Γαλλία Αεροδρόμιο Οrly - μετακινήσεις

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Γεια χαρά σε όλους και καλές γιορτές!
Φτάνω Ορλύ και έχω 1 ώρα και 19 λεπτα για να προλάβω τρένο στο σταθμο Montparnasse. Λέω να πάρω το (λεωφορείο αν εχω καταλαβει καλα) 285, να βγω στην 7 και μετα συνδεση με την 6. Βγαίνει σε μία ωρίτσα πιστευετε? Μικρες χαζοερωτήσεις: Τα εισιτηριο για το 285 το βγαζεις σε κανενα μηχανημα στη σταση? Η αλλαγη μεταξυ γραμμων μετρο γινεται με το ιδιο εισιτηριο? Ξερετε ποσο κανει? Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Δες και το blablabus - πρώην ouisbus, ανάλογα με το terminal, 15 λεπτά από το Orly μέχρι το Gare Montparnasse και κόστος νομίζω 12 ευρώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γεια χαρά σε όλους και καλές γιορτές!
Φτάνω Ορλύ και έχω 1 ώρα και 19 λεπτα για να προλάβω τρένο στο σταθμο Montparnasse. Λέω να πάρω το (λεωφορείο αν εχω καταλαβει καλα) 285, να βγω στην 7 και μετα συνδεση με την 6. Βγαίνει σε μία ωρίτσα πιστευετε? Μικρες χαζοερωτήσεις: Τα εισιτηριο για το 285 το βγαζεις σε κανενα μηχανημα στη σταση? Η αλλαγη μεταξυ γραμμων μετρο γινεται με το ιδιο εισιτηριο? Ξερετε ποσο κανει? Ευχαριστω προκαταβολικα!
Sorry, δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις έτσι. Πάρε ταξί/uber. Αλλά και πάλι χλωμότατο. To απευθείας λεωφορείο (της AirFrance, γιατί το orlybus δεν πάει καν εκεί) κάνει 53 λεπτά τη διαδρομή χωρίς στάσεις. Αυτό που πρότεινες θέλει 70 λεπτά.

Σκέψου ότι από τήν πρόσγείωση μέχρι να βγεις από το αεροδρόμιο θες το λιγότερο 20 λεπτά. Και στο σταθμό πάλι (αν πας στο σωστό κομμάτι του, γιατί έχει τρία που απέχουν αρκετά μεταξύ τους) θες ένα δεκάλεπτο μέχρι να βρεις την πλατφόρμα και να μπεις μέσα.
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις! Ηθελα να διαβασω αυτό που ηλπιζα αλλα επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου.
Μια εφαρμογή, τη διαδρομή που περιεγραψα μου τη βγαζει 61 λεπτα, ενώ το να βρεις τη RER B στο Antony και μετα να παρεις την 4, το δινει 56 λεπτα.
Αυτο το ouibus που κανει 14-18 λεπτα φαινεται τελειο, θα το παρω αν δε βγαινουν τα προαναφερθεντα. Το uber λογικα θα είναι κανα 30αρι και αυτό καλη λυση ειναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πολύ δύσκολο να κάνει λεωφορείο (ή ταξί ή uber) αυτή τη διαδρομή σε 14-18'. Η διακτίνιση δεν εφευρέθηκε ακόμα... Αυτή την ώρα που το γράφω, με σχετικά χαμηλή κίνηση στους δρόμους του Παρισιού (έχει και ΠΟΛΥ χειρότερα), το google maps το δίνει 22' από τη μια στάση ως την άλλη (και δεν έχω δει ακόμα λεωφορείο να πηγαίνει πιο γρήγορα από την πρόβλεψη του google maps).

Μάλλον οι χρόνοι που δίνουν είναι πλασματικοί.
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Και 30' να κανει, με βολευει οριακα. Εχει λεωφορειο blabla βλεπω κάθε 20 λεπτα από orly 1-2-3 (φτανω orly 3), οποτε πιστευω προλαβαίνω. Δε πρεπει να τα προγραμματίζουμε κολλητα τα πραγματα είναι η αληθεια... Eυχαριστω για τη βοηθεια!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μπορεί να με διαφωτίσει κι εμένα ένας Χριστιανός ( ή και οπουδήποτε θρησκεύματος ή μη) σχετικά με το αρχικό ερώτημα;
Αν εχει ληξει η απεργια μπορεις να παρεις το 183 σαν φθηνοτερη επιλογη. Διαφορετικα τo 283 (Orlybus). Επίσης το τραμ 7. Αν φτανετε αρκετα αργα κοντα στα μεσανυχτα μπορει καποιο απο τα Ν31, Ν131, Ν144 να σας βολεψει. Ολα ομως εξαρτωνται από την απεργια και ποιες γραμμες θα λειτουργουν τη μερα και ωρα που θα φτασετε αν εχει ακομα
 
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Αν εχει ληξει η απεργια μπορεις να παρεις το 183 σαν φθηνοτερη επιλογη. Διαφορετικα τo 283 (Orlybus). Επίσης το τραμ 7. Αν φτανετε αρκετα αργα κοντα στα μεσανυχτα μπορει καποιο απο τα Ν31, Ν131, Ν144 να σας βολεψει. Ολα ομως εξαρτωνται από την απεργια και ποιες γραμμες θα λειτουργουν τη μερα και ωρα που θα φτασετε αν εχει ακομα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι είναι η απεργία στη μέση που απ'οτι διαβάζω δεν βλέπω να σταματάει στο προσεχές διάστημα...και έχω λίγο φρικάρει στη ιδέα.. τελικά το πιο πιθανό είναι να μην έχω καμία οικονομική επιλογή!

Orlybus μέχρι Denfert-Rochereau και μετά μετρό
Ευχαριστώ κι εσένα!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Έχω κλείσει πτήση επιστροφής από ORly (Τ3) και θα διανυκτερεύσω στο IBIS το οποίο από ότι βλέπω είναι συνδέεται με το T4. Ξέρεις κάποιος αν μπορώ να περπατήσω αυτή την απόσταση, υπάρχει κάποια διασύνδεση στα terminals ή χρειάζεται λεωφορείο?
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Επιστροφή από Παρίσι 30-6 από το Orly στις 6.45 το πρωί.
Από ότι βλέπω, το orlybus ξεκινά 5.30 οπότε φαντάζομαι δεν με βολεύει.
Λέτε να δοκιμάσω τα νυχτερινά λεωφορεία,(το έχει κάνει κανείς) ή να κλείσω μεταφορά;
Μέσω Booking μου την δίνει 51€.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom