ΗΠΑ Once Upon a Time in New York.....

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα πότε μπήκε στα πλάνα μας η Νέα Υόρκη. Απλά θυμάμαι μια ωραία πρωία ότι αγοράσαμε έναν κουμπαρά και λέγαμε ότι "αυτά θα είναι τα λεφτά για την Νέα Υόρκη". Αυτό πρέπει να ήταν αρχές του 2015. Ο κουμπαράς - γουρουνάκι έσπασε επιτέλους φέτος και έγινε το πολυπόθητο ταξίδι. Για την ακρίβεια αν τα βάλεις κάτω χρειαστήκαμε φάρμα ολόκληρη αλλά και πάλι άξιζε τον κόπο! Κλείνω τα μάτια και λέω ήμουν εγώ εκεί; Τα είδα από κοντά ή πέρασαν σαν όνειρο αυτές οι 10 μέρες;

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να αποτυπώσω επ ακριβώς αυτές τις 10 μέρες που έζησα. Βασικά το θεωρώ για μένα πολύ δύσκολο καθότι και φλύαρη θα χρειαστώ σελίδες και σελίδες να γράψω όλα αυτά που βίωσα. Θα περιοριστώ πιο πολύ στο να γράψω κάτι σαν τον δικό μου οδηγό - tips που θεωρώ ότι είναι και πιο χρήσιμο.

Αεροπορικά και Διαμονή: Σίγουρα όλοι έχουμε δει αυτές τις καταπληκτικές προσφορές που ανεβαίνουν κατα καιρούς απο τις αεροπορικές που κάνουν το ταξίδι να μην μοιάζει τόσο απλησίαστο όσο άλλωτε. Αν είστε απο τους τυχερούς που έχετε την δυνατότητα να πάρετε άδεια με σχετική ευκολία έχει καλώς. Εμείς μπορούμε μόνο τον Αύγουστο. Και μάλιστα μέσα Ιούνη μάθαμε ότι θα μπορούμε να έχουμε 2 εβδομάδες και όχι μία οπότε η Νέα Υόρκη ενώ είχε αποκλειστεί μπήκε στο προσκύνιο τελευταία στιγμή. Φυσικά τα εισιτήρια είχαν φτάσει στον θεό. Είχα βρει γύρω στα 1200 με αξιοπρεπή ανταπόκριση μέχρι να βγάλω τα διαβατήρια δεν υπήρχαν... Κάπου ζητήσαμε την βοήθεια από γνωστό μας ταξιδιωτικό πράκτορα γιατί εγώ παιρνούσα και πολύ κακη περιοδο στην δουλειά και δεν είχα ούτε χρόνο ούτε καλά καλά την διάθεση να ψάξω.

Ενώ λοιπόν κλείσαμε, περίπου τέλος Ιούνη, με βαριά καρδιά μετά απο πολύυυ συζήτηση στα 1600 για 2 με 12 Αυγούστου με Emirates απ' ευθείας πτήση, πετυχαίνω μια προσφορά στα 800 δυο άτομα με delta. Κοκάλωσα!!!! Η διαφορά ήταν τεράστια! Εν ολίγοις πληρώσαμε ένα πέναλτι 150€ το άτομο στην Εmirates για τα άλλα εισιτήρια που είχαν ήδη εκδοθεί και κλείσαμε της Delta. Σώσαμε 500€ που στην τελική ήταν τα ψώνια μας! Η πτήση της αναχώρησης ήταν υπό την διαχείρηση της Airfrance. Παραδόσαμε και τις χειραποσκευές και τις βαλίτσες για να μην κουβαλάμε μαζί μας τίποτα στο Ελ Βενιζέλος. Πήραν και τις μικρές χωρίς κάποια χρέωση. Η πτήση για Παρίσι πέρασε πολύ γρήγορα. Είχαμε πέντε ώρες αναμονή. Αλλα αν βάλεις πόση ώρα νωρίτερα πρέπει να είσαι στην πύλη ή πόση ώρα περνάει μέχρι να κατέβεις ε πάει πέρασε η ώρα. Κάποιοι που ειχαν πιο πολύ αναμονή ειχαν κλείσει ταξί να τους κάνει βόλτα με χρέωση 50€. Εμεις δεν το ρισκάραμε.

Η πτήση προς το Jfk πέρασε πιο εύκολα απ ότι φανταζόμουν. Λίγο να φας λίγο να κοιμηθείς λίγο η έξαψη. Τα αεροπλάνα μας φάνηκαν σχετικά παλιά και ίσως λίγο βρώμικα. Το φαγητό σε γενικές γραμμές καλό, οι ταινίες και γενικά η οθόνη διασκέδασης κάτω του μετρίου. Κάτι που δεν ήξερα είναι οτι μπορεί να μην είχα μπρίζα διαθέσιμη στην οικονομική θέση αλλά μπορούσα να συνδέσω usb οπότε και να φορτίσω τις συσκευές μου! Η διάταξη των θέσεων ήταν 2 -4 -2 και ήμασταν στο πλάι. Είναι πιο βολικά να το επιδιώξετε.

Φτάνωντας οι βαλίτσες μας ήταν ταλαιπωρημένες και η μια σπασμένη!!! Πήγαμε κατευθείαν στο γραφείο της εταιρίας κάναμε μια δήλωση και μας είπε ότι θα μας έστελνα μία άλλη στο ξενοδοχείο. Αφού της εξηγήσαμε οτι θα μέναμε συγκεκριμένες μέρες μας είπε να πάρουμε το χαρτί που συμπληρώσαμε και υπέγραψε η υπαλληλος και όταν επιστρέψουμε Ελλάδα να παμε κατευθείαν το γραφείο. Κράτησα τα tags της βαλίτσας καθώς και τα boarding pass και μολις γυρίσαμε το τακτοποιήσαμε. Πήγαμε στην παραλαβή / αναζήτηση αποσκευών στο Βενιζέλος δώσαμε τα στοιχεία μας και το χαρτί. Μετά απο λίγες μέρες παρέλαβαν την παλιά βαλίτσα από το σπίτι και μας έφεραν άλλη ίσης αξίας και προδιαγραφών. Δεν ζήτησαν αποδειξη αγοράς για την βαλίτσα μας ή κάτι άλλο.

Στην επιστροφή η πτήση ήταν υπό την διαχείρηση της KLM μέσω Amsterdam. Αναμονή άλλες πέντε ώρες. Για κάποιο λόγω μας πρότειναν αν θέλουμε να πετάξουμε 2 ώρες αργότερα με απευθείας πτήση της Delta χωρίς καμία χρέωση. Φυσικά και ειπαμε ναι! Στο γκισέ παραδόσαμε βαλίτσες - υπέρβαρες κατά 10 με 15 κιλά- αλλά δεν χρεωθήκαμε κάτι. Αν θέλαμε να δώσουμε και τις χειραποσκευές έπρεπε να πληρώσουμε! Οπότε καταλάβαμε ότι κάθε εταιρία έχει την δική της πολιτική! Αν έχει καποιος να μας πει κάτι για τα κιλά και με το τι παίζει θα ήθελα πολύ να μάθω!

Η πτήση της Delta πολύυυ πιο ωραία. Χωρίς αναταράξεις και πολύ θόρυβο μέσα στην καμπίνα, γευστικό δείπνο, και η οθόνη μπροστά μας κλάσεις ανώτερη! Οι αεροσυνοδοί πιο φιλικοί! Τώρα που μπορώ να συγκρίνω δεν μπορώ να πω πως και η ανταπόκριση μας κούρασε η μας σκότωσε. Μόνο πως χάνεις τσάμπα ώρα. Κατα τα άλλα πιο πολύ μας κούρασε η αναμονή μέσα στο σκάφος και πήγαινε και στο έλα καθώς το Jfk είχε κίνηση και καθυστερήσαμε περιμένωνας μέσα.

Για διαμονή επιλέξαμε το Hudson Hotel με κόστος 170€ τελική τιμή με όλους τους φόρους και πρωϊνο. Πραγματικά η διαμονή στην Νέα Υόρκη είναι πονεμένη και πανάκριβη ιστορία. Φυσικά είναι ανάλογα το ζητούμενο του κάθε ανθρώπου. Πχ σε Hostel δεν μένουμε. Ούτε στην china town θα διαλέγαμε να πάμε. Εκτός Manhattan θα έβγαινα τώρα που έχω πάει έχω πάρει σχετικά τον αέρα και νιώθα πιο άνετα. Κέντρικό σημείο, Manhattan και ξενοδοχείο aka θα το πληρώσεις! Οι χώροι πάρα πολύ ωραίοι. Τα δωμάτια όμορφα αν και μικρά, το πρωινό ένας ικανοποιητικός μπουφές που μας κρατούσε μέχρι το απόγευμα. Το σημείο πολύ καλό με μετρό δίπλα. Να σημειωθεί ότι το ίδιο ξενοδοχείο το έβρικα μόνη μου στο ίντερνετ γύρω στα 140€ χωρίς τους φόρους, χωρίς πρωινό και χωρίς την χρέωση ίντερνετ κ λοιπών υπηρεσιών που ήταν 30 δολάρια ανά βραδιά και φαινόταν μόνο στα ψιλά γράμματα. Οπότε θεωρώ οτι εν κατακλείδει το ταξιδιωτικό μας βοήθησε πάρα πολύ και η συνολική τιμή που δώσαμε για όλα θεωρώ ότι ήταν τίμια.

Αεροπορικά και διαμονή είναι το πιο δαπανηρό κομμάτι του ταξιδού. Από την μία πχ λυπάσαι να δώσεις ένα σκασμό λεφτά όταν στο ξενοδοχείο πας μόνο για ύπνο. Από την άλλη είναι και ωραίο να είσαι σε ένα όμορφο δωμάτιο σε περιοχή κεντρικότατη που πετάγεσαι το βράδυ έξω χωρίς άγχος. Επιλογές ύπάρχουν πάντως και οσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο! Μεγάλη προσοχή μόνο στα ψιλά γράμματα.

Διαβατήριο και Esta: Το διαβατήριο εκδόθηκε μέσα σε 3 εργάσιμες μέρες. Μετά από λίγες μέρες κλείστηκαν και τα εισιτήρια. Οπότε δεν ισχύει ότι θα έχεις θέμα αν το διαβατήριο σου είναι "φρέσκο" και κάτι άλλα άκυρα που άκουγα κατα καιρούς. Προσοχή στην φωτό που θα τους πάτε. Είναι συγκεκριμένος τύπος φωτογραφιών για διαβατήρια. Η δική μου είχε πολλές σκιές και ήμουν σαν να έχω κάνει σολάριουμ. Με έβαλαν και τους πήγα άλλη. Πληροφορίες και δικαιολογιτικά για διαβατήρια θα βρείτε εδώ: http://www.passport.gov.gr/.

Επίσης μέσα Ιούλη έκανα αίτηση και για Esta. Η αίτηση ζητάει που θα μείνεις, αν δουλεύεις, που δουλεύεις, τα στοιχεία του διαβατηρίου, (οπότε πρώτα διαβατήριο και μετά esta) και διάφορα άλλα προσωπικά στοιχεία. Δεν είναι δύσκολη η διαδικασία απλά ζητάει πολλά οπότε πάρτε τον χρόνο σας και διαβάστε προσεκτικά. Κόστος είναι 15€ χοντρικά ανά άτομο. Το επίσημο και σωστό site για να την εκδόσεις είναι αυτό: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/.

Μεγάλη προσοχή πήγα να την πατήσω με site που δεν φαινόταν αλλά ήταν μεσάζοντα και τελευταία στιγμή είδα στα ψιλά γράμματα ότι θα πλήρωνα 70€ ανά άτομο γιατί τάχα θα έλεγχαν την φόρμα και θα προωθούσαν εκείνοι το αίτημα και βλακείες. Η αίτηση είχε εγκριθεί σε λιγότερο από 24 ώρες. Αφού την υποβάλλεις πάς την επόμενη εκει που λέει έλεγχος υπάρχουσας αίτησης, βάζεις αυτά που ζητάει και σου λεει αν είναι υπο επεξεργασία ακόμη ή αν εγκρίθηκε. Αν σου λέει οτι εγκρίθηκε γυρνάς την γλώσσα στα αγγλικά και εκτυπώνεις αυτή ακριβώς την οθόνη με το αγγλικό κείμενο που λέει οτι η αίτηση εγκρίθηκε κτλ κτλ.

Λύνοντας τα παραπάνω έχεις λύσει και τα βασικά ζητήματα του ταξιδιού... Μετά η αναζήτηση επικεντρώνεται σε πιο συναρπαστικά πράγματα... 10 μέρες είναι αυτές κάπως πρέπει να γεμίσουν!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom