Ιταλία Omerta..Πάσχα αλά Ιταλικά...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Μιας και το Πάσχα φέτος έπεφτε μαζί με τη καθολικό, πήρα την απόφαση να το γιορτάσω μαζί με τα αγαπημένα μου πρόσωπα στην Ιταλία.. Στην αρχή έκανα πρόταση στις 2 συνταξιδιώτισσες ν ακολοθήσουν μαζί μου, δελεάζοντας τες μ ένα εξαιρετικό πρόγραμμα.. Εκείνες όμως για διάφορους λόγους προτίμησαν την παγωμένη Μπριζ απ τη ζεστή και φιλόξενη Ιταλία…Χωρίς δεύτερη σκέψη αποφάσισα να ταξιδέψω μόνη γι ακόμα μια φορά… Τα εισιτήρια κλείστηκαν πολύ νωρίς πάντα με την Alitalia … Προορισμός μου η Σικελία και η Καλαβρία… Ξεκίνησα λοιπόν να σχεδιάζω.. Ξενοδοχείο, εκδρομές , εστιατόρια, μπαράκια, μέχρι και ναυτικό όμιλο έψαξα για να νοικιάσω εξοπλισμό και να χαρώ τα αγαπημένο μου άθλημα.. Ήταν μια διαδικασία πολύ ευχάριστη για μένα…
Μετά από πολύ προσμονή έφτασε η στιγμή να ταξιδέψω.. Με μια μικρή αλλαγή στο ταξίδι μου.. Δε θα ταξίδευα μόνη αλλά τελικά βρέθηκε παρέα…
Η πτήση μας ξημερώματα από Αθήνα για Ρώμη κι από εκεί ανταπόκριση για το P. Raisi στο Παλέρμο.. Καμιά καθυστέρηση, καμιά χαμένη αποσκευή.. Απ το αεροδρόμιο φύγαμε με το λεωφορείο μέχρι το Stazione Centrale κι από εκεί στο ξενοδοχείο μας, σε στρατηγικό σημείο δίπλα στο Quatro Canti!!!
Hotel Columbia , ένα δίστερο-οικογενειακό ξενοδοχείο – πολύ καθαρό και με όμορφα δωμάτια στην τιμή των 75? το δίκλινο, ήταν τελικά μια πολύ καλή επιλογή για τη διαμονή μας στη Σικελία..Hotel Columbia Palermo - Hotel al centro di Palermo - Hotel near the center of Palermo Η κυρία Ελίνα, ιδιοκτήτρια του ξενοδοχείου με τις δυο της κόρες μας υποδέχτηκαν και μας οδήγησαν στο δωμάτιο μας… Καθόλη τη παραμονή μας εκεί το προσωπικό ήταν πολύ φιλόξενο και πάντα πρόθυμο να μας εξυπηρετήσει, να μας δώσει πληροφορίες για την περιοχή, τα εστιατόρια, κτλ..
Μετά από λίγη ξεκούραση, ήταν ήδη απογευματάκι, βγήκαμε για μια χαλαρή βόλτα στους δρόμους του Παλέρμο.. Για μένα ήταν η δεύτερη φορά μέσα σ ένα χρόνο που επισκεπτόμουν την πόλη, οπότε η περιοχή μου ήταν γνώριμη.Μια βόλτα στη Via Maqueda, ένα πέρασμα από το Teatro Massimo και φτάνουμε μέχρι το Teatro Politeama.. Επιστροφή στη Via dell’ Orologio κι αναζήτηση τρατορίας προκειμένου να τσιμπήσουμε κάτι μιας και ήταν Δευτέρα και τα περισσότερα εστιατόρια ήταν κλειστά… Μετά απ ένα ελαφρύ δείπνο κατευθυνόμαστε στη Champaneria για ένα ποτάκι ώστε να κλείσει καλά η πρώτη μας μέρα...
 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μα ποιός άσχετος θα προτιμούσε το παγωμένο Βέλγιο από τη ζεστή, φιλόξενη Ιταλία? Εεεε??? :D:D:D

Καλή αρχή sapienza! Για να δούμε, είδες τίποτε από Σικελία αυτό το πάσχα???:clap:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ο τίτλος και μόνο υπόσχεται Ιστορία μοναδική:clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
δεν μπορεις να φανταστεις πόσο συχνά σκέφτομαι ότι θέλω να ξαναπαω στο παρλέρμο εδώ και ένα χρόνο από τοτε δηλαδή που πήγα για πρώτη φορά(και μοναδική ως τώρα).συνέχισε με λεπτομέρειες παρακαλω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα ποιός άσχετος θα προτιμούσε το παγωμένο Βέλγιο από τη ζεστή, φιλόξενη Ιταλία? Εεεε???
άσχετος, άσχετος..άκου Μπρυζ με Swiss αντί Παλέρμο με τα φτερά της ΑΖ..άλλοι μπυραρίες, άλλοι παραλίες με 27 βαθμούς το Πάσχα..
σούπερ sapienza άλλη μια φορά μας ξεναγεί στα ενδότερα της γείτονος..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
άσχετος, άσχετος..άκου Μπρυζ με Swiss αντί Παλέρμο με τα φτερά της ΑΖ..άλλοι μπυραρίες, άλλοι παραλίες με 27 βαθμούς το Πάσχα..
σούπερ sapienza άλλη μια φορά μας ξεναγεί στα ενδότερα της γείτονος..
Κάτι μου λέει ότι θα ήθελες να ήσουν κι εσύ στη Brugge!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
δεν μπορεις να φανταστεις πόσο συχνά σκέφτομαι ότι θέλω να ξαναπαω στο παρλέρμο εδώ και ένα χρόνο από τοτε δηλαδή που πήγα για πρώτη φορά(και μοναδική ως τώρα).συνέχισε με λεπτομέρειες παρακαλω...
Το ίδιο αισθανόμουν κι εγώ γι αυτό και αποφάσισα να ξαναγυρίσω πίσω τόσο σύντομα..
Θέλω να ανεβάσω σιγά σιγά φωτογραφίες για να έχετε και εικόνα!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάτι μου λέει ότι θα ήθελες να ήσουν κι εσύ στη Brugge!
πολύ καλά "στο λέει"..θα ήθελα να ήμουν φυσικά. αλλά όχι και να την επιλέξω αντί του Παλέρμο! έλεος! άλλο Βέλγιο άλλο Ιταλία. άλλο Swiss άλλο ΑΖ. μην μπλέκουμε το χωριό με την πρωτεύουσα..:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
sapi... καλοσήρθες :) και συνέχισε την ιστορία σου σε παρακαλω.... σε περιμενουμε!
ειδες που τελικα, αφου οι "κρυες" φιλες σου δεν σε συνόδεψαν....βρήκες εναλλακτική παρέα... ;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
samion & sapienza, ειστε πολυ μονοδιαστατοι ανθρωποι λέμεεεε...:bleh:

μια χαρά ήταν τα μπυρόνια στη μπριζ και μια χαρά θα περνάγατε αν ερχόσασταν κι εσείς...

οσο για τη σικελια, διαβαζουμε, βλεπουμε φωτο και θα το οργανωσουμε κι αυτο συντομως ;)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πολύ καλά "στο λέει"..θα ήθελα να ήμουν φυσικά. αλλά όχι και να την επιλέξω αντί του Παλέρμο! έλεος! άλλο Βέλγιο άλλο Ιταλία. άλλο Swiss άλλο ΑΖ. μην μπλέκουμε το χωριό με την πρωτεύουσα..:haha:
...Έτσι να μπαίνουνε τα πράγματα στη θέση τους!!!Ας τ αφήσει αυτά ο taver λέω εγώ και ας ξεκινήσει να μας "λέει" αυτός καλύτερα τί είδε στη Βραζιλία...:shock:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μπραβο sapi , αρχισες να μας την λες απο την πρωτη φραση της ιστοριας σου!
Τς, τς, τς !!! Εμεις περασαμε τελεια στο Βελγιο με την φανταστικη Swiss , για να γραφε να δουμε πως τα περασες και συ......
Την κατατροπωσες την μαφια?????:haha::haha:
Omerta!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom