phi phi islands

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
καλημερα!!! απο απλη περιεργια και πορωση ξερει κανενας σε ποιο απο τα phi phi islands γυριστηκε το the beach? καποιες πληροφοριες για αυτη την μαγευτικη παραλια που βλεπουμε στην ταινια?σε αυτο το νησι πως μπορεις να φτασεις?καταλλυματα υπαρχουν? ευχαριστω
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Γυρίστηκε στην παραλία maya bay στο phi phi lee.΄Είναι ακριβώς απέναντι από το ΄μεγάλο νησί (phi phi don) όπου είναι το κέντρο των νησιών. Καταλύματα σε αυτό το νησί από όσο ξέρω δεν υπάρχουν (ευτυχώς!) και απλώς χιλιάδες κόσμος το επισκέπτεται με βαρκάκια από το phi phi don. Η παραλία εξακολουθεί να είναι υπέροχη (έχουν κρατήσει αρκετές από τις αλλαγές που κάνανε για την ταινία, πχ φυτεύσεις κλπ) αλλά είναι τόσο μεγάλη η πολυκοσμία λόγω διαφήμισης που πλέον δεν αξίζει τον κόπο. Στο phi phi lee έχει ακριβώς δίπλα πολλές άλλες εξίσου ωραίες και απομονωμένες παραλίες που μπορείς να πας με το βαρκάκι και κυριολεκτικά να είσαι μόνος.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ευχαριστω πολυ!!! με κατατοπισες αρκετα.πραγματικα αν καποια στιγμη πηγαινα στα phi phi θα πηγαινα σε αυτη την παραλια ακομη και αν ειχε μαζευτει ολη η υφηλιος εκει! εχω πορωθει πραγματικα εχω δει τοσες φορες την ταινια.:haha:
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Η ταινία όντως είναι υπέροχη, αλλά υπάρχουν δεκάδες άλλες παραλίες στην Ταϋλάνδη εξίσου όμορφες και το κυριότερο χωρίς πολυκοσμία.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
α και κατι αλλο οποιος ξερει ας μου απαντησει...απο το phi phi don πηγαινεις στο phi phi lee με καραβακι αλλα οταν φτανεις στο phi phi lee πως πας στην παραλια? υπαρχει δρομος η πηγαινεις και εκει με καραβακι?
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
α και κατι αλλο οποιος ξερει ας μου απαντησει...απο το phi phi don πηγαινεις στο phi phi lee με καραβακι αλλα οταν φτανεις στο phi phi lee πως πας στην παραλια? υπαρχει δρομος η πηγαινεις και εκει με καραβακι?
Πηδάς κατευθείαν από τη βαρκούλα στην θάλασσα και από εκεί στην παραλία.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
χαχαχαχα...δηλαδη αυτο το νησακι δεν εχει λιμανι?οσα βαρκακια πηγαινουν προς τα εκει πηγαινουν μονο στη συγκεκριμενη παραλια?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτή η ταινία, The beach , ήταν που με παρακίνησε για το πρώτο μου ταξίδι στην Ταυλάνδη πριν από καμιά δεκαριά χρόνια. Τα Πιπι ήταν πανέμορφα , καλύτερα απ΄οτι περίμενα! Το σνορκελ στην είσοδο της παραλίας ήταν φανταστικό και η παραλία από τις ομορφότερες που έχω κολυμπήσει. Πήγαμε με μικρό ταχύπλοο και ήμασταν το μοναδικό σκάφος στη Μάγια μπέι. Και φαντάσου οτι ήταν χαι σιζον!
Τώρα όπως λέει ο tripdreamer γίνεται πανικός από κόσμο και σκάφη , σε σημείο που δεν έχεις που να κολυμπήσεις.
Πριν λίγες μέρες (λόου σίζον δλδ) στο Κράμπι ήταν η δημοφιλέστερη και ακριβότερη εκδρομή. Επέλεξα να μην πάω γιατί έχω ακούσει αρνητικά σχόλια και ήθελα να τα θυμάμαι όπως τα πρωτοείδα , οπότε κάποιος που πήγε πρόσφατα θα σου δώσει φρέσκιες πληροφορίες.

Στο νησί Lee φτάνεις απο το μεγάλο Πιπι , το Πουκέτ και το Κραμπι.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Λιμάνι δεν έχει σίγουρα. Νομίζω ότι δεν έχει καν προβλήτα.

Gold2, έχεις απόλυτο δίκιο. Αξίζει πλέον μόνο να πάς ή πολύ νωρίς το πρωί (πριν τις 9 που ξεκινάν οι ορδές) ή αρκετά αργά το απόγευμα. Γενικά στα πί πι, λόγω των ημερησίων εκδρομών αξίζει να μην είσαι κοντά στο Tonsai τις πρωινές ώρες και να την κάνεις για long beach ή με βαρκάκι για ακόμη μακρύτερα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
χαχαχαχα...δηλαδη αυτο το νησακι δεν εχει λιμανι?οσα βαρκακια πηγαινουν προς τα εκει πηγαινουν μονο στη συγκεκριμενη παραλια?
Οχι δεν υπαρχει λιμανι , πηδας στη θαλασσα όπως λέει ο tripdreamer , σαν το Ναυάγιο στη Ζάκυνθο αν έχεις πάει.
Οι βάρκες πάνε στη συγκεκριμένη παραλία , δεν υπάρχει δρόμος να πας αλλού.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..αξίζει να μην είσαι κοντά στο Tonsai τις πρωινές ώρες και να την κάνεις για long beach ή με βαρκάκι για ακόμη μακρύτερα.
Έτσι θυμάμαι την Tonsai εγώ με κάποιες λίγες longtails που πρόσθεταν ομορφιά στο τοπίο:
acache2.allpostersimages.com_p_LRG_14_1461_IQFQ000Z_posters_be6386a6c27ca0010ef4cba4926979fecf.jpg

Το μπάνιο εδώ ήταν απόλαυση , πολύ καλύτερο από την πίσω παραλία που ήταν πολύ ρηχά τα νερά.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δυστυχώς... παρήλθον οι μέρες εκείνες..., ειδικά για την μπροστινή tonsai. Η πίσω εξακολουθεί να είναι λίγο πιο ήσυχη αλλά φυσικά με την παλίρροια δεν αξίζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom