Γαλλία Αεροδρόμιο Οrly - μετακινήσεις

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Μόλις είδα τον ταξιδιωτικό σου χάρτη και έπαθα πλάκα,σε ζηλέυω τρελά.Μπράβο σου εύχομαι να γυρίσεις όλον τον κόσμο εξάλλου δε θες και πολύ ακόμα!Πες μου το πιο ωραίο ταξίδι που έκανες ποιό ήταν γιατί δεν προλαβαίνω να πάω σε όλες αυτές τις χώρες ούτε σε 2 ζωές!!!!!!!!!:cool:
"Μια μεγάλη κρουαζιέρα" (Ιστορία):).........
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
επισης, επειδη οι πτησεις της easy jet παρισι-αθηνα ειναι 6.30 το πρωι εγω εκανα το λαθος να διανυκτερευσω στο orly..εκει εζησα στιγμες απειρου καλλους, καθως μας ενημερωσαν απο τα μεγαφωνα οτι το αεροδρομιο 11 με 3.30 κλεινει(!!!) γιατι δεν εχει πτησεις..τα μαγαζια εκλεισαν ολα(πειναγαμε και διψαγαμε και δεν υπηρχε τιποτα ανοιχτο), εκλεισαν τα φωτα, αλλα το χειροτερο...εκλεισαν και τον κλιματισμο..ξεπαγιασαμε ολο το βραδυ.ημουν πολυ χοντρα ντυμενη και παλι τουρτουριζα..απο το κρυο δεν μπορεσαμε να κοιμηθουμε καθολου..αυτα!ελπιζω οι πληροφοριες μου να σου φανουν χρησιμες!
κι εγω το ιδιο σκοπευω να κανω μιας και η πτηση πλεον ειναι στις 06.00 το πρωι και κλασικα η easy κλεινει το check-in στις 05.20!!!
εν τω μεταξυ σκεφτομαι οτι οπου κι αν μεινω, και λογω του αγχους που με διακατεχει, θα πρεπει να ξυπνησω κατα τις τρεις, να υποστω μετα την ταλαιπωρια της μεταφορας, και βεβαια με ταξι και φυσικα θα εχω δωσει και 150 ευρω στο ξενοδοχειο!
αν ησασταν στη θεση μου τι απο τα δυο θα επιλεγατε (διαμονη σε ξενοδοχειο του αεροδρομιου η στο ιδιο το αεροδρομιο)?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
κι εγω το ιδιο σκοπευω να κανω μιας και η πτηση πλεον ειναι στις 06.00 το πρωι και κλασικα η easy κλεινει το check-in στις 05.20!!!
εν τω μεταξυ σκεφτομαι οτι οπου κι αν μεινω, και λογω του αγχους που με διακατεχει, θα πρεπει να ξυπνησω κατα τις τρεις, να υποστω μετα την ταλαιπωρια της μεταφορας, και βεβαια με ταξι και φυσικα θα εχω δωσει και 150 ευρω στο ξενοδοχειο!
αν ησασταν στη θεση μου τι απο τα δυο θα επιλεγατε (διαμονη σε ξενοδοχειο του αεροδρομιου η στο ιδιο το αεροδρομιο)?
πάμε διακοπές όχι για να ταλαιπωρηθούμε αλλά για να καλοπεράσουμε, έχω κι εγώ θεματακι με τις πολύ πρωινες πτήσεις και τις αποφεύγω σα το διάολο το λιβάνι(αγχώνομαι και δε με πιάνει ύπνος... αλλά μερικες φορές ειναι αναπόφευκτο, οπότε αν βρεις κάποια καλή τιμη σε ξεν/χειο εκει κοντα κλείστο θα έλεγα..
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokyo
Καλημέρα σας κι από εμένα!

Αν και δεν είναι η πρώτη φορά που πάω στο Παρίσι, είναι όμως η πρώτη στο Orly. Η απορία που έχω είναι η εξής:
Ok, το 285 είναι η τέλεια λύση για το μεσημεράκι που θα φτάσω... Η πτήση της επιστροφής όμως, είναι στις 6:20 το πρωί. Τι μέσο μπορώ να βρω εκείνη την ώρα;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλημέρα σας κι από εμένα!

Αν και δεν είναι η πρώτη φορά που πάω στο Παρίσι, είναι όμως η πρώτη στο Orly. Η απορία που έχω είναι η εξής:
Ok, το 285 είναι η τέλεια λύση για το μεσημεράκι που θα φτάσω... Η πτήση της επιστροφής όμως, είναι στις 6:20 το πρωί. Τι μέσο μπορώ να βρω εκείνη την ώρα;
Αν δεν σε έχουν ικανοποιήσει οι απαντήσεις μέχρι τώρα και γνωρίζεις λίγα αγγλικά δες και αυτό Orly Airport, Transportation to/from Paris
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημέρα σας κι από εμένα!

Αν και δεν είναι η πρώτη φορά που πάω στο Παρίσι, είναι όμως η πρώτη στο Orly. Η απορία που έχω είναι η εξής:
Ok, το 285 είναι η τέλεια λύση για το μεσημεράκι που θα φτάσω... Η πτήση της επιστροφής όμως, είναι στις 6:20 το πρωί. Τι μέσο μπορώ να βρω εκείνη την ώρα;
Θα μπεις στην ταλαιπωρία του 285 για να μην πληρώσεις τα ?8 που κάνει το RER και θα σε πάει όπου θες στο Παρίσι με ελάχιστη ταλαιπωρία στο 1/3 του χρόνου?
ΟΚ, ανεκτή λύση αν είσαι σε στενό budget, αλλά όχι και "τέλεια λύση"...
 

TheLifeIllusions

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σας κι από εμένα!

Αν και δεν είναι η πρώτη φορά που πάω στο Παρίσι, είναι όμως η πρώτη στο Orly. Η απορία που έχω είναι η εξής:
Ok, το 285 είναι η τέλεια λύση για το μεσημεράκι που θα φτάσω... Η πτήση της επιστροφής όμως, είναι στις 6:20 το πρωί. Τι μέσο μπορώ να βρω εκείνη την ώρα;
Καλησπέρα!
Πρόκειται να ταξιδέψω στο Παρίσι σε 1 εβδομάδα με Easy Jet! Η πτήση από Orly για Ελ. Βενιζέλο είναι στις 06 το πρωί. Δεν ξέρουμε πως να φτάσουμε από το κέντρο του Παρισιού στο αεροδρόμιο τέτοια ώρα! Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να μας βοηθήσει κάποιος πάνω στο θέμα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα!
Πρόκειται να ταξιδέψω στο Παρίσι σε 1 εβδομάδα με Easy Jet! Η πτήση από Orly για Ελ. Βενιζέλο είναι στις 06 το πρωί. Δεν ξέρουμε πως να φτάσουμε από το κέντρο του Παρισιού στο αεροδρόμιο τέτοια ώρα! Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να μας βοηθήσει κάποιος πάνω στο θέμα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
κλείσε διαμονή το τελευταίο βράδυ σε ξεν/χείο κοντά στο αεροδρόμιο.
στις 0500 θα σε πάνε τζάμπα
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Καλησπέρα!
Πρόκειται να ταξιδέψω στο Παρίσι σε 1 εβδομάδα με Easy Jet! Η πτήση από Orly για Ελ. Βενιζέλο είναι στις 06 το πρωί. Δεν ξέρουμε πως να φτάσουμε από το κέντρο του Παρισιού στο αεροδρόμιο τέτοια ώρα! Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να μας βοηθήσει κάποιος πάνω στο θέμα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Εμείς είχαμε πάρει ταξί από το κεντρό για Orly και μας πηρε 30ευρω.
 
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Γεια σας! Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για οικονομική μεταφορά από το αεροδρόμιο orly, με τελικό προορισμό το 11 ο arrondissement,στάση rue Oberkampf, βρήκα το συγκεκριμένο forum και αποφάσισα να κάνω εγγραφή. Είναι βέβαια πολύ παλιό το συγκεκριμένο ποστ αλλά έλεγα πρώτου ανοίξω νέο να κάνω μία προσπάθεια στο συγκεκριμένο...Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν σήμερα υπάρχει ακόμα αυτό το περιβόητο λεωφορείο 285; Ανέφερε μία κοπέλα παραπάνω ,πριν από χρόνια όμως, ότι η αφετηρία του λεωφορείου αυτού βρίσκεται στο επίπεδο -1, ότι γενικά δεν δίνονται πληροφορίες στο αεροδρόμιο σχετικά με αυτό, και ότι γενικά συμφέρει οικονομικά. Ψάχνοντας από κει και πέρα δεν μπόρεσα να διασταυρώσω ακριβώς από επίσημες σελίδες αν όντως υπάρχει το 285 που καταλήγει στο Villejuif Aragon. Από εκεί και μετά βρήκα μέσω google maps την υπόλοιπη διαδρομή μέχρι την rue Oberkampf. Επειδή φτάνω όμως βράδυ και παρέα με το παιδί μου 11 χρόνων, δεν θέλω να ψάχνω και στα τυφλά, όπως καταλαβαίνετε... Είναι και η πρώτη φορά που επισκέπτομαι το Παρίσι, οπότε υπάρχει και ένα επιπλέον άγχος! Ελπίζω κάποιος άνθρωπος να μου απαντήσει...
 
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλημέρα! Έψαξα και βρήκα παλιό σχετικό θέμα, όμως η απορία μου δεν λύθηκε.. γιατί είναι και πολύ συγκεκριμένη και απ'ότι είδα έχει αλλάξει το αεροδρόμιο και ίσως επηρεάσει κάποια δρομολόγια ( λέω εγώ η άσχετη).
Θα πάω πρώτη φορά στο Παρίσι και θα ήθελα μία σχετική βοήθεια.. Ψάχνω εύκολο και οικονομικό τρόπο ( σίγουρα όχι ταξί) για να φτάσω στη στάση Oberkampf, στο 11ο arrondissement.
Μετά από σχετική αναζήτηση, εντόπισα μία επιλογή διαδρομής που όμως δεν ξέρω αν ισχύει..Οι χάρτες μου αναφέρουν το T7 για Villejuif Louis Aragon και από εκεί σε μία δεύτερη αναζήτηση στους χάρτες με το μέτρο 7 ως την Place d'Italie και τέλος με το 5 ως τον τελικό προορισμό. Έχω όμως όσο να' ναι μία σχετική ανασφάλεια. Θα είναι και αρκετά βράδυ η άφιξή μας ( εγώ με τον δωδεκάχρονο γιο μου!).
Μήπως κάποιος από σας έχει πάει πρόσφατα στο Παρίσι ή μένει εκεί και μπορεί να με κατατοπίσει;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom