Περού Peru

derion

Member
Μηνύματα
70
Likes
187

Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες μου από το πρόσφατο ταξίδι μου τον Αύγουστο του 2011 στο Περού και να δώσω κάποιες συμβουλές για όποιον ενδιαφέρεται να πάει.Εννοείται βέβαια ότι είναι υποκειμενικές οι συμβουλές. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος για να μην κουράσω, αλλά και κατατοπιστικός. Πιο πολύ θα εστιάσω σε δεδομένα.

1η ημέρα
Αναχώρηση από Αθήνα με Iberia μέσω Μαδρίτης. Οι πτήσεις ήταν on time. Όμως η Iberia είναι χάλια. Το αεροπλάνο (Α340-600) στην πτήση για Λίμα ασφυκτικά γεμάτο, το φαγητό λίγο και πολύ κακής ποιότητας. Γενικά χάλια. Από Ευρώπη νομίζω υπάρχουν 3 εναλλακτικές: Iberia, LAN & KLM. Δεν ξέρω για τις 2 τελευταίες αλλά η Iberia από ανέσεις είναι απαράδεκτη. Φτάνουμε Λίμα την ίδια ημέρα στις 6 το απόγευμα και αμέσως ξενοδοχείο. Από τις τόσες ώρες αεροπλάνο νόμιζα ότι το ξενοδοχείο κουνιόταν!

2η ημέρα
Το ξενοδοχείο ήταν στο Miraflores. Καλή περιοχή με αρκετά ξενοδοχεία. Μετά από γλυκό ύπνο ξεκινήσαμε ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της Λίμα. Plaza de Armas, Μοναστήρι του Αγίου Φραγκίσκου, του Αγίου Δομίνικου. Μουσείο Larco κτλ. Το απόγευμα ελεύθερος χρόνος και βόλτα στο εμπορικό κέντρο Larcomar και στον παραλιακό δρόμο. Η Λίμα μου άρεσε πάρα πολύ. Τολμώ να πω ήταν νούμερο 2 στην εκδρομή μετά το Cusco. Είναι πολύ χαρακτηριστικός ο καιρός. Σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 20 βαθμούς όλο το24ωρο, συννεφιά, χωρίς να βρέχει όμως και ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ πολύ μα πολύ οξυγόνο. Όταν πάτε στα υψίπεδα θα πεθυμήσετε το οξυγόνο της Λίμα. Επίσης, η Λίμα έχει πολύ ωραία αρχιτεκτονική, πάρα πολύ ωραία κτίρια, μοιάζει με ισπανική πόλη, είναι εμφανέστατες οι αποικιακές επιρροές των κονκισταδόρων. Πολύ εντυπωσιακή είναι η βόλτα δίπλα στον ωκεανό, το βουητό που ακούγεται...Γενικά η Λίμα είναι ένα "διαμαντάκι" που πολλοί το παραγνωρίζουν και αδιαφορούν γι' αυτό. Εμένα μου άρεσε πολύ.

3η ημέρα
Πολύ πρωινό ξύπνημα, γιατί η ημέρα περιλαμβάνει νησιά Ballestas και Nasca. Αναχώρηση 3:30 το πρωί. Τα Ballestas 220Km από Λίμα και η Νάσκα άλλο τόσο από Ballestas. Ακολουθούμε τον Παναμερικανικό και μετά από 3 ώρες και κάτι φτάνουμε στην προβλήτα για να πάρουμε το σκάφος. Τα νησάκια είναι περίπου 20 λεπτά από την ακτή. Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα. Βλέπεις πολλές φώκιες και θαλάσσιους ελέφαντες και πουλιά (piqueros) αλλά τα νησιά είναι 3-4 βραχονησίδες πολύ μικρές στη μέση του πουθενά στον ωκεανό. Στο πρόγραμμα έλεγε δεν επιτρέπεται η πρόσβαση. Μα και να επιτρεπόταν ήταν αδύνατη. Μόνο βράχια και γκρεμοί και πολύ μικρή έκταση. Το πρωί κατά τις 8 που ξεκινήσαμε ήταν ευχάριστη η βαρκάδα. Αλλά όταν άρχισε να βγαίνει ο ήλιος έγινε κόλαση!!! Ιδρώνεις από τα σωσίβια, ο ήλιος σε βαράει ανελέητα και παρακαλείς να βγεις ακτή. Προσωπικά, αν ξαναπήγαινα, θα παρέλειπα τα Ballestas. Νομίζω η ταλαιπωρία που συνεπάγεται η παράκαμψη για να τα δεις δεν αντισταθμίζεται από το θέαμά τους. Στην ακτή έχει ωραία καβουρόσουπα, την οποία δυστυχώς δεν δοκίμασα παρασυρόμενος από την τρομολαγνεία που αναπτύχθηκε στο γκρουπ ότι δήθεν θα κάνουμε εμετό από την πτήση πάνω από τις γραμμές της Νάσκα.. Βλακείες.. Φάτε άφοβα!!
Συνέχεια 220 χιλ. και 3 επιπλέον ώρες μέχρι τη Νάσκα. Το τοπίο σε όλη τη διαδρομή από έξω από τη Λίμα μέχρι λίγο πριν τη Νάσκα έρημος. Βαρετό και μονότονο. Έρημος όπως στην αραβική χερσόνησο..επί ώρες ολόκληρες. Το μόνο ενδιαφέρον κομμάτι ήταν λίγο πριν τη Νάσκα η κοιλάδα της Πάλπα. Εκεί έχει βουνό, ανεβοκατεβαίνεις και στο βάθος έχει κοιλάδα. Ωραίο τοπίο!
Γραμμές Νάσκα: Νομίζετε από όσα έχω γράψει ως τώρα ότι είμαι αντιδραστικός. Λοιπόν όχι, απλά έχω μία αποκλίνουσα γνώμη. Πάντως, για τις γραμμές της Νάσκα θα συμφωνήσω ότι μου άρεσαν. Εννοείται ότι όταν πάτε θα κάνετε την πτήση..Μην σας φοβήσουν ότι δήθεν η πτήση έχει αναταράξεις κτλ. Η πτήση είναι σούπερ! Το μόνο κακό είναι ότι διαρκεί λίγο, μόνο 20 λεπτά! Ούτε δραμαμίνες ούτε τίποτα, η πτήση είναι ομολάτατη. Κάποιες γραμμές φαίνονται καθαρά κάποιες όχι. Πάντως τις γραμμές Νάσκα το θεωρώ βασικό. Αδιανόητο να πας Περού και να μην κάνεις Νάσκα. Κάναμε διανυκτέρευση σε μία πολύ ωραία ασιέντα κοντά στη Νάσκα. Επίσης, από τη Νάσκα να ψωνίσετε κεραμικά. Έχουν πολύ ωραία και μεγάλη παράδοση. Πήγαμε σε μαγαζί στην πόλη, αλλά έχει μαγαζιά και στο αεροδρόμιο με αναμνηστικά - κεραμικά.
 

Attachments

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος για να μην κουράσω, αλλά και κατατοπιστικός. Πιο πολύ θα εστιάσω σε δεδομένα.
Οχι!!!Οχι!!! Δόσε λεπτομέριες στο λαό!!!!
Πές μας λίγα πραγματα αν μπορείς για το αν πήγες οργανωμένα ή οχι, πως το οργάνωσες, το κόστος και άλλα τέτοια. Επίσης αν έχεις κάτι καλό να προτείνεις σε καταλύματα και εστιατόρια..... Μπορεί τον Αύγουστο του '12 να ακολουθούμε τα ίχνη σου!!! (Αν δεν είναι άλλες οι βουλές του ΔΝΤ)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
απο την περιγραφη καταλαβαινω οτι πηγατε με γκρουπ!?η Λιμα δε μου αρεσε,δε θελω να επηρεαζω,ειναι πολλα που συντελουν στο πως τα βλεπει ο καθε ενας.περιμενω τη συνεχεια γι αυτο το μοναδικο ταξιδι
 

derion

Member
Μηνύματα
70
Likes
187
Οργανωμένο από ελληνικό πρακτορείο.
Δίκλινο.
3.600 ευρώ all inclusive (3.200 το πρακτορείο + 400 προσωπικά).
12 ημέρες διάρκεια.
 

derion

Member
Μηνύματα
70
Likes
187
απο την περιγραφη καταλαβαινω οτι πηγατε με γκρουπ!?η Λιμα δε μου αρεσε,δε θελω να επηρεαζω,ειναι πολλα που συντελουν στο πως τα βλεπει ο καθε ενας.περιμενω τη συνεχεια γι αυτο το μοναδικο ταξιδι
Ναι με γκρουπ.
Στα περισσότερα άτομα δεν άρεσε η Λίμα.
Εγώ είχα τελείως αντίθετη γνώμη.
Ξέρεις γιατί μου άρεσε η Λίμα?
Γιατί δεν ήταν "δήθεν".
Ήταν μία πόλη που σε καλούσε να την ανακαλύψεις και δεν ήταν φτιαγμένη στα μέτρα των τουριστών, όπως λόγω χάρη το Μάτσου Πίκτσου που - κατά τη γνώμη μου - έχει χάσει την αυθεντικότητά του λόγω των ορδών των τουριστών
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
Εγώ είχα τελείως αντίθετη γνώμη.
Ξέρεις γιατί μου άρεσε η Λίμα?
Γιατί δεν ήταν "δήθεν".
Ήταν μία πόλη που σε καλούσε να την ανακαλύψεις και δεν ήταν φτιαγμένη στα μέτρα των τουριστών

και που να πηγαινες Λα παζ!εκει μαγευεσαι πραγματικα

όπως λόγω χάρη το Μάτσου Πίκτσου που - κατά τη γνώμη μου - έχει χάσει την αυθεντικότητά του λόγω των ορδών των τουριστών

να σου πω κατι?ουτε πηγα ουτε το μετανιωσα


δε θα μπω σε λεπτομερειες,αυτη ειναι η δικη σου ιστορια και θα μας την περιγραψεις μεσα απο τα δικα σου ματια,οταν θα ρθει η ωρα της δικης μου θα τα πω αναλυτικα.
 

derion

Member
Μηνύματα
70
Likes
187
Εγώ είχα τελείως αντίθετη γνώμη.
Ξέρεις γιατί μου άρεσε η Λίμα?
Γιατί δεν ήταν "δήθεν".
Ήταν μία πόλη που σε καλούσε να την ανακαλύψεις και δεν ήταν φτιαγμένη στα μέτρα των τουριστών

και που να πηγαινες Λα παζ!εκει μαγευεσαι πραγματικα

όπως λόγω χάρη το Μάτσου Πίκτσου που - κατά τη γνώμη μου - έχει χάσει την αυθεντικότητά του λόγω των ορδών των τουριστών

να σου πω κατι?ουτε πηγα ουτε το μετανιωσα


δε θα μπω σε λεπτομερειες,αυτη ειναι η δικη σου ιστορια και θα μας την περιγραψεις μεσα απο τα δικα σου ματια,οταν θα ρθει η ωρα της δικης μου θα τα πω αναλυτικα.

Το μόνο κακό είναι ότι είναι πολλά αυτά που πρέπει να γράψω και θα αργήσω να ολοκληρώσω την αφήγηση, αλλά εν καιρώ όλα:D

Πώς την πάλεψες με το υψόμετρο στη Λα Παζ? Εγώ στο Πούνο παρακαλούσα να γυρίσω Λίμα να αναπνεύσω.. Ξεκίνησες από Περού και έκανες επέκταση Βολιβία? Εγώ τα βρήκα μπαστούνια με το υψόμετρο την πρώτη μέρα στο Κούσκο και σε όλη την παραμονή μου στο Πούνο μιάμιση μέρα. Πιστεύω δεν θα άντεχα Βολιβία 4-5 μέρες!!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
γυναικες παιδι μου, αντεχουμε!
να υποθεσω πηγες αεροπορικως κουσκο?
πρεπει ν αναβαινεις λιγο λιγο καθε μερα για να την παλευεις.
το ιδιεταιρο επισεις μ αυτο το ταξιδι ειναι οτι οσο περισσοτερες μερες καθεσαι τοσο λιγοτερα λεφτα ξοδευεις!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
πως εγινε αυτο?τωρα μου εμφανιστικε το παρακας στην ιστορια σου.
καλα τωρα αμα σου πω οτι τα μπαγιεστρας μου αρεσαν πολυ(αλλος καιρος),και ναζκα μας εκατσε στραβη και τη χασαμε την πτηση?
νομιζω θα χει πολυ πλακα να διαβασω τις εμπειριες σου,ασπρο εσυ μαυρο εγω,μαυρο εσυ ασπρο εγω.ανυπομονω:clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
πως εγινε αυτο?τωρα μου εμφανιστικε το παρακας στην ιστορια σου.
καλα τωρα αμα σου πω οτι τα μπαγιεστρας μου αρεσαν πολυ(αλλος καιρος),και ναζκα μας εκατσε στραβη και τη χασαμε την πτηση?
νομιζω θα χει πολυ πλακα να διαβασω τις εμπειριες σου,ασπρο εσυ μαυρο εγω,μαυρο εσυ ασπρο εγω.ανυπομονω:clap:
ας μπει και λιγο γκρι μεταξυ ασπρου και μαυρου :haha:

τελικα τα γουστα του καθενος ειναι μοναδικα !
Εγω ξετρελαθηκα με την ερημο στο Νότο , μου εκανε φοβερή αντιθεση μετά τις Ανδεις και τον Αμαζονιο .....
Το δε Κουσκο τουριστικο - ξετουριστικο ειναι πανεμορφη πόλη.
παντως τα πρακτορεια κοβουνε κεφαλια στις τιμες τους , αυτο ειναι το μόνο σιγουρο .Και σε πανε και με IBERIAπου ειναι οντως φρικη ....

εσενα Εφη που πηγες ελευθερα και αρκετες μερες αν θυμαμαι καλά πόσο σου κοστισε στο συνολο ;
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
ας μπει και λιγο γκρι μεταξυ ασπρου και μαυρου :haha:

τελικα τα γουστα του καθενος ειναι μοναδικα !
Εγω ξετρελαθηκα με την ερημο στο Νότο , μου εκανε φοβερή αντιθεση μετά τις Ανδεις και τον Αμαζονιο .....
Το δε Κουσκο τουριστικο - ξετουριστικο ειναι πανεμορφη πόλη.
παντως τα πρακτορεια κοβουνε κεφαλια στις τιμες τους , αυτο ειναι το μόνο σιγουρο .Και σε πανε και με IBERIAπου ειναι οντως φρικη ....

εσενα Εφη που πηγες ελευθερα και αρκετες μερες αν θυμαμαι καλά πόσο σου κοστισε στο συνολο ;
Κικη μου δεν ειναι μονο τα γουστα ειναι και οι συνθηκες και η ψυχολογια/διαθεση και η παρεα και πολλα αλλα.....
ξετρελαθηκα επισεις.χουακατσινα πηγε κανεις?το καλυτερο!
κουσκο ναι!ματσου πιτσου δεν εκατσε..
iberia φρικη,μας εκατσε ομως το σκελος mad-lim με την απιστευτη lan!!!!
28 μερες, τουλαχστον ενα χιλιαρικο κατω απο τον darion,με αρκετα σε ψωνια,και πολυ ανεση(σχετικο για περου)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Και μενα παντως μου αρεσε η Λιμα...
Μοναδικη στιγμη ενα βραδυ σε ενα παρακμιακο μπαρακι-μπακαλικο-καφενειο...δεν ξερω πως να το πω...που πιναμε ποτα με ντεκορ κρεμασμενα ολα τα γραμματα του Δον κιχωτη στην δουλτσινεα...απιστευτη στιγμη!! Η Λιμα πιστευω οτι σε προκαλει να την ανακαλυψεις..:clap:
Παντως τα πρακτορεια κοβουν κεφαλια....:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom