Γαλλία Αεροδρόμιο Οrly - μετακινήσεις

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
orly!μπορω να σε βοηθησω εγω!επεστρεψα πριν 2 εβδομαδες απο γαλλια, απο orly με eastjet!εμεις πηγαμε και ηρθαμε απο το αεροδρομιο, αλλαζοντας τρενο και 2 γραμμες μετρο..και το σκυλομετανιωσαμε..η ταλαιπωρια απιστευτη..οι γαλλοι σταματανε τις κυλιομενες στις 10 το βραδυ στους σταθμους, ενω σε εναν σταθμο δεν ειχε καν..3 κοπελες με 3 τεραστιες βαλιτσες, τα ειδαμε ολα..και το χειροτερο?στο μετρο τους για να περασουμε απο το μηχανημα οπου χτυπας τα εισιτηρια δεινοπαθουσαμε..το μηχανημα αυτο μας μαγκωνε τις βαλιτσες..!οποτε θα σου προτεινα να ακολουθησεις τις συμβουλες των παραπανω για πουλμαν!αν παλι επιμενεις να κινηθεις με το τρενο και μετα μετρο, φτανοντας στο orly, παιρνεις το τρενο που λεγεται orlyval!υπαρχει γκισε με πληροφοριες για το τρενο, σου δινουν χαρτη και σου λενε ακριβως πως θα πας στο κεντρο του παρισιου..απο οτι ειδα οι υπαλληλοι μιλανε αγγλικα..για το εισιτηριο εγω πληρωσα 9 και κατι ευρω, δεν θυμαμαι ομως αν ηταν φοιτητικο..προσοχη προσοχη!(αυτο σε ενδιαφερει για την επιστροφη)το τελευταιο orly val φευγει απο σταθμο antony στις 11 το βραδυ, αν το χασεις παει, ταξι μετα..επισης, επειδη οι πτησεις της easy jet παρισι-αθηνα ειναι 6.30 το πρωι εγω εκανα το λαθος να διανυκτερευσω στο orly..εκει εζησα στιγμες απειρου καλλους, καθως μας ενημερωσαν απο τα μεγαφωνα οτι το αεροδρομιο 11 με 3.30 κλεινει(!!!) γιατι δεν εχει πτησεις..τα μαγαζια εκλεισαν ολα(πειναγαμε και διψαγαμε και δεν υπηρχε τιποτα ανοιχτο), εκλεισαν τα φωτα, αλλα το χειροτερο...εκλεισαν και τον κλιματισμο..ξεπαγιασαμε ολο το βραδυ.ημουν πολυ χοντρα ντυμενη και παλι τουρτουριζα..απο το κρυο δεν μπορεσαμε να κοιμηθουμε καθολου..αυτα!ελπιζω οι πληροφοριες μου να σου φανουν χρησιμες!
 

apnea_xaos

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος Λ.Αμερικης
αυτο που καταλαβα ειναι οτι θα παω με πουλμαν μαλλον!
ευχαριστω...
 

KatieVLS

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία τα Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Πάρτε ένα σημαντικό tip για το πως θα πάτε από το αεροδρόμιο στο Παρίσι...

Υπάρχει ένα δημόσιο λεωφορείο το οποίο συστηματικά αποκρύπτουν στο info desk του Orly West. Είναι το λεωφορείο 285 το οποίο κοστίζει 1,6? και τερματίζει στο σταθμό του metro Ville-juif Aragon( γραμμή 7). Προσοχή... Το συγκεκριμένο λεωφορείο φεύγει από το Orly Sud στο οποίο φτάνετε δωρεάν, είναι διερχόμενο και βρίσκετε στο επίπεδο -1 του terminal... Συχνότητα κάθε 15 λεπτά...

Tα OrlyBus κοστίζουν τριπλάσια σχεδόν τιμή...
Τον Οκτώβριο βρέθηκα στο παρίσι και οφείλω να επιβεβαιώσω τις πληροφορίες του traveller . Όντως, το λεωφορείο 285 (το οποιο έχει συχνοτητα 10 λεπτών) είναι διερχόμενο από το αεροδρόμιο Orly και σε 15 λεπτά τερματίζει στο σταθμό μετρο Ville-juif Αragon. Απο εκεί είναι πιο κοντά το κέντρο του Παρισιου σε σχέση με το σταθμό Anthony που αποβιβάζει το λεωφορειο Orlyval.
Αλλάζοντας λεωφορεία μπορείτε να πάτε μεχρι το κέντρο του Παρισιού πολυ γρήγορα και κυρίως οικονομικά. 1,60 ευρώ κοστίζει το ενιαιο εισητήριο που ισχύει για 90 λεπτά από την πρώτη ακύρωση και το οποίο προμηθεύεστε μέσα στο λεωφορείο.
Προσοχή! Στο αεροδρόμιο Orly υπάρχει μια μικρή ταμπέλα που ενημερώνει για το λεωφορείο 285, αλλά αν βρεθείτε στο μείον ένα [-1] επίπεδο δεν θα είναι δύσκολο να εντοπίσετε την έξοδο προς τη στάση απ' όπου διέρχεται το λεωφορείο.
Tο δικό μου tip! Αυτό που έχω να προτείνω.. Η πιό οικονομική πανοραμική θέα, σχεδόν 360ο... στο roof garden restaurant of Galleries Lafayette Maison. :)
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Λοιπόν,μιας και η ώρα έφτασε,πάμε την Κυριακή :) :)
Έχω κάποιες αποριούλες :)
Φτάνουμε Ορλύ 6.30 το απόγευμα,μένουμε κοντά στον πύργο του άηφελ και συγκεκριμένα δίπλα στη στάση μετρό Cambronne και θέλω να με συμβουλεύσετε πώς να πάω. :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Λοιπόν,μιας και η ώρα έφτασε,πάμε την Κυριακή :) :)
Έχω κάποιες αποριούλες :)
Φτάνουμε Ορλύ 6.30 το απόγευμα,μένουμε κοντά στον πύργο του άηφελ και συγκεκριμένα δίπλα στη στάση μετρό Cambronne και θέλω να με συμβουλεύσετε πώς να πάω. :)
καλημέρα. θα πάρεις το λεωφορείο 285 απο Ορλυ kai σε 15-20 λεπτά θα σε βγάλει στην αφετηρία του μετρό Νο 7 (αν θυμάμαι καλά κίτρινη γραμμή) . άπαξ και μπεις σε μετρό, όλο το Παρίσι είναι δικό σου.......εννοείται ότι έχεις τον χάρτη του μετρο μαζί σου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλημέρα. θα πάρεις το λεωφορείο 285 απο Ορλυ kai σε 15-20 λεπτά θα σε βγάλει στην αφετηρία του μετρό Νο 7 (αν θυμάμαι καλά κίτρινη γραμμή) . άπαξ και μπεις σε μετρό, όλο το Παρίσι είναι δικό σου.......εννοείται ότι έχεις τον χάρτη του μετρο μαζί σου
Ο πιο γρήγορος και άνετος τρόπος (και το ίδιο φτηνός) είναι να πάρει το orlyval για το σταθμό Antony, κι από κει το RER B. Λογικά θα αλλάξει στο σταθμό Denfert-Rochereau για το Μετρό, παίρνοντας την (υπέργεια) γραμμή 6 που πηγαίνει απευθείας στη στάση του (Cambronne).

Για περισσότερες πληροφορίες, RATP, transports και To and From the Airport.com - How to get to and from hundreds of the world.

Μια άλλη λύση, λίγο πιο ακριβή, είναι το λεοφωρείο της Air France (γραμμή 1), που ξεκινάει από το terminal και σ' αφήνει δίπλα στο σταθμό Montparnasse ή στη στάση Duroc. Από κει, είτε με το μετρό 6 (στην πρώτη περίπτωση - 3 στάσεις) είτε με τα πόδια (στη δεύτερη περίπτωση, γύρω στα 500 μέτρα) φτάνεις στο ξενοδοχείο. Η λύση αυτή έχει το πλεονέκτημα ότι είναι εξ ολοκλήρου πάνω από τη γη, οπότε βλέπεις και λίγο την πόλη...
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Ευχαριστώ πολύ!!Μάλλον τη λύση του taver θα ακολουθήσω,αυτό είχα σημειώσει και εγώ εξαρχής..Το άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν κατά τη γνώμη σας αξίζει το navigo που από ότι είδα έχει 38 ευρω και έχεις απεριόριστες διαδρομές για μια εβδομαδα στο μετρό αλλά μετράει και για τη διαδρομή από και προς ντίσνευλαντ :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ πολύ!!Μάλλον τη λύση του taver θα ακολουθήσω,αυτό είχα σημειώσει και εγώ εξαρχής..Το άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν κατά τη γνώμη σας αξίζει το navigo που από ότι είδα έχει 38 ευρω και έχεις απεριόριστες διαδρομές για μια εβδομαδα στο μετρό αλλά μετράει και για τη διαδρομή από και προς ντίσνευλαντ :)
αν φίλε μου είστε 2 άτομα και πληρώσετε 38x2 νομίζω είναι πολλά ιδίως αν μένεις κέντρο
και δεν θα χρειαστείς πολύ το μετρό. πάντως στη ντισνευλαντ είχε πέρυσι 12,5 ευρώ μετ΄επιστροφής. υπάρχουν και οι δεσμίδες των 10.-
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Ψάχνω κι εγώ πληροφορίες για το Παρίσι και νομίζω οτι αυτό το site Tickets and Fares δίνει όλες τις πληροφορίες σχετικά με τούς τρόπους μετακίνησης μέσα στη πόλη.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλησπέρα.Εκανα την ερωτησή μου σε άσχετο σχετικά θέμα κ είπα να το ανοίξω νέο θέμα μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.
Θα φτάσουμε γύρω στις πντεμιση με έξι στο Ορλύ.Ξέρω οτι η διαδρομή με τα ΜΜΜ για να φτάσω στο Gare de lyon οπου πεντακόσια μ. μακριά είναι το ξενοδοχείο,θέλει γύρω στη μια ώρα.Αν πάρω το βανάκι του ξενοδοχείου(εννοείτε με επιβάρυνση)θα κάνει λιγότερη ώρα(θα έχω και το μωρό μαζί)ή τσάμπα τα λεφτά που θα δώσω? γιατί κάτι άκουσα για απίστευτη κίνηση στο Παρίσι.αν είναι να κάνει το ίδιο να πάω με ΜΜΜ που θα είναι και πληρωμένο απο τη νάβιγκο
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα.Εκανα την ερωτησή μου σε άσχετο σχετικά θέμα κ είπα να το ανοίξω νέο θέμα μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.
Θα φτάσουμε γύρω στις πντεμιση με έξι στο Ορλύ.Ξέρω οτι η διαδρομή με τα ΜΜΜ για να φτάσω στο Gare de lyon οπου πεντακόσια μ. μακριά είναι το ξενοδοχείο,θέλει γύρω στη μια ώρα.Αν πάρω το βανάκι του ξενοδοχείου(εννοείτε με επιβάρυνση)θα κάνει λιγότερη ώρα(θα έχω και το μωρό μαζί)ή τσάμπα τα λεφτά που θα δώσω? γιατί κάτι άκουσα για απίστευτη κίνηση στο Παρίσι.αν είναι να κάνει το ίδιο να πάω με ΜΜΜ που θα είναι και πληρωμένο απο τη νάβιγκο
Πεντέμιση με έξι το πρωί ή το απόγευμα? Καθημερινή ή Σαββατοκύριακο?
 
Last edited by a moderator:

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Είναι Τετάρτη 27 του μηνός.Απόγευμα.Αυτόν τον μήνα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom