το φωτισμενο Manhattan φαινόταν εκπληκτικό! Στο τέλος της ημέρας πίστευα ότι δε θα μπορούσε να υπάρξει ωραιότερη εμπειρία από αυτήν.. Αμ δε..

Την 3η μέρα την αφιερωσαμε κυρίως στη βράβευση του μπαμπά μου και μερικών άλλων ασφαλιστων από όλο τον κόσμο, οπότε μέχρι το απόγευμα ήμασταν στα γραφεία της εταιρείας.. Αργότερα δεν έχασα την ευκαιρία να επισκεφτώ τα μαγαζιά και να πάρω τα δωράκια μου :p πότε άλλωστε θα είχα την ευκαιρία να ξαναβρεθω εκεί?

Την 4η μέρα ήμασταν ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε.. Επισκεφθηκαμε το εξαιρετικό Μουσείο φυσικής ιστορίας, το Μητροπολιτικο μουσείο, το central Park, το ξενοδοχείο plaza για έναν καφέ και στη συνέχεια περπατησαμε την 5η λεωφόρο.. Ύστερα βρεθήκαμε στη γειτονιά μας, στην times square δηλαδή, και μπήκαμε στο madame tussauds που προσωπικά το βρήκα κατώτερο από του Λονδίνου.. Το βράδυ δειπνησαμε σε ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης όπως μας πληροφορισαν, δυστυχώς όμως δε θυμαμαι το όνομα.. Στο τέλος της ημέρας παρακολουθησαμε την παράσταση jersey boys στο broadway! Επιπλέον κάναμε μια επίσκεψη στο hard Rock Cafe :rolleyes:

Η 5η και τελευταία ημέρα μας βρήκε να κάνουμε βόλτα στο κέντρο της πόλης, να είμαστε στα μαγαζιά και να πίνουμε καφέ στα Starbucks! Ένα hotdog ήταν φυσικά απαραίτητο πριν φύγουμε! Αργά το απόγευμα πήραμε το αεροπλάνο της επιστροφής.. Το τελευταίο που θυμάμαι πριν κοιμηθώ στο αεροπλάνο είναι το ρολόι στην οθόνη μπροστά στη θέση μου που έλεγε ότι φτάνουμε σε 6 ώρες.. Μόλις άνοιξα τα μάτια μου είδα την Ακρόπολη και αισθάνθηκα μια γλυκιά μελαγχολία.. Φτάσαμε στο σπίτι μας.. Πλέον θυμάμαι σαν όνειρο αυτό το υπέροχο ταξίδι.. Πόσες εικόνες? Και επειδή αυτό που μένει είναι οι φωτογραφίες θα σας παραθέσω μερικές παρακάτω ;)

 
Last edited:

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Μετά από έναν υπέροχο ύπνο το πρώτο βράδυ και ένα λαχταριστο πρωινό την επόμενη ημέρα, ξεκίνησε μια 2ωρη ξενάγηση με το λεωφορείο.. Είδαμε το σημείο μηδέν, το δημαρχείο της πόλης, το empire state building, το γνωστό πολυκαταστημα macy's, το New jersey, την 5η λεωφόρο και καταλήξαμε στην China town όπου φάγαμε σε ένα παραδοσιακό μαγαζί.. Αργότερα μεταφερθηκαμε σε ένα μέρος όπου ξεκινήσαμε μια όμορφη κρουαζιέρα μέχρι το άγαλμα της ελευθερίας.. Στο γυρισμο είχε ήδη νυχτωσει και το φωτισμενο Manhattan φαινόταν εκπληκτικό! Στο τέλος της ημέρας πίστευα ότι δε θα μπορούσε να υπάρξει ωραιότερη εμπειρία από αυτήν.. Αμ δε..

Την 3η μέρα την αφιερωσαμε κυρίως στη βράβευση του μπαμπά μου και μερικών άλλων ασφαλιστων από όλο τον κόσμο, οπότε μέχρι το απόγευμα ήμασταν στα γραφεία της εταιρείας.. Αργότερα δεν έχασα την ευκαιρία να επισκεφτώ τα μαγαζιά και να πάρω τα δωράκια μου :p πότε άλλωστε θα είχα την ευκαιρία να ξαναβρεθω εκεί?
 
Last edited:

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Την 4η μέρα ήμασταν ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε.. Επισκεφθηκαμε το εξαιρετικό Μουσείο φυσικής ιστορίας, το Μητροπολιτικο μουσείο, το central Park, το ξενοδοχείο plaza για έναν καφέ και στη συνέχεια περπατησαμε την 5η λεωφόρο.. Ύστερα βρεθήκαμε στη γειτονιά μας, στην times square δηλαδή, και μπήκαμε στο madame tussauds που προσωπικά το βρήκα κατώτερο από του Λονδίνου.. Το βράδυ δειπνησαμε σε ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης όπως μας πληροφορισαν, δυστυχώς όμως δε θυμαμαι το όνομα.. Στο τέλος της ημέρας παρακολουθησαμε την παράσταση jersey boys στο broadway! Επιπλέον κάναμε μια επίσκεψη στο hard Rock Cafe :rolleyes:

Η 5η και τελευταία ημέρα μας βρήκε να κάνουμε βόλτα στο κέντρο της πόλης, να είμαστε στα μαγαζιά και να πίνουμε καφέ στα Starbucks! Ένα hotdog ήταν φυσικά απαραίτητο πριν φύγουμε! Αργά το απόγευμα πήραμε το αεροπλάνο της επιστροφής.. Το τελευταίο που θυμάμαι πριν κοιμηθώ στο αεροπλάνο είναι το ρολόι στην οθόνη μπροστά στη θέση μου που έλεγε ότι φτάνουμε σε 6 ώρες.. Μόλις άνοιξα τα μάτια μου είδα την Ακρόπολη και αισθάνθηκα μια γλυκιά μελαγχολία.. Φτάσαμε στο σπίτι μας.. Πλέον θυμάμαι σαν όνειρο αυτό το υπέροχο ταξίδι.. Πόσες εικόνες? Και επειδή αυτό που μένει είναι οι φωτογραφίες θα σας παραθέσω μερικές παρακάτω ;)
 
Last edited:

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Σύντομη αλλά περιεκτική η αφήγησή σου. Έχω να πω ότι επέστρεψα από την Νέα Υόρκη, όπου είχα πάει για 10 μέρες, πριν μία εβδομάδα. Πόσο μελάγχόλησα με όσα διάβασα τώρα. Μου ήρθαν στο μυαλό ξανά όλες αυτές οι πανέμορφες εικόνες που αντίκρυσα. Για εμένα αυτό το ταξίδι ήταν όνειρο ζωής που τελικά πραγματοποιήθηκε. Έχω στην καρδιά μου και στο μυαλό μου μια πολύ γλυκιά ανάμνηση. Πριν φύγουμε με τον άντρα μου από εκεί δώσαμε μια υπόσχεση...να ξαναπάμε σίγουρα!!!

Αγαπώ τη Νέα Υόρκη!!! <3 <3 <3
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Θα ήθελα να είμαι πιο λεπτομερης αλλά το ταξίδι έγινε πριν 4 χρόνια και δε μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες.. Ούτως ή άλλως δε χρησιμοποιησαμε μέσα μεταφοράς πάρα μόνο ταξί επομένως δε θα μπορούσα να βοηθήσω :oops: απλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου.. Χαίρομαι που σου άρεσε :) είναι εκπληκτική πόλη με φοβερές εναλλαγές και στο μέλλον σκοπεύω κι εγώ να την επισκεφτώ έστω ακόμη μια φορά για περισσότερες ημέρες.. Σου εύχομαι να ξανααπας :lol:
 
  • Like
Reactions: NL*

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Ορίστε και οι φωτογραφίες της πανέμορφης μητρόπολης!!!!!!:)
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού..
DSC06728.JPG

Η γεμάτη ζωντάνια Times Square!!!!!!
DSC06764.JPG
DSC06743.JPG

το ξενοδοχείο μας..!!
DSC06765.JPG

και πάλι η πλατεία Times..
DSC06772.JPG
DSC06773.JPG
DSC06780.JPG
DSC06785.JPG
DSC06798.JPG

το φωτισμένο Manhattan!!
DSC05574.JPG
DSC05582.JPG
Trump Tower!
DSC05589.JPG

DSC05599.JPG
DSC05603.JPG

Plaza Hotel at 5thAvenue..
DSC05608.JPG

Το σημείο μηδέν..
DSC06824.JPG

DSC06837.JPG
DSC06841.JPG
DSC06842.JPG
DSC06862.JPG
Ίσως η αγαπημένη μου φωτογραφία..το άγαλμα της ελευθερίας..
DSC06864.JPG

MACY'S!!
DSC06890.JPG

Empire state building!!!
DSC06891.JPG
Μέσα στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας..
DSC06893.JPG
Central Park!
DSC06949.JPG
DSC06951.JPG
Metropolitan Museum!!!Απλά εξαιρετικό!!!!
DSC06960.JPG
DSC06962.JPG
DSC06968.JPG
DSC06970.JPG
DSC06971.JPG
DSC06974.JPG
DSC06976.JPG
DSC06978.JPG
DSC06979.JPG
Rockefeller Center..
DSC06990.JPG
 

Attachments

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Τα καλύτερα μας τα φύλαξες για το τέλος! Υπέροχες φωτογραφίες από μια μαγική πόλη.
Σ΄ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία σου. Σου εύχομαι να ξαναπάς και αυτή τη φορά να περάσεις ακόμα πιό ωραία.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Ορίστε και οι φωτογραφίες της πανέμορφης μητρόπολης!!!!!!:)
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού..
View attachment 67672
Η γεμάτη ζωντάνια Times Square!!!!!! View attachment 67674 View attachment 67673
το ξενοδοχείο μας..!!
View attachment 67675
και πάλι η πλατεία Times.. View attachment 67676 View attachment 67677 View attachment 67678 View attachment 67679 View attachment 67680
το φωτισμένο Manhattan!!
View attachment 67682 View attachment 67683 Trump Tower!
View attachment 67684
View attachment 67685 View attachment 67686
Plaza Hotel at 5thAvenue..
View attachment 67687
Το σημείο μηδέν..
View attachment 67688
View attachment 67689 View attachment 67690 View attachment 67691 View attachment 67692 Ίσως η αγαπημένη μου φωτογραφία..το άγαλμα της ελευθερίας..
View attachment 67693
MACY'S!!
View attachment 67694
Empire state building!!!
View attachment 67695 Μέσα στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας..
View attachment 67696 Central Park!
View attachment 67697 View attachment 67698 Metropolitan Museum!!!Απλά εξαιρετικό!!!!
View attachment 67699 View attachment 67700 View attachment 67701 View attachment 67702 View attachment 67703 View attachment 67704 View attachment 67705 View attachment 67706 View attachment 67707 Rockefeller Center..
View attachment 67708
Υπέροχο ,απλα υπεροχο!!! Και οι φωτογραφιες και η αφηγηση σου!!! Σου ευχομαι απο τα βαθυ της καρδιας μου να ξαναπας! Καποια μερα σκοπευω να παω κι εγω(αλλα πιο πολλες μερες).
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Τα καλύτερα μας τα φύλαξες για το τέλος! Υπέροχες φωτογραφίες από μια μαγική πόλη.
Σ΄ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία σου. Σου εύχομαι να ξαναπάς και αυτή τη φορά να περάσεις ακόμα πιό ωραία.
Ευχαριστώ πολύ!! :) μακάρι να ξαναπάω.. Και σε σένα το εύχομαι!

Υπέροχο ,απλα υπεροχο!!! Και οι φωτογραφιες και η αφηγηση σου!!! Σου ευχομαι απο τα βαθυ της καρδιας μου να ξαναπας! Καποια μερα σκοπευω να παω κι εγω(αλλα πιο πολλες μερες).
Να σαι καλά! Όντως πιστεύω χρειάζεται τουλάχιστον μια εβδομάδα για να δεις την πόλη.. Σου εύχομαι να πας :lol:
 
Last edited by a moderator:

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Να σαι καλά! Όντως πιστεύω χρειάζεται τουλάχιστον μια εβδομάδα για να δεις την πόλη.. Σου εύχομαι να πας :lol:
Χωρις να το εχω ψαξει ποσο θελεις για να δεις την πολη??? Μια εβδομαδα ή μηπως και περισσοτερο???Και σε ευχαριστω για την ευχη!!!
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Χωρις να το εχω ψαξει ποσο θελεις για να δεις την πολη??? Μια εβδομαδα ή μηπως και περισσοτερο???Και σε ευχαριστω για την ευχη!!!
Κοίτα αυτό είναι σχετικό.. Εμείς ήμασταν εκεί ουσιαστικά 4 ημέρες και τα βασικά τα είδαμε και μάλιστα χωρίς βιασύνη.. Οπότε μια εβδομάδα πιστεύω πως είναι πολύ καλά :)
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Κοίτα αυτό είναι σχετικό.. Εμείς ήμασταν εκεί ουσιαστικά 4 ημέρες και τα βασικά τα είδαμε και μάλιστα χωρίς βιασύνη.. Οπότε μια εβδομάδα πιστεύω πως είναι πολύ καλά :)
Ευχαριστω πολυ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom