Γερμανία oktoberfest

GIANA

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Καλημέρα σε όλους, σκέφτομαι φέτος να επισκεφθώ το φεστιβάλ μπύρας στο Μόναχο (oktoberfest). Το ταξίδι που σχεδιάζω θα είναι το εξής, καράβι από Πάτρα για Βενετία και μετά οδικώς μέχρι το Μόναχο, με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις στην Αυστρία και την Βαυαρία. Εδώ λοιπόν θέλω την βοήθειά σας. Τι μου προτείνετε? Ποιές πόλεις πρέπει να επισκεφθώ οπωσδήποτε? Στο Μόναχο θα γίνετε χαμός μάλλον, μήπως να κάνουμε μόνο μια διανυκτέρευση εκεί? Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύ χρήσιμη.;)
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Γεια σου.Επειδή πρόσφατα ακύρωσα τα αεροπορικά για το Μόναχο λόγω συνεχόμενων αλλαγών στο πρόγραμμα της Air Berlin,αν σε ενδιαφέρει διαμονή στο Μόναχο 2 βράδια 25-27 Σεπτεμβρίου στείλε μου p.m.Είναι 130 τη βραδιά για δίκλινο,ότι πιο φθηνό μπορούσα να βρω ακόμα και 1 χρόνο πριν.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αφου θα έχεις αυτοκίνητο, μένεις σε μια πόλη άλλη. Ινγκολσταντ ή Αουγκσμπουργκ. Παίρνεις το αμάξι σου, πας σε ένα σταθμό μετρό, εγω θυμάμαι είχα παει στου πανεπιστημίου, παίρνεις U-Bahn και σε παει στο κέντρο της πόλης. Τα ξενοδοχεία είναι πολυ ακριβά και επίσης η κυκλοφορία με το αμάξι είναι πολυ δύσκολη εντός πόλης

Sent from my iPhone using Travel stories
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Αφου θα έχεις αυτοκίνητο, μένεις σε μια πόλη άλλη.
κατι παρομοιο θα σου προτεινα και εγω. Επειδη στο Oktoberfest γινεται της κακομοιρας στο Μοναχο (ερχονται απο ολα τα μερη του κοσμου) και θα εχεις αμαξι, μπορεις να μεινεις στα συνορα με την Αυστρια. Ειναι πολυ πιο φτηνα και η διαδρομη ευκολη μεσω autobahn. Απλα να πας κατα το μεσημερι γιατι μετα γενιζουν τα γυρω παρκινγκ και ειτε δε θα βρεις κοντα ειτε θα το χρυσοπληρωσεις.

Στη Oktoberfest εχουν πολλες "τεντες" αναλογα τη μαρκα της μπυρας. Κυριως ειναι HB, Loewebrau, Paulaner και αλλες Βαυαρεζικες. Ολες τελειες και καμια σχεση με τα Ελληνικα νεροπλυματα που πουλανε στα περιπτερα (να μην λεμε ονοματα). Προσεχε μονο ποσο θα πιεις γιατι γινεται πολυ κεφι (εχει ζωντανη ορχηστρα) και δεν μπορεις να οδηγησεις μετα:clap: παντα συνοδευουμε τη μπυρα μας μα τα σχετικα κουλουρια με αλατι και ψητο βοδι, καιμοχι ξεροσφυρι.

H πιο ευκολη διαδρομη για να πας ειναι Udine - Villach - Salzburg - Mοναχο (γυρω στα 525χλμ). Αν φυγετε το πρωι φτανετε ανετα το απογευμα. Απο μερη να μεινεις δες στο φορουμ για Αυστρια (Τυρολ) και βαυαρια.Εχει πολυ πραμα. Αγω θα σου προτεινα να δεις Salzburg, Innsbruck, Zel am See, Kufstein, Garmisch, Chiemsee, Neuschwanstein.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Με τις τέντες δεν ξέρω τι ισχύει πάντως όταν είχα παει εγω, είχε στην καθεμιά μια ουρα τύπου ΙΚΑ. Νομίζω όμως ότι μπορείς να έχεις κάνει κράτηση.

Προσωπική προτίμηση: Paulaner. Βαρελισια είναι η καλύτερη Weizenbier της Γερμανίας.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Μιας και θα πας δοκίμασε όσες περισσότερες μπύρες μπορείς και πες μας την άποψη σου! Θα έχει ενδιαφέρον!

Προσωπική προτίμηση: Warsteiner από ξανθιές και Erdinger από τις weissbier.
 

sophie1404

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Προσωπική προτίμηση:
Επειδη μένω στο Μόναχο, οι καλύτερες τέντες είναι Augustiner ή Hackerzelt ειδικά το βράδυ, Paulaner και Schottenhamel τα υπολοιπα ξέχασε τα. Αν θές να δεις VIP΄s τότε να πας στο Hippodrom η στο Käfer. Το Käfer κλείνει στις 12 το βράδυ, ενω τα άλλα στις 11. Το μόνο πρόβλημα εκει ειναι, οτι απαγορεύεται να χορεύεις πάνω στα τραπέζια.:)
Πριν, 1-2 χρόνια αλλαξε ο νόμος για την μουσική στις τέντες. Απο τις 11-5 το απογευμα παίζουνε παραδοσιακή μουσική χωρίς τραγουδιστές και απο τις 5-11 το βράδυ, εκεί γίνεται χαμός. Αξιζει να πας μετά τις 5.
Απο πολεις, θα σου προτεινα να δεις Chiemgau με Chiemsee. Εκει αν δεν φοβάσε να δοκιμάσεις αλεξίπτωτο πλαγιάς. Garmisch, Füssen πολυ ομορφα μερη αλλά εχει παρα πολλους τουριστες. Εγώ προτιμώ το Berchtesgaden. Η λίμνη Königsee ειναι μια απο τις ωραιοτερες της Γερμανίας. Hintersee, Salzburg.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
mad4paok said:
Μιας και θα πας δοκίμασε όσες περισσότερες μπύρες μπορείς και πες μας την άποψη σου! Θα έχει ενδιαφέρον!

Προσωπική προτίμηση: Warsteiner από ξανθιές και Erdinger από τις weissbier.
Κι η Warsteiner είναι καλη αλλα νομίζω η Radeberger έχει φανταστικό άρωμα και η Berliner Kindl έχει μια ωραία πικραδα

Sent from my iPhone using Travel stories
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κι η Warsteiner είναι καλη αλλα νομίζω η Radeberger έχει φανταστικό άρωμα και η Berliner Kindl έχει μια ωραία πικραδα

Sent from my iPhone using Travel stories
Να σημειώσουμε όμως, πως και οι τρεις αυτές μπύρες δεν είναι βαυαρέζικες.

Για εντυπώσεις και κριτική μπύρας υπάρχει και το παρακάτω θέμα. Περάστε μια βόλτα να το "ξυπνήσετε" :D:
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...E9%F1%E5%F2-%F4%EF%F5-%EA%EF%F3%EC%EF%F5.html
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
anny said:
Να σημειώσουμε όμως, πως και οι τρεις αυτές μπύρες δεν είναι βαυαρέζικες.

Για εντυπώσεις και κριτική μπύρας υπάρχει και το παρακάτω θέμα. Περάστε μια βόλτα να το "ξυπνήσετε" :D:
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/2202-%EC%F0%E9%F1%E5%F2-%F4%EF%F5-%EA%EF%F3%EC%EF%F5.html
Η Radeberger είναι απο τη Σαξονια, η άλλη είναι καθαρά Βερολινεζικη ενω δεν θυμάμαι που φτιάχνεται η Warsteiner.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom