Γουαδελούπη Photo Story Γουαδελούπη-Marie Galante

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
14 μέρες Πασχα 2014 στη Γουαδελούπη

Προλογος....Για αρκετα χρονια δουλευα στον τομεα του τουρισμου...και συνηθως το χειμωνα εκανα ενα μηνιαο ταξιδι....Θελοντας να αποφυγω τα πολυ τουριστικα μερη παντα οταν ταξιδευω για πανω απο 5 μερες κλεινω μονο τα αεροπορικα μου εισητηρια αντε το πολυ πολυ και τη πρωτη νυχτα και τα υπολοιπα θελω να τα βρισκω εκει...Δεν μου αρεσουν τα γκρουπ ουτε τα resort χωρια και το διασκεδαζω με ολα τα καλα η αναποδα μπορει να μου τυχουν ...Το ιδιο αποφασισα και τωρα....
Μειον 1....Λογω πολλης δουλειας δεν ειχα ουτε πολυ χρονο να διαβασω αρκετα και να ενημερωθω...κι ουτε τη δυνατοτητα να παω low season που προτιμω...οποτε και πετυχα high season και για κακη μου τυχη καθολικο και ορθοδοξο Πασχα ηταν μαζι οποτε κατεβαινωντας απο το αεροπλανο αντικρυσα του τουριστα τον πανηγυρο...:p
Επισης απο ξεροκεφαλια δικια μου εδω και χρονια δεν διαθετω πιστωτικη καρτα(παρα μονο μια prepaid virtual) και στο αεροδρομιο pointe a pitre δεν νοικιαζει κανεις αυτοκινητο χωρις καρτα οποτε ξαφνικα ημουν στη Γουδελουπη χωρις στεγη και μεταφορικο....χαχα
Συν 1.....Ολοι τους ηταν ιδιεταιρα φιλικοι και εξυπηρετικοι....οποτε ρωτωντας βρηκαμε απο τον τηλεφωνο καποιον να μας εξυπηρετησει...(σημ....που ισχυσε σε ολη μας τη διαμονη...οτι και να χρειαστειτε θα ζητησουν το τηλεφωνο σας για να καλεσουν...και οι αναπαντητες πανε συννεφο ειτε απο rent car ειτε απο ξενοδοχεια...;-)
Πρωτη νυχτα στο Gosier το οποιο σε διαφορετικη περιπτωση θα το ειχα απλα προσπερασει...Αδιαφορο για τα δικα μου γουστα, γεματο με μεγαλα resort που στην ουσια εχουν κοψει ολη τη προσβαση στη παραλια...Επισης καταννοωντας οτι μπορει να φταιει το timing απιστευτο μποτιλιαρισμα...σε σημειο που μου ερχοταν να βαλω τα κλαματα...
Δευτερη μερα εξευρενηση προς Sainte Anne...Σταση πρωινη στη Plage Caravelle....Εκει γνωρισαμε τον Michel Klarc...μας κερασε δυο καρυδες πιασαμε την κουβεντα και τον παντρευτηκαμε για ολη τη μερα...;-)
Μας γυρισε σε ολα τα περιχωρα και μας εδειχνε συνεχως ποια κοματια γης του ανοικουν...Μας πηγε σε σκηνες που ηταν φιλοι του ραστα και μαγειρευαν....και σε μια παραλια πανω σε οικοπεδο της οικογενειας του που δεν υπηρχε προσβαση στο κοινο....


Μας πηγε μεχρι και στο σπιτι του....και τελικα δεν ζητησε τιποτα απο μας(...γιατι την ειχα την απορια μεχρι τελους)...Μας εκοψε διαφορα φυλλα-βοτανα απο τον κηπο του εξηγωντας μας τι κανει το καθενα...
Εντωμεταξυ η δουλεια μας εχει να κανει με χειροποιητα ηλεκτρονικα τσιγαρα οπου μολις τα ειδε αρχισε να τα κανει διαφημιση σε ολους τους ντοπιους....;-)...Και μας εδωσε και φυσικο βαμβακι να χρησιμοποιησουμε αντι για φυτιλι...


Γυρνωντας το απογευματακι ειδαμε με εκπληξη οτι τα παρκαρισμενα στη plage caravelle φταναν μεχρι τον επανω δρομο....απιστευτος λαος...Δεν ειχαμε ακομα συνελθει και τελειως απο το ταξιδι....κι αποφυγαμε τα πληθη....


Συνεχιζεται....Δεν ξερω αν γραφω πολλες λεπτομερειες η λιγες....μαλλον προσπαθω απλα να σας μεταφερω τις δικες μου εντυπωσεις....;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν γράφεις πολλά, όσα και να γράψεις θα θέλουμε κι άλλες λεπτομέρειες :D
 

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
go2dbeach....δεν θα το πιστεψεις αλλα απο την πρωτη φορα που ειχα γραφτει σε ειχα ξεχωρισει...δεν θυμαμαι λεπτομερειες απο ποστ αλλα θυμαμαι οτι ειχαμε τα ιδια γουστα σε μερη και καταστασεις....και τωρα που ξαναγραφτηκα ησουν η μονη που θυμομουν...:)

Σημειωση για τον φιλο μου τον ρασταμαν....
Δεν συμπαθουσε καθολους τους Γαλλους....Μας ανελυσε ολη τη νοοτροπια των αφριακανων στη καταγωγη για την αποικιοκρατια των Γαλλων..Παρολα αυτα αν ισχουν τα λεγομενα του(που μαλλον ισχυαν) και παρολο που ενας φιλος μου βλεποντας την φωτογραφια τον ειπε αστεγο πρεπει να του ανηκαν τα μισα οικοπεδα της περιοχης και ολα τα υπολοιπα οποτε περναγαμε μας ελεγε my cousin..my cousin...etc etc...Ειχε 14 παιδια....τον ξεραν και οι πετρες στη περιοχη....και ειχε ταξιδεψει στη μιση Καραιβικη και τη μιση Ευρωπη....Ηταν δε απο τους λιγους που γνωρισα και μιλαγαν αγγλικα...Μαζευε οτι εβρισκε απο τις παραλιες καθαριζοντας τες μεν και χρησιμοποιωντας τα αντικειμενα για να φτιαξει διαφορες κατασκευες....Μας εδειξε πως φτιαχνουν φακες για καβουρια τα οποια κανουν τρυπες και βγαινουν στο χωμα...
Δικα του σχολια....εμεις οι Ευρωπαιοι περπαταμε και κοιταμε κατω....Αυτοι περπατανε και κοιτανε πανω...θα καταλαβετε το γιατι απο επομενες φωτο...
Οι Γαλλοι χαιρετιουνται με χειραψια...ενω οι ραστα κανοντας κατι σαν γροθια με τον αντιχειρα σηκωμενο...
Καιο φιλος μου ειναι μαυρος γιατι εχει κατσαρα μαλλια και στρογγυλη μυτη αρα ειναι δικος του ...καθοταν και το ανελυε κανα 10λεπτο στους αλλους και ο δικος μου καμαρωνε σαν γυφτικο σκερπανι...:p

γενικα ηταν πολυ ενδιαφερουσα η μερα μαζι του και κριμα που ημασταν κουρασμενοι απο το ταξιδι και δεν αντεξαμε μεχρι το βραδυ...απο πολιτισμικης αποψεως ηταν η πιο ενδιαφερουσα εμπειρια...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
go2dbeach....δεν θα το πιστεψεις αλλα απο την πρωτη φορα που ειχα γραφτει σε ειχα ξεχωρισει...δεν θυμαμαι λεπτομερειες απο ποστ αλλα θυμαμαι οτι ειχαμε τα ιδια γουστα σε μερη και καταστασεις....και τωρα που ξαναγραφτηκα ησουν η μονη που θυμομουν...:)
Χαίρομαι :love0054: και καλώς ήρθες ξανά στο φόρουμ.
Δεν πρέπει να έχει γράψει άλλος για Γουαδελούπη, οπότε περιμένουμε τη συνέχεια!
Και μιας και έχεις πάει και Δομηνικανή δημοκρατία, αν μπορείς πες μας πως σου φάνηκε...καλύτερη? Οι παραλίες συγκρίνονται? Στις πρώτες φωτο που έβαλες η θάλασσα φαίνεται όνειρο! αλλά δε βλέπω φοίνικες. Έτσι ήταν παντού?
 

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
Tωρα ετοιμαζω τη συνεχεια...;)

Συγκριτικα με ΔΔ....σορι αλλα νικαει η Δομηνικανη Δημοκρατια με διαφορα....:D
Ναι μπορει να πηγα σε τουριστικη εποχη στη Γουαδελουπη...αλλα εκτος αυτου θεωρω οτι δεν εχουν το ιδιο χρωμα....
Η Γουαδελουπη ειναι πιο Ευρωπη...ειναι πιο τουριστικη.....ηταν λιγοτερη καραιβικη για μενα...
Δεν υπηρχε περιπτωση να μην βρω φοινικες εννοειται....:p
Τα μακρινα μου ταξιδια μεχρι στιγμης ειναι Μεξικο(κατω μερια συνορα με Μπελιζ και Γουατεμαλα)-ΔΔ και Γουαδελουπη....Κι αν τα εβαζα σε σειρα η Γουαδελουπη θα ερχοταν τριτη....
Μεξικο ξαναπηγαινα και στα ιδια ακριβως μερη....ΔΔ το ιδιο...Γουαδελουπη μαλλον θα προτιμουσα να παω Dominica πχ η καποιο αλλο καινουριο με κανα μικρο νησακι παλι συνδυασμο..
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν περασα καλα...η οτι δεν θα θυμαμαι το ταξιδακι μου...αλλα
ηθελα περισσοτερο ντοπιο χρωμα...πιο οικονομικο μερος(ευτυχως που με πετυχε σε εποχη που δεν ημουν τοσο ζορισμενη δηλαδη γιατι οι τιμες ειναι Γαλιας ξεκαθαρα)...περισοτερα articrafts.....περισοτερους ντοπιους να μαζευουν καρυδες και να πινουμε χυμο στις παραλιες...περισοτερα αστακουδακια να ξεφυτρωνουν απο παντου...
Απο την αλλη ο φιλος μου που δεν ειχε ξαναπαει Καραιβικη.....οταν εφτασε στο Marie Galante νομιζε πως ηταν στον παραδεισο...ειναι αυτο που ελεγα στο θεμα για τη ΔΔ....εχει να κανει με τι συγκρινεις και πως το βιωνει ο καθενας...
Σημ....ΔΔ Low Season εφαγα μια δυνατη βροχη της ωρας....Gouadeloupe High Season 3 μερες μιση ωρα εβρεχε μιση σταματαγε,...Συμπερασμα....Low season and dry bread....:lol:
 

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
Tην επομενη μερα το πρωι ξεκινησαμε για Sainte Anne....Σταματησαμε και αγορασαμε ενα χυμο απο ζαχαροκαλαμο(canne jus)...Γλυκο και δροσερο...Περασαμε απο την αγορα βιαστικα αφου αποφασισαμε οτι θα επιστρεψουμε για την τελευταια μας διαμονη εδω ...
Oι παραλιες και η caravelle και της αγιας Αννας ομορφες μεν γεμιζαν κοσμο δε....

Oποτε τσιμπαμε μια καρυδουλα κερασμενη απο τους φιλους του χτεσινου ρασταμαν

και τραβαμε στην επομενη ιδιοκτησια του...





Kανουμε το μπανακι μας...και τσιμπαμε κατι σε ενα μαγαζακι στο τελος της παραλιας της αγιας Αννας που οτι ειχαμε γνωρισει το μαγειρα....αφου πρωτα μας κερασε το Ti Punch...lime κομενο...ασπρη φρεσκια ζαχαρη ή μπαστουνακι ζαχαροκαλαμου η σιροπι και το μπουκαλι με το ρουμι διπλα για να βαλουμε οσο θελουμε....Ετσι μας το σερβιραν παντου....


Παιρνουμε το αυτοκινητακι. περναμεε το saint francois και παμε για pointe des chateau...Το αρχικο πλανο ηταν να μεινουμε καπου σε αυτη τη διαδρομη αλλα δεν ειδαμε κατι να μας κινησει το ενδιαφερον....οποτε..
Pointe des chateau....αρχικα βλεπουμε εναν πολυ γραφικο κολπο με βραχια οπως ακριβως θυμομουν να ειχα διαβασει...κι ενα μαγαζακι στην ακρη του δρομου...



μα σαν να διακρινω κατι ασπρο στο βαθος....:D

εμπρος καλα μου ποδια....:xalara:



απατητη αμμος....οχι που δεν θα τη παταγα...:lol:

ωρα για μπανιο....η συνεχεια επεται....εχουμε να βρουμε και στεγη τα αστεγα...:p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Χαχα, καλα που ειδα το βαμμενο νυχακι και καταλαβα οτι γραφει γυναικα!!
Well done μεχρι στιγμης.
 

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
Φευγουμε απο Pointe des Chateau και κατευθυνομαστε προς Le Moule...
Τωρα εδω καπου με γελαει η μνημη μου και δεν θυμαμαι ποια ακριβως παραλια ειναι αυτη....Την τιμησαμε παντως παραυτα για μια δευτερη βουτια....;)



Kι αφου δεν μας εχει κεντρισει κατι το ενδιαφερον για διαμονη αποφασιζουμε να κατευθυνθουμε για Morne a l'eau, Les abymes κι απο κει να περασουμε Basse Terre
Τα σπιτακια που βλεπετε στο βαθος νεκροταφειο.....κι οπου αλλου ειδαμε παντου στο ιδιο στυλ...

Mε το που μπηκαμε στο δευτερο κομματι της Γουαδελουπης η κινηση ως δια μαγειας εξαφανιζεται, η βλαστηση αυξανεται κι ολα μοιαζουν πολυ ομορφοτερα..
Το βραδυ μας βρηκε να διανυκτερευουμε στο Trois Rivieres....Και μια και ο λογος ηρθε στα ποταμια....ολη η διαδρομη ηταν πανεμορφη και η Basse Terre ειναι γεματη με ποταμια...
To ξενοδοχειο Gîtes Coco et Zabrico ....βλεποντας τον ηλιο να πεφτει το βρηκαμε απο τον οδηγο πηραμε τηλεφωνο και ειχε δωματιο....μας πηρε κανα μισαωρο να το βρουμε κανοντας κυκλους αρχικα και μετα ακολουθωντας ενα χωματενιο δρομο αλλα ηταν υπεροχο...φτιαγμενο μεσα στα δεντρα και το μονο που ακουγαμε πλεον ηταν ο ηχος των πουλιων....

To βιντεακι δεν ειναι δικο μου....αλλα ειναι ακριβως οι ηχοι που ακουγαμε καθε βραδυ απο δω και περα...:)

Απο Trois Rivieres φευγουν καθημερινα καραβακια για Les Saints....Εδω θα σας την πω την αμαρτια μου....Παρολο που ηθελα να παω γινοταν τετοιος συνωστισμος λογω των ημερων στα καραβακια που αποφασισαμε να μην τα επισκεφτουμε και να παμε καλυτερα στο National Park..
Η διαδρομη μας ξεκιναει πρωι πρωι...
Περναμε απο την ομωνυμη πολυ Basse Terre....

τσιμπαμε και μια μπανανουλα απο τη λαικη για πρωινο...:p

ενα απο τα γνωστα ποταμακια στο vieux habitants

και στριβουμε για το Natonial Park μετα το Bouillante

O δρομος με στροφες αλλα ανετος και η βλαστηση πυκνωνει οσο προχωραμε...
Πρωτη σταση το παρκο-ζωολογικος κηπος...
Η εισοδος στα 7 ευρω το ατομο και δωρο ενας χυμος ανα ατομο κι ενα σακουλακι φαγητο για τα ρακουν....(θυμηθηκα τον ρασταμαν να μας λεει οτι ειναι ο αγαπημενος τους απαγορευμενος μεζες κι ετσι οπως τα βλεπα τα λυπομουνα τα καημενα ηταν τοσο γλυκα....:oops:)


Στα συν....η τοποθεσια...και ολη η μορφολογια του παρκου απο πλευρα βλαστησης...φυτων , δεντρων και λουλουδιων...ωραια διαδρομη μεσα απο σχοινενιες και ξυλινες σκαλες.....



Στα μειον τα κλουβια που δεν τα δεχοταν η αισθητικη μου μεσα σε αυτο το τοπιο....
(Μακραν ο καλυτερος ζωολογικος που εχω επισκεφτει ποτε ηταν εξω απο τη πολη του Μεξικο οπου ολα τα ζωα ηταν ελευθερα και χωριζοντουσαν απο τους ανθρωπους απο χαντακια κι οχι με σιδερα....η συγκριση αναποφευκτη...)

Δευτερη σταση Les cascades aux Ecrevisses


Σχεδον διπλα στη δρομο η προσβαση ειναι πολυ ευκολη...
Τωρα αμα σας πω οτι την εκανα τη συγκρισουλα μου παλι....:icon_redface:
Ωραια ηταν για μια σταση η ευκολη προσβαση ομως συνεπαγεται κι αρκετο κοσμο να καταφτανει....
οποτε και ηταν η ωρα μας να περιπλανηθουμε λιγο μεσα στη φυση πριν παρουμε το δρομο του γυρισμου....

go 2 beach....dont leave....τα καλα τα εχω φυλαξει για το τελος....:xalara:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
go 2 beach....dont leave....τα καλα τα εχω φυλαξει για το τελος....:xalara:
Ωχωχωχωχ! Δεν πάω πουθενά! Δώσε παραλίες στο λαό :surf1:
Πολύ ωραίο και αυτό το κεφάλαιο από το πάρκο :). Και στο Μπελιζ έχει τέτοιο ζωολογικό κήπο χωρίς κλουβιά, με φυσικά εμπόδια για τα ζώα :cool:
Les Saints δεν πήγατε τελικά? Λένε οτι είναι σούπερ, προφανώς γι'αυτό πάει τόσος κόσμος..
 

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
Les Saintes δεν πηγαμε τελικα....Το πιστευω οτι σε μια αλλη εποχη ισως να ειναι ωραια....αλλα οσο ομορφα και να ειναι πραγματικα με ολο αυτο το κοσμο δεν νομιζω να το ευχαριστιομασταν...Οταν θα παω στο St Martin πεταγομαι κι απο κει μωρε....:xalara:(εκανα γκαλοπ σε ντοπιους και μη κι αυτο το st martin ακομα και χτες που μιλαγα με εναν πιλοτο ολο μου το ξαναθυμιζουν...:p)
 

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
Φευγοντας απο το παρκο κατευθυνθηκαμε για Deshaies..
Ενα ομορφο γραφικο χωριο....με εναν κεντρικο δρομο στη θαλασσα να εχει ολα τα μαγαζακια...

Μειναμε σε ενα ξενοδοχειο στο Pointe de Petit Bas Vent....κανα πενταλεπτο μετα την παραλια Grande Anse....
Στη διαδρομη επιβαλλοταν μια μικρη σταση στο σπιτι του κακαο...

Παντα παιρνω απο τα ταξιδια μου κακαο...Κραταει πολυ καιρο και μπορειτε να το φτιαξετε ενα υπεροχο μυρωδατο ροφημα χωρις να χρησιμοποιησετε γαλα παρα μονο το κακαο , ζαχαρη(κατα προτιμηση επισης απο κει) και νερο...Στη ΔΔ οι καρποι του κακαο ηταν μεγαλοι και τους τριβανε...εδω οπως μας εξηγουν οι ιδιοκτητες ειναι μικρα σπορακια που τα ψηνουν και τα αλεθουν...

Στη περιοχη του Deshaies και γενικα σε αυτη τη μερια της Γουαδελουπης η φυση υπερεχει απο μεριας πρασινου, βλαστησης, οι παραλιες ειναι λιγοτερο γραφικες (ναι ναι αμα δεν εχω το φοινικα μου δεν μπορω), αλλα το μπανιο μας δεν το χαναμε παρολο που ο καιρος πλεον ειχε γινει λιγο βροχερος...
Αξιζει σιγουρα μια και οχι μονο βολτα μεσα στο deshaies ειτε το πρωι στην αγορα τους...ειτε το βραδυ για φαγητο η ενα ποτακι διπλα στη θαλασσα...Απο τα καλυτερα μερη που κατσαμε για φαγητο Pecheur's...Ποικιλια σε ορεκτικα, κρεατικα και θαλασσινα, γαριδες, αστακουδακια κλπ κλπ
Μειναμε 2 μερες εκει και ξαναγυρισαμε λιγο αργοτερα...

Ενα ταβερνακι πριν το Deshaies φτιαγμενο διπλα στο δρομο...

H θεα απο τη βεραντα μας..

Τα καβουρακια που ξεφυτρωνουν απο το χωμα..

H παραλια που καναμε μπανιο..

Τελευταια ανατολη απο τη βεραντα...



Κι εδω αρχισαν τα δυσκολα....
Πλεον σκεφτομασταν που να παμε μετα...Στο Les Saintes δυστυχως δεν βρισκαμε δωματια ουτε για δειγμα οποτε αποριψαμε την επισκεψη μονο για λιγες ωρες...Οταν ειχαμε ξεκινησει απο Αθηνα σκεφτομασταν Dominica η St Lucia αλλα λογω μεγαλης εβδομαδα και κοιτωντας τις διαθεσιμοτητες στο ιντερνετ ηταν ολες οι μετακινησεις λιγο επιφοβες και τα δωματια εξωπραγματικα πανακριβα ...ειχαμε και το φοβο μην τυχον στην επομενη σταση δεν μπορουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο ξανα(ναι στα to do προστεθηκε η πιστωτικη οσο κι αν δεν θελω)....Μεσα στις υπολοιπες προτασεις ηταν το Marie Galante το οποιο ο καλος μου το ειχε αποριψει σε προηγουμενη αναγνωση οταν του ειχα πει οτι ειναι ενα κατα βαση αγροτικο νησακι...Σε δευτερη φαση ξανακανοντας ενα google search και δειχνοντας του καποιες φωτογραφιες παιρνουμε την μεγαλη αποφαση...Οποτε και φευγοντας παιρνουμε ξανα το δρομο για Pointe a pitre για να παρουμε το καταμαραν για Marie Galante...Eχω δει κι ενα ωραιο ξενοδοχειο στο ιντερνετ και τους εχω παρει τηλεφωνο να σιγουρευτω οτι εχουν δωματιο και παμε ολοταχως....:xalara:
 

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
Φτασαμε στο Grand Bourg στο Marie Galante και τηλεφωνοντας στο δωματιο ηρθαν οι ανθρωποι και μας πηραν ...
Μπορεις να καταλαβεις οτι εισαι στο σωστο μερος οταν οι ταμπελες στο δειχνουν ξεκαθαρα...:D



To ξενοδοχειο μικρο (8 δωματια) και πανεμορφο...Coco Beach το ονομα του...Aπο το δωματιο θεα πισινουλα και θαλασσα....Απο εξω τα τζαμια καθρεφτες για να μπορουμε να αγναντευουμε συνεχεια....;)




Ηδη ο καλος μου εχει αρχισεινα με ψηνει να κατσουμε πανω απο 2 μερες που ειχαμε υπολογισει...Μαλλον δεν θα δυσκολευτει να με πεισει...:p
Στην μικρη διαδρομη που καναμε απο το λιμανι ειδαμε οτι το μερος εχει ξεφυγει απο το κυμα τουριστων της Γουαδελουπης...και μεχρι στιγμης αγαπω....
Μερα relax λοιπον πριν βγω να ανακαλυψω και τη Marie Galante....:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.239
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom