Γερμανία Nuerburgring

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οσοι ασχολουνται με τον μηχανοκινητο αθλητισμο και ειδικα με τα αυτοκινητα, καποια στιγμη θελουν να επισκευτουν την πιστα του Nuerburgring. Εχοντας μπει με το αυτοκινητο μου στην πιστα των Σερρων (η καλυτερη στον Ελλαδικο χωρο), στην πιστα των Μεγαρων, στο Καρτοδρομο κλπ κλπ, εφτασε η ωρα να επισκευτω την πιστα θρυλο!!
Ετσι στις 8 ή 9 Ιουλιου θα ξεκινησω απο Πατρα για Βενετια και απο εκει για Γερμανια(Nuerburgring). Το ταξιδι μου θα διαρκεσει 10μερες και με επιστροφη στις 17 Ιουλιου. Στην πιστα θα μπω 13 ή 14 Ιουλιου.
Εδω βεβαια αρχιζουν και οι ερωτησεις μου....
Απο Ιταλια και πηγαινοντας για Γερμανια που προτεινεται να διανυκτερευσω;;;
Στο Nuerburgring και στις γυρω περιοχες τι υπαρχει που θα πρεπει να επισκευτω;;
Στην επιστροφη απο Γερμανια για Ιταλια που προτεινετε για διανυκτερευση;;
Τελος στις λιγες ωρες που θα εχουμε στην Βενετια μεχρι να επιβιβαστουμε στο καραβι τι μπορω να δω;;
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Καλησπέρα..! Και εγώ οπαδός του μηχανοκίνητου αθλητισμού, του δίτροχου βέβαια, αλλά δεν έχει σημασία.. Έχω επισκεφτεί τις Σέρρες 5 φορές σε 2 χρόνια..!

Για το οδικό κομμάτι του ταξιδιού σου δεν έχω πληροφορίες. Αλλά το Nurburgring το είχα επισκεφτεί..!! Είχα παρακολουθήσει ένα αγώνα αντοχής, περίπου 4 ώρες, αυτοκινήτων. Καταρχην ειναι φοβέρο το τοπίο, μέσα στο δάσος.. έπειτα και μόνο οτι βρίσκεσαι σε μια τόσο ιστορική πίστα σου προκαλεί δέος..!

Εγώ έμεινα στο ξενοδοχείο της πίστας, το μπαλκόνι του δωματίου μου έβλεπε την ευθεία εκκίνησης..! ΑΛΛΑ είναι πανάκριβο, εγώ πήγα και πλήρωνε άλλος γι αυτο και έμεινα. Προτείνω να πας οπωσδήποτε όμως το βράδυ στο μπαρ του ξενοδοχείου, και να πιεις ένα ποτο. Η διακόσμηση του είναι καταπληκτική, όλοι οι μεγάλοι οδηγοι αγώνων έχουν αφήσει με κάποιο τρόπο εδώ το σημάδι τους.

Αφου θα έχεις δίκο σου μέσο εννοείται, οτι θα κάνεις τουλάχιστον ένα γύρο. Και αν πας σε κάποιο αγώνα, μην κάτσεις μόνο σε ένα σημείο της πίστας. Ακόμη εγώ έκανα και μια βόλτα με ελικόπτερο πάνω απο τη πίστα, τρομερή εμπειρία.. αλλά είπαμε πλήρωνε άλλος..!!

Επίσης προτείνω να πας στην Κολωνία, εγώ απο εκεί ξεκίνησα με λεωφορείο και πήγα στην πίστα..!! Είναι πολύ ωραία πόλη...με ένα επιβλητικό καθεδρικό ναό..!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα..! Και εγώ οπαδός του μηχανοκίνητου αθλητισμού, του δίτροχου βέβαια, αλλά δεν έχει σημασία.. Έχω επισκεφτεί τις Σέρρες 5 φορές σε 2 χρόνια..!

Για το οδικό κομμάτι του ταξιδιού σου δεν έχω πληροφορίες. Αλλά το Nurburgring το είχα επισκεφτεί..!! Είχα παρακολουθήσει ένα αγώνα αντοχής, περίπου 4 ώρες, αυτοκινήτων. Καταρχην ειναι φοβέρο το τοπίο, μέσα στο δάσος.. έπειτα και μόνο οτι βρίσκεσαι σε μια τόσο ιστορική πίστα σου προκαλεί δέος..!

Εγώ έμεινα στο ξενοδοχείο της πίστας, το μπαλκόνι του δωματίου μου έβλεπε την ευθεία εκκίνησης..! ΑΛΛΑ είναι πανάκριβο, εγώ πήγα και πλήρωνε άλλος γι αυτο και έμεινα. Προτείνω να πας οπωσδήποτε όμως το βράδυ στο μπαρ του ξενοδοχείου, και να πιεις ένα ποτο. Η διακόσμηση του είναι καταπληκτική, όλοι οι μεγάλοι οδηγοι αγώνων έχουν αφήσει με κάποιο τρόπο εδώ το σημάδι τους.

Αφου θα έχεις δίκο σου μέσο εννοείται, οτι θα κάνεις τουλάχιστον ένα γύρο. Και αν πας σε κάποιο αγώνα, μην κάτσεις μόνο σε ένα σημείο της πίστας. Ακόμη εγώ έκανα και μια βόλτα με ελικόπτερο πάνω απο τη πίστα, τρομερή εμπειρία.. αλλά είπαμε πλήρωνε άλλος..!!

Επίσης προτείνω να πας στην Κολωνία, εγώ απο εκεί ξεκίνησα με λεωφορείο και πήγα στην πίστα..!! Είναι πολύ ωραία πόλη...με ένα επιβλητικό καθεδρικό ναό..!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες και φυσικα η φωτο απο το ελικοπτερο ειναι ολα τα λεφτα!!! awww.freesmileys.org_smileys_smiley_eatdrink004.gif
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προτείνω να πας οπωσδήποτε όμως το βράδυ στο μπαρ του ξενοδοχείου, και να πιεις ένα ποτο. Η διακόσμηση του είναι καταπληκτική, όλοι οι μεγάλοι οδηγοι αγώνων έχουν αφήσει με κάποιο τρόπο εδώ το σημάδι τους.
Φιλε μου ειχες απολυτο δικιο!! Και βεβαια ακολουθησα την προταση σου και ηπια τα ποτακια μου!! Αξιζε τον κοπο πραγματικα!! Να εισαι καλα!! ;)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Φιλε manolism, απ' οτι φαινεται βγηκες ζωντανος απο τη "πρασινη κολαση¨. Φανταζομαι τω να ξερεις γιατι λενε οτι ολες οι αλλες πιστες ειναι για παιδακια... Αυτη θελει πολλα ... καρυδια για να τη δμασεις. Δεν μας ειπες με τη αμαξι κανατε γυρους? Ελπιζω να σας ειπαν για τη περιπτωση οπου μπορεις να νοικιασεις πολυ φτηνα πορσικο για 1-2 ημερες και να "οργιασεις" στη πιστα.

Αντε και του χρονου.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πες μας,πες μας.Ο λαός απαιτεί να μάθει λεπτομέρειες από το ιερό προσκύνημα.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Φιλε μου ειχες απολυτο δικιο!! Και βεβαια ακολουθησα την προταση σου και ηπια τα ποτακια μου!! Αξιζε τον κοπο πραγματικα!! Να εισαι καλα!! ;)

Χαίρομαι που πέρασες καλά..!! Αν θες γράψε μας κι αλλες πληροφορίες..!!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φιλε manolism, απ' οτι φαινεται βγηκες ζωντανος απο Δεν μας ειπες με τη αμαξι κανατε γυρους? Ελπιζω να σας ειπαν για τη περιπτωση οπου μπορεις να νοικιασεις πολυ φτηνα πορσικο για 1-2 ημερες και να "οργιασεις" στη πιστα.

Αντε και του χρονου.
Στην πιστα μπηκα με το δικο μου αυτοκινητο μια Celica TS (192 αλογα), βεβαια στο ring ειχε απο ολα...porsche, bmw, mercedes, αλλα και μηχανες και πολυμορφικα. Γνωριζω την περιπτωση οπου μπορεις να νοικιασεις αυτοκινητο απο την πιστα αλλα την πρωτη φορα ηθελα να μπω με το δικο μου. Διοτι εκτος απο την πιστα καναμε και ενα touring σε ολη την δυτικη Γερμανια.
Η εμπερια αξιζει τον κοπο και ειναι σιγουρο οτι στο μελλον θα ξαναπαω.
 

VasilisV76

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα ήθελα να χαιρετήσω τους οικοδεσπότες και τα μέλη του travelstories και να ευχηθώ ότι καλύτερο σε όλους, με πολλές καλές στιγμές!
Η ερώτηση μου είναι, αν μπορεί κανείς να μπεί στην πίστα του Nurburgring με το αυτοκίνητο του, έχοντας παρέα συνοδηγό και δύο (ανήλικους) επιβάτες στα πίσω καθίσματα.
Σίγουρα οποιες πληροφορίες και tips απο κάποιον που έχει την εμπειρία, θα είναι χρήσιμες.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom