Βουλγαρία Pamporovo - Smolyan γνωρίζει κανείς;

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Καλημέρα σε όλους,

Έχω έρθει σε επαφή με μια εταιρία για να εργαστώ για ένα διάστημα στο Smolyan, είναι στους πρόποδες του όρους που βρίσκεται το χιονοδρομικό κέντρο Pamporovo της Βουλγαρίας. Έχει κανείς πάει σε αυτά τα μέρη χειμώνα να μου πει εντυπώσεις; Μιλάμε για παραμονή περίπου 3-4 μηνών εκεί, οπότε θα πρέπει να είμαι απόλυτα σίγουρος για την απόφασή μου και έχω ήδη μιλήσει και με πολλούς άλλους γνωστούς επί του θέματος. Οποιαδήποτε άποψη/γνώμη/εντύπωση θα βοηθούσε πολύ.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μια φορά έχω πάει και αυτή για διασκέδαση, οπότε δεν είμαι σε θέση να σου πω πως θα είναι να ζήσει κάνεις για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα εκεί. Είναι δημοφιλής προορισμός για σκιερ, όχι τόσο γνωστός ίσως όπως το Μπάνσκο. Αυτός ήταν και ο λόγος της δικής μας επίσκεψης εκεί μιας και η παρέα κάνει σκι και το επισκέπτεται κάθε σαββατοκύριακο. Ο δρόμος μετά τα σύνορα ήταν διπλής κατευθυνσης και η διαδρομή μέχρι εκεί είναι ανάμεσα σε δάση με πευκα. Φαγητό και καφέ φθηνότερα από εδώ. Ξενοδοχεία έχει όλων των κατηγοριών. Τον Φεβρουάριο που πήγαμε έκανε πολύ κρύο αλλά ήταν ανεκτό. Ένα βράδυ που χίονισε και την επόμενη ήταν όλα άσπρα τα εκχιονιστικά είχαν ανοίξει τους δρόμους και αν έχεις χιονολάστιχα ή αλυσίδες μπορείς να κινηθείς με σχετική ευκολία.
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Εχώ πάει για σκι αρκετά χρόνια πριν, είναι κουκλίστικο με ξύλινα σαλέ και όχι τόσο τρελό κόσμο όπως το Μπάνσκο, για λίγες μέρες είναι καλά , αν σου αρέσει το σκι οκ αν όχι ζόρικα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα σε όλους,

Έχω έρθει σε επαφή με μια εταιρία για να εργαστώ για ένα διάστημα στο Smolyan, είναι στους πρόποδες του όρους που βρίσκεται το χιονοδρομικό κέντρο Pamporovo της Βουλγαρίας. Έχει κανείς πάει σε αυτά τα μέρη χειμώνα να μου πει εντυπώσεις; Μιλάμε για παραμονή περίπου 3-4 μηνών εκεί, οπότε θα πρέπει να είμαι απόλυτα σίγουρος για την απόφασή μου και έχω ήδη μιλήσει και με πολλούς άλλους γνωστούς επί του θέματος. Οποιαδήποτε άποψη/γνώμη/εντύπωση θα βοηθούσε πολύ.
H άλλη Βουλγαρία, η καλή. Μέρος εξαιρετικής ομορφιάς. Βουνά, δάση, και χωριουδάκια ιδιαίτερα καλαίσθητα σε σχέση με την υπόλοιπη Βουλγαρία. Ταβέρνες με καλό φαί, όχι τουριστικά όπως στο Bansko.
Βρέθηκα εκεί παραμονή Χριστουγέννων του 2007, και το μέρος μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.
Προσοχή στις ομίχλες στην εθνική οδό από/προς Plovdiv.

Πάρε μια ιδέα από τις φωτογραφίες:
Bulgarian Rodopi, 24/12/2007 - a set on Flickr
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Είναι δημοφιλής προορισμός για σκιερ, όχι τόσο γνωστός ίσως όπως το Μπάνσκο.

Θα διαφωνήσω...το μέρος είναι πασίγνωστο για τις σχολές σκι που διαθέτει,που τοποθετούνται μεταξύ των καλύτερων στην Ευρώπη.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Το επισκέφτηκα τελευταία φορά εν έτει 1993. Σχετικά κοντά στην Φιλιππούπολη. όμορφη περιοχή, ιδανικό μέρος για τους λάτρεις του σκι, στην κορφή θυμάμαι είχε ένα σαλέ σε μορφή πύργου (σαν αυτόν στην έκθεση της Θεσσαλονίκης) με εκπληκτική θέα. Το κακό ήταν ότι ψιλοκουνούσε και αυτό μας φόβισε πολύ και κατεβήκαμε αμέσως. Φαντάσου να πίνεις καφέ και από του κούνημα να στοχεύεις το καλαμάκι. Οι πίστες γεμίζουν τα σαββατοκύριακα με κόσμο, όμως ευτυχώς δεν συμβαίνει το λαϊκό προσκήνυμα του Μπάνσκο.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες - στην πόλη του Smolyan έχει πάει ή μείνει κάποιος να μου πει; Έχει κόσμο; Ή είναι νέκρα το χειμώνα; Φαντάζομαι ότι λόγω χιονοδρομικού στα 15 χμ. θα έχει τουρισμό κλπ, αλλά δεν κρύβω ότι φοβάμαι μην ειναι εντελώς νεκρή η πόλη και με το χιόνι κλπ αποκλειστώ στην ερημιά και τη μοναξιά :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες - στην πόλη του Smolyan έχει πάει ή μείνει κάποιος να μου πει; Έχει κόσμο; Ή είναι νέκρα το χειμώνα; Φαντάζομαι ότι λόγω χιονοδρομικού στα 15 χμ. θα έχει τουρισμό κλπ, αλλά δεν κρύβω ότι φοβάμαι μην ειναι εντελώς νεκρή η πόλη και με το χιόνι κλπ αποκλειστώ στην ερημιά και τη μοναξιά :haha:
Έμεινα 2-3 ώρες περίπου στην πόλη. Θυμάμαι ένας μεγάλο πεζόδρομο με αρκετή ζωή, πολλά μαγαζιά όλων των κατηγοριών, και 4-5 εστιατόρια-μπαρ υψηλών προδιαγραφών. Σχετικά δύσκολο το παρκάρισμα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
To Smolyan ειναι κοντα στα ελληνοβουλγαρικα συνορα: Εχει ανοιξει φυλακιο μεταξυ της ορεινης Ξανθης- (πομακοχωρια) και Βουλγαριας.
Αν στη βαρεσει και εχεις ιδιωτικο μεσο για να μετακινηθεις, μπορεις να βρεθεις για Π/Σ/Κ στην Ξανθη.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Βρήκες δουλειά κι ακόμα είσαι εδώ?:shock:
Αν δεν το χεις καταλάβει τον πρώτο λαχνό τράβηξες.

Καλή διαμονή ,σου εύχομαι απο τώρα:p
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Βρήκες δουλειά κι ακόμα είσαι εδώ?:shock:
Αν δεν το χεις καταλάβει τον πρώτο λαχνό τράβηξες.

Καλή διαμονή ,σου εύχομαι απο τώρα:p
Ντίνα μου ο μόνος λόγος που δεν έχω φύγει ακόμα και το αναβάλλω είναι επειδή περιμένω και μια απάντηση από Σερβία :)

Αν δεν κάτσει η Σερβία σε μερικές εβδομάδες αρχίζω άμεσα τη δουλειά εκεί, έχει κανονιστεί το θέμα απλά τους έχω σε αναμονή.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Όχι απλά βρήκες αλλά καλείσαι και να επιλέξεις:clap:
μπορούμε ακόμα να ελπίζουμε....

Όπου και να πας πάντως εμείς θα περιμένουμε ιστορία:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom