Νορβηγία Norway in a nutshell, έκδοση DIY

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628

Η λήψη απόφασης

Το καλοκαίρι του 2022 έχει μόλις περάσει και όντας ακόμα σε mood διακοπών, ξεκινά η αναζήτηση του επόμενου προορισμού. Αυτή τη φορά οι συνιστώσες ήταν λίγο διαφορετικές, διότι η επιλογή θα βασιζόταν σε έκδοση αεροπορικών εισιτηρίων αποκλειστικά με εξαργύρωση μιλίων. Εκείνο το χρονικό διάστημα, μάλιστα, εισέρεαν στον λογαριασμό μου με γοργό ρυθμό, πράγμα το οποίο με έκανε να μην έχω υπομονή για ένα πιο μακρινό ταξίδι! Η Σκανδιναβία ήταν γενικά το φαβορί, αφού δεν την είχαμε επισκεφθεί ποτέ έως τώρα και αυτό γιατί οι χώρες της είναι ακριβές για το μέσο ελληνικό πορτοφόλι. Επομένως, η επιλογή τους για εμάς θεωρήθηκε “well spent”! Η αρχική επιθυμία μας ήταν η Ισλανδία αλλά ξέραμε καλά και οι δύο ότι θα προτιμούσαμε να την επισκεφθούμε με παρέα ώστε να την ευχαριστηθούμε περισσότερο και να μοιραστούμε τα δυσβάσταχτα έξοδά της! Η Σουηδία, από την άλλη μεριά, ενδεχομένως να μην άξιζε την εξαργύρωση μιλίων και κάπου εκεί έρχεται στο μυαλό μου ο Κέκο Τζαλόνε και ο «χιονάνθρωπος»!

Οι ταινίες «Πού πάω Θέε μου;» και «Χιονάνθρωπος» μας είχαν εμπνεύσει να κάνουμε κάποια στιγμή αυτό το ταξίδι στην Νορβηγία. Θέλετε τα φιόρδ; Θέλετε το Bergensbanen; Η λήψη απόφασης έμοιαζε ολοένα και πιο εύκολη και σε αυτό συνετέλεσε η διαθεσιμότητα εξαργύρωσης μιλίων ανήμερα του Πάσχα με επιστροφή μια εβδομάδα αργότερα. Το Μπέργκεν ήταν η πόλη που σίγουρα θέλαμε να επισκεφθούμε, οπότε, ξεκινήσαμε από εκεί με ενδιάμεση στάση στο Όσλο. Ήταν η πρώτη φορά που θα κάναμε και οι δύο transit πτήση και ένα άγχος το είχαμε... Αχρειάστο θα πείτε οι περισσότεροι από εδώ, θα σας διαψεύσω στην συνέχεια θα σας πω εγώ!

Ξεκινά, λοιπόν, η αντίστροφη μέτρηση επτά «γεμάτων» μηνών με συνεχές διάβασμα στο φόρουμ και αναζήτηση εισιτηριών για τις εκεί μετακινήσεις μας.

 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Η δική μας «Ανάσταση»

16/4/2023 και ενώ οι περισσότεροι Έλληνες έχουν ήδη πατήσει το κουμπί στο μοτέρ της σούβλας, εμείς φορτώνουμε την βαλιτσάρα μας και πάμε ολοταχώς προς αεροδρόμιο με μια μικρή στάση στο lounge για ένα καλό φαγοπότι πριν τις πτήσεις. Μικρή είπα;

Αφού έχουμε γευτεί ό,τι υπάρχει στο μπουφέ, χτυπάνε τα κινητά μας! Email! Από την SAS!

Η πτήση έχει καθυστέρηση μία ώρα! Θα προλάβουμε την επόμενη; Υπάρχουν άλλες πτήσεις από Όσλο για Μπέργκεν σήμερα; Πρέπει να είμαστε οπωσδήποτε στο Μπέργκεν μέχρι το βράδυ για να έχουμε ολόκληρη την επόμενη ημέρα εκεί! Το άγχος μάς έχει κυριεύσει! Μπαίνουμε στο αεροπλάνο και υπάρχει νέα ολιγόλεπτη καθυστέρηση! Προσπαθούμε να συνεννοηθούμε με την αεροσυνοδό για τη μετεπιβίβαση καθώς πλησιάζουμε στο Όσλο, μα η πτήση φαίνεται χαμένη! Χαλαρή και αδιάφορη, αφού μου έχει κάνει ήδη παρατήρηση για την not allowed μπύρα που είχα καβάτζα από το lounge, μας ενημέρωσε ότι υπάρχουν πολλές πτήσεις για το Μπέργκεν στην διάρκεια της ημέρας και ότι στο service desk θα μας εξυπηρετούσαν, όπως και έγινε! Μάλιστα, μας έδωσαν και κουπόνια 150 NOK/έκαστος για κολατσιό στο αεροδρόμιο. Η ψυχή μας πήγε στην κούλουρη και επέστρεψε, αν και μια μικρή ανησυχία υπήρχε, αυτή τη φορά για τις αποσκευές μας! Κατευθυνθήκαμε στην νέα πύλη, το αεροπλάνο έμοιαζε με ιδιωτικό jet και η επιβίβαση θύμιζε ελληνικό νησί αφού έγινε... με τα πόδια από την πύλη μέχρι τη σκάλα!

Επιτέλους, μετά από πολλές ώρες βρισκόμασταν στο, στρατηγικής θέσης, ξενοδοχείο μας και αφού αφήσαμε τα πράγματά μας, επισκεφθήκαμε μια κοντινή καντίνα που είχα αποθηκεύσει στους χάρτες. Οι κριτικές με ωθούσαν στο να γευτώ για πρώτη φορά hot dog από τάρανδο! Εξαιρετικό λουκάνικο, το ψωμάκι αδιάφορο!

NRW_7387.jpg


Εναλλακτικό Πάσχα!
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Μπέργκεν

Έχοντας ξυπνήσει πιο ξεκούραστοι, κατεβήκαμε στον χώρο του εστιατορίου για το πρωινό.
Οι Νορβηγοί συνήθως σερβίρουν κάποια είδη ψαριών για πρωινό... H Εύα με κοίταξε κι
έβλεπα στο ύφος της μια αναγούλα, «Με τίποτα!» αναφώνησε ενώ εγώ έβαζα στο πιάτο
κάποιο είδος παστού. OK, δεν ταίριαζε καθόλου για πρωινό. Προχωράμε…

Όπως ανέφερα και παραπάνω, ήταν η μόνη «γεμάτη» μέρα μας στο Μπέργκεν, οπότε,
ξεχυθήκαμε στους δρόμους, με πρώτη επίσκεψη στην περιοχή Bryggen και τα ξύλινα
σπιτάκια-μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Το φρούριο Bergenhus Fortress
δυστυχώς ήταν κλειστό!

NRW_6876.jpg


NRW_6894.jpg


NRW_6901.jpg


NRW_6902.jpg


NRW_6928.jpg


NRW_6938.jpg


Προς το απόγευμα και ενώ τα στομάχια μας άρχισαν να διαμαρτύρονται, αποφασίσαμε να
πάμε στο εστιατόριο “Daily pot”. Το συγκεκριμένο το βρήκα ψάχνοντας τυχαία στους
χάρτες. Σερβίρει σούπες και power balls, εμείς δοκιμάσαμε και τα δύο και ήταν το καλύτερο γεύμα
που είχαμε σε αυτό το ταξίδι! Είχε άριστες κριτικές και αυξημένη κίνηση από ντόπιους για
take away. Τα τραπέζια είναι λίγα, γι’ αυτό, όποιος το επιλέξει, θα πρέπει να κάνει κράτηση
ή απλώς να έχει λίγη υπομονή παραπάνω!

Σειρά είχε το βουνό Fløyen στο οποίο ανεβήκαμε με το τελεφερίκ-τουριστικό αξιοθέατο
“Fløibanen”. Κατά την άφιξη, αντικρίζεις την μαγική θέα του λιμανιού του Μπέργκεν και
γενικότερα της πόλης! Αν και το βουνό ενδείκνυται για trekking και ποδηλασία, εμείς προτιμήσαμε
μία επίσκεψη στο πάρκο των Trolls και μία βόλτα στην λίμνη Skomakerdiket μέχρι να
επιστρέψουμε στο σημείο που μας άφησε το τελεφερίκ, για την δύση του ηλίου. Είχε μαζευτεί πλήθος κόσμου και η εικόνα θύμιζε Οία (όχι καλοκαίρι που καβαλιούνται!).

NRW_6970.jpg


NRW_6952.jpg


NRW_6958.jpg


NRW_6992.jpg


Η δύση σαν να είχε αργήσει.. και μάλλον δεν είχα κάνει καλή έρευνα! Ήξερα ότι νυχτώνει αργά
αλλά η ώρα πήγε σχεδόν 22.00 για να τραβήξω κάποιες φωτογραφίες. Κάπου εδώ, επήλθε
μια κούραση αλλά είχα(με) αποφασίσει να κατέβουμε το βουνό με τα πόδια-έτσι έλεγε η
έρευνά μου! Πράγματι, οι εικόνες του νυχτερινού Μπέργκεν θα μείνουν χαραγμένες στη
μνήμη μου, όπως άλλωστε και τα σπίτια/βίλες στους πρόποδες του βουνού. Πρώτη φορά
έκανα κατάβαση νιώθοντας πολύ φτωχός!

NRW_7135.jpg


NRW_7145.jpg


Η επόμενη ημέρα θα ήταν και ο κύριος λόγος αυτού του ταξιδιού, η πρώτη επαφή με τα φιόρδ και η χρήση των νορβηγικών σιδηροδρόμων...
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Ωραία ιστορία. Περιμένουμε συνέχεια. Πρώτα ο Θεός στα ίδια μέρη θα είμαι τον Αύγουστο.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Κατά κάποιο τρόπο και για μας ο καιρός σαν καλοκαίρι ήταν! Η πρώτη φορά που είδαμε σταγόνες να πέφτουν ήταν όταν φτάναμε στο αεροδρόμιο για την επιστροφή. Δύο συμβουλές έχω να σου δώσω:
  1. Καλό budget (είπαμε την μπύρα...μπυρίτσα)
  2. Καλή οργάνωση στις εκδρομές καθώς από τον Ιούλιο κάποια τουριστικά μέρη όπως το Φλομ, είναι overcrowded.
Έχω την πρόθεση να γράψω ένα κεφάλαιο με χρήσιμα links-tips.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Για φιόρδ…καλά πάμε;

Το ξυπνητήρι χτύπησε λίγο μετά τις 7.00 π.μ. και κατεβήκαμε εν τάχει για πρωινό. Το ξενοδοχείο μας βρισκόταν 50μ. μακριά από την είσοδο του σταθμού των τρένων του Μπέργκεν και η επιλογή του είχε γίνει στοχευμένα.

Στις 8.29 θα παίρναμε το τρένο για Myrdal και από εκεί το ιστορικό “Flamsbana” για το γραφικό χωριό Flåm. Είχα διαβάσει πολλά γι’ αυτή τη διαδρομή, οι εναλλακτικές ήταν αρκετές και σε όλους αυτούς τους μήνες του σχεδιασμού, έβγαζα χαρτί και μολύβι για την «καλύτερη χάραξη» της διαδρομής. Οι επιλογές μας ήταν οι εξής:
  • Καράβι από το Μπέργκεν στις 8.00 π.μ. και άφιξη στο Flåm στις 15.00.
  • Τρένο από το Μπέργκεν στις 8.29 π.μ., αλλαγή στο Myrdal και άφιξη στο Flåm στις 11.39 π.μ..
Τα παραπάνω, όμως, δεν με προβλημάτιζαν τόσο, όσο η πορεία που θα ακολουθούσαμε μετά το Flåm. Η πλειοψηφία ακολουθεί πορεία προς το Όσλο, εμένα όμως κάτι δεν μου άρεσε σε αυτό το πλάνο. Θα κάναμε μονοήμερη εκδρομή με όλες μας τις αποσκευές; Η διαδρομή με το “Flamsbana” θα άξιζε «ανηφορική» μέχρι το Myrdal; Έτσι, με αυτό το σκεπτικό και έχοντας ως στόχο να επισκεφθούμε το Flåm αλλά και να περάσουμε αρκετό χρόνο μέσα στα Nærøyfjord και Sognefjord, αποφασίσαμε να επιλέξουμε τη δεύτερη και να επιστρέψουμε στο Μπέργκεν με το καράβι των 15.30. Στην ουσία το πρώτο φιόρδ είναι κλάδος του δευτέρου και βρίσκεται στην λίστα με τα μνημεία Παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO όπως και η περιοχή Bryggen που ανέφερα σε προηγούμενο κεφάλαιο.

Ήταν ένας μεγάλος κύκλος όπως αποδείχθηκε, δεδομένου ότι η μισή διαδρομή θα επαναλαμβανόταν την επόμενη ημέρα, έχοντας πορεία προς το Όσλο. Άξιζε τελικά;

Σίγουρα ναι θα απαντήσω! Η διαδρομή με τα τρένα από το «καλοκαιρινό» Μπέργκεν μέχρι το χιονισμένο Myrdal και η σύντομη στάση σε παγωμένο καταρράχτη ήταν απολαυστικές! Επιπλέον, το καράβι έχει ένα μικρό κατάστρωμα, ιδανικό για να ευχαριστηθείς περισσότερο τα φιόρδ. Το χωριό Flåm, ίσως είναι λίγο υπερεκτιμημένο και τουριστικό, αν και ήμασταν τυχεροί που το είδαμε χωρίς πολύ κόσμο. Επίσης, οι ώρες που περάσαμε εκεί ήταν υπεραρκετές. Τέλος, υπάρχουν κάποια ξενοδοχεία για όσους επιθυμούν να «σπάσουν» την διαδρομή και να γίνει λίγο πιο ξεκούραστη.

NRW_7170.jpg


NRW_7198.jpg


NRW_7225.jpg


NRW_7253.jpg


NRW_7262.jpg


NRW_7313.jpg


Κατά τις 21.00 λοιπόν, επιστρέψαμε στο Μπέργκεν, γεμάτοι νέες εικόνες στα κινητά και τη φωτογραφική μηχανή, κάναμε μια στάση σε μια αδιάφορη πιτσαρία και στην συνέχεια, ενώ σουρούπωνε σιγά σιγά, πήγαμε για μία τελευταία βραδινή-φωτογραφική βόλτα…

NRW_7342.jpg


NRW_7376.jpg


NRW_7378.jpg


Επόμενος σταθμός... Όσλο.
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
ομορφο ταξιδι, το επισκεφτηκα και εγω τον προηγουμενο Αυγουστο!!
Άλλη μία επισκέψη στη χώρα επιβάλλεται, αυτή τη φορά στον βορρά, μήπως αποκτήσω και εγώ φωτο προφίλ σαν τη δική σου!
 

Jose_antonio

Member
Μηνύματα
30
Likes
507
Επόμενο Ταξίδι
Alaska, USA
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
ο βορράς είναι άααααλλο πράγμα!!!! Εχω γυρίσει αρκετά προς τα πάνω μπορώ να πω..Επόμενο μου ταξιδι τον ερχομενο Αυγουστο :D Οτι θελεις ρωτα να βοηθησω μετα χαρας!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Βergensbanen

H επόμενη ημέρα θα μας έβρισκε σε μία από τις ωραιότερες διαδρομές τρένου στην Ευρώπη. Η επιβίβασή μας πραγματοποιήθηκε λίγο πριν τις 11.43, που ήταν προγραμματισμένη η αναχώρηση και ώρα άφιξης μας στο Όσλο αναμενόταν στις 19.05.

ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ !!!

Η εναλλαγή των τοπιών θύμιζε εναλλαγή εποχών, από το ηλιόλουστο Μπέργκεν των 19 βαθμών και τα κοντομάνικα των ντόπιων, στα παγωμένα και «παχιά στρωμένα» Finse και Geilo των 5! Το ύψος του χιονιού έφτανε το παράθυρο μας, τα σπίτια ήταν καλυμμένα κατά το ήμισυ από χιόνι, όπως επίσης και οι ξύλινες «καλύβες» για αποθήκευση ξύλων και snowmobile, παραπλεύρως. Παγωμένες λίμνες, καταρράκτες, εικόνες που σπάνια συναντάς σε μια διαδρομή με τρένο! Εδώ να πω ότι η μόνη αλλαγή που θα έκανα σε αυτό το ταξίδι, θα ήταν μια ενδιάμεση στάση για διανυκτέρευση στο Geilo. Ζήλεψα πολύ να πιω μια μπύρα σε αυτά τα μπαλκόνια των ξενοδοχείων ατενίζοντας το χιονισμένο τοπίο! Εντυπωσιακές εικόνες γενικότερα και η καθυστέρηση μισής ώρας δεν μας επηρέασε καθόλου. Ίσα ίσα, είχαμε άπλετο χρόνο να χαζέψουμε τα τοπία ακούγοντας μουσική και κάνοντας μια καλή έρευνα για το που θα γευματίσουμε το βράδυ.

PXL_20230419_144932309.jpg


PXL_20230419_121609937.jpg


PXL_20230419_132718468.jpg


Κατά τις 19.30 λοιπόν φτάσαμε στο Όσλο, ολοκληρώνοντας τυπικά το περίφημο “Norway in a nutshell” και περπατήσαμε για 5’ μέχρι το ξενοδοχείο μας, το οποίο διαθέτει αυτόματο μηχάνημα για check in/check out. Εύκολη η διαδικασία, ανεβήκαμε στο δωμάτιό μας και εκεί κατάλαβα πως θα δυσκολευτούμε ελάχιστα, αφού είχα κάνει κράτηση για «μικρό δωμάτιο». Μικρό δωμάτιο-μεγάλη βαλίτσα, δεν πήγε πολύ καλά αυτό… Κατά τις επόμενες ημέρες κάναμε ένα μικρό πλάνο διαχείρισης χώρου! Το φυσικό αέριο λειτουργούσε συνεχώς και η ενδοδαπέδια θέρμανση στο μπάνιο σχεδόν έκαιγε τα πόδια μας! Εξαιρετικό… αν και όλο το ταξίδι μας έγινε σε πολύ καλή θερμοκρασία. Κυκλοφορούσαμε άνετα, χωρίς βαριά ρούχα, ο κόσμος μάλιστα έτρωγε/έπινε κυρίως στους εξωτερικούς χώρους των εστιατορίων!

Όπως έγραψα παραπάνω, είχαμε κάνει καλή έρευνα και επιλέξαμε να φάμε θαλασσινά στο Fiskeriet Youngstorget, το οποίο βρίσκεται στην ομώνυμη πλατεία. Στο μενού, που ήταν αναρτημένο διαδικτυακά , είχα δει burger με μπιφτέκι φάλαινας, το όποιο θα ήθελα να δοκιμάσω, ωστόσο, στον κατάλογο του καταστήματος δεν υπήρχε πλέον. Παρ’ όλα αυτά, μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι και αποχωρήσαμε για μια σύντομη βόλτα μέχρι την επιστροφή μας στο ξενοδοχείο για ξεκούραση και ύπνο!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom