Πολωνία Poland Calling For Wedding

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Όλα ξεκίνησαν ένα βράδυ του Σεπτεμβρίου όταν ο πατέρας μου είπε πως παντρεύεται ο ξάδερφος μου. Συμφώνησα με μιας γτ ακόμα δεν είχα σε Πολωνικό γάμο. Για αυτό το λόγω τότε έκανα request στο φόρουμ για να βρω φτηνό εισιτήριο για Πολωνία. Η Sky και η Wizz δε πέταγαν τότε (και οι εταιρίες είχαν δρομολόγια που με συμφέρανε τα αεροδρόμια τους) για αυτό διάλεξα την Central Wings για EPKK. 120 ευρώ για 4 μέρες 5/1 – 9/1. Καθόλου άσχημα! 4 Ιανουαρίου με τον πατέρα μου ψάχναμε να βρούμε πως θα πάμε στο αεροδρόμιο. Μιας και πετάγαμε αργά την νύχτα (0305) δε είχαμε μεταφορικό για να πάμε στο LGAV για αυτό πήραμε το αμάξι μας. Φύγαμε 0001 από το σπίτι και φτάσαμε εκεί μετά από Κανά μισαωρο. Μιας και ήταν νωρίς πήγε ο πατέρας μου να αγοράσει κυριακάτικες εφημερίδες για τον παππού μου και μετά ήμασταν έξω από το ελεγκτήριο. Έβγαλα μια φωτογραφία εορταστικο-χριστουγιεννιατικο αεροδρομιο το ακόμα και δώσαμε τις βαλίτσες. Ακόμα για πολώνια πετάγαμε από το Terminal A και θύρα 21. Κλασική βόλτα στα Duty Free για σοκολάτες για δώρα και το αεροπλάνο είχε καθυστέρηση μισή ώρα. Μπαίνουμε στο αεροπλάνο B737 –400 νηολόγιο SP PLL πτήση C0 400, και με καλώς ορίζει μια νεαρή αεροσυνοδός με καμπαρντίνα. Πάω στη θέση μου 13Ε πάνω στο φτερό. Μόλις μπήκαν όλοι τους το πλήρωμα μας καλώς ορίζει και μας συγχωρεί για την ταλαιπωρία για την ταλαιπωρία. Η αιτία? Η πτήση C0398 από Girona είχε πρόβλημα να προσγειωθεί στην Κρακοβία λόγω ομίχλης. Πάμε προς τα πισω και πάμε πάνω από τη γέφυρα προς τον διάδρομο 3R. Στα αριστερά μας περάσαμε το αεροπλάνο της Hellas Jet (σορρυ άλλα δε θυμάμαι τύπο). Σβηνουν τα φώτα και . Εδώ άντρες ντύνονται γυναίκες και χορεύουν μέσα στο κέντρο. Το γλέντι τελείωσε κατά τις 0700. Απολογισμός: πολλά κιλά φαι, 6 μπύρες και ½ λίτρο βότκα. Την Κυριακή την είχα για ύπνο και ξεκούραση. Δευτέρα πηγαμέ με τον πατέρα μου στο Bielsko Biala, να δούμε το παππού μου και για ψώνια. Στο δρόμο είδα το σταδιο BKS”
κομμουνιστικές πολυκατοικίες, το δημαρχείο της πόλης και πείνασα στο δρόμο και είπα να πάρω ένα hot dog, με 2,9 ζλοτυ (0,8 ευρώ) η παλιά πόλη και μεσημεριανό εστιατόριο Sphinx. Τελευταία μέρα. Γυρισμός για Κρακοβία. Πάλι με το ΚΤΕΛ. Φτανουμε κρακοβία. Πρώτο αξιοθέατο η εκκλησία του Αγίου Μιχάλη
το κάστρο της Wawel
τον Βιστούλα tη ν Ακαδημία Ορυχείων – ΕργοστασίωνSukienice την εκκλησία του Μάριαν και ένα λαχταριστό βραδινό“> το Εμπορικό κέντρο Galeria
Παγοδρόμιο και τον Σιδηροδρομικό Σταθμό και το τρένο μας για το αεροδρόμιο Balice Expres. Δυστυχώς δε πρόλαβα να δώ το μουσείο αεροπορίας λόγω πιεσμένου ωραρίου. Άλλα του χρόνου που θα είμαι φοιτητής εκεί θα του αλλάξω τα φώτα.
Φτάνουμε στο αεροδρόμιο Balice – EPPK, και πάμε να ζυγίσουμε τις βαλίτσες. Η μια 19 και η άλλη 27. και αρχίσαμε να βγάζουμε φούτερ και να τα φοράμε. Αγόρασα σάντουιτς από το catering της LOT. Το αεροδρόμιο από έξω ωραίο αλλά από μέσα μακάβριο. Τα μισά μαγαζιά κλειστά στης 2000 το βράδυ και περιμέναμε έξω από τον έλεγχο για τα εισιτήρια. Κάποιος ξέχασε την βαλίτσα του και έσκασε μύτη η αντιτρομοκρατική, Ανοίγει το check – in. Πάω την μεγάλη βαλίτσα και μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω παραπάνω. Ρωτάω αν μπορώ να πληρώσω με κάρτα ή ευρώ (μου τελείωσαν τα ζλοτυ) αλλά μόνο με ζλοτυ μπορούσα. Μου λένε να πάω να τα μετατρέψω. Το μαγαζί αντί να έχει την ισοτιμία 3.5 ζλοτυ το ευρώ το είχαν 3,2!!!! Μας φάγαν κάμποσα ευρώ. Έλεγχος διαβατηρίων – ταυτότητας. Η συνοροφύλακας βλέπει την ελληνική ταυτότητα κανά 10λεπτό, και έπρεπε να βγάλω το Τζαμαϊκανικό μπερέ για να με αναγνωρίσει. Έλεγχος τσαντών για να μπεις στο Terminal. Όλα τα εβγαλά. Αρβύλες, ζώνη, το μπερέ μέχρι και τα τζιν θέλαν να βγάλω επειδή βάραγε το μέταλλο από το κουμπί στο τζιν. Μέσα στο Terminal είχε ένα μικρό Duty Free, μηχανήματα με αναψυκτικά και νερά (στο κάθε μηχάνημα είχε άλλη τιμή). Πριν μπώ στο αεροπλάνο πήγα να πιω νέρο και επειδή no ζλοτυ, το πείρα με ευρώ. ΜΙΣΟ ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ 1.4 ΕΥΡΩ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Μπαίνουμε στο λεωφορείο. Μας χαιρετάνε ένα Embraer 145 LOT, Lufthansa British Aerospace και μέτα μπαίνουμε στο αεροπλάνο μας. Πριν φυγουμέ μας κάνουν Deicing. Φώτα σβήνουν και φεύγουμε. Πετάμε πάνω από Σλοβακία. Ουγγαρία, Ρουμανία και Βουλγαρία. Μπαίνουμε στο Ελληνικό χώρο, αναγνώριση από το νησή Θάσος. Τότε παρατηρώ μια χοντρή να έχει ανοιχτό το κινητό της και να ψάχνει ΣΗΜΑ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ. Έγινε χαμός όταν της έλεγα ότι πρέπει να το κλείσει, και μετά από απειλές ότι αυτό είναι απόπειρα δολοφονίας με δόλο και άλλες μαλ…. Το έκλεισε. Ε εκείνη την στιγμή πέφτουμε σε κενό αέρος. Αυτό κράτησε σχεδόν μέχρις οτού περάσαμε από την Κάρυστο (στο λαιμό μου έχει κάτσει αυτή η πόλη) και ο πιλότος έχει ξεκινήσει διαδικασίες προσγείωσης. Φτάνουμε στο LGAV ακριβώς την ώρα που είπε ο πιλότος. Ανοίγει η πόρτα και κατεβαίνουμε όλοι. Οι αεροσυνοδοί μας καληνυχτίζουν και εγώ τρέχω να βγάλω φωτογραφία το Μπέινκ 737-400 και διπλά στην είσοδο για τον έλεγχο το
το Airbus της Swiss Air. Ο έλεγχος ήταν ποιο γρήγορα από ποτέ. Με το που λέω καλημέρα ο φύλακας ούτε καν κοίταξε την ταυτότητα και με άφησε να πάω να περιμένω την βαλίτσα. Οι βαλίτσες μας βγηκαν η μία ήταν η πρώτη και η άλλη η τελευταία. Πηράμε το αυτοκίνητο πληρώσαμε (50 ευρώ) και φτάσαμε σπίτι μας στο Ολυμπιακό Χωριό. Βαθμολογία :
Αεροσκάφος : 9.5/10
Πλήρωμα : 10/10 (τώρα ήταν αυτή με τις κοτσίδες)
On Time : 10/10
Φαγητό : 9/10 ΜΠΥΡΑ
Ground Service 1/10 απαράδεκτο αυτό που ήταν στην Κρακοβία
 

Attachments

Last edited by a moderator:

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τελικά οι πολωνικοί γάμοι είναι ωραίοι - είχα παρευρεθεί τον περασμένο Νοέμβριο σε έναν κ στη δεξίωση περάσαμε πολλοί ωραία με όλα αυτά τα παραδοσιακά παιχνιδάκια που έχουν. Εκεί που έπαθα πλάκα ήταν το φαί. Θα μέτρησα γύρω στα 5-6 κανονικά πιάτα/γέυματα :shock:που έρχονταν κατά διαστήματα μεταξύ των χορών...από κάποια στιγμή κ μετά έχασα το μέτρημα:)..αξέχαστη εμπειρία πάντως...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ο τρόπος που γράφεις είναι μοναδικός!Οι φωτό γιατί είναι θολές;Λόγω καιρού ή τις έχεις σκανάρει;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε είναι θόλες λόγο σκαναρίσματος, άλλα λόγο παλίας φωτογραφικής μηχανής (5ετίας τότε, με χάλια αναλύση 2mp και μόνο ψηφιακό ζουμ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom