Ταϊλάνδη Phiphi Island:ΑΥΣΤΗΡΑ ΓΙΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΥΣ!!!

crida

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
DSCF0047.JPG
Aααααχχχ....
Ποσες λέξεις να πω για να καλύψω αυτό το συγκλονιστικο ταξίδι στο Παράδεισο...
24/8 έγινε ο γάμος μας κ τη Τρίτη φύγαμε για το Honey moon!
είχαμε κλείσει με ενα ταξιδιωτικό αφου μας είχε αφησει να επιλέξουμε εμεις που θα μεναμε. Το λοιπόν εγω για να πω την αλήθεια γκρινιαζα περι του ταξιδιωτικού μη μας κλεισει σε κανα all inclusive κ ξενερωσω, αλλα τελικά οχι μονο δεν περασαμε σαν όλους τους τουριστες τις διακοπές μας, αλλα ηταν αρκετές κ οι φορές που ευχαριστούσα τον Κύριο Ταξιδιωτικό!!
Παμε λοιπον 1η μέρα αναχώρηση με εταιρία Qatar η οποία εκτος της τηλεόρασης που είχε σε κάθε κάθισμα κ μπορουσες να δεις ταινιούλες, κατα τα τ'αλλα ήταν επιεικώς Αισχος! Κριμα κ είχα ακούσει χλιδοκατάσταση....
Τα καθίσματα καθόλου αναπαυτικά, ο κλιματισμός χαλια, κάποια στιγμή αρχιζε να φωναζει ο κόσμος οτι εχει σκάσει! Οι αεροσυνοδοί πιο αργές κ απο το Θάνατο, το φαγητό μετριότατο, γενικά πολλές δύσκολες ώρες περασαμε μέχρι τη Ντόχα που ήταν η πρώτη μας στάση.
Στη Ντόχα μείναμε σχεδόν 1 2ωρο που δεν ειναι πολυ αν σκεφτεις όλη την ουρα κ τη χαρτουρα που έπρεπε να περασουμε.
Απο ντοχα σταματήσαμε Κουάλα Λουμπουρ όπου εκανε μια στάση (2ωρη!) οπου τη περάσαμε μεσα στο ίδιο αεροπλάνο που συνέχισε μέχρι τη Ντόχα (αλλες 5 ωρες!o_O).
Οταν τελικά φτάσαμε στα Πουκετ, το πρώτο τελικό προορισμό μας, τα ποδια μου είχαν πάθει ελεφαντιαση απο τισ πολλές ώρες στο αεροπλάνο!:eek:
με το που βγαίνουμε στο αεροδρόμιο τρώμε τη πρώτη "ψυχρολουσία" του καιρού.Πολύ υγρασία κ ζεστη κ 100.000 ταξιτζήδες να περιμένουν πελάτες! Εκει λοιπον ευχαριστησα για πρωτη φορά τη ταξιδιωτική εταιρια για τον Κύριο που μας περίμενε με ενα υπερλουξ βαν με κλιματισμό κ όλα τα κομφορ!
η 2η φορα που ευχαριστησα το ταξιδιωτικό γραφείο, ήταν οταν είδα το σουπερ ξενοδοχείο που μας είχε κλεισει! "Phuket Graceland Resort". Ναι all inclusive, αλλα δε με ενοιαζε, μια διανυκτερευση θα ήταν αλλωστε!
το δωματιο ήταν φανταστικό, το είχαν περιποιηθεί κ ανάλογα για νεόνυμφους, απλά τελεια! Δε χασαμε καιρο, καναμε ενα ντουζ, είχε ήδη βραδυάσει, κ είπαμε να κάνουμε μια βόλτα στη πόλη μιας κ δεν θα είχαμε αλλη ευκαιρια.
Λιγα λόγια τωρα προς ναυτιλομένους: Τα πουκέτ είναι μια πόλη που δε θα τη πρότεινα σε κανεναν. Δεν εχει κάτι να δεις, πέρα απο φτωχια,σεξοτουρισμό κ βρωμιά. Δική μου αποψη πάντα. κ απο εκει που το είδα εγω. Το φαγητο εξαίσιο κ παμφθηνο αν σκεφτείς πως 1 ευρώ είναι 4 Baht γενικά είναι όντως πολύ φθηνά κ πεντανοοοοστιμο. Αλλα ως εκει...οταν αργότερα κάναμε ροματζόβολτα στη πόλη γύρω απο το ξενοδοχείο, είδαμε πολύ βρωμιά, ανθρώπους που μας προσφερα χόρτο, τέρμα μαστουρωμένοι, κ πολλέεεεες γυναίκες, σε μαγαζία να περιμένουν το κάθε βρωμοτουρίστα να τις πάρει για 300 μπατ...Στη βόλτα μασ περνώντας απο κάτι τοπικές ταβέρνες, είδα ένα σχήμα χαλιου μάυρου στο δρόμο να κινείται (α λα Ιντιάνα Τζοουνς!) Κοιταξα καλύτερα κ εκει ήταν που με άκουσαν όλα τα Πουκετ:KATΣΑΡΙΔΕΣ!!!Αρχισα να τρεχω σα τη τρελη χωρις να βλέπω μπροστά μου έχοντας τον αντρα μου να τρεχει απο πίσω μη με πατησει κανενα αμαξι!!!δε καταλαβαινετε για τι μιλάω, δε παει το μυαλο σας....
Μετα απο αυτο γυρισα στο ξενοδοχειο αρων αρων κ εκατσα να πιω ενα ποτακι να χαλαρωσω σε μια μπυραρια του ξενοδοχειου....εκει ανακάλυψα οτι κάποιες κατσαρίδες με ειχαν προφανως ακολουθησει :eek: κ ανεβήκαμε τρέχωντας στο δωματιο....δε πειραζει....καλυτερα....φαγαμε μέσα στο δωματιο...κ ξεκουραστηκαμε....:p
Να τονίσω εδω κατι πολυ σημαντικό. Λόγω του Σεξοτουρισμού το ξενοδοχειο αν και 5στερο αναφέρει σχεδόν σε όλα τα σημεια του, οτι τα πολύτιμα αντικείμενα μας πρεπει να τα παιρνουμε μαζι. Κοινώς, η κλοπη απο γυρω τουρίστες δινει κ παίρνει!!!!
Την επομενη μέρα λοιπόν μαζευτήκαμε κ ενα υπερπολιτες τζιπ (Thank God Exelixi Tours!")ήρθε κ μας μαζεψε με προορισμο τα Phi-Phi Islands. Φτασαμε σε ενα λιμάνι οπου απο εκει μας συνόδευσαν 2 ατομα απο το ξενοδοχέιο των Πιπι, στο καράβι του προορισμού μας.
Το 45λεπτο ταξίδι μας ήταν η Πύλη του Παραδείσου. Ανεβήκαμε πανω στο κατάστρωμα κ απο εκει είδαμε εκπληκτικά μικρά νησάκια με ασπρη άμμο κ φοινικες , τυρκουαζ νερά μια γεύση του τι μας περίμενε... Οταν στο τέλος φτάσαμε στα Πιπι απλά τα χασαμε: Βαρκες τύπου γόνδολας ήταν αραγμένα σε μια τυρκουάζ ακρογιαλια με ασπρη άμμο κ ολα αυτα που είμαι σίγουρη όλοι θα έχουν αναφέρει...
Το ξενοδοχειο είχε μόνο πριβε Bungalows απο μπαμπου κ πριβε παραλία..."Outrigger Resort & Spa"ΤΕΛΟΣ. Ξαφνικά νομιζα οτι πέθανα, κ οτι αυτες οι κοπέλες που με περίμεναν να κατεβω απο τη βαρκα για να μου δώσουν μια δροσερη αρωματική πετσέτα κ ενα δροσιστικό χυμό καρύδας, ήταν οι βοηθοι του Αγιου Πέτρου. Υστερα κοιταξα τον αγαπημένο μου κ είπα "αφου πεθαναμε μαζι, κ ήρθαμε κ οι 2 στο παραδεισο, ολα καλα!"
Αυτες τις 10 μερες στα Πιπι δε θα τις ξεχασω ποτε.
Οι ανθρωποι ήταν κατι παραπάνω απο φιλόξενοι, ταπεινοι. Το δωμάτιό μας καθημερα καθαριζόταν με κάθε λεπτομέρεια. Το δωμάτιο μας, μια καλύβα απο μπαμπού κ αχυρα, με μια ξύλινη βεραντούλα μες το δάσος, ηταν ενα όνειρο....Η καθημέρινότητά μας ηταν πάντα η ίδια.
Το πρωι πρωινό σε ενα χώρο απο μπαμπου γύρω στα 200 τετραγωνικά πάνω στη Θάλλασα. Υστερα λιώσιμο στα τυρκουάζ νερα της ιδιωτικής παραλίας. Σημείωση εδω καλές μου αναγνώστριες (απευθυνομαι στο γυναικειο φυλλο!) οποια μπερδευτεί κ νομίζει οτι πήγε στη Μύκονο (οπου καθόλου δε παραπέμπει αλλα anyway) κ επιθυμησει να τα πεταξει εξω, κοινώς να κανει topless, χώρια του οτι θα πάθει στο επομενο μισαωρο καρκίνο του μαστού καθώς ο ήλιος εκει δεν αστειευεται καθόλου, θα περάσει κ η ασφάλεια του resort κ θα τη κανει ρόμπα καθως εκει απαγορεύουν τετοιου είδους καταστάσεις, διαφυλάτωντας ετσι τη ποιότητα του κόσμου, που συνήθως είναι (κυρίως είναι) Ηoneymooners η very in love couples;), κ δε τους ειναι κ πολυ κόσμιο ε???
κατα τη 13.00 λοιπον, η θάλασσα αρχιζει κ εξαφανίζεται λόγω άμπωτης! οποτε απο εκει κ πέρα πας στην υπέροχη πισίνα του resort που έιναι απλά μαγευτική....
το βράδυ βγαίναμε στο χωριουδάκι των πιπι μολις 2 λεπτα απο το ρεζορτ με τα ποδια οπου είχαμε επιλεξει ενα ΦΟΒΕΡΟ μαγαζάκι-παραγκα, με μαγειρισσες τραβεστι (τραβεστί στη Ταυλάνδη υπάρχουν πολλοι κ είναι παντου, εντελώς αφομιωμένοι στη κοινωνία τους. Πολιτισμός...) να μαγειρευουν γαριδες καραβίδες αστακούς κ οτι βάζει ο νους σου,τόσο νοστιμα που απλα δεν υπάρχουν λόγια:p
Φανταστείτε μόνο οτι πληρώναμε 25 ευρω για 6-7 πιάτα κ τη τελευταια μερα μας αγόρασαν αποχαιρετιστηρια δώρα...:( τους αγαπήσαμε πολυ εκει...τοσο αγνος κόσμος.....
στα ξενοδοχεια γενικα μη τρωτε. το πρωτο βράδυ κάτσαμε μονο να φάμε στο resort κ πληρώσαμε 40 ευρω για να φαμε 2 βλακείες που δεν χορτάσαμε κι ολας.
η μόνη βόλτα που κάναμε όλο αυτό το δίαστημα ήταν στη πόλη των Πιπι στο Tonsay Bay οπου κατσαμε ολη μέρα, σε ενα κατάμεστο τύπου Μοναστηράκι μέρος, με πολύ κόσμο φασαρια (λιγότερη βρωμια αλλα ωστόσο βρωμια) με τουριστομάγαζα κ πολύ, πολυυυυ ζέστη....περιμέναμε να γυρίσουμε πίσω στο καταφύγιό μας, στο παράδεισό μας.... :romeo:
Οταν αποφασίσαμε να παμε στα Πιπι ειχα ενημερωθεί πλήρως για τα γυρω μερη που ήθελα να επισκευτω, το σνορκελιγκ που ήθελα να κάνω κλπ. Οταν ομως εφτασα εκει ειπα "Θεε μου, τι αλλο να δω απο αυτο?" κ πιστεψτε με δεν μου βγήκε σε κακο.
Καταρχας ζησαμε το ερωτα μας, σε ενα απομωνομένο τροπικό θέρετρο, μεσα στη θάλασσα κ τις αμμουδιές της, ολη μερα ξυπόλιτοι με τα μαγιω, κ που να πηγαιναμε να βλεπαμε τι???καποιο εκει μας πρότειναν να παμε στο Maya Bay αλλα η αρνηση μας μας δικαίωσε γιατι οπως μας εξηγησαν κατα την επιστροφή τους, ηταν αλλο ενα εξισου πανεμορφο νησακι σαν αυτο που είμασταν κ πλήρωσαν 1500 μπατ το ατομο για να κάτσουν όλη μερα κ να βλέπουν αλλο ενα πανεμορφο τοπιο παρεα με εκατοντάδες αλλους τουριστες:grouphug:
Γενικά θα πω το εξης: Τα πιπι είναι ιδανικά για 10 μέρες ( κι οχι μονο για 2 το πολυ που καποιοι λένε) μονο ΑΝ είσαι full in love κ θέλεις να περασεις κάποιες μέρες με το ετερον ήμιση, σα τους ναυαγους στη γαλάζια λίμνη! :love0071:
Τωρα αν δε θελετε κ πολλα -πολλα, προτιμήστε κάτι σε Kosa Mui που έχει κ μπαράκια κ αλλα πράγματα γενικά, οποιος θέλει prive romantic moments παει στα Pipi κ ζει ενα ερωτα σταθμο!
Δε θέλω να μιλήσω για την επιστροφή απο τα πιπι στην Αθήνα....Ηταν επώδυνο απο πολλές αποψεις, κ μόνο αν σκεφτείς οτι φύγαμε Τεταρτη Μεσημέρι απο Πιπι κ φτασαμε Αθηνα Παρασκευη απογευμα!:russian_roulette: Η υπόσχεση που δώσαμε όμως είναι οτι κ του χρόνου εκει θα παμε!
The end :hitme:
 

Attachments

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Να ζήσετε παιδιά :). Εύχομαι και άλλα τέτοια όμορφα ταξίδια. Μήπως έχεις και άλλες φωτογραφίες με εκείνα τα τιρκουάζ νερά που περιγράφεις να ταξιδέψουμε και εμείς λιγάκι; :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
τυχαιο ? δε νομιζω !!

να ζησετε !!!! και ειναι λιγο δυσκολο να παει καποιος Ταιλανδη μονο μια φορα.
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!
Θυμασαι ποσο πληρωσατε την βραδια στο outrigger???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom